Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Mazda (https://forum.4tuning.ro/124-masina-mea-mazda.html)
-   -   Mazda MX6 (https://forum.4tuning.ro/124-masina-mea-mazda/11622-mazda-mx6.html)

SEBASTIAN 12-02-06 06:55

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"Mx6\"
Mersi mult Sebastian, si ma bucur sa vad ca la nevoie oamenii se pot si ajuta intre ei..:) oricum impartim aceeasi pasiune pt masini si nu cred ca e relevant cine pe ce loc este atata timp cat o facem pt fun...

Chiar sunt impresionat..:) asta nu inseamna ca iti dau avans sau ceva la cursa.. :lol: :lol: :lol: :lol:

Eu incerc sa fiu corect si intransigent.
Acest fapt pe unii ii irita si imi sar in cap.
Dar hai sa ne vedem noi de ale noastre si sa vedem ce iese.
Acum se lucreaza la un proiect special un BME m3 e46 de cca 1100-1200ps cu tractiune spate si va face suta in cca 3,2 secunde.
O sa vedeti daca si cand va fi gata.
Va fi cea mai puternica masina de strada.

EuGenius 13-02-06 12:07

MERCI SEBASTIAN .. astept sa dea drumul astia la vama..pt ca iti dai seama nu o pot inmatricula..acum..shi asha nu stiu ce legi vor fi..credeti ca se vor scoate taxele shi va ramane doar tva ul?

SEBASTIAN 14-02-06 07:07

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"EuGenius\"
MERCI SEBASTIAN .. astept sa dea drumul astia la vama..pt ca iti dai seama nu o pot inmatricula..acum..shi asha nu stiu ce legi vor fi..credeti ca se vor scoate taxele shi va ramane doar tva ul?

Taxa tva si accize care sunt demolator de mari sau vor deveni oricum si acuma sunt pt mana a doua.

EuGenius 14-02-06 20:24

chiar era unul aseara pe tvri shi a zis-o taxele raman,ce se va schimba va fi doar ce va decide rar ul din ce an sa se aduca sau cu ce euro... :cry: ft nasol..multi credeau ca dispar taxele shi faze de-astea..shi vor economisi bani prin vara cand cica se va da drumul..mi-a zis cineva ca e deja publicata pe un site oficial de la ministerul nu stiu care,o chestie in genul asta..dac stiti careva spuneti-ne shi noua...thx

SEBASTIAN 15-02-06 09:49

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"EuGenius\"
chiar era unul aseara pe tvri shi a zis-o taxele raman,ce se va schimba va fi doar ce va decide rar ul din ce an sa se aduca sau cu ce euro... :cry: ft nasol..multi credeau ca dispar taxele shi faze de-astea..shi vor economisi bani prin vara cand cica se va da drumul..mi-a zis cineva ca e deja publicata pe un site oficial de la ministerul nu stiu care,o chestie in genul asta..dac stiti careva spuneti-ne shi noua...thx

Mai oameni buni nu mai vorbiti sa va aflati in treaba.
Nu sunt taxe vamale la masinile europene nici acum. Taxele vamale dispar restul nu au cum sa dispara si pot chiar sa creasca.

SEBASTIAN 23-02-06 13:26

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"SEBASTIAN\"
Quote:

Originally Posted by \"Mx6\"
Da sunt f sigur ca masinile functionau corect si sunt sigur ca oamenii stiau ce fac la volan, pt marea majoritate am dovezi filmulete.. pe care din pacate nu le-am putut incarca aici pe forum...:(

Am luat locul 3 la constanta in 2004 cred si am batut clio sport atunci.... si pt cultura ta generala nu sunt unul din ala cu \"senzatii\" daca ma dau cu cineva e pe bune..... ai condus vredata mx6 ??????? fa-o si dupa aia mai vb....

Masinile sunt masini proiect exact cum e si subaru lui sebi, adica nu te opresti niciodata din modificat.....

Nu prea inteleg care e treaba ta cu provocarea dintre mine si sebi ... dar ma rog,.... oricum tin sa te asigur ca o sa onorez provocarea ba mai mult vad ca esti SLK AMG asa ca esti invitatul meu la start daca chiar ai masina daca e masina la care visezi imi pare rau pt tine.... aa inca ceva poate o facem pe masini sau ceva..?????

Cat despre modificarile care le am eu la masina.... banuiesc ca vb din lunga ta experienta in Rx7 care evident este o masina pe care o cunosti foarte bine la fel ca si mx6-le de altfel, si stii cum merge cum se comporta cu anumite modificari ... nu ????
Iar daca ai fi citit cu atentie ai fi constatat ca am mentionat astea sunt cateva din modificarile facute la masina mea... Anyway.... idea e ca sunt foarte curios ce stie amg-ul ala care are pretentia de masina sport nu ???

Acu sa te vad pe tine cum o sa \"onorez\"..........

Am fost de acord cu provocarea ta, dar se pare ca m-am pripit, sper totusi sa ai o masina competitiva.
Masina mea este poate un proiect dar functional si performeaza f bine si in faza actuala.

Apropo la ce concurs ai participat la CT?
Nu cred ca ai reusit sa termini cei 400m in fata multor masini din cele declarate de tine anterior. Nu te supara dar asta e parerea mea.

Cata dreptate aveam!

https://forum.4tuning.ro/viewtopic.ph...asc&highlight=

SFW 24-02-06 02:05

Era ironic ce a zis mx6 ....

momo 24-02-06 23:22

si rx7 are motor de tip wankel?

si astia se laudau ca rx8 e exclusiv...

oricum, bafta si s-o stapanesti sanatos!

protuning 26-02-06 00:35

pt. florin
 
salut Florin! ma bucur sa te gasesc pe forum,ca nu te-am vazut de mult. cel mai mult ma bucur pt. tine ca ai facut primul pas catre indeplinirea visurilor tale si ti-ai cumparat rx 7-le.sper sa nu stai prea mult pe'acolo pt. ca de cand ai plecat nu mai ai cu cine sa mai iesi la o distractie.la noi merge treaba ,lucrarile se fac tot pe baza de programare,e de lucru cat china si incepe incet sa se inteleaga notiunea de -tuning-. cu respect Robi (prostreet tuning) p.s. te asteptam acasa!!!

SEBASTIAN 26-02-06 08:28

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"SFW\"
Era ironic ce a zis mx6 ....

Am inteles exact mesajul, insa eu nu puneam sub semnul intrebarii decat posibilitatea ca masina sa fie realmente mult mai rea ca una de serie.
Am vazut prea multi agarici care sustin multe, dar fara acoperire asa ca...
Sa-si permita sa fie ironic cand va demonstra ceva, pana atunci sa stea in banca lui si sa munceasca la masina.

SmK 27-02-06 09:28

[quote: momo wrote: ]
si rx7 are motor de tip wankel?

si astia se laudau ca rx8 e exclusiv... [/quote]



Prima oara cand am vazut un Rotary era intr-un almanah auto de prin 70 si ceva, pe un concept Braq M Turbo sau asa ceva, care a ajuns sa fie M1 de la BMW, facut impreuna cu Mercedes. Culmea ca acum cand caut pe net modelul respectiv nu are Rotary (tre sa caut almanahu ala, ca-l am prin beci). La Mazda Rx1 sau Rx2 nu stiu sigur daca e sau nu rotary, dar la Rx3 facea o gramada de reclama la Rotativ. . . si au mai folosit si altii (Studebaker-u avea un motor de vreo 2000cmc- aprox echivalentul la 4000cmc la motoarele normale, da o dat kics din cauza consumului) . . .

momo 21-03-06 20:39

Re: mazda mx6 & mazda rx7 gen3-a
 
mdeah... indiscutabil Mx6, bravo si bafta la montat!

Tengu 26-03-06 11:57

Re: mazda mx6 & mazda rx7 gen3-a
 
5 Attachment(s)
Cateva poze cu prietenii mei din africa de sud

Tengu 26-03-06 12:07

Re: mazda mx6 & mazda rx7 gen3-a
 
4 Attachment(s)
....................

Tengu 26-03-06 12:22

Re: mazda mx6 & mazda rx7 gen3-a
 
1 Attachment(s)
in ordinea pozelor

1- fiat x19 cu motor honda v-tec 10sec. car
2- busa de drag ... 7.8sec la 400m
3- ford siera drag car 8,9sec la 400m
4- nisssan 1400 bakie 10,8 sec la 400m
5- pt pasionatii de beemere, ursuletele scot in jur de 11sec pe cand M-ul scoate 14 :))
6- american muscle ...
7- asta am pus-o din gresala :) eu cu mitsubishi L 200 .. :)
8- dragster 5-6sec la 400m
9- rx8 pipe car caroserie de carbon care cantareste 30kg motor de rx7 13b peste 700de cai nu au putut sa vada cat peste pt ca daca accelerau mai tare puscau cauciucurile pe dyno ..:) masina alearga 9,1 sec dar au terminat-o numai de vreo luna si inca o mai regleaza .... tipii se numesc super test performance si sunt cei mai tari la rotative din africa de sud, ei imi pregatesc turbo kitul cu turbonetics bb T66, si de la ei ma aprovizionez cu piese :)

Inainte de rx8 au avut un rx2 cu motor 20b cu trei rotoare pe care l-au facut praf in decembrie pe pista de drag. Cu masina respectiva detineau recordul in africa de sud de 8,7 sec la 400m viteza la 400m 240km/h.

Va atasez filmuletu cu accidentul.... in viteza a treia cam la 60m de la start ... sa speram ca nu se va intampla niciodata asa ceva in romania la curse cu toti spectatorii gramada pe marginea pistei ...


All times are GMT +2. The time now is 11:35.

- Copyright 2026 4Tuning