Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Daewoo (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo.html)
-   -   Daewoo Nubira 1 Wagoon (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo/155964-daewoo-nubira-1-wagoon.html)

eugen_pustiu 14-11-10 20:26

Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
 
M am apucat de frane care nu sunt eficace de cand am luat masina.Am pedala elastica si daca apas un pic mai tare pe ea ajunge la un punct tare,ca o treapta.Am pus pompa de frana noua,am aerisit ABS ul,am aerisit rotile,am reglat sabotii si frana de mana,am schimbat lichidul.Tot ce s-a schimbat......parca o idee tine mai bine dar tot ajunge pedala la punctul acela.Am fost la service DAEWOO sa mi aeriseasca ABS ul pe tester dar au spus ca mi iau banii degeaba si ca se aeriseste normal.Ce sa i mai fac???
Daca fac 2 pedale rapide nu mai ajunge la punctul ala......aer nu are deloc

eugen_pustiu 02-12-10 21:20

Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
 
Nubira a facut 1 an de cand e la mine si 180000 km.Intr un an i am schimbat toba finala,suport motor,discuri frana,placute,3 schimburi de ulei,termostatul,crucea la volan,bucsile bascula si bucsile la bara stabilizatoare,un cap de bara,distributia completa si simeringurile la axe,buton avarie.Avand in vedere ca inainte sa o iau nu prea s au bagat bani in ea ma gandesc ca nu m-a costat f mult intr un an si 20000 km,aprox 15 mil.Acum stau si ma gandesc de unde am avut atatia bani caci i am luat si cauciucuri,jante,la spalatorie saptamanal,stergatoare si alte nimicuri...i am montat gpl.O parere foarte buna despre masina pentru banii care i am dat pe ea si ma bucura ca are 180000 si nu papa gram de ulei(merg cu 5w40 inca).ACUM PROBLEMA:de cand a venit frigul nu ma sta acul la apa cu 3 mm inainte de jumate,scade aproape de a dua linie apoi creste la fel sta ceva timp apoi iar scade.I am pus ceva in fata la capota si nu mai scade asa mult acum.Cand e cald afara nu se misca acul de "3mm inainte de jumate".Sa se fi duc iar termostatul??are 1 an.Sau ii pun un carton in fata ca la dacie?

B-99-SAA 03-12-10 12:27

Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
 
Daca vrei sa zici ca nu se incalzeste motorul la fel ca inainte.... raspunsul e ca.... E FRIG!!! Stiu ca nu e aceiasi chestie, dar la mine (Tico) am lasat motorul pornit pe loc (in parcare) 20 min si motorul era cald, dar acul abea s-a ridicat. S-a intamplat sa ajunga si la jumate, sa porneasca radiatorul, dar asta rar... acuma cand a fost putin cald (azi). Deci din ce am vazut si iarna trecuta, si zlele astea recent, nu ai de ce sa iti faci griji :D

nt98adu 03-12-10 19:30

Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
 
,,Sa porneasca radiatorul"! Cum doamne sa porneasca o bucata de aluminiu?:lol: Cred ca ai vrut sa zici electroventilator.

@Eugen. daca nu folosesti G12 ca antigel este posibil ca termostatul sa mai ramana cate putin blocat pe deschis. In cazul de fata, pt. a nu baga carton in fata, ar tb. alt termostat. Nu compara cele 2 motoare-Tico, Nubira- Motorul la Nubira e dublu deci se v-a incalzi de doua ori mai greu ca la Tico. Si traseul instalatiei de racire este supradimensionat, deci nu ai nici o sansa sa se incalzeasca in 15-20min de functionat in ralanti.

La Nubira am caldura ok dupa 4-5 km,pe cand la Tico aproape instant. Pe 1 decembrie am schimbat termostatul tocmai din acelasi motiv: baga caldura cand-cum.;)

lau1481 05-12-10 16:17

Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
 
Sal

Stie careva ce tip de curea este cureaua accesoriu. A mea s-a rupt si nu stiu ce sa cer. care e mai buna?

RD-Woo 05-12-10 16:23

Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
 
Quote:

Originally Posted by lau1481 (Post 3872593)
care e mai buna?

Gates

eugen_pustiu 09-03-11 20:42

Re: Daewoo Nubira 1 Wagoon
 
Astept sa vina caldura sa ma apuc de masina ca au inceput sa bata mai toate alea pe la ea.I am cumparat toba din fata si cea de mijloc,arcuri si amortizoare,sonda lambda,intinzator curea accesorii,tampon antirasturnare,cauciucuri pentru fata dar bune,un fel de ceara care au adus astia la dacia sa bage in usi ,praguri si lonjeroane ca le luau rugina prea repede si mi a "pus"cineva deoparte si mie 2 cutii.Ce vreau sa i fac:
1)dat axele jos si inlocuiti tachetii care s uzati.
2)inlocuit garnitura capac si spalat motorul(inclusiv data baia de ulei jos)/poate ii iau si o valva EGR
3)inlocuit bucsi timonerie schimbator+short shifter
4)Inlocuit toata bucsaraia fata+spate
5)cand dau totul jos de pe ea o si dau cu 2-3 straturi de ceara(antifon) pe dedesubt apoi o vopsesc culoarea masinii
6)Tot interiorul il captusesc cu aluband ca m am saturat sa se auda ca in dacie in masina totul(frate miu are un escort diesel si nu se aude inauntru cum se aude la mine)
7)spalat mocheya si curatat tapiserie+confectionat pielea schimbator si frana de mana
8)Asta mai in vara cand ma mai stabilizez cu banii ,o sa urmeze si o vopsea.
9)Verificat instalatia de aer(sigur am un por pe la vreo conducta),alte difuzoare in usi daca tot le captusessc cu aluband....

Sper sa reusesc sa i fac tot ce mi am propus .


All times are GMT +2. The time now is 01:06.

- Copyright 2026 4Tuning