![]() |
Re: Machete in lucru - teo93dinu
Ok , multumesc de sfaturi o sa ajung sambata pe la Craiova sa ma uit si pe acolo daca gasesc ceva mai bun :-)
|
Re: Machete in lucru - teo93dinu
10 Attachment(s)
Dupa o pauza am revenit la chinuit machete :lol:
"Victima" este de data aceasta un Peugeot 307 CC Solido 1/18 :-) Am inceput cu dezasamblarea si decaparea , in momentul de fata macheta e curatata "blana" (in poze era dupa prima decapare)... Am cumparat un set de jante si un set de discuri+etriere(pe care le-am vopsit bleu) :-) O sa merg pe clean... |
Re: Machete in lucru - teo93dinu
Bafta la pejo
:> |
Re: Machete in lucru - teo93dinu
Teo , imi place ca le lucrezi binisor pentru inceput.
Atentie la detalii si nu te grabi . Bine vopsit cu albastru. Timi. |
Re: Machete in lucru - teo93dinu
Asta chiar vreau sa iasa perfecta mai ales d.p.d.v. al detaliilor... momentan am adus bandourile din bare la nivel si am dat primul strat de chit la grila(sa o fac badgless) :)
Insa la vopsit am ceva emotii sper sa nu imi sara vopseaua pe la colturi ... are cineva niste sfaturi in privinta asta..? :oops: Nuanta va fi asemanatoare cu blue extreme de Logan :lol: Inca ceva... am reusit sa adaptez sistemul de prindere pe noile roti :D |
Re: Machete in lucru - teo93dinu
Foloseste Sinto , are mai mult intaritor in ea .
Dupli color aderenta slaba , luciu prost , intaritor varza. Nu recomand decat la culorile metalizate unde nu ai ce comenta . |
Re: Machete in lucru - teo93dinu
Sinto am folosit(am gasit prin Auchan si Selgros cu nuantele de la Dacia) insa tot la fel s-a intamplat... Sinto am folosit la Scirocco care e Rosu Toreador :lol:
Ma gandesc sa schimb si grundul... am folosit pana acum Policolor Policar si a fost cam slabut... |
Re: Machete in lucru - teo93dinu
Primer dedicat (etch-primer). E net superior celor uzuale.
|
Re: Machete in lucru - teo93dinu
Unde si la ce "scor" gasesc asa ceva? :D
|
Re: Machete in lucru - teo93dinu
Eu mi-am luat de la baietii astia Body 961. Daca vrei neaparat sa-l ciobesti se rezolva, dar comparat cu primerii normali rezista muuuult mai bine. Pretul e pe la 25 de lei fara transport (nu lucreaza cu persoane fizice, trebuie luat pe firma). Eventual cauti vreun magazin prin zona ta care sa aduca produse de la ei.
|
Re: Machete in lucru - teo93dinu
Multumesc de pont :-) o sa caut pe la magazinele de vopseluri de la mine si daca nu gasesc o sa caut si prin Craiova...:???:
|
Re: Machete in lucru - teo93dinu
4 Attachment(s)
Chit :-)
|
Re: Machete in lucru - teo93dinu
5 Attachment(s)
pacat de Scirocco - e o macheta care se preteaza la tunat dar nici pe departe ce ai realizat tu acolo..
incearca sa eviti folosirea excesiva a chitului - daca esti priceput - foloseste elemente pe care sa le atasezi de caroserie... Poate ca acum nu ma crezi - dar daca studiezi problema pe diferite forumuri vei vedea ce se practica la "tunat" 1:18... incearca modelcarforum punct de - vei ramane surprins legat de scirocco - uite cateva exemple... |
Re: Machete in lucru - teo93dinu
Multumesc de sfaturi!
Legat de Scirocco am spus ca voi reveni asupra lui insa momentan stau foarte prost cu timpul... |
Re: Machete in lucru - teo93dinu
Ce tip de chit se foloseste cel mai des ? am un Corvette si vreau sa ii fac niste evazari, eleron, poate hood... o marca, o poza, model cv... Sunt din Iasi :D
|
| All times are GMT +2. The time now is 07:15. |
- Copyright 2026 4Tuning