Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Tot ceea ce nu poate fi incadrat (https://forum.4tuning.ro/32-poate-incadrat.html)
-   -   Armata Romana: secrete,tehnica militara,in WW1, WW2, etc. (https://forum.4tuning.ro/32-poate-incadrat/124144-armata-romana-secrete-tehnica-militara-ww1-ww2-etc.html)

scturoag 21-05-09 19:00

Re: baze militare in apuseni?
 
:lol: n-ar vi o idee rea :lol::lol:
nah' .. hai ca aia cu bazele militare in munti .. poate o fi ceva .. dar fabricile de tigari si alea de creioane sa se transforme in fabrici de armament .. cum naiba ?!? suntem in transformers aici ?!? apasa pe buton si se intorc fabricile cu fundu'n sus si iese o fabrica de arme ... nu stiu ce sa zic ..

shantzu 21-05-09 19:50

Re: baze militare in apuseni?
 
Iti dai seama ca se schimba un minim de piese la "utilaje"

pHlow 21-05-09 21:46

Re: baze militare in apuseni?
 
Dupa cum spuneam, e la fel de plauzibil ca fabricile de prezervative sa produca parasute, cum e ca fabricile de creioane clasice sa produca gloante. Aici este "complexa" metoda de a crea creioane. Nu vad cum ar fi posibil sa schimbi un "minim" de utliaje pentru a fabrica gloante.

shantzu 21-05-09 23:44

Re: baze militare in apuseni?
 
Eu asa am auzit la niste persoane.E adevarat , nu e , nu stiu ....

Kent8 22-05-09 10:14

Re: baze militare in apuseni?
 
mdea, in caz de razboi, unele fabrici din romania in 24 de ore se pot transforma in fabrici de armament.

am mai deschis un topic cu locuri de vizitat din romania, sambata viitoare imi fac un drum pana la stana de vale cu coborare pe un drum forestier :P
poate vad ceva avion sa iasa din munte....


apropo, stie careva de tunelurile alea din romania...care duc undeva?
cica ar fi la fel niste tuneluri secrete, facute pe vremea lui ceausescu...si care ar duce in interiorul muntilor unde ar fi ceva ...

trafy-vr6 22-05-09 10:16

Re: baze militare in apuseni?
 
si pe la stana de vale ce crezi ca ai gasi ?

Dark Side 22-05-09 10:21

Re: baze militare in apuseni?
 
Quote:

Originally Posted by Kent8 (Post 2341916)
mdea, in caz de razboi, unele fabrici din romania in 24 de ore se pot transforma in fabrici de armament.

am mai deschis un topic cu locuri de vizitat din romania, sambata viitoare imi fac un drum pana la stana de vale cu coborare pe un drum forestier :P
poate vad ceva avion sa iasa din munte....


apropo, stie careva de tunelurile alea din romania...care duc undeva?
cica ar fi la fel niste tuneluri secrete, facute pe vremea lui ceausescu...si care ar duce in interiorul muntilor unde ar fi ceva ...

Pai sa-l intrebam chiar pe ceasca! n-ai vazut la 0TV cum ca Ceasca e bine-merci in afara tarii!! :lol::lol::lol:8):D:-)

Mustang 22-05-09 10:22

Re: baze militare in apuseni?
 
Quote:

Originally Posted by Kent8 (Post 2341916)
apropo, stie careva de tunelurile alea din romania...care duc undeva?
cica ar fi la fel niste tuneluri secrete, facute pe vremea lui ceausescu...si care ar duce in interiorul muntilor unde ar fi ceva ...

Daca nu ma insel, tunelurile alea de care se tot zvoneste, duc undeva in Snagov, cu pornire de la Casa Poporului.

Kent8 22-05-09 11:33

Re: Baze militare in m-tii Apuseni?
 
nu stiam ca ceausescu ii bine mersi inseamna ca avre vreo 95 de ani...sau cat?
ma duc sa vad si eu barajul de la stana de vale...si cobor pe un drum forestier...sa ies pe drumul arad-deva...oricum nu sper sa gasesc nimic, ma duc sa vad barajul mult laudat de ceva vecini.
de tuneluri stiu ca ar fii in romania, dar unde, ce, cand, cum nu am nici ce-a mai vaga idee

scturoag 22-05-09 12:14

Re: Baze militare in m-tii Apuseni?
 
Tunelurile sunt adevarate ... asta stiu si eu ... aproape orice oras din Romania are tuneluri ... sunt face in caz de razboi sa te adapostesti ... dar sunt facute inainte de al 2-lea razboi mondial ...
Cat despre Ceausescu ... nu stiu ... tot ce ii posibil sa fi scapat atunci ...dar acum cu siguranta nu mai traieste ... a murit de batranete , sau ii pe patul de moarte ... asta in caz de a scapat la revolutie ... desi nu cred ...

NONE 22-05-09 13:36

Re: Baze militare in m-tii Apuseni?
 
Dacä tot venii vorba de tuneluri, īn Cernavoda, sunt tuneluri, intrii direct in deal, si iesi vre-o un km mai incolo, cānd eram eu copil īncä erau, acum numai stiu, noi ne jucam "pac pac" acolo :D e cam scary in tunelurile alea :D

scturoag 22-05-09 13:51

Re: Baze militare in m-tii Apuseni?
 
Pai da ... ca nu vezi nimic :)) ii bezna :)) ... la noi in Roman se zice ca unu dintre tuneluri duce sub o banca , Banc Post ... oricum ... sunt pline de aurolaci ... am aruncat acolo niste artificii , si au inceput sa tipe niste aurolaci :lol: ... sau poate ei is organizatia secreta :lol:

vacaroz 22-05-09 16:58

Re: baze militare in apuseni?
 
Quote:

Originally Posted by Mustang (Post 2341948)
Daca nu ma insel, tunelurile alea de care se tot zvoneste, duc undeva in Snagov, cu pornire de la Casa Poporului.

da. e ceva legat cu casa poporului.
tata a lucrat ca electrician in incinta casei poporului si mi`a povestit ca sunt ceva nivele jos... dar cam de la a 2`lea nivel in jos de la nivelul solului era pazite de parca treceai intr`o alta lume. deci e ceva la mijloc..
ca alta completare de vine exact contra la ce am spus mai sus cica subsolul casei poporului era inundat... asta ne poate duce cu gandul sau cel putin pe mine ca e vb de o foarte buna strategie de a induce lumea in eroare ca ar exista.
tot ajungand in subsolurile casei poporului a observat o structura a peretilor si nivelurilor si stalpilor de rezistenta (exact ca la blocuri) cum ca ar mai fi cel putin un niverl in jos, nu doar cel inundat (tata facand 2 ani si putin de constructii avea habar sa zicem)care dadea de inteles ca nu se termina acolo.deci ceva exista si daca ar fi sa luam in calcul forma si structura casei poporului similara ca si pentagonul si alte cladiri de genul in alte tari poate fi vb mai mult decat o simpla cladire, o casa poporului.
legat de secretele armatei... un vecin de are 20 de ani acum, si un an in cadrul armatei cu tot cu instructia care a facuto la inceput , am ramas uimit cat de mult i sa schimbat mentalitatea, cum gandeste acum despre tot ce tine de cadrul armatei, cat de mult ia in considerare faptele care le face in viata de zi cu zi ce pot interactiona cu meseria lui, deci nu mas mira daca sunt secrete bne pazite
pe undeva prin valea prahovei, zona busteni-azuga se zvonea ca ar fi o baza militara secrete si un centru de dezvoltare in domeniul armamentului de raazboi... poate ca un sambure de adevar exista
copil fiind mai demult am pus o intrebare unei pers care lucra pe undeva pe la primarie si avand o functie foarte mare in conducere daca exista astfel de tunele care duc la snagov sau de la casa alba (ploiesti) pana la acele centre din muntii bucegi. am primit un raspuns pe un ton vizibil schimbat (nu zic aspru sau in deradere) ca NU exista, si daca ar fi nimeni nu miar spune
deci nu ne ramane decat sa tragem concluzii

scturoag 22-05-09 17:06

Re: Secrete militare: baze, tuneluri, etc. īn Romānia
 
Pai asta e ... chiar daca stie cineva ... va dati seama ca nu o sa spuna ... ca ii viata lui la mijloc in primul rand ...
am sa intru eu in armata la misto ... un an sau doi .. .sa vad care sunt treburile si apoi vand informatiile pe cateva milioane .... de euro ... :D
acum serios ... deci .. chiar si paznici care zici ca pazesc acolo la subsol .. pun pariu ca nici ei nu stiu ce pazesc ... stiu un singur lucru ... nimeni nu trebuie sa intre si punct , intra cineva ... punct ochi , punct lovit ... in cap ... cam asa cred ca sta treaba ...

Kent8 22-05-09 19:43

Re: Secrete militare: baze, tuneluri, etc. īn Romānia
 
aia se stie ca sub casa poporului sunt tunele...in caz de ceva sa scape ceausescu...
cica trebuia sa fie si o masina in subsol...care in caz de ceva sa se urce xxx persoane apoi sa duca xx kilometrii sa iasa afara direct pe ceva aeroport si s-o intinda


All times are GMT +2. The time now is 15:31.

- Copyright 2026 4Tuning