Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Benzina sau motorina ? (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/28777-benzina-motorina.html)

franz34sm 08-10-13 13:30

Re: Benzina sau motorina ?
 
Plus ca dieselu e mai fiabil decit o benzinara, pt ca nu are atita electronica. Imi aduc aminte de giugurile alea vechi de benzinare care erau pe carburator, pe linga ca consumau enorm, mai si aveau platina aia ce tot trebuia dat cu smirghel sa nu se lipeasca, sau trebuia tot timpu inlocuita. Se oxida sau se lipea nu stiu din ce cauza. Bine nu era scump, costa vreo 2 lei, da totusi era enervant ca, din cauza unui asa lucru marunt sa nu-ti porneasca masina.

scrisit 08-10-13 13:41

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by bluey (Post 5588327)
eMH. Ar consuma mai putin una cu motorina :D
Pe probate.
Chiar si cu un motor mai mare si mai grea decat a ta cu 100-200kg si tot ar consuma mai putin.
Si faptul ca ai 5km pana la serviciu este un dezavantaj pentru consum si uzura motorului.

Stai cuminte. A mea mergea iarna 2km dus - 2 intors si avea consum de 11-12.

Tzzantaru 08-10-13 14:01

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by franz34sm (Post 5588303)
2 - au un sistem de inalta tensiune de aprindere electrica, rezultand fiabilitate ridicata, lipsa de bobine, scanteie fire PLUG, etc.
4 - motorina este considerata mai sigura decat benzina, nu explodeaza

Da , are un sistem de aprindere direct de pe stalpii de la electrica si alea mai noi au direct de pe firele de la CFR.

Ce-i drept , au mai fost cativa in benzinare care au mai explodat.Tu in schimb in diesel cred ca o sa faci implozie.

Quote:

Originally Posted by franz34sm (Post 5588346)
Plus ca dieselu e mai fiabil decit o benzinara, pt ca nu are atita electronica

Serios acum , tu te mai suporti??Ce-ti trece prin cap dimineata cand te uiti in oglinda??

franz34sm 08-10-13 14:24

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by Tzzantaru (Post 5588367)
Da , are un sistem de aprindere direct de pe stalpii de la electrica si alea mai noi au direct de pe firele de la CFR.

Ce-i drept , au mai fost cativa in benzinare care au mai explodat.Tu in schimb in diesel cred ca o sa faci implozie.



Serios acum , tu te mai suporti??Ce-ti trece prin cap dimineata cand te uiti in oglinda??

Acuma serios. Mai studiaza si tu inainte sa ma contrazici. De aia exista internetul ( wikipedia ).
Tot in wikipedia am citit ca, uleiurile minerale ( vorbesc de uleiuri de motor ) cocsifica motorul, si ca uleiul sintetic este mult mai tolerant la căldură decāt uleiul mineral.
Baga si tu ceva util pe aici, nu vorbi pe linga subiect, si nu folosi dume de copii de cartier. Tzzantaru - ce nume e asta ? Apropo, mai sint citiva copii pe aici, care in ultimele pagini numa critica, fara sa aiba ceva bun de spus.

Tzzantaru 08-10-13 14:42

Re: Benzina sau motorina ?
 
Lasa , toceste tu wikipedia sa poti veni sa ne inveti si pe noi dupa aia.
Adevaru' e ca-i util 'netu asta si gasesti informatii multe si utile , problema e ca-ti trebuie si creier sa le asimilezi.De cand cu netu' toti sunt mecanici , ingineri , electricieni , doctori , psihologi...

N-ai tu treaba ce "nick"(ca nu-i nume) e asta.Tu baga acolo si citeste pe wikipedia si vino cu aberatii pe aici.

alex.panciu 08-10-13 15:47

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by Tzzantaru (Post 5588391)
Adevaru' e ca-i util 'netu asta si gasesti informatii multe si utile , problema e ca-ti trebuie si creier sa le asimilezi.De cand cu netu' toti sunt mecanici , ingineri , electricieni , doctori , psihologi...

eu spun asta de vreo 2 luni......

eMH 08-10-13 17:01

Re: Benzina sau motorina ?
 
Stiu ca e un dezavantaj pentru motor si consum, dar nu am ce sa fac. Dar cred ca pentru un motor diesel ar fi fost mai grav... (nu ma pricep chiar atat de bine)
Si ideea era ca fritz ia cazul lui si il generalizeaza pentru toata lumea. El nu se gandeste ca exista si oameni care nu sunt in situatia lui...

Giully4u 08-10-13 17:51

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by franz34sm (Post 5588303)
Motoarele diesel au mai multe avantaje decit motoarele cu ardere interna ( benzina ).

Si azi am aflat ca la diesel explozia se produce in afara camerii de ardere. E ardere externa. Gen incendiu.

22VIN 08-10-13 20:46

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by Giully4u (Post 5588537)
Si azi am aflat ca la diesel explozia se produce in afara camerii de ardere. E ardere externa. Gen incendiu.

La cat fum o scoate a lui o fi crezut omu' ca arde prin toba pe undeva.

franz34sm 10-10-13 19:53

Re: Benzina sau motorina ?
 
https://www.4tuning.ro/filme-masini/view/T0ElFyEvIZf

https://www.4tuning.ro/filme-masini/view/295dfPgh1Y4

phaeton 10-10-13 21:01

Re: Benzina sau motorina ?
 
Da...direct la subiectul topicului.
Ai pus punctul pe F !

Uita tot ce vezi pe 4tuning despre masini. Uita-te la Ernest, ai sa fii mai castigat

RVL 2000 10-10-13 22:49

Re: Benzina sau motorina ?
 
Mic duel ad-hoc astazi 325Ci vs 320d ambele E46, in CT pe varianta si apoi spre Carrefour
A fost castigat normal (dar la o diferenta prea mica) de 325Ci.
Daca esti posesorul acelui 325Ci si citesti aici, mergi la un tester, pacat de masinuta aia sa-ti faca fata un tractoras de 2.0 stock

JDV 10-10-13 22:59

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by RVL 2000 (Post 5590198)
Mic duel ad-hoc astazi 325Ci vs 320d ambele E46, in CT pe varianta si apoi spre Carrefour
A fost castigat normal (dar la o diferenta prea mica) de 325Ci.
Daca esti posesorul acelui 325Ci si citesti aici, mergi la un tester, pacat de masinuta aia sa-ti faca fata un tractoras de 2.0 stock

Sigur a fost motorul si nu soferul?

RVL 2000 10-10-13 23:10

Re: Benzina sau motorina ?
 
Imi place sa cred ca e greu sa fie soferul, 192cp vs 150cp la ~aceeasi greutate trebuie sa te duci detasat si daca ii dai doar 5000rpm iar el se departa greu si la 140km/h+ unde trebuia sa ma zdrobeasca pur si simplu.
As fi suspectat ca e vorba de sofer daca era un 320i/170cp.
A fost din mers deci nu se pune problema de plecare proasta, in plus eu momentan am rezerva pe spate care e de vara iar cealata e de iarna deci la plecari mai rau nu prea se poate pt ca oricum ai da-o una e nepotrivita.

alex.panciu 10-10-13 23:44

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by RVL 2000 (Post 5590198)
Mic duel ad-hoc astazi 325Ci vs 320d ambele E46, in CT pe varianta si apoi spre Carrefour
A fost castigat normal (dar la o diferenta prea mica) de 325Ci.
Daca esti posesorul acelui 325Ci si citesti aici, mergi la un tester, pacat de masinuta aia sa-ti faca fata un tractoras de 2.0 stock

nu exista frate asa ceva.....ce ai visat azi noapte????
esti nebun cu dieselul ala al tau....eu cred ca 325-ul era de fapt 318....

cand eu spuneam de diferente d-astea se trezeau copii din somn urland la mine.....ca ei au citit in cancan si acolo spune ca nu se poate....


All times are GMT +2. The time now is 10:33.

- Copyright 2026 4Tuning