Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea BMW Seria 3 (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3.html)
-   -   E46 - Coupé (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3/334338-e46-coupe.html)

CazyRoll 30-08-13 10:54

Re: E46 - Coupé
 
ai grija cu detergentu de vase (fairy), ataca vopseaua si lacul si pielea de caprioara iti lasa urme de zgarieturi pentru ca nu poate absorbi particulele .

Daca tot o speli singur, iti recomand un sampon auto de calitate pentru acasa si o microfibra de tipul http://www.elitecarcare.co.uk/elite-...el-60x90cm.php pentru spalatorii.
Un prieten a patito grav cu pielea de caprioara, sa trezit cu niste zgarieturi imense !

KTA87 30-08-13 11:25

Re: E46 - Coupé
 
Folosesc "PUR" in cantitati normale, iar pielea de capriaora este asemanatoare cu cea pe care o folosesc si spalatoriile pentru uscarea masinilor.

AndreiHTX 30-08-13 17:30

Re: E46 - Coupé
 
Foarte frumos exemplarul:) daca te ajuta cu ceva, vezi ca in vitan, poti gasi o laveta pentru sters de care foloseam eu cand aveam spalatorie, se numeste Mafra si e undeva la 38-40 ron bucata, nu mai tin minte exact. Alea-s cele mai bune si crede-ma am schimbat cateva tipuri si modele de lavete in 8ani si cam alea sunt singurele ce nu lasa zoaie, dare , scame etc...in privinta zgarieturii si eu am procedat la fel cu unele zgarieturi la masina mea (tot neagra)si a iesit ok, insa la ce se vede la tine e foarte urat ce ai acolo..Pacat, asta este lumea din tara in care traim..

CazyRoll 31-08-13 14:05

Re: E46 - Coupé
 
faci cum crezi, eu ti-am dat un sfat prietenesc :P... de ce crezi ca apar zgarieturile mici la spalatorii? de bune ce sunt pieile astea de caprioare. :)

NWZeu 31-08-13 16:44

Re: E46 - Coupé
 
Quote:

Originally Posted by CazyRoll (Post 5561290)
faci cum crezi, eu ti-am dat un sfat prietenesc :P... de ce crezi ca apar zgarieturile mici la spalatorii? de bune ce sunt pieile astea de caprioare. :)

Cred ca in proportie covarsitoare, nici macar nu au "vazut' caprioarele !!!

KTA87 02-09-13 11:56

Re: E46 - Coupé
 
Ce folosesc spalatoriile sunt intr-adevar niste carpe sintetice. Si da, sunt convins ca de la spalatorii apar si multe zgarieturi...

alex.sparco 03-10-13 19:00

Re: E46 - Coupé
 
Te-am vazut azi pe Carol I, arata foarte bine masina...

KTA87 06-10-13 23:32

Re: E46 - Coupé
 
Merci frumos. Eu te-am vazut de mai multe ori! ;)

alex.sparco 07-10-13 08:52

Re: E46 - Coupé
 
Eu doar odata...ma rog....deobicei imi sare in ochi orice e46 din trafic...mai ales coupe.

Cristi B. 14-01-14 23:02

Re: E46 - Coupé
 
Frumos coupe!
Dar te rog renunta la detergentul de vase, burete si pielea de caprioara...o sa faci varza lacul masinii...

alynex 14-01-14 23:36

Re: E46 - Coupé
 
Credeam ca-i o gluma vaza cu detergentul de vase...
Sunt o multime de sampoane speciale pentru masina care ajuta foarte mult vopseaua masinii.Sunt si sampoane care nu necesita spalare(ceea ce folosesc eu).
Cat despre pielea de caprioara nu e buna de nimic.Iti recomand prosoape de microfibra.
Daca doresti mai multe detalii iti stau la dispozitie, doar si tu m-ai ajutat pe mine.

Cristi B. 15-01-14 08:58

Re: E46 - Coupé
 
Vezi aici meguiars, chemical guys sau sonax...

KTA87 15-01-14 11:53

Re: E46 - Coupé
 
Am recurs la metoda de self-wash tocmai din cauza spalatoriilor. Acum nu stiu ce ataca mai mult vopseaua: spuma activa sau detergentul de vase?
Oricum, mi-am propus sa vopsesc masina, sper eu in primavara, si tot atunci vreau sa-mi iau pistol cu presiune + solutii profesionale de curatare si intretinere. In orice caz, la spalatorii o sa evit sa mai merg...

alynex 15-01-14 12:36

Re: E46 - Coupé
 
Spuma activa nu prea e recomandata, cel putin nu de mine.Aia se foloseste doar cand vrei sa speli mult, cu putin.

Nu stiu ce efect sau putere de curatate are puru la spalat masina...mai mult indepartezi mizeria cu buretele si risti sa zgarii vopseaua.

Daca ai noroc, sa stai la casa si sa-ti iei lance de spalat esti cel mai norocos.

Eu stau la bloc asa ca merg la o spalatorie sa ii dau un jet de apa ca sa indepartez stratul de praf si mizerie.Apoi acasa urmeaza spalarea cu ONR si 2 galeti si gata.

Express 15-01-14 20:16

Re: E46 - Coupé
 
Chestia e ca "Purul" are niste particule fine abrazive care iti zgarie lacul foarte tare. Asa ca fie spalatorie, fie Pur e acelasi lucru. Un sampon auto te-ar ajuta mult.


All times are GMT +2. The time now is 15:29.

- Copyright 2024 4Tuning