![]() |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Sudura de la turbina este facuta de specialist iar ambele piese au fost furnizate de producatorul de turbo Greddy.
Nu am nici cea mai mica indoiala privind sudura, pentru ca oamenii care o lucreaza se pricep la asta. Dar nu confundati o sudura frumoasa cu una rezistenta. Eu nu ma pricep la sudura doar ca am insistat sa nu prelucreze sudura la exterior, la interior totul este slefuit. Sunt bucuros ca astazi le-am luat de la ceramizat. Costul operatiei pentru piesele din imagine este de 300RON. Operatia a fost facuta la www.srz.ro cu bunavointa lui Mihai alias ELSPA si a celorlalti de acolo. https://img692.imageshack.us/img692/8746/image341.jpg https://img683.imageshack.us/img683/7554/image339.jpg Uploaded with ImageShack.us https://img696.imageshack.us/img696/425/image340r.jpg Uploaded with ImageShack.us Voi folosi si banza izolatoare, dar nu cu Azbest ci cu Cr-Ni pentru inalta temperatura. |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
hmm looking good :D.
|
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Compression ratio cu stroker-ul de la JUN?Pistoanele sunt tot Cosworth?Și nu īn ultimul rānd ce stand-alone se va folosi?
|
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Electronica va purta semnatura casei Racing Code.
Setul motor este un Jun cu pistoane marca Cosworth de ultima generatie, fiind putin diferite de cele din setul original. Raportul de compresie nu reprezinta o informatie publica. |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
cum mai merge treaba....nu ai mai dat nici un semn de ceva vreme....eu unu sunt f nerabdator sa vad ce o sa iasa!oricum bafta in continuare...
|
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Multumesc de intrebare!
Raspunsul ar putea suna cam asa: "Incet dar sigur." Din pdv mecanic este aproape gata fiind doar o mica problema de rezolvat si asezarea accesoriilor la motor. Pentru a introduce turbina sub capota a fost necesara modificarea compartimentului motor, operatie de tincichigerie, de finete. Am sa ma duc la masina cand revin in Bucuresti si am sa fac cateva poze. |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Imi place cum se lucreaza , si " sloganul " ca sa zic asa .
Cam ce putere va avea masina la final ? Sau cel putin , la cat te astepti ? |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Ce sens au presupunerile cand in curtea noastra exista dyno Mustang?
Vom vedea exact la momentul oportun. |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Frumos si interesant proiect. Iti doresc mult succes in continuare.
|
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
|
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Īn ce stadiu ești cu Subaru?
|
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Putin mai avansat decat se vede.
A fost mult de lucru si ..., dar trebuie sa transform asta intr-o prioritate. |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Imi cer scuze daca deranjez, dar mi-a sarit in ochi o replica de-a ta Sebastian, si anume :
" Blocul motor a suferit modificari radicale in vederea rigidizarii lui find peste ceea ce se vinde sub denumirea de closed deck care arata asa " poti dezvolta te rog frumos ideea ? Manopera pentru un closed deck nu e tocmai ieftina (a propos`, unde ai efectuat operatiunea si la cat s-a ridicat costul manoperei ? ) si conform cunostintelor mele, e cam maximul ce se poate efectua blocului de serie EJ20 in vederea rigidizarii pentru a suporta boost mai mare. Daca ma insel, te rog corecteaza-ma, postul e cu caracter constructiv :-) Multumesc anticipat ! |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Da se poate face mai mult decat CD.
CD este de fapt o depunere de material in acest caz AL sau aliaj de AL in parte de sus blocului asica spre PMS. Aceasta depunere se face cu material topit sau "pieptane" presat si ulterior sudat. Surplusul de material se inlatura prin prelucrare mecanica, deschizand suficient de mult traseele de apa. Ceea ce am modificat eu implica o alta abordare cu rezultat mult superior, dar cu riscuri foarte mari la executie. Riscul este distrugerea irecuperabila a blocului motor. Cine doreste sa faca astfel de operatiune este asteptat la noi, discutam isi asuma riscul si metgem inainte. Pretul in acest caz trece in plan secundar si se face la final in funtie de cat de mult s-a lucrat. Este nevoie de materiale, dispozitive speciale si mult curaj. |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Noutati despre masina ? Oricum frumos clipul intre tine si ONO
|
| All times are GMT +2. The time now is 12:49. |
- Copyright 2026 4Tuning