![]() |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Avand in vedere ca acel papuc l-au condus cam multi e normal sa pice si cam multe pe el in timp...un papuc intretinut bine si se gasesc, nu stiu daca au atatea probleme, nu zic ca au ele o boala generala. Pivoti, bucsi pica si la dacia berlina destul de repede, intr-un an maxim daca o folosesti zi de zi, ii faci revizie totala..am dacia berlina ,nu modelul CN4, dar am un CN2 destul de intretinut si e cam la fel ca si CN4, diferenta dintre ele e motorul, putin instalatia, bordul si ca e mai noua...mecanica e chiar aceeasi :)
La Papuc 1.9D tampoanele de la motor sunt aceleasi ca si la o dacie benzinar? De carat nu prea am ce sa car...am carat si cu dacia berlina cand am avut nevoie, eu ma uit dupa modelul Double Cab 1.9 sau 1.6 injectie, desi intind mai mult spre benzina, dar sunt cam rare si putine intretinute, tot 1.9D gasesti mai repede. Cu intretinerea stiu ca e scumpa...Dar caroseria mi se pare mai legata la papuc si nu intra asa repede rugina la ea, chiar si la un papuc din 98 am vazut, la lonjeroane etc...daca zici ca aia din 2003 deja a inceput..pff pai a mea din '91 nu a avut o tabla schimbata pe ea, 5 proprietari, eu sunt al 6-lea, are vreo 380.000 km si inca se mentine bine, doar usa pe stanga spate are 2 floricele pe ea. |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Sa-mi dau si eu o parere tin sa te sfatuiesc ca papucul 1.9d e o mizerie de masina acel motor nu e bun de nimic mai ales ca tu spui ca nu vrei sa o folosesti la carat, e foarte zgomotos si iarna sigur o sa ai belele. Eu am condus 3 ani un papuc 1.9d 4x4 si iarna ii cuplam 4x4 cu ciocanul si il decuplam cand trecea zapada , cu 4x4 am mers cu 70 km/h pe zapada si nu a avut nimic cutia. Papucul 1.6i e o idee mai bunicel ca nu e motorul greoi cum e dieselul si nu strica pivotii si bucsele imediat, alearga si mai bine dar consuma multicel. La papucul 1.6i daca ai noroc e posibil sa gasesti unul si cu AC ;). Berlina e bunicica, ai confort destul , alearga si binisor nu prea sunt multe de spus. Sfatul meu e sa cauti un papuc 1.6i AC ii pui GPL si ii dai bice. Stima;)
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Thomas de ce nu le spui la baieti ca tu de fapt vrei doar caroseria de papuc 4x4 ca sa scoti motorul si cutia si sa pui altceva pe el? 8) Ca din cate am auzit eu asta e planul si vrei sa faci ceva unic, un papuc f f rapid.
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
salut intre cele 2 masini as lua papucu ala , am condus si eu un dala mai ales ala cu motor 1.9 e renault sa terminat smekeria cu el :D:D:D dar varianta aia costa mai mult
diferenta intre ele daca nu ma insel ..este mult mai inat papucu decat berina si ai o conditie de condus putin CIUDATA dar din 2 ture de cartier te inveti cu ea (si eu mam acomodat) mi se pare mult mai PRACTICA decat berlina aia cocosata are un alt potential la fel cum spunea un coleg paici pe forum ..... |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Mai bine o berlina, daca chiar nu o folosesti la nimic, sau daca o folosesti pui un portbagaj din ala comunist, cu gratii, si cari si cu ea.
Tine de masinuta aia pe care o ai, ca merge bine.. doar am mers cu ea :D |
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
daca zici ca vrei o masina ca sa o modifici etc,eu zic ca ar iesi ceva mai special din papuc/pick-up:)
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
as alege papucul ..eu si cu tatal me avem o dacie camioneta 1.9d din 2003 cu 255000 km si merge calumea(nu am avut nicio problema grava cu ea decat ca ne-am speriat odata cand nu mai vroia sa porneasca dar ne-am dat seama ca nu aveam niste bujii bune ) in rest caroseria e tare ca piatra (sa nu exagerez mai are cateva puncte de rugina )...imi place iarna ca in camioneta e ca la lada niva ( iarna e cald de stai in tricou si vara nu stii ce geam sa mai deschizi )...adevarul e ca motorul 1.9 d e puturos (are avantajul consumului redus fata de benzinar ) ...alegerea este a ta ! :twisted:;)
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
da stiu. Oricum nu mai cumpar de aici din Romania papuc ca sunt obosite toate...acum se gasesc si prin in alte tari ca Germania, Suedia, Cehia, Danemarca...e papuc la greu si sunt tipla.
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Pana la urma ai ajuns tot la vorba mea, ca rar gasesti un pick-up bun, chiar daca la exterior arata senzational de bine.
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Quote:
|
Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
Drum bun! Eu m-am cam saturat de pick-up...am facut vreo 80km cu el si inca nu stiu sa bag viteza 3-a...la inceput intra mai greu, acum cand intra intr-a 3-a suna poc la transmisie. Dau direct dintr-a 2-a in diagonala spre a 3-a, la inceput nu faceam asa, dar am uitat cum faceam la inceput. Vineri sper sa conduc Dacia 1300, am un presentiment ca fiind pe benzina merge mai usor si cutia este mai buna...in 4 viteze.
|
| All times are GMT +2. The time now is 18:23. |
- Copyright 2026 4Tuning