Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Daewoo (https://forum.4tuning.ro/313-discutii-daewoo.html)
-   -   Top speed - Espero (https://forum.4tuning.ro/313-discutii-daewoo/33639-top-speed-espero.html)

vLLLad 23-04-07 00:29

Re: top SPEED ESPERO
 
Quote:

Originally Posted by T-Bone (Post 850196)
ce motor are masina aia?nu prea imi vine sa cred ca ai ajuns la viteza aia cu numai 4000rpm!!!!!!!!!!sunt si eu proprietar de espero, 1.5 intradevar , dar nu cred ca nici 1.8 nu ar ajunge la viteza aia cu numai 4000 de ture!!!!

am eu 1.8 si nu ajunge

vLLLad 23-04-07 00:30

Re: top SPEED ESPERO
 
Quote:

Originally Posted by vazilro (Post 846502)
Ok, daca tot am citit TOT topicul, am aflat multe despre niste supermotoare (si cam cat ar costa sa bagi unu' in espero), am aflat ca aici pe 4tuning nu prea merge minciuna pt. ca sunt membrii care chiar se pricep la motoare, as fi avut ocazia sa dau sfaturi cum sa tunezi un espero (dar cum ca habar n-am mai bine tac),si multe altele.......... dar domnilor, daca tot am citit topicul "Top speed espero" poate sa-mi spuna si mie cineva care-i viteza maxima care o "prinde" masina asta? Mersi.

180 -190...mai mult nu cred

GRA-XXL 09-08-07 04:12

Re: top SPEED ESPERO
 
Quote:

Originally Posted by geti (Post 762903)
Pai de ce ne tii in suspans.Da mai multe detalii

salut!am si eu espero si la 4000 de ture am in jur la 150km/h.Tu ori ai vitezometru stricat ori ai pus o cutie de viteze de tir si ai vreo 8 trepte ca altfel nu imi explic:lol: :lol: :lol:

GRA-XXL 09-08-07 04:13

Re: top SPEED ESPERO
 
apropo....si al meu e de 1.8 si mai mult de 180 nu se duce.intra pe rosu turometrul

Geo_ZGA 09-08-07 18:21

Re: top SPEED ESPERO
 
CITI TOATE POSTURILE!!! Pe la pagina 3 omul recunoaste ca a mintit, avea km defect...
GRA-XXL, depinde si cat de bun e motorul. O masina f bine intretinuta se duce... la motorul tau de 1.8, sa intre pe rosu la 180? hmm... eu aveam la 160 km/h cam 5000 rpm, cu Cielo, motor 1.5 ohc 8v...59 kw.
Sambata plec in concediu si mai verific odata top speedul pe A1 :D

Buttler 20-08-07 16:44

Re: top SPEED ESPERO
 
Quote:

Originally Posted by GRA-XXL (Post 1037603)
apropo....si al meu e de 1.8 si mai mult de 180 nu se duce.intra pe rosu turometrul



eu am un Espero 1,8 din 98 parca, luat acu doi ani de la un amic care a mers cu el peste 1 mil km. acu la bord indica 230000 km. in toamna i-am facut motorul si desi masina arata jalnic si scartaie din toate incheieturile e deosebita in ceea ce priveste performantele motorului.
acu doua luni m-am deplasat de la Iasi la Bucuresti avand in spate un amic cu un Laguna motor 2,2 diesel. omu ala a ramas stupefiat de modul in care i-a dat peste nas o masina de 10 ani si la felu in care arata.
la un moment dat, dupa ce am iesit din Bacau, am strans din dinti si am calcat pedala (acu-mi dau seama ca eram inconstient, tinand cont de faptul ca e o masina care se opreste f greu, n-are abs, n-are airbag-uri, nik pe ea de genu asta pt siguranta) dar am ajuns la 200 km/h, de fapt cred ca lipseau 2-3 km/h pan acolo. cred ca treceam de 200 caci masina mai ducea insa mi s-a facut frica efectiv, simteam ca-si ia zboru:D.

la prima oprire amicu mi-a confirmat viteza caci si eu ma-ntrebam daca kilometraju mi-arata bine desi nu stiam sa fi avut probleme in sensu asta.
In rest ma deplasez constant in afara localitatilor cu 140-170 km/ora, la vitezele astea sta f f bine.

iar de consum, in afara imi ia cam 8-8,5 in regim de viteza crescuta si 12-13 in oras

vazilro 20-08-07 21:21

Re: top SPEED ESPERO
 
[QUOTE=Buttler;1056053]eu am un Espero 1,8 din 98 parca, luat acu doi ani de la un amic care a mers cu el peste 1 mil km. acu la bord indica 230000 km.

1.230.000 km. In medie 123.000 km/an........aia da! Si merge cu 200..........:shock: Daca tu zici.....Iti dorec inca p-atata fara reperatii.

Buttler 20-08-07 23:26

Re: top SPEED ESPERO
 
Quote:

Originally Posted by vazilro (Post 1056531)
Quote:

Originally Posted by Buttler (Post 1056053)
eu am un Espero 1,8 din 98 parca, luat acu doi ani de la un amic care a mers cu el peste 1 mil km. acu la bord indica 230000 km.

1.230.000 km. In medie 123.000 km/an........aia da! Si merge cu 200..........:shock: Daca tu zici.....Iti dorec inca p-atata fara reperatii.



masina asta a facut ultimii 5 ani inainte de a o lua non stop drumuri in Italia. am zis ca a fost a unui amic si stiu exact ce e cu ea.
vreo 110000 am facut eu dupa ce am luat-o. nu stiu daca o s-o tin mai mult de juma de an ca e varzuita rau. pacat de motor ca-i strasnic.
inteleg ca ai o mirare vav de viteza atinsa cu ea? eu sant din Iasi. oricand sant gata sa ne intalnim sa facem o proba daca te sui cu mine la volan. conduc de 13 ani, zi de zi, am multe sute de mii de km facuti, asa a fost natura serviciilor pe care le-am avut.
apropo, poate mai e careva de a mers cu 200 cu Espero de 1.8, sa confirme ca masina poate.

Rob3rt_espero 21-02-09 09:57

Re: top SPEED ESPERO
 
Cel de 1.8 si 2.0 da, cam trasi de par dar ii scoti...

vladutzu 16-10-09 19:31

Re: Top speed - Espero
 
1 Attachment(s)
poate ajuta la ceva:)) da sigur colegu cu 4000 d ture la 200 si ceva la ora nu se poate:)). io mergeam de la ploiesti la brasov si am zis sa vad cat merg cu ea. si iam facut poza la 150km/h si iam dat 180. da nu i-am mai facut poza ca prea vibra toata masina:)) si am lasat-o mai moale

ing3r 17-10-09 13:57

Re: Top speed - Espero
 
Eu am mers toata A2 cu viteza mai mare decat in poza ta!!!

vladutzu 17-10-09 14:53

Re: Top speed - Espero
 
poi io am pus o poza asa numa. n-am specificat ca asta ar fi viteza maxima. ca atunci ar sari aia cu daciile 1300 sau asa c-o mers mai mult:)). am mers si cu 185 cu ea. da nu ma laud ca tine:D.

Rob3rt_espero 17-10-09 19:03

Re: Top speed - Espero
 
Quote:

Originally Posted by vladutzu (Post 2726687)
poi io am pus o poza asa numa. n-am specificat ca asta ar fi viteza maxima. ca atunci ar sari aia cu daciile 1300 sau asa c-o mers mai mult:)). am mers si cu 185 cu ea. da nu ma laud ca tine:D.


:)))) mi-a placut...eu am mers tot A2-ul numai cu spatele si aveam 195km\h,se ducea si mai mult dar aveam cauciucurile mai moi si imi era frica.

ing3r 18-10-09 00:46

Re: Top speed - Espero
 
Mai bine zi ca ai obosit sa te tot uiti in oglinzi de la atata mers cu spatele!!!:))

Si vladutule, nu m-am laudat...Nu e ceva "uau" sa mergi cu viteza mai mare de 150... Doar ca poza ta nu prea e in tema cu titlul topicului :"Top speed-Espero"

Andutu TZH 18-10-09 20:35

Re: Top speed - Espero
 
Eu la espero meu de 1.8 iam dat aproape 200,data viitoare fac poze;)


All times are GMT +2. The time now is 01:13.

- Copyright 2026 4Tuning