Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Tuning pe machete (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete.html)
-   -   Machete in lucru - teo93dinu (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete/333828-machete-lucru-teo93dinu.html)

teo93dinu 22-11-12 13:21

Re: Machete in lucru - teo93dinu
 
Ok , multumesc de sfaturi o sa ajung sambata pe la Craiova sa ma uit si pe acolo daca gasesc ceva mai bun :-)

teo93dinu 12-01-13 11:16

Re: Machete in lucru - teo93dinu
 
10 Attachment(s)
Dupa o pauza am revenit la chinuit machete :lol:
"Victima" este de data aceasta un Peugeot 307 CC Solido 1/18 :-)
Am inceput cu dezasamblarea si decaparea , in momentul de fata macheta e curatata "blana" (in poze era dupa prima decapare)... Am cumparat un set de jante si un set de discuri+etriere(pe care le-am vopsit bleu) :-)
O sa merg pe clean...

FatX 12-01-13 12:52

Re: Machete in lucru - teo93dinu
 
Bafta la pejo
:>

timitza09 12-01-13 19:39

Re: Machete in lucru - teo93dinu
 
Teo , imi place ca le lucrezi binisor pentru inceput.
Atentie la detalii si nu te grabi .
Bine vopsit cu albastru.

Timi.

teo93dinu 12-01-13 20:01

Re: Machete in lucru - teo93dinu
 
Asta chiar vreau sa iasa perfecta mai ales d.p.d.v. al detaliilor... momentan am adus bandourile din bare la nivel si am dat primul strat de chit la grila(sa o fac badgless) :)
Insa la vopsit am ceva emotii sper sa nu imi sara vopseaua pe la colturi ... are cineva niste sfaturi in privinta asta..? :oops:
Nuanta va fi asemanatoare cu blue extreme de Logan :lol:
Inca ceva... am reusit sa adaptez sistemul de prindere pe noile roti :D

timitza09 12-01-13 20:14

Re: Machete in lucru - teo93dinu
 
Foloseste Sinto , are mai mult intaritor in ea .
Dupli color aderenta slaba , luciu prost , intaritor varza.
Nu recomand decat la culorile metalizate unde nu ai ce comenta .

teo93dinu 12-01-13 20:32

Re: Machete in lucru - teo93dinu
 
Sinto am folosit(am gasit prin Auchan si Selgros cu nuantele de la Dacia) insa tot la fel s-a intamplat... Sinto am folosit la Scirocco care e Rosu Toreador :lol:
Ma gandesc sa schimb si grundul... am folosit pana acum Policolor Policar si a fost cam slabut...

bmwh548 12-01-13 20:50

Re: Machete in lucru - teo93dinu
 
Primer dedicat (etch-primer). E net superior celor uzuale.

teo93dinu 13-01-13 12:48

Re: Machete in lucru - teo93dinu
 
Unde si la ce "scor" gasesc asa ceva? :D

bmwh548 13-01-13 13:03

Re: Machete in lucru - teo93dinu
 
Eu mi-am luat de la baietii astia Body 961. Daca vrei neaparat sa-l ciobesti se rezolva, dar comparat cu primerii normali rezista muuuult mai bine. Pretul e pe la 25 de lei fara transport (nu lucreaza cu persoane fizice, trebuie luat pe firma). Eventual cauti vreun magazin prin zona ta care sa aduca produse de la ei.

teo93dinu 13-01-13 14:46

Re: Machete in lucru - teo93dinu
 
Multumesc de pont :-) o sa caut pe la magazinele de vopseluri de la mine si daca nu gasesc o sa caut si prin Craiova...:???:

teo93dinu 16-01-13 14:36

Re: Machete in lucru - teo93dinu
 
4 Attachment(s)
Chit :-)

aokimare 17-01-13 21:14

Re: Machete in lucru - teo93dinu
 
5 Attachment(s)
pacat de Scirocco - e o macheta care se preteaza la tunat dar nici pe departe ce ai realizat tu acolo..

incearca sa eviti folosirea excesiva a chitului - daca esti priceput - foloseste elemente pe care sa le atasezi de caroserie...

Poate ca acum nu ma crezi - dar daca studiezi problema pe diferite forumuri vei vedea ce se practica la "tunat" 1:18...

incearca modelcarforum punct de - vei ramane surprins

legat de scirocco - uite cateva exemple...

teo93dinu 18-01-13 13:45

Re: Machete in lucru - teo93dinu
 
Multumesc de sfaturi!
Legat de Scirocco am spus ca voi reveni asupra lui insa momentan stau foarte prost cu timpul...

wurthy009 21-02-13 22:15

Re: Machete in lucru - teo93dinu
 
Ce tip de chit se foloseste cel mai des ? am un Corvette si vreau sa ii fac niste evazari, eleron, poate hood... o marca, o poza, model cv... Sunt din Iasi :D


All times are GMT +2. The time now is 07:15.

- Copyright 2026 4Tuning