![]() |
Re: VW Vento - Proprietari
cunoaste cineva motivul pentru care din cand in cand ceasul din bord si numarul de km(trip) se reseteaza automat. de aproximativ daoua saptamni am aceasta problema.
multumesc |
Re: VW Vento - Proprietari
Salutare tuturor. sunt mai nou pe acest forum si mi.am achizitionat de curand un vento 1.8 75hp si am de gand sa.i schimb motorul ca stiti si voi, e cam puturos si inca sunt nehotarat ce sa.i pun...vr6 sau 2.0 gti 16v...m.ar tenta vr6,dar ma intereseaza si consumul..la amandoua motorizarile...avantajul meu e ca nu am nevoie de omologare!!l astept sfaturile cunoscatorilor! si daca schimb motorul...ce mai trebuie schimbat pe langa...imi poate spune cineva si ce costuri ar fi??:rolleyes2: :?:
|
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
pt un motor mai puternic terbuie sa schimbi aproape totul incepind cu franele pana la suspensie etc |
Re: VW Vento - Proprietari
niste acte de vento gasesc de vanzare pe aici :D
|
Re: VW Vento - Proprietari
Am si eu o problema la al meu Vento 1.9Td 75hp. De fiecare data cand merg in frana de motor imi baga fum inauntru, simt miros puternic de fum(mai ales pe locurile din spate, acolo se simte cel mai tare). M-am uitat pe dedesubt si toba e intreaga, nu are gauri sau din astea... Nu stiti care e problema?
|
Re: VW Vento - Proprietari
buna domnilor....intrebare pentru care stie....al meu vento are motor tip ABS din 93 de 1.8,90cai si as vrea sa il schimb cu un 1,9 tdi 90 de cai....se potriveste?al meu are si computer de bord...o sa mai mearga?ce anume mai trebuie schimbat odata cu motorul?
|
Re: VW Vento - Proprietari
ma intereseaza si pe mine daca se poate inlocui o punte cu tamburi cu una cu discuri de frana si ce modificari mai imi trebuie in plus
|
Re: VW Vento - Proprietari
puntea completa si alte cabluri pentru frana de mana. Cu ocazia asta este recomandat sa schimbi bucsile de la punte
|
Re: VW Vento - Proprietari
@ geomar, postul 1920....Verifica prezoanele la roti. Am patit si eu. Fusesem la vulcanizare si nu le-au strans calumea
|
Re: VW Vento - Proprietari
6 Attachment(s)
Brand New Car!!!:D....glumeam:-P E aceeasi Marie dar cu alta palarie.8) De mult timp m-am tot luptat sa o aduc in starea aceasta si intr-un final am reusit.8) Priviti rezultatele....
|
Re: VW Vento - Proprietari
Foarte frumoasa,felicitari !
Vopsit,schimbat praguri ? DLR-urile sunt montate in fata grilelor sau ai decupat ? |
Re: VW Vento - Proprietari
ai avut dreptate nu era stransa bine roata din dreapta fata mersi mult ptr sprijin
|
Re: VW Vento - Proprietari
frumoasa culoarea! vreau si eu un set de lampi ca ale tale din grilele de aer! cat te-au ajuns ca pret? sa ai grija de ea-este super!
|
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari
mersii mali!
|
Re: VW Vento - Proprietari
am si eu intrebare nu stiti daca potrivesc schimbatorul si frana de mana de pe golf4?
|
Re: VW Vento - Proprietari
Nuca de la schimbator cu putine modificari se potriveste. Frana de mana nu
|
Re: VW Vento - Proprietari
8 Attachment(s)
salut baieti...noi upgrade-uri....muzica,susp sport,infoliat rosu mat(dupa ce am schimbat aripile fata si pragurile) cu ceva carbon pe afara si la interior,stopuri si semnalizari fumurii.....
din pacate trebuie sa il vand...pentru cei interesati lasati msg pe prv.... |
Re: VW Vento - Proprietari
dragi colegi cine poate sa ma indrume si pe mine de unde pot sa fac rost de un set de praguri originale dar din alea de plastic pt ca am mari probleme cu el..este al 2-lea set pe care trebuie sa il schimb...va multumesc
|
Re: VW Vento - Proprietari
1 Attachment(s)
tot cautam ca eram curios cum arata un vento/jetta3 cu faruri de bora/jetta4 si am gasit asa ceva, nu prea bine facuta dar interesant efect
|
Re: VW Vento - Proprietari
Salutare! Am pe masina inchidere centralizata doar prin cheie,nu telecomanda si am o problema legata de aceasta inchidere.Dak am unu geam coborat adica deschis cand dau de cheie spre dreapta ca sa incui toata masina prima data se blocheaza toate usile inclusiv portbagajul si usita de la rezervor ceea ce este corect iar dak tin de cheie tot in pozitia aia inca ceva timp imi urca si acel geam deschis. Invers,cand vreau sa descui masina dau de cheie in stanga si dak tin cateva secunde imi coboara toate geamurile find si acest lucru corect. Problema este k uneori la descuiere imi cobara geamul din partea dreapta fata si mi se descuie doar usa de la sofer restu ramanand incuiate. As vrea sa anulez aceasta functie de coborare si urcare a geanurilor din cheie.Al acel mic aparat cu compresor din portbagaj sau cum sa-l numesc care dirijeaza inchiderea centralizata am 10 fire de culoti diferite si al 11-lea e un maro ce are rol de (-) masa. Ma gandeam sa anulez acele fire care controleaza geamurile dar nu stiu care ar putea fi,sau functia asta a geamurilor le pot anula din alta parte? Va rog mult sa ma ajutati! Astept sfaturile voastre!
|
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
bafta |
Re: VW Vento - Proprietari
da asa este, motorasul de la inchidere nu are treaba cu geamurile electrice
|
Re: VW Vento - Proprietari
Salutari!!! prieteni, as vrea sa intru si eu in discutii cu voi...am un Vento din 94. diesel, motor de 1.9 turbo, cam puturos, doar 55 kw...mai am inca 180 de km si face 300.000...motorul toarce ca un motan...fara reparatii importante...
|
Re: VW Vento - Proprietari
cred ca la 300.000 km se reseteaza ceasul la bord
:-) |
Re: VW Vento - Proprietari
Nu ar vrea nimeni de aicea sa isi puna bot de vw golf3 ?? Sunt dispus sa ofer capota cu badboy :D .
|
Re: VW Vento - Proprietari
...am nevoie de 2 distantiere pt. Vento-ul meu...de minim 50mm...maxim 60mm...daca cineva vede anuntul si are asa ceva as dori un pret...am vazut preturile la produsele NOI...de unde, sunt in criza...da adevarul e ca nu imi permit un set nou...multumesc...
|
Re: VW Vento - Proprietari
...am uitat sa specific...distantierele sa fie in 4 PREZOANE...
|
Re: VW Vento - Proprietari
Unu care vrea sa isi puna pe vento bot de golf 3 (preferabil : Iasi , Bacau , Piatra Neamt) Sa imi dea pm :D:twisted:
|
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari
2 Attachment(s)
...salutari voua Vento...risti...am o masina ca scoasa de pe banda de montaj...0 km la bord...am depasit 300.000...si dupa cum spuneati compiuterul s-a resetat...va salut si va respect...Vento-ristilor...gigi
|
Re: VW Vento - Proprietari
esti tare eu mai am cativa km pana acolo
|
Re: VW Vento - Proprietari
am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva
de ceva timp vento meu nu mai merge rotund parca ar avea o intrerupere in mers (motor 1,8 ADZ 90cp) daca puteti sa ma ajutati astept un raspuns de la voi daca a mai patit cineva asa si cum a rezolvat problema!? |
Re: VW Vento - Proprietari
Din intamplare am dat peste un clip pe Youtube in care se explica ce modificari trebuiesc facute unui Logan ca atunci cand pui in marcharier sa porneasca avariile.Interesant nu? Ma intreb dak am facut cineva o asemenea modificare unui Vento iar dak da rog persoana in cauza sa explice pe unde a umblat si ce a facut k sunt interesat,.:D Niste poze atasate ar fi si ele bine venite.8) Multumesc!
|
Re: VW Vento - Proprietari
Salut MALI,am vazut si eu clipul, destul de interesant. M-am gandit la altceva: am facut un montaj ptr. a treia lampa de frana care in momentul actionarii pedalei de frana sa se aprinda intermitent de doua ori dupa care sa stea aprinsa permanent pe toata durata actionarii pedalei. La proba am constatat ca intermitenta este constanta si care se poate regla ca timp de aprindere-stingere dintr-un semireglabil. Am facut alta schema de pe net si am rezolvat-o cu cea de a treia lampa. Montajul cu intermitenta am sa-l folosesc la mersul inapoi conectandu-ma la + de la bec mers inapoi si lampa cu leduri rosii prinsa in partea de jos a lunetei cu o intermitenta iritabila. Este problema personala! la noapte sunt de munca si rezolv lucrarea. Sa vedem ce iese! Si legat de avarii cu ce a facut tipul cu Loganu este o treaba simpla:releul de protectie se alimenteaza din: faci punte intre 86 si 87 si le legi la caroserie si ai realizat minus releu. pui contactul,bagi mansalier si aflii care este plus la bec. te legi de fir si mai departe la releu la 85. releul va fi excitat si prin firul care il legi la 30 va trimite plus la mufa butonului de avarii care vor pornii. acel fir de la buton va trebui sa-l cauti in felul urmator:verifica cu lampa de control toate minusurile din mufa si le notezi pe o schema asta in cazul in care acestea exista nu stiu exact. iei un plus permanent cu un fir si atingi fiecare papuc din mufa exclus cele de minus pana se vor aprinde avariile. te legi de acel fir cu firul care vine din port-bagaj. Cam asta e! SPOR LA TREABA!
|
Re: VW Vento - Proprietari
sergiu, verifica luleaua din delco, aceeasi problema am avut`o si eu anul trecut in iarna la vento, singura diferenta ca eu aveam motor de 2.0 8v. Totusi, verifica luleaua sa nu fie impuscata, apoi fisele si bujiile, daca problema persista.Poate chiar filtrul de benzina.
|
Re: VW Vento - Proprietari
si eu am patit erau rupte firele de la sonda lambda verifica si acest aspect, bafta
|
Re: VW Vento - Proprietari
salutare tuturor
ieri dimineata cand am pornit masina (vento 1.9 tdi af 95) am observat ca motorul nu mergea rotund in sensul ca avea intreruperi; oare aceste manifestari sa fie efectul ca afara erau -8 grade?? deasemnei am observat ca masina scotea mult mai mult fum dar asta doar pana cand turele motorului au scazut la 900; sa ma ingrijorez din cauza celor de mai sus??? |
Re: VW Vento - Proprietari
big, verifica bujiile incandescente, sa fie functionale toate 4 si daca nu ai tensiune la bara lor de alimentare verifica siguranta de 40A din tablou. mersul intrerupt si fumul se datoreaza faptului ca motorina este rece si nu arde normal, nu este incalzita de bujii.
|
| All times are GMT +2. The time now is 15:24. |
- Copyright 2026 4Tuning