Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Corvette ZR1 vs SBK Kawasaki ZX 10 R (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/156079-corvette-zr1-vs-sbk-kawasaki-zx-10-a.html)

DZ1 05-12-09 19:01

Re: Corvette ZR1 vs SBK Kawasaki ZX 10 R
 
Quote:

Originally Posted by SEBASTIAN (Post 2864814)
Sunt convins ca mai este de lucru si ca v-a depasi cea mai puternica masina din Romania la putere, la perfromante cred ca deja este peste.

Intradevar o cursa foarte frumoasa.....felicitari Theo inca o data dar si ZR1 a facut treaba buna, nu ma asteptam sa se tina asa de bine pana la 200Kmh....dar probabil si Theo si-a protejat un pic cutia si diferentialele....asta este numai o presupunere de a mea.

Personal am auzit ca cea mai puternica masina din Romania a fost stopata de pompele de benzina sa nu faca mai multa putere si ca acum si-a comandat o pompa cu debit mult mai mare si ca se lucreaza la ia sa faca si mai mult!!!!!
Dar cine stie, vorbele astea din gura in gura se intelege mereu altceva:)

SEBASTIAN 06-12-09 16:53

Re: Corvette ZR1 vs SBK Kawasaki ZX 10 R
 
Quote:

Originally Posted by SEBASTIAN (Post 2864688)
Felicitari pentru fairplay si pentru startul reusit.
Sa pleci langa un 4x4 de 1000cp este chiar o performanta.
https://www.youtube.com/watch?v=UgCPyb0tmSs
Felicitari!

La asta m-am referit.
Esti singurul care nu se plange de tractiunea spate de fapt nici eu la M3 nu ma plang.;)

SEBASTIAN 06-12-09 17:03

Re: Corvette ZR1 vs SBK Kawasaki ZX 10 R
 
Mos Craciun la primele etape Legal Racing, pe vremea cand era motociclist convins.
https://www.youtube.com/watch?v=dKJoAR3VX5I

gtigabi 08-12-09 11:23

Re: Corvette ZR1 vs SBK Kawasaki ZX 10 R
 
Quote:

Desi sunt un fan declarat al motocicletelor vs masini... un lucru este evident... O masina supersport bate un SBK pe orice circuit... iar o masina de F1 e la ani lumina in fata chiar si motoarelor de GP.
aici de contrazic, mai ales ca sincer sa fiu in domeniul auto nu am mari cunostinte, dar in domeniul MOTO, stiu ce vb :)

ok o masina super sport, bate o hayabusa turbo....nu cred, cand o sa ajunga un corvette la 340 sa imi faci si mie o poza cu el, nici cele preparate pt cursele Le Mans nu ajung !

referitor la motoarele de F1, mai au de lucrat la fiabilitate, nu uita ca un motor prototip din competita motoGP ajunge la 16.000 rotatii !!! la F1 primeaza aerodinamica si cum s-a vazut in acest an echipele care au avut acele grile de admisie au avut suprematia.In F1 electronice, adica pilotul nu mai e la fel de solicitat cum abordeaza virajele, el acum trebsa fie bine pregatitsa nu faca carcei la degetele de la maini, ca are volan, parca e acordeon asa de plin de butoane e. :)
ca si motor in sine motoarele japoneze de MOTO ..bat rau F1.


acum 6 ani niste americani de la Proton in colaborare cu mai multe firme europene, s-au aliat pt un proiect menit sa stopeze suprematia motoarelor japoneze.
au facut un motor, conferinta de presa la ora actuala era probabil cel mai bun prototip care exista ..la vedere.

la 3 sapt dupa mult trambitata conferinta, au aparut japonezii de la Yamaha cu un dosar destul de gros pe masa. conferinta a tinut fix 5 minute ! (japonezi ...deeh:))
discutia a fost una destul de scurta nu mai gasesc pe youtube conferinta erau 2 japonezi unu din ei Furusawa , iar impreuna cu cei 2 era si Lin Jarvis.

dosarul continea ATENTIE, prototipurile pe urmatorii 10 ani de evolutie a motoarelor de curse Yamaha, motoare ce ajung derivate din modelul prototip si pe strada !

...din cauza costurilor Proton a renuntat la aceasta idee de a investi in viitor ...logic. nu ai cum sa ii bati pe japonezi la motoare !...

japonezii astia au speriat pe dracu' cred ca stiu ei ce bestie pun sub capota unei Supra !

aici bate porsche-ul
https://www.youtube.com/watch?v=HBlXUjPrOJ4

aici nu mai bate car-ul :P
https://www.youtube.com/watch?v=bjG51_L6o6s

aici iar masina
https://www.youtube.com/watch?v=bjG51_L6o6s
pe viraje clar masina e mai buna

_anaconda_ 08-12-09 11:35

Re: Corvette ZR1 vs SBK Kawasaki ZX 10 R
 
Corvette ZR1 are top speed din fabrica 330km/h deci chiar nu cred ca ar fi un asa impediment sa ajunga la 340km/h. Niste modificari banale si ar ajunge lejer acolo. Alea la LeMans nu ajung la 340 km/h ca nu sunt setate sa ajunga acolo, in general in curse de genu' nu ai nevoie de top speed foarte mare.

Motoarele de F1 nu mai au de lucrat la fiabilitate, ei nu vor sa le faca fiabile mai mult decat este nevoie (2 curse) deoarece ar fi mai grele si mai scumpe, pentru ce ? Asa e mult mai bine sa le schimbe motorul. Alea din MotoGP or ajunge la 16 000 RPM dar alea din F1 ajung la 18-20 000 :). Ca si putere litrica, motocicletele cat au ? 200 CP / litru ? Alea din F1 cat au ? 350-400 CP / litru ? Au avut si 1000 CP / litru (turbo) si asta acum multi ani deci potential exista :).

Overall discutia asta Moto vs F1 e simpla, F1 este mai rapid. Cred ca sunt circuite comune din ambele tabere, timpii pe circuit din F1 vs Moto ar trebui sa clarifice problema asta dar am impresia ca la F1 sunt mai buni :).

La o cautare de 5 minute am gasit circuitul din Sepang. Nu stiu daca are aceeasi configuratie atat la F1 cat si la MotoGP dar daca o are eu cred ca e extrem de clar cine e mai rapid, mult mai rapid.
La F1 se scoate de la 1 : 34 in sus vs 2 : 00 + la MotoGP...30 de secunde este colosal.

gtigabi 08-12-09 11:49

Re: Corvette ZR1 vs SBK Kawasaki ZX 10 R
 
nu contest asta niciodata, un moto nu o sa iasa niciodata castigator pe un tur, clar bate masina , virajele se iau altfel cu masina sta mult mai bine, categoric o sa iasa castigatoare !
motoarele de F1 sunt totusi de 3.0 alea de motogp sunt de 880cc ;) e totusi o diferenta , motocicleta cea mai puternica din 2009 a fost Honda Rcv 212 cu 211 cai la roata.

GTR 08-12-09 12:27

Re: Corvette ZR1 vs SBK Kawasaki ZX 10 R
 
Quote:

Originally Posted by gtigabi (Post 2871954)
nu contest asta niciodata, un moto nu o sa iasa niciodata castigator pe un tur, clar bate masina , virajele se iau altfel cu masina sta mult mai bine, categoric o sa iasa castigatoare !
motoarele de F1 sunt totusi de 3.0 alea de motogp sunt de 880cc ;) e totusi o diferenta , motocicleta cea mai puternica din 2009 a fost Honda Rcv 212 cu 211 cai la roata.

O Hayabusa nu bate nici macar o masina de strada bine tunata pe linie dreapta, pe circuit nici atat.
Masinile de F1 au 2400 cmc si peste 800 CP si sunt limitate prin regulament in privinta tehnologiei materialelor (fara ceramica, etc.) si turatiei (maxim 18 k)i, altfel ar depasi lejer 1000 CP chiar si asa aspirate.
O motocicleta cu bascula stock este oricum limitata la o cursa de drag indiferent de puterea motorului.

https://www.youtube.com/watch?v=LTm8alJ4bFM

https://www.youtube.com/watch?v=s3nr0...eature=related

Si asta este un tuning intermediar.

DZ1 08-12-09 12:35

Re: Corvette ZR1 vs SBK Kawasaki ZX 10 R
 
Quote:

Originally Posted by gtigabi (Post 2871954)
nu contest asta niciodata, un moto nu o sa iasa niciodata castigator pe un tur, clar bate masina , virajele se iau altfel cu masina sta mult mai bine, categoric o sa iasa castigatoare !
motoarele de F1 sunt totusi de 3.0 alea de motogp sunt de 880cc ;) e totusi o diferenta , motocicleta cea mai puternica din 2009 a fost Honda Rcv 212 cu 211 cai la roata.

F1 nu mai are de 2 ani motoare de 3,0l
Actualele sunt de 2,5L la ca. 800Cp.O motocicleta nu are nici o sansa impotriva masini de F1, sa fim seriosi, desi sunt impiedicate aerodinamic masinile de F1 ajung pana la 360kmh pe circuit, fara sa discutam de vitezele in curbe sau franarea pana la 5G!!!!!!

gtigabi 08-12-09 16:06

Re: Corvette ZR1 vs SBK Kawasaki ZX 10 R
 
F1 ajung pana la 360kmh pe circuit


^
^
^

Si cu toate astea , o moto detine suprematia la viteza, da-mi si mie stirea aia unde e masina aia de F1 care ajunge la 360 sa o vad si eu, sau unde a fost cronom oficial, cea mai mare viteza pana acum de F1 CU MOTOARELE VECHI,prin 98 parca a fost masina lui D. Coulthard si nu a ajuns la 360 ;) a atins 356 iar la Monza E.Irvine a atins 346, dupa motorul nou si multe alte reguli impuse , in schimb D.Pedrosa a atins 349,3 km/h...oficial in antrenamentele de la Mugello !!!!!


Stai sa ne intelegem e un versus, o dezbatere in care fiecare e subiectiv, nu e cearta, ca nu sunt certaret din fire, adica eu vad ca o discutie contructiva, dar sunt curios sa vad stirea oficiala unde e masina de F1 a atins acea viteza ?!...ca pot atinge ...posibil cred dar in conditii speciale (gen lacul sarat, unde alerga lumea pt a bate recorduri de viteza) nu pe circuit, adica nu cred ca e linie dreapta pe nici un circuit suficient de lunga sa atinga viteza aia.

GTR 08-12-09 16:36

Re: Corvette ZR1 vs SBK Kawasaki ZX 10 R
 
Quote:

Originally Posted by gtigabi (Post 2872582)
F1 ajung pana la 360kmh pe circuit


^
^
^

Si cu toate astea , o moto detine suprematia la viteza, da-mi si mie stirea aia unde e masina aia de F1 care ajunge la 360 sa o vad si eu, sau unde a fost cronom oficial, cea mai mare viteza pana acum de F1 a fost masina lui D. Coulthard si nu a ajuns la 360 ;) a atins 346 la Monza , in schimb D.Pedrosa a atins 349,3 km/h...oficial in antrenamentele de la Mugello !!!!!


Stai sa ne intelegem e un versus, o dezbatere in care fiecare e subiectiv, nu e cearta, ca nu sunt certaret din fire, adica eu vad ca o discutie contructiva, dar sunt curios sa vad stirea oficiala unde e masina de F1 a atins acea viteza ?!...ca pot atinge ...posibil cred dar in conditii speciale (gen lacul sarat, unde alerga lumea pt a bate recorduri de viteza) nu pe circuit, adica nu cred ca e linie dreapta pe nici un circuit suficient de lunga sa atinga viteza aia.

Eu nu inteleg de fapt unde vrei sa ajungi !?!?!?
Subiectivitatea este poate a ta, a mea nu si nici un caz, mai ales ca mie-mi plac motoarele si masinile in aceeasi masura.
Masina de F1 este capabila sa treaca de 400 km/h prin modificarea inclinatiei eleroanelor, doar ca masina de F1 nu este gandita ca o masina de drag sau de batut recorduri de viteza, trebuie sa tinem cont ca setarea este tipic de circuit, apasarea aerodinamica ajungand pana la de 2 ori greutatea ei.

gtigabi 08-12-09 16:42

Re: Corvette ZR1 vs SBK Kawasaki ZX 10 R
 
For the 2009 Formula One season the engines have been further restricted to 18,000 RPM.[70]

A wide variety of technologies – including active suspension, ground effect, and turbochargers – are banned under the current regulations. Despite this the current generation of cars can reach speeds up to 350 km/h (220 mph) at some circuits.[71] A Honda Formula One car, running with minimum downforce on a runway in the Mojave desert achieved a top speed of 415 km/h (258 mph) in 2006. According to Honda the car fully met the FIA Formula One regulations.


pai tocami de'aia nu o sa atinga pe circuit viteza aia , pt ca ea fizic poate ..dar in situatii speciale, in rest e neuniforma, nu ala e scopul ei, ar iesii instant de pe trasa ideala daca ar atinge viteza aia, adica ok mizeaza pe viteza clar, franarea va avea de suferit la fel si corneringul... in schimb moto cu toate regulile impuse ating uneori viteze mai mari pe circuit, pt ca ea ..poate, si nu in conditii speciale, ci chiar pe circuit,daca ar exista o linie dreapta suficient de luuuuuuunnnnnnnnnggggggggaaaaaaaa..... probabil ca masina de F1 sare de viteza aia de 360...dar pana sa ajunga la viteza aia pe circuit...mai are si cum acum sunt f multe reguli, nu prea vad cum !!!

Ok, inteleg ce zici si asa e in lumea curselor de viteza nu primeaza viteza maxima atinsa de moto/f1...ci viteza medie pe tur

deci pe unt tur de circuit ...bate f1 ;).. asta e realitatea, dar la viteza de top...pierde.

referitor la reglemet. si la moto exista reguli pt a stapanii puterea si pt a folosi motoare fiabile pt 5 curse, si cu nr limitat de rpm..ptca devenisera avioane, tehnologia a evolut incredibil de mult si se ajunge la viteze foarte mari.

GTR 08-12-09 17:09

Re: Corvette ZR1 vs SBK Kawasaki ZX 10 R
 
Quote:

Originally Posted by gtigabi (Post 2872700)
For the 2009 Formula One season the engines have been further restricted to 18,000 RPM.[70]

A wide variety of technologies – including active suspension, ground effect, and turbochargers – are bann.............................................. ..............................................i pt a stapanii puterea si pt a folosi motoare fiabile pt 5 curse, si cu nr limitat de rpm..ptca devenisera avioane, tehnologia a evolut incredibil de mult si se ajunge la viteze foarte mari.

Am niste intrebari, ce varsta ai si ce legatura are viteza maxima atinsa pe un circuit ????

Cand s-a pus vre-odata problema si la ce foloseste care are viteza mai mare pe un circuit, motorul sau masina, de unde si pana unde o comparatie atat de stupida intre o motocicleta si o masina care nu are absolut nici un fel de relevanta in nimic.
Diferenta de timp pe un circuit intre o masina de F1 si un motor este enorma indiferent de motor, dar repet, motorul nu face nici o masina mai simpla de pista, ce legatura are cu F1?

gtigabi 08-12-09 17:18

Re: Corvette ZR1 vs SBK Kawasaki ZX 10 R
 
nu cred ca e relevanta varsta mea , mai ai un pci si ma intrebi unde s tau si la ce apartament ....nu sunt un copil teribilist de 15 ani stai chill

era un versus legat de diferenta intre o masina si un moto pe linie dreapta corect. ?

pe o linie dreapta o face aici am vrut sa ajung :)....si ai exemplul concret daca o masina de F1 in conditii de setari de cursa nu are o viteza de top mai mare decat o moto cu setrai de cursa. e clar ca o masina supersport, nu o sa faca in linie dreapta o moto asemanatoare. adica nu-mi vreau exemple de GTR de ex comparativ cu o Honda de 500cc.
vreau exemple comparative, sensibil egale ca si performante una super tare stock CAR cu una superstock MOTO despre asta e versusul

si ca sa iti raspund si tie cand a venit vorba cum si dc ? .....versusul are titlul de car vs. moto...iar cineva mai sus...:)...baga filmulete cu....corvette vs ..gtr :)...deci eu cat de cat am ramas ontopic legat de car vs. moto

bafta si varsta pe care o am e mai mica decat a ta, dar uneori paiul din ochiul altuia e mai mare decat.....
nu am ambitii prostesti si orgolii nemasurate, spun doar un fapt real !

GTR 08-12-09 19:45

Re: Corvette ZR1 vs SBK Kawasaki ZX 10 R
 
1.Motorul nu are setari de pista si de drag aerodinamice, asa ca este absurd sa spun ca un motor face o masina de F1, daca nu invart un imbus la eleron.

2.Cu exceptia catorva masini de serie limitata, nici o masina stock nu accelereaza mai repede decat un motor stock sport de 1000 sau peste si cred ca nici la viteza maxima in cazul in care motorul este delimitat.

3.Seara Buna!


All times are GMT +2. The time now is 12:47.

- Copyright 2024 4Tuning