![]() |
Re: Benzina sau motorina ?
Plus ca dieselu e mai fiabil decit o benzinara, pt ca nu are atita electronica. Imi aduc aminte de giugurile alea vechi de benzinare care erau pe carburator, pe linga ca consumau enorm, mai si aveau platina aia ce tot trebuia dat cu smirghel sa nu se lipeasca, sau trebuia tot timpu inlocuita. Se oxida sau se lipea nu stiu din ce cauza. Bine nu era scump, costa vreo 2 lei, da totusi era enervant ca, din cauza unui asa lucru marunt sa nu-ti porneasca masina.
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
Ce-i drept , au mai fost cativa in benzinare care au mai explodat.Tu in schimb in diesel cred ca o sa faci implozie. Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
Tot in wikipedia am citit ca, uleiurile minerale ( vorbesc de uleiuri de motor ) cocsifica motorul, si ca uleiul sintetic este mult mai tolerant la căldură decāt uleiul mineral. Baga si tu ceva util pe aici, nu vorbi pe linga subiect, si nu folosi dume de copii de cartier. Tzzantaru - ce nume e asta ? Apropo, mai sint citiva copii pe aici, care in ultimele pagini numa critica, fara sa aiba ceva bun de spus. |
Re: Benzina sau motorina ?
Lasa , toceste tu wikipedia sa poti veni sa ne inveti si pe noi dupa aia.
Adevaru' e ca-i util 'netu asta si gasesti informatii multe si utile , problema e ca-ti trebuie si creier sa le asimilezi.De cand cu netu' toti sunt mecanici , ingineri , electricieni , doctori , psihologi... N-ai tu treaba ce "nick"(ca nu-i nume) e asta.Tu baga acolo si citeste pe wikipedia si vino cu aberatii pe aici. |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Stiu ca e un dezavantaj pentru motor si consum, dar nu am ce sa fac. Dar cred ca pentru un motor diesel ar fi fost mai grav... (nu ma pricep chiar atat de bine)
Si ideea era ca fritz ia cazul lui si il generalizeaza pentru toata lumea. El nu se gandeste ca exista si oameni care nu sunt in situatia lui... |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
Ai pus punctul pe F ! Uita tot ce vezi pe 4tuning despre masini. Uita-te la Ernest, ai sa fii mai castigat |
Re: Benzina sau motorina ?
Mic duel ad-hoc astazi 325Ci vs 320d ambele E46, in CT pe varianta si apoi spre Carrefour
A fost castigat normal (dar la o diferenta prea mica) de 325Ci. Daca esti posesorul acelui 325Ci si citesti aici, mergi la un tester, pacat de masinuta aia sa-ti faca fata un tractoras de 2.0 stock |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Imi place sa cred ca e greu sa fie soferul, 192cp vs 150cp la ~aceeasi greutate trebuie sa te duci detasat si daca ii dai doar 5000rpm iar el se departa greu si la 140km/h+ unde trebuia sa ma zdrobeasca pur si simplu.
As fi suspectat ca e vorba de sofer daca era un 320i/170cp. A fost din mers deci nu se pune problema de plecare proasta, in plus eu momentan am rezerva pe spate care e de vara iar cealata e de iarna deci la plecari mai rau nu prea se poate pt ca oricum ai da-o una e nepotrivita. |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
esti nebun cu dieselul ala al tau....eu cred ca 325-ul era de fapt 318.... cand eu spuneam de diferente d-astea se trezeau copii din somn urland la mine.....ca ei au citit in cancan si acolo spune ca nu se poate.... |
| All times are GMT +2. The time now is 10:33. |
- Copyright 2026 4Tuning