![]() |
Re: Carburator vs. Injectie
lumea pe aici cam tinde sa se refere la dacie... nu consider ca despre asta e vorba. eu am argumentat si mai sus. daca vorbim de masina de zi cu zi, o masina pe carburatie nu are rost. nu prezinta absolut nici un avantaj. daca vorbim de o masina facuta sa alerge, din punctul meu de vedere o trocutza veche cu motor turbo si un carburator destept e mult mai usor de reglat, configurat decat o masina cu motor pe injectie la care ai nevoie de un specialist pentru a-i modifica parametrii si nici atunci nu poti obtine mare lucru. daca ar fi sa luam cruntul exemplu al renault-ului 5 gtt de 1.4, dus la peste 200cp.... cu un carburator monocorp.. nu stiu cati ati avut ocazia sa mergeti cu o asemenea masina, dar va garantez ca este absolut brutala in orice punct al acceleratiei.
|
Re: Carburator vs. Injectie
la carburator se mai infunda cate un jiclor se mai blocheaza cuiul ponto...
|
Re: Carburator vs. Injectie
Iar la injectie mai crapa cate un injector sau picura la oprire si rezulta diluare a benzinei in ulei care la randul lui brutalizeaza motorul. Si tot asa. Eu zic ca argumentul asta putea fi incetat demult. Carburatoarele au mai ramas la dragstere si vechituri. Indiferent de conversatiile noastre de aici, decizia pe piata s-a facut demult. Date fiind restul tehnologiilor de azi, injectia ramane cea avantajoasa. Ca ma indoiesc ca sunteti multi care aveti cate un 454 ascuns in garaj si stati sa va lamentati care-i mai misto de lucrat. Muscle car-ul sau Evo-ul cu calculatorul in brate.
|
Re: Carburator vs. Injectie
Apropo de 454:
Popular Hot Rodding au facut un test exact un un astfel de motor:big block Chevrolet de 454 cid/7,4 litri.L-au montat pe un Camaro din generatia a 2-a,si au incercat cele doua setup-uri:carburator Holley de 750 cfm si sistemul Commander 950 de injectie,facut tot de Holley.Important:motorul a ramas IDENTIC dincolo de galeria de admisie. Carburatorul a scos 309 whp/4400 RPM,iar injectia 323 whp/4700 RPM. Trecand peste puterea relativ mica (aproximativ 370 CP la motor,datorata chiulaselor si axei cu came facute sa traga jos),injectia a dat mai multa putere.Mai mult de atat,la 5500 RPM carburatorul avea 276 whp iar injectia 312,diferenta destul de notabila. Concluzia: "Tuning the Commander 950 is the electronic equivalent of swapping jets and changing distributor weights, but the system gives you far more control over engine performance than you could ever have with a carburetor and a conventional ignition system. Once you get the hang of it, EFI really is the better way to feed an engine." In zilele noastre,carburatorul e depasit,oricat de orizontal,aurit,imbibat cu miros de trandafiri si gust de ambrozie ar fi. |
Re: Carburator vs. Injectie
Da, dar niciodata nu vor sta injectoarele la fel de mandre si lucioase ca un corp de carburator atat de mare incat trebuie modelata capota pentru a-l acomoda ;)
Carburatoarele au devenit un lucru esoteric pentru cei cu masini uitate de lume sau week-end warriors cu muscle cars. |
Re: Carburator vs. Injectie
Pentru cine spune ca se regleaza usor carburatoarele, sa se mai gandeasca odata. Nu va mai ganditi numai la dacie, am un Nissan care nu mai reuseste nimeni sa i dea de cap.Carburator cu amestec controlat electronic nu a vazut nimeni? Caut de jumate de an un mecanic priceput cu adevarat sa ii dea de cap si nu gasesc.
Respect |
Re: Carburator vs. Injectie
Quote:
|
Re: Carburator vs. Injectie
Quote:
|
Re: Carburator vs. Injectie
Nissan Sunny, 1991, 90 cp, 1.6 , serie motor GA16DS, nu m-am uitat in talon ,dar parca asta era.
@ Aleks : Imi par erau pentru tine, cam din acelasi motiv nici eu nu prea am tragere de inima sa ma duc la reprezentanta, ca o sa mi spune iarasi sa cumpar unul nou. |
Re: Carburator vs. Injectie
Quote:
|
Re: Carburator vs. injectie
Carburatorul este mai bun pentru putere si se regleaza mai usor majoritatea motoarelor americane au carburatoare si au o putere destul de mare doar ca este consumul foarte ridicat.
nici injectia nu este slabuta doar ca ea este controlata de ECU iar daca ai un ECU bun si cu soft pe el destul de bun poate da clasa carburatorului pe cand la carburator reglezi cu surubelnita=)) mai mare consumu mai mic... |
Re: Carburator vs. injectie
Referire la carburatie vs injectie in motociclism : o ft mare parte a motocicletelor supersport au avut carburatie pana dupa anul 2002,cand au hotarat sa adopte injectia din mai multe motive,zic eu: consum,putere incepand de la turatii joase,emisii-lucru care se si urmareste de atunci-cat mai putina poluare si nevoie de accelerari ridicate. Am incercat mai multe motoare,si pe carburatie,si pe injectie din curiozitate( posed un ninja 636 carburatie) si va pot spune diferentele simtite de mine in ambele cazuri,cat se poate de sincer. Avantaje Injectie : pornire perfecta,aproape instant,reactie mai mult mai buna in primele 4000 rpm,putere simtitor mai mare din ralanti,motorul merge rotund fara ezitari sau schimbari de turatie. Avantaje Carburatie : simplu de intretinut;nu prezinta componenete ce necesita inlocuire,doar curatzare;livreaza ,,tone,, de putere instant...si din ,,pacate,, cam atat. Dezavantaje injectie : livreaza puterea aproape identic pe toata plaja de turatii,costuri foarte mari de intretinere,foarte multe componente care depind una de cealalta,senzatie de putere la inceput si ,,plictiseala,, pana la capat. Dezavantaje carburatie : un mers al motorului neregulat,putere mica in turatii joase,sensibil la variatii de temperatura si umiditate,reglaje si curatzari dese. Una peste alta : injectia e perfecta pentru o buna economie de carburant,ideala pentru cei care nu vor,nu stiu sau nu au timp de pierdut pe intretinere si pus la punct. Referitor feeling si la modul de livrare al puterii,pe mine ma tine de parte carburatorul. O motorizare identica pe injectie o fi ea mai buna la plecare dar nu are sanse in momentul in care carburatorul ,,explodeaza,, . Viteza-acceleratie--carburator , consum-troublefree-putere lineara--injectie. Producatorii aleg injectia pentru ca sunt obligati de natura si de catre noi..care suntem tot mai saraci si in loc de bmw,alegem opel....una e 15l/100km alta e 5l/100km.....chiar daca pierdem viteza,un pic mai mult lux,un look si...putere. Vanzarile sunt importante pt un producator,faima nu mai vine din putere,vine din vanzari. Exista si un test comparativ facut de o firma germana de tuning,nu mai stiu pe unde am vazut,cert e ca injectia nu poate depasi un carburator bine pus la punct sub nicio forma in performantza,dar intr-un final ramane de viitor si pentru oameni.
|
Re: Carburator vs. Injectie
Quote:
|
Re: Carburator vs. Injectie
Quote:
|
Re: Carburator vs. Injectie
Quote:
Uite unul : O Kawasaki zx6r (motor 636cc din 2002 carburatie) este superioara unei Kawasaki zx6r (motor 636 cc din 2003 identic cu cel din 2002 dar pe injectie) atat la raspunsul acceleratiei cat si la puterea dezvoltata. Cu toate ca motorul in cauza pe injectie are o putere de top mai mare (136cp la ~14500 rpm) cel pe carburatie are un "peak power" mult mai mare,in sensul ca pe cea mai mare parte a plajei de turatii (2000 rpm ~ 14000 rpm) are cai putere si cuplu superior injectiei. Dovezile sunt fisele Dyno si momentele in care aceste 2 motoare (si altele identice) se intalnesc la o "liniutza". Motorul pe carburatie dezvolta 118cp la topul turatiilor,dar depaseste injectia inca de la primele 2000 Rotatii Pe Minut suficient cat sa lase in ceatza injectia. Inginerii diferitelor sporturi extreme au recurs la injectie din cauza avantajului oferit in cazul "accidentelor" de tot felul (rasturnari,impacte etc) unde carburatorul ar avea de suferit (poate inneca motorul,poate pierde nivelul de carburant facand o ulterioara repornire grea sau imposibila.In sporturile extreme motoarele functioneaza 90% din timp in turatii maxime unde se si dezvolta "extra"-puterea. |
| All times are GMT +2. The time now is 01:37. |
- Copyright 2026 4Tuning