Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dyno Tuning (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning.html)
-   -   vag 2.0 tdi 140cp (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning/35819-vag-2-0-tdi-140cp.html)

Bicolorul 04-04-07 22:51

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Ne gasim noi cumva. :lol:

Avionu 05-04-07 21:16

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by Bicolorul (Post 834168)
Ne gasim noi cumva. :lol:

Abia astept..si daca nu ne gasim putem aranja ceva discret.Ai masurat timpul 0-100 km\h?Eu am reusit un 8s de la 0-100.De fiecare data startul face diferenta.E f greu sa plec bine dupa loc.Poate dupa ce o sa intaresc suspensiile o sa fie mai bine.zGb ai sesizat vre-o diferenta cu privire la aderenta la startul dupa loc dupa ce ti-ai montat suspensiile?

Bicolorul 05-04-07 21:20

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Am scos 7.4, si intr-adevar, e greu sa plec bine de pe loc. Acum de curand mi-am montat si eu arcuri sport, si ......este o diferenta la plecare, si la franare, si la stabilitate. De cand am montat arcurile nu m-am mai cronometrat.

Avionu 06-04-07 00:31

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by Bicolorul (Post 835951)
Am scos 7.4, si intr-adevar, e greu sa plec bine de pe loc. Acum de curand mi-am montat si eu arcuri sport, si ......este o diferenta la plecare, si la franare, si la stabilitate. De cand am montat arcurile nu m-am mai cronometrat.

Mi-e greu sa cred ca ai scos 7.4 in conditiile in care octavia 2 tfsi scoate 7.3 si are 200 cp benzina si masa propie 1400 kg.Asa ca pana la proba contrarie nu pot sa cred.Ce roti ai pe ea?

shtrumfy2k 06-04-07 09:45

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
e posibil sa scoata 7.4s masina are roti pe 17 si la 190 de cai si 4xxnm sigur are puterea necesara sa scoata timpul asta

bluey 06-04-07 14:52

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by Avionu (Post 836385)
Mi-e greu sa cred ca ai scos 7.4 in conditiile in care octavia 2 tfsi scoate 7.3 si are 200 cp benzina si masa propie 1400 kg.Asa ca pana la proba contrarie nu pot sa cred.Ce roti ai pe ea?

Mai bine asteptam o cursa intre voi si vedem ce si cum...
Nu are rost sa ne contrazicem aiurea..
Poate masina lui chiar scoate 7,4.
Asta inseamna ca a mea va fi mai rapida cu acelasi soft :D

Bicolorul 06-04-07 14:55

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Pai daca tot ne provocati, hai sa facem ceva cu casa de pariuri, si alte nebunii, sa me iasa si noua ceva.
Categoric a ta cu softul meu va fi mai rapida, numai ca nu stiu daca risti sa-ti pui soft-ul meu. ;)
PS: Paste fericit

Avionu 06-04-07 20:24

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by Bicolorul (Post 837093)
Pai daca tot ne provocati, hai sa facem ceva cu casa de pariuri, si alte nebunii, sa me iasa si noua ceva.
Categoric a ta cu softul meu va fi mai rapida, numai ca nu stiu daca risti sa-ti pui soft-ul meu. ;)
PS: Paste fericit

Accept orice provocare.....dar dupa Paste.Nu am cum sa pun softu tau...am unichip.Cand ai chef de un "test" lasa un pm si discutam...Dar dupa Paste
Paste fericit tuturor!!!!

Avionu 06-04-07 20:37

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by bluey (Post 837090)
Mai bine asteptam o cursa intre voi si vedem ce si cum...
Nu are rost sa ne contrazicem aiurea..
Poate masina lui chiar scoate 7,4.
Asta inseamna ca a mea va fi mai rapida cu acelasi soft :D

Desi pare paradocsal octavia 2 si audi a3 au cam aceasi greutate(1340kg A3 1355kg Octavia 2 iar Seat Toledo are 1454kg)Asa ca bluey nu stiu cu cat o sa fii mai rapid cu acelasi soft.Apoi intervine si coeficientul aerodinamic.Octavia are 0.30cx. Restul nu stiu cat au
Nu vreau sa par prea increzator in performantele masinii mele dar eu ma orientez mai mult dupa datele tehnice.Repet accept orice provocare si sunt f curios ce diferenta e intre cele doua masini
Paste fericit tuturor!!!!

Bicolorul 06-04-07 20:48

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
A mea, in talon spune ca ar avea 1565KG.:cry:

Avionu 07-04-07 09:30

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by Bicolorul (Post 837532)
A mea, in talon spune ca ar avea 1565KG.:cry:

Valorile puse de mine se refera la masa propie a masinii fara ulei, diverse lichide roata de rezerva si alte prostii.De aici apare si diferenta.Aseara am avut ocazia sa ma dau cu un Seat Leon Fr 2.0tfsi.Am stat lipit de el pana pe la 180-190 km\h dupa care se indeparta f usor.El era singur au mai eram cu o pers in masina + bagaje.Nu ma asteptam sa ma pot tine dupa el.

Bicolorul 07-04-07 09:46

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Eu spun ce scrie in talon, ca nu am luat-o in brate sa ma cantaresc cu ea :lol: .
Super tare daca te-ai tinut dupa LEON, dar.... NO COMMENT;)

Avionu 07-04-07 19:19

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by Bicolorul (Post 839725)
Eu spun ce scrie in talon, ca nu am luat-o in brate sa ma cantaresc cu ea :lol: .
Super tare daca te-ai tinut dupa LEON, dar.... NO COMMENT;)

Eu ti-am zis datele oficiale de pe pagina de net a fiecarui producator.Eu zic sa terminam cu presupusul..care masina e mai rapida ca suntem off topic.Ne intalnim..ne dam si vedem concret rezultatu....altfel pierdem vremea.
Cine are idee ce turbina se potriveste pe acest motor? Dar dimensiunile la downpipe?PLS HELP!!!

shtrumfy2k 10-04-07 14:40

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
a trecut pastele v-ati dat?

Avionu 10-04-07 18:31

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by shtrumfy2k (Post 844050)
a trecut pastele v-ati dat?

Nu ne-am dat inca.Astept sa ajung in bucuresti ,astept invitatie si mai important astept sa scot masina din service.Ieri mi-a cedat servodirectia.Brusc si iremediabil.Cei de la service s-au invartit azi 4 ore in jurul masinii si tot nu stiu exact de unde. Se mare ca e un contact desprins pe undeva. Sper ca maine sa aflu ce are.
Am postat acum o saptamana ca imi scoate fum albastru cand ii dau talpa.Ei bine am elucidat si acest mister. "Desteptii de la Avia Motors Bucuresti, la revizie, in loc sa puna 3.8 l ulei au pus 4 litri ulei.De aici si fumu albastru si tot de aici pot apare probleme la catalizator.


All times are GMT +2. The time now is 06:18.

- Copyright 2026 4Tuning