Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Dacia Papuc vs. Dacia Berlina (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/248022-dacia-papuc-vs-dacia-berlina.html)

Thomas Everywhere 12-04-11 13:25

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Avand in vedere ca acel papuc l-au condus cam multi e normal sa pice si cam multe pe el in timp...un papuc intretinut bine si se gasesc, nu stiu daca au atatea probleme, nu zic ca au ele o boala generala. Pivoti, bucsi pica si la dacia berlina destul de repede, intr-un an maxim daca o folosesti zi de zi, ii faci revizie totala..am dacia berlina ,nu modelul CN4, dar am un CN2 destul de intretinut si e cam la fel ca si CN4, diferenta dintre ele e motorul, putin instalatia, bordul si ca e mai noua...mecanica e chiar aceeasi :)

La Papuc 1.9D tampoanele de la motor sunt aceleasi ca si la o dacie benzinar? De carat nu prea am ce sa car...am carat si cu dacia berlina cand am avut nevoie, eu ma uit dupa modelul Double Cab 1.9 sau 1.6 injectie, desi intind mai mult spre benzina, dar sunt cam rare si putine intretinute, tot 1.9D gasesti mai repede. Cu intretinerea stiu ca e scumpa...Dar caroseria mi se pare mai legata la papuc si nu intra asa repede rugina la ea, chiar si la un papuc din 98 am vazut, la lonjeroane etc...daca zici ca aia din 2003 deja a inceput..pff pai a mea din '91 nu a avut o tabla schimbata pe ea, 5 proprietari, eu sunt al 6-lea, are vreo 380.000 km si inca se mentine bine, doar usa pe stanga spate are 2 floricele pe ea.

Thomas Everywhere 12-04-11 13:27

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by Maniak22 (Post 4247521)
Da corect... total alta viata alte preturi:):) pe site..pe net...online:):)

da asa e, mai bine il cauti pe net, ceri niste detalii, poate se mai negociaza ceva si gasesti un papuc bun la un pret ok, decat in targ :)

Dan TBCuuu 21-04-11 23:33

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Sa-mi dau si eu o parere tin sa te sfatuiesc ca papucul 1.9d e o mizerie de masina acel motor nu e bun de nimic mai ales ca tu spui ca nu vrei sa o folosesti la carat, e foarte zgomotos si iarna sigur o sa ai belele. Eu am condus 3 ani un papuc 1.9d 4x4 si iarna ii cuplam 4x4 cu ciocanul si il decuplam cand trecea zapada , cu 4x4 am mers cu 70 km/h pe zapada si nu a avut nimic cutia. Papucul 1.6i e o idee mai bunicel ca nu e motorul greoi cum e dieselul si nu strica pivotii si bucsele imediat, alearga si mai bine dar consuma multicel. La papucul 1.6i daca ai noroc e posibil sa gasesti unul si cu AC ;). Berlina e bunicica, ai confort destul , alearga si binisor nu prea sunt multe de spus. Sfatul meu e sa cauti un papuc 1.6i AC ii pui GPL si ii dai bice. Stima;)

Thomas Everywhere 22-04-11 08:06

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by Dan TBCuuu (Post 4274532)
Sa-mi dau si eu o parere tin sa te sfatuiesc ca papucul 1.9d e o mizerie de masina acel motor nu e bun de nimic mai ales ca tu spui ca nu vrei sa o folosesti la carat, e foarte zgomotos si iarna sigur o sa ai belele. Eu am condus 3 ani un papuc 1.9d 4x4 si iarna ii cuplam 4x4 cu ciocanul si il decuplam cand trecea zapada , cu 4x4 am mers cu 70 km/h pe zapada si nu a avut nimic cutia. Papucul 1.6i e o idee mai bunicel ca nu e motorul greoi cum e dieselul si nu strica pivotii si bucsele imediat, alearga si mai bine dar consuma multicel. La papucul 1.6i daca ai noroc e posibil sa gasesti unul si cu AC ;). Berlina e bunicica, ai confort destul , alearga si binisor nu prea sunt multe de spus. Sfatul meu e sa cauti un papuc 1.6i AC ii pui GPL si ii dai bice. Stima;)

Pe mine cel mai mult ma intereseaza starea caroseriei decat motorul si cutia...ca alea voi da jos in timp...Stiu ca 1.9D sunt cam naspa si putori ca are si tata unul de la firma si mai mult de 90 100 scoate "limba". Bucsile se duc ca sunt proaste si e motoru greu....are trepidatii faptul ca nu sta fix chiar si cand e pornit, tinde sa trepideze si atunci face urat toata masina. Cutia de viteze la 1.9D e un mare rahat stiu toate aspectele..La un papuc 1.6i m-as fi orientat si eu si vad ca au inceput sa apara unele bune pe piata din 2004-2005 cu A/C si fara intr-o stare exceptionala, 5 prezoane la roata, 4x4 etc...Si un benzinar merge ca uns, fuge bine, stabil e, consuma mult, asta e. Berlina nu prea as mai vrea ca mai am una, numai ca e pe carburator cu motor 1.6 de papuc si merge bine, dar caroseria e un mare rahat pe 1310...chiar si intarita, daca am viteza peste 120 km/h si apuc niste denivelari, zici ca sar tablele de pe ea...si am amortizoare pe GAZ, bara antiruliu pe fata de papuc, bara torsiune intre telescoape, pe spate am bara torsiune de break, lonjeroanele putin intarite...dar am facut diferenta cu papuc si ala poti dai cu el si prin limitatoare ca nu simti, doar puntea pe spate se simte ca e pe foi si rigida.

lord_wader 23-04-11 15:27

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Thomas de ce nu le spui la baieti ca tu de fapt vrei doar caroseria de papuc 4x4 ca sa scoti motorul si cutia si sa pui altceva pe el? 8) Ca din cate am auzit eu asta e planul si vrei sa faci ceva unic, un papuc f f rapid.

Thomas Everywhere 23-04-11 16:40

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by lord_wader (Post 4277682)
Thomas de ce nu le spui la baieti ca tu de fapt vrei doar caroseria de papuc 4x4 ca sa scoti motorul si cutia si sa pui altceva pe el? 8) Ca din cate am auzit eu asta e planul si vrei sa faci ceva unic, un papuc f f rapid.

:))))) mda nu va fi foarte rapid, dar ceva pe aproape. Deci ca sa nu o mai lungim...vreau o Dacia Papuc care ma intereseaza la ea doar caroseria, ca restul nu ma ajuta cu nimic si am altceva sa pun in locul lor. :)

rover_cabrio 08-05-11 19:59

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
salut intre cele 2 masini as lua papucu ala , am condus si eu un dala mai ales ala cu motor 1.9 e renault sa terminat smekeria cu el :D:D:D dar varianta aia costa mai mult

diferenta intre ele daca nu ma insel ..este mult mai inat papucu decat berina si ai o conditie de condus putin CIUDATA dar din 2 ture de cartier te inveti cu ea (si eu mam acomodat)

mi se pare mult mai PRACTICA decat berlina aia cocosata are un alt potential la fel cum spunea un coleg paici pe forum .....

EHM-89 18-05-11 14:12

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Mai bine o berlina, daca chiar nu o folosesti la nimic, sau daca o folosesti pui un portbagaj din ala comunist, cu gratii, si cari si cu ea.

Tine de masinuta aia pe care o ai, ca merge bine.. doar am mers cu ea :D

axealex 28-05-11 07:07

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
daca zici ca vrei o masina ca sa o modifici etc,eu zic ca ar iesi ceva mai special din papuc/pick-up:)

Thomas Everywhere 28-05-11 11:01

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by axealex (Post 4356361)
daca zici ca vrei o masina ca sa o modifici etc,eu zic ca ar iesi ceva mai special din papuc/pick-up:)

da, deja am in plan peste cateva luni sa iau unul si ceva piese si sa-l duc in alta parte sa-l fac...nu mai stau aci in tara. :)

mustang G.T 24-06-11 11:38

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
as alege papucul ..eu si cu tatal me avem o dacie camioneta 1.9d din 2003 cu 255000 km si merge calumea(nu am avut nicio problema grava cu ea decat ca ne-am speriat odata cand nu mai vroia sa porneasca dar ne-am dat seama ca nu aveam niste bujii bune ) in rest caroseria e tare ca piatra (sa nu exagerez mai are cateva puncte de rugina )...imi place iarna ca in camioneta e ca la lada niva ( iarna e cald de stai in tricou si vara nu stii ce geam sa mai deschizi )...adevarul e ca motorul 1.9 d e puturos (are avantajul consumului redus fata de benzinar ) ...alegerea este a ta ! :twisted:;)

Thomas Everywhere 24-06-11 11:43

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
da stiu. Oricum nu mai cumpar de aici din Romania papuc ca sunt obosite toate...acum se gasesc si prin in alte tari ca Germania, Suedia, Cehia, Danemarca...e papuc la greu si sunt tipla.

lord_wader 25-06-11 11:37

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Pana la urma ai ajuns tot la vorba mea, ca rar gasesti un pick-up bun, chiar daca la exterior arata senzational de bine.

Thomas Everywhere 25-06-11 13:50

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Quote:

Originally Posted by lord_wader (Post 4421003)
Pana la urma ai ajuns tot la vorba mea, ca rar gasesti un pick-up bun, chiar daca la exterior arata senzational de bine.

da asa e. Dar am fost de curand prin afara si sunt papucuri destule si arata super ingrijite..decat Double Cab si DropSide, cu jante de aliaj, motor putin mai puternic decat pe ale noastre etc. Pretul este cam maricel in schimb. Dacia 1310 am dat-o, curand plec :)

Nemesh17 28-06-11 10:08

Re: Dacia Papuc vs. Dacia Berlina
 
Drum bun! Eu m-am cam saturat de pick-up...am facut vreo 80km cu el si inca nu stiu sa bag viteza 3-a...la inceput intra mai greu, acum cand intra intr-a 3-a suna poc la transmisie. Dau direct dintr-a 2-a in diagonala spre a 3-a, la inceput nu faceam asa, dar am uitat cum faceam la inceput. Vineri sper sa conduc Dacia 1300, am un presentiment ca fiind pe benzina merge mai usor si cutia este mai buna...in 4 viteze.


All times are GMT +2. The time now is 18:23.

- Copyright 2026 4Tuning