Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Golf GTI vs. Civic Type-R vs. Leon CupraR (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/32459-golf-gti-vs-civic-type-vs-leon-cuprar.html)

akimoto 11-02-07 10:18

Re: Golf GTI vs. Civic Type-R vs. Leon CupraR
 
scuze...acuma vad ca am uitat ghilimelele, deci rectific: "femei"

BYG'u 11-02-07 15:37

Re: Golf GTI vs. Civic Type-R vs. Leon CupraR
 
:evil: :twisted: aaa.... de aia trag asa de mult femeile in GTI ...:>>)))))):evil: :twisted:

bogdan_wrc 12-02-07 10:10

Re: Golf GTI vs. Civic Type-R vs. Leon CupraR
 
Quote:

Originally Posted by bbm (Post 741840)
te referi la design? daca te referi la performante, nici o sansa iar daca te referi la potential de tuning motor, momentan nici aici GV nu este in fata :)

pai asa 1.8T este si probabil va fi ceva timp de acum in colo in fata lui 2.0TFSI la baza de tunign si optiuni de modificare. dar eu vb de tehnologie per total. la design, nici atat, ca fiecare alege ce vrea. poate sa iti placa la design si una din '60.
eu ma referam la masini in productie, cu optiuni clare de achiztionare.

oricum, ai zis bine, omul a facut o compartaie si fiecare voteaza ce vrea..

No-X-Cape 19-02-07 20:01

Re: Golf GTI vs. Civic Type-R vs. Leon CupraR
 
masinile sunt belea toate 3, dar din cele 3 as alege Type R din mai multe motive, unul din ele ar fi DISTINCTIA care ti-o da, hai sa ne gandim cate Golfuri 5 si Cupra-uri sunt in RO, ce pasionat auto s-ar trezi a 15 roata la caruta sa-si ia aceeasi masina FAST pe care o vezi fff des pe strazi...un Type R e altceva, mai rar ca prezenta "scenica" mai agresiv ca cele 2 si mai rapid ...deci TYPE R rullzzz

P.S ia pe calea asta ii multumesc si lui Achim ca a avut amabilitatea sa-mi arate ce poate "jucaria" lui !

Achim 19-02-07 23:00

Re: Golf GTI vs. Civic Type-R vs. Leon CupraR
 
Quote:

Originally Posted by No-X-Cape (Post 759076)
P.S ia pe calea asta ii multumesc si lui Achim ca a avut amabilitatea sa-mi arate ce poate "jucaria" lui !

cu mare placere dar dupa nickname nu te pot "repera" (my bad... sorry... :oops:)

Nautilus 02-03-07 20:07

Re: Golf GTI vs. Civic Type-R vs. Leon CupraR
 
Quote:

Originally Posted by No-X-Cape (Post 759076)
masinile sunt belea toate 3, dar din cele 3 as alege Type R din mai multe motive, unul din ele ar fi DISTINCTIA care ti-o da, hai sa ne gandim cate Golfuri 5 si Cupra-uri sunt in RO, ce pasionat auto s-ar trezi a 15 roata la caruta sa-si ia aceeasi masina FAST pe care o vezi fff des pe strazi...un Type R e altceva, mai rar ca prezenta "scenica" mai agresiv ca cele 2 si mai rapid ...deci TYPE R rullzzz

Si Civic Type R sunt kklau pe strazi, doar sa te uiti cu atentie :)

CTR e vizibil mai rapid la sprintul 0-100 decat GTI sau Cupra R in forma stock, dar o simpla resoftare schimba datele problemei, iar japoneza pierde aici. Si dpdv mecanic in Romania e mult mai usor de modificat o masina de la VAG decat o japoneza ale carei piese costa cat greutatea lor in aur si vin dupa multe luni

~Nautilus

Achim 03-03-07 23:07

Re: Golf GTI vs. Civic Type-R vs. Leon CupraR
 
Quote:

Originally Posted by Nautilus (Post 778168)
Si Civic Type R sunt kklau pe strazi, doar sa te uiti cu atentie :)

CTR e vizibil mai rapid la sprintul 0-100 decat GTI sau Cupra R in forma stock, dar o simpla resoftare schimba datele problemei, iar japoneza pierde aici. Si dpdv mecanic in Romania e mult mai usor de modificat o masina de la VAG decat o japoneza ale carei piese costa cat greutatea lor in aur si vin dupa multe luni

~Nautilus

"kklau" as in 5 rosii si 4 negre in bucuresti si atat nu!? (din care 2 au aparut in ultimele 3 luni)... :D

ai dreptate in privinta modificarii softului, dar si dintr-o resoftare de la Hondata sau Mugen un CTR castig enorm de mult, oricum destul cat sa stea in fata "adversarilor" sau chipuitsi :p

zGb 04-03-07 03:02

Re: Golf GTI vs. Civic Type-R vs. Leon CupraR
 
oricum sunt mai raspandite decat cupra r...tare faptul ca la noul cupra cu maxim 400euro ai cam 310cp...cati bani iti trebuie la ctr sa-l aduci la 310cp? :)

akimoto 04-03-07 14:17

Re: Golf GTI vs. Civic Type-R vs. Leon CupraR
 
nu-ti trebuie 310cp
in alta ordine de idei, noul top30 de la topgear http://www.topgear.com/content/timet...tch_debate/01/

UNLORD 04-03-07 14:23

Re: Golf GTI vs. Civic Type-R vs. Leon CupraR
 
Tunezi relativ mai usor si mai ieftin motoarele turbo de la vag decat cele de la honda! Insa exista f. multe kituri de turbo de asemenea pt honda, bineinteles ca sunt mai scumpe, de la care poti sa obtii f. multi cai (daca am trai in sua ar fi relativ simplu)! E discutabil, probabil ca un pasionat tot pe honda merge, castigul de performanta in cazul adaptarii unui sistem turbo la honda este superior celor de la vag!

Achim 04-03-07 16:06

Re: Golf GTI vs. Civic Type-R vs. Leon CupraR
 
Quote:

Originally Posted by zGb (Post 779858)
oricum sunt mai raspandite decat cupra r...tare faptul ca la noul cupra cu maxim 400euro ai cam 310cp...cati bani iti trebuie la ctr sa-l aduci la 310cp? :)

da... bine :(

5000 de lire kitu compresor de pe Ariel Atom...

p.s.: in noul TopGear (revista) din Martie TypeR se zice ca da "rusini" tuturor celorlalte hothatch'uri iesind in topul ierarhiei alcatuite de ei, iar titlul spune "Stig knows what's best for you"

zGb 04-03-07 16:37

Re: Golf GTI vs. Civic Type-R vs. Leon CupraR
 
5000 de lire hahaha :lol: hai ma ce dracu :) tot FWD ramane = un cacat

cu max 5000euro nu lire leonu il faci de 400cp dar tot FWD adica acelasi cacat...

ps : imi place f tare ca "cacat" nu e cenzurat dar "k.k.t." este ... tare rau :lol: :lol: :lol:

Achim 05-03-07 14:52

Re: Golf GTI vs. Civic Type-R vs. Leon CupraR
 
da bre... ai si tu dreptate... dar eu zic ca ar trebui lasata comparatia intre masini stock, si nu potentialul lor de tuning ;)

tfsi 05-03-07 14:58

Re: Golf GTI vs. Civic Type-R vs. Leon CupraR
 
Quote:

Originally Posted by Achim (Post 780750)
p.s.: in noul TopGear (revista) din Martie TypeR se zice ca da "rusini" tuturor celorlalte hothatch'uri iesind in topul ierarhiei alcatuite de ei, iar titlul spune "Stig knows what's best for you"

astia de la autocar nu prea apreciaza type r-ul:
http://www.autocar.co.uk/VideosWallp...=224261&Mode=B

Achim 05-03-07 15:02

Re: Golf GTI vs. Civic Type-R vs. Leon CupraR
 
Quote:

Originally Posted by tfsi (Post 782386)
astia de la autocar nu prea apreciaza type r-ul:
http://www.autocar.co.uk/VideosWallp...=224261&Mode=B

am si revista aia si e ceva mai veche (cica primul RoadTest cu CTR FN2)... am vazut si eu comparatia si da, aici ai dreptate... dar nush ce sa zic. ai sa vezi ca in TopGear aia au cu totul alta parere...


All times are GMT +2. The time now is 02:13.

- Copyright 2024 4Tuning