Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   VW Scirocco vs. Alfa Romeo Brera (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/109841-vw-scirocco-vs-alfa-romeo-brera.html)

Eddie C. 29-04-09 23:07

Re: VW Scirocco vs. Alfa Romeo Brera
 
scuze ca te intreb dar ai avut vreo Alfa vreodata?

dirty harry 30-04-09 08:14

Re: VW Scirocco vs. Alfa Romeo Brera
 
Eu am avut (75,156, fratele meu are 166).
Daca e sa votez strict designul exterior eu as alege, fara doar si poate,...Scirocco. Sincer, Brera mi se pare doar o declaratie a celor de la Alfa Romeo, sau altfel spus o vampa care sare (strident) in ochi si...prea mult e prea mult, frate: or fi italienii mai dramatici in tot ce spun si fac, dar asta parca prea e de tot.
Scirocco e mult mai discret, pare a sopti: "I don't pressure, I don't advertise".

Interiorul insa nu se poate compara, Alfa castiga net: gramada de bani diferenta, gustul si traditia in a face asa ceva isi spun cuvantul.
Si acolo si la soundul motorului.

Herbas 30-04-09 23:14

Re: VW Scirocco vs. Alfa Romeo Brera
 
Astazi am avut deosibita placere de a ma afla pe aceeasi strada cu o alfa brera. Si cu asta am spus foarte multe. Scirocco am vazut destule pana acum, toate le-am confundat cu golf 6 initial, si apoi am ramas dezamagit asteptandu-ma la mai mult.
In schimb asta e a 2-a oara cand "dau nas in nas" cu o brera si pot sa spun ca numai masini cu taurasi sau caluti pe stema imi trezeau asa emotii :)

GTR 01-05-09 02:29

Re: VW Scirocco vs. Alfa Romeo Brera
 
Quote:

Originally Posted by Eddie C. (Post 2277466)
scuze ca te intreb dar ai avut vreo Alfa vreodata?

Ma intreb daca ai condus tu cate am condus eu?
Giulia Super (aia era masina la vremea ei, daca ai auzit tu de ea), 33, 75, 156, 164, 166, GT

Cu cat s-au inoit cu atat au devenit mai proaste si mai de nebagat in seama, mai ales la pretul lor exorbitat.

Astea noi in afara de design nu au nimic special sau in plus fata de competitie, ba cam multe in minus.

Si intamplator mai am si un bun prieten la service Autoitalia si Alfa Romeo aceeasi calitate ca si Fiat si ceva mult mai scump in rest.

Un ...... ambalat frumos.

no_sp33d_limit18 01-05-09 09:40

Re: VW Scirocco vs. Alfa Romeo Brera
 
votat scirocco...

acel ceva la brera...
este forma..
este mai ondulata..
si triplele si farurile ii da un aspect ff tare...
dar ma motor..

nu se compara cu 3.2`ul de la scirocco...
da pe criza asta...
:))

in fine..
toata lumea stie ca italienii sunt buni numa la aspect...

Sasha 01-05-09 09:57

Re: VW Scirocco vs. Alfa Romeo Brera
 
Quote:

Originally Posted by no_sp33d_limit18 (Post 2280726)
votat scirocco...

acel ceva la brera...
este forma..
este mai ondulata..
si triplele si farurile ii da un aspect ff tare...
dar ma motor..

nu se compara cu 3.2`ul de la scirocco...
da pe criza asta...
:))

in fine..
toata lumea stie ca italienii sunt buni numa la aspect...

e atat de greu sa citesti macar primul post din topic? :arrow:


Quote:

Originally Posted by criss_cars (Post 2073111)
Vorbesc strict de design nu ma intereseaza preturi motoare etc.


no_sp33d_limit18 01-05-09 10:09

Re: VW Scirocco vs. Alfa Romeo Brera
 
daca nu mai citeam primu` post nu mai postam...
si in plus a mai vazut pe altii ca au zis is de motor..
si..
ma luat gura pe dinainte..:D

in fine..
cum zici tu..

Evil Yuri 01-05-09 15:51

Re: VW Scirocco vs. Alfa Romeo Brera
 
Quote:

Originally Posted by no_sp33d_limit18 (Post 2280726)
in fine..
toata lumea stie ca italienii sunt buni numa la aspect...

Foarte adevarat, daca erau buni si la motoare, atunci nu luau HEMI de la americani sa il puna pe Ferrari.

dolb 01-05-09 16:46

Re: VW Scirocco vs. Alfa Romeo Brera
 
Quote:

Originally Posted by Evil Yuri (Post 2281255)
Foarte adevarat, daca erau buni si la motoare, atunci nu luau HEMI de la americani sa il puna pe Ferrari.

good point :lol:

VOTAT BRERA IT'S JUST SO.......:oops:

aleks 01-05-09 16:51

Re: VW Scirocco vs. Alfa Romeo Brera
 
dolbule, argumente....

dolb 01-05-09 16:55

Re: VW Scirocco vs. Alfa Romeo Brera
 
ce argumente sa mai dau ? poti trage singur concluziile numai daca te uiti 5 secunde la ambele poze :) in fine. As alege BRERA ca si design ( pt ca pt asta e facut topicul ), deoarece arata extraordinar de bine, si sunt sigur ca daca o vezi langa tine ti se zbarleste parul de pe tine :) Asa cum a zis si Ionut , scirocco e mai mult golf , dar asa pot spune si eu ca brera e mai mult alfa 159, dar totusi....

DarkJEDI 01-05-09 17:06

Re: VW Scirocco vs. Alfa Romeo Brera
 
HEMI... voi stiti macar ce e ala? de ce ii zice asa? cati producatori de automobile mai fac asa ceva?

si daca nici italienii nu sunt buni la motoare, atunci nu mai are rost sa cumparam masini.

SV25MBN 01-05-09 17:11

Re: VW Scirocco vs. Alfa Romeo Brera
 
DarkJEDI, Evil Yuri era ironic. Daca nu ti-ai dat seama de asta, grav.

DarkJEDI 01-05-09 17:23

Re: VW Scirocco vs. Alfa Romeo Brera
 
ma bad, ma bad ... :D
sincer, la cate tampenii am vazut pe forumu asta e greu sa mai distingi cand cineva face misto sau zice serios.


All times are GMT +2. The time now is 05:24.

- Copyright 2026 4Tuning