Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Benzina sau motorina ? (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/28777-benzina-motorina.html)

eMH 31-10-13 10:51

Re: Benzina sau motorina ?
 
Peugeot 206 1.4i, mers constant cu 140 cu portbagajul plin cu bagaje + portbagaj din ala suplimentar pe plafon + masina plina cu persoane. Consum mediu 8%.

steffan 31-10-13 11:10

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by franz34sm (Post 5603537)
560 de km am facut in 4 ore jumate, cam asa. Da aici mai trebuie adaugat si depasirile, tot ce am avut in fata mea am depasit. Si daca erau 4 masini in coloana, si pe aia i-am depasit. Tiruri una dupa alta, si pe aia. Plus ca drumul nu era peste tot la un nivel drept, ci era si cu inclinatie in sus. Eu cred ca e ceva cu motorina din Romania, ca ceva nu-i in regula. In fine, dao incolo de consum. Daca pe unii dintre noi, chiar ne deranjeaza cit consuma masina, atunci ne-am lua toti VW LUPO 1,2 tdi care ia vreo 3 litrii. Da vad ca nimeni nu are o astfel de masina. Asta inseamna ca nu prea sinteti voi curiosi de cit consuma masina.

franz, poatee timpul sa renunti la tigaile tale:lol:

franz34sm 31-10-13 17:29

Re: Benzina sau motorina ?
 
@ cavaliere @ - Octavia 1,9 tdi cu pedala la fund - 6 litrii ? Lasa ma vrajeala, ca n-am 14 ani. Spune asta la altu care inca nu o avut diesel. Cit stiti voi mintii nu-i adevarat.

@ steffan @ - pai vezi, chiar asta-i, ca mie imi plac tigaile. :D

300zxtt 31-10-13 19:11

Re: Benzina sau motorina ?
 
Franz, dupa ce ca esti afon, iti place sa si semnalizezi. Dar nu numai ca semnalizezi, faci si flash-uri cu faza lunga. Ce a spus cavaliere e perfect adevarat, doar ca tu compari o tigaie uzata fizic si moral cu consumurile date de colegii ce au masinile in mintile lor. O Octavia TDI are consumul cand mergi normal cu ea de maxim 5 la drum lung.

Daca e sa mergem pe zicala, cum e turcu e si pistolul, e si normal sa ai consum de 10l la drum lung.

omaigadlol 31-10-13 19:18

Re: Benzina sau motorina ?
 
Parca vad ca in cateva zile isi ia franz34sm o octavie cu 1000 euro si se plange ca nu ii consuma 6 :D

Pentru consum sunt perfecte octaviile 1.9tdi.

phaeton 31-10-13 20:19

Re: Benzina sau motorina ?
 
Ia uitati-va ce masini au luat locul 1 si 3 la ultima etapa de Drag racing, la s8.

1.9 tdi pd pe octavia consuma si sub 5 si peste 6 extraurban, chiar peste 7 am curaj sa spun, la un drum cum ar fi bucuresti bacau, mai mult decat lejer.
Nu mai generalizati !

JDV 31-10-13 20:24

Re: Benzina sau motorina ?
 
Daca o Octavia 1.9Tdi iti consuma la mers normal mai mult de 5-6l...inseamna ca ori soferu e prea prost, ori motorul e defect.

Bryan 31-10-13 20:35

Re: Benzina sau motorina ?
 
si un corsa 1.3 diesel cat ia? 2%?

octavia 1.9 tdi are consum declarat de PRODUCATOR 6.3% in oras

mai lasa-ti-o dracu'' cu 5-6% in oras la o masina de 1 tona jumate cu diesel de 1.9 si tehnologie de anii '90..

phaeton 31-10-13 20:42

Re: Benzina sau motorina ?
 
Care o tona jumate ?
Care 1.9 tdi e din 90 ?
Alh, asv, arl, axr, bxe ?

Bryan 31-10-13 20:56

Re: Benzina sau motorina ?
 
Presupun ca era vorba de Octavia tour 1.9 tdi de 90cp (ALH), care da, este construit cu tehnologia inceputului anilor 90..ma rog.. alta era ideea, daca producatorul da 6.3 nu are cum sa consume 5..poate daca mergi doar noaptea :)

scrisit 31-10-13 22:41

Re: Benzina sau motorina ?
 
Eu n=am vazut sa fi zis cineva ceva de consum in oras la Octavia. Ci numai la drum lung.

Eu pe Bucuresti-Vatra Dornei (1000 km) cu Y20DTH am scos 5.1, Ocazia scotea ceva mai putin.

BMnWA 01-11-13 00:44

Re: Benzina sau motorina ?
 
Tot vorbim de consum dat de producator , dar stie cieneva in ce conditii s-a dat consumul acela ? sau macar in ce oras s-a facut consumul , pentru ca stim cu totii , consumul difera de la oras la oras , de la om la om.

Bryan 01-11-13 07:38

Re: Benzina sau motorina ?
 
Mea culpa, am crezut ca era vorba de consumul in oras, unde nu are cum sa ia 5%. Nu sunt anti diesel sa nu se inteleaga gresit.. chiar imi plac dieselurile moderne.. urmatoarea masina va fi ori diesel ori GPL.. nu se mai poate cu benzina asta :rolleyes2

franz34sm 01-11-13 09:26

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by 300zxtt (Post 5603942)
Franz, dupa ce ca esti afon, iti place sa si semnalizezi. Dar nu numai ca semnalizezi, faci si flash-uri cu faza lunga. Ce a spus cavaliere e perfect adevarat, doar ca tu compari o tigaie uzata fizic si moral cu consumurile date de colegii ce au masinile in mintile lor. O Octavia TDI are consumul cand mergi normal cu ea de maxim 5 la drum lung.

Daca e sa mergem pe zicala, cum e turcu e si pistolul, e si normal sa ai consum de 10l la drum lung.

Baaa , io cred ca tu n-ai avut diesel in viata ta. 5 litrii consuma si a mea daca merg cu ea normal. Era vorba ca mergi cu pedala apasata pina la podea, si consuma 6. Voi va auziti ce vorbiti ? Sau va dati toti smecheri pe aici ? In cartea mea de identitate scrie consumul la masina, si anume : 4,2 afara ; 5 combinat ; si 6,4 oras. Amu cine-i afon ? Io stiu ca voi sinteti romani si naa, romanu-i smecher, asta se stie, numa gura-i de el. Sigur nu esti tu taran ? Ca numa aia vorbesc aiurea. L-am intrebat odata pe un taran, acum citiva ani buni ( cind au inceput romanii sa isi cumpere Loganuri ), cit ai consuma Loganu, o zis 1 litru. Avea intre 35 si 40 de ani, si nu glumea, oricum se vedea pe fata lui cit ai de scirbos. Apoi m-am intilnit cu un fost coleg de scoala, care avea o Dacie veche. Vroia sa-si vinda masina, ma intrebat daca ma intereseaza ? I-am zis ca nu, pt ca consuma mult, am avut si eu. 10- 11 litrii iti ia in oras. La care el, aaaaaa nuuuuu cica al lui ia maxim 5 in oras ca-i reglat bineee. Altu pacalici. Daca doi dintre voi aveti Logan 1,5 dci 65 de cai ( acelasi oras ), sigur unu o sa zica ca, a mea consuma 6 in oras, si celalalt o sa zica, aaa nuuu a mea nu ia mai mult de 4 in oras. Ca asa sinteti voi smecheri, va place sa va contraziceti. Cica 6 litrii cu pedala la maxim. Bine ca nu ati zis 4 litrii cu pedala la maxim, atunci mai ca era prea de tot. Io inteleg ca dieselu consuma mai putin, da nici chiar asa. Si nu-mi aratati ceva video cu consumul din bord, ca numai inapoiatii cred in consumul aratat de bordul masinii.

eMH 01-11-13 10:31

Re: Benzina sau motorina ?
 
Fritz, tu inca trebuie sa faci deosebirea intre discutiile in care oamenii te mint si cele in care fac misto de tine...


All times are GMT +2. The time now is 06:38.

- Copyright 2026 4Tuning