![]() |
Re: VW Vento - Proprietari
Paul Ral, am o rugaminte la tine, poti sa-mi spui cum pot cumpara sau de unde pot sa imi rezilv cartea aceea din care mi-ai trimis cu ceva timp in urma la pag 122 schema oglinzilor electrice
|
Re: VW Vento - Proprietari
|
Re: VW Vento - Proprietari
Salutare. De curand am achizitionat un vw vento din 94 motor de 1.9 TDI 90 cc, ABS, oglinzi electrice, etc, fara prea multe dotari. Intrebarea mea este. La treapta 1 si 3 cateodata agata si nu intra din prima in viteza sau intra dar mai greu. Am verificat uleiul in cutie care e curat si la nivel. Oare care ar fi problema? Nu ma deranjeaza dar nici nu as vrea sa ma obisnuiesc asa. Multumesc
cateva poze (slabe calitativ= telefon) https://img704.imageshack.us/img704/2250/71856409.th.jpg Uploaded with ImageShack.us https://img9.imageshack.us/img9/8116/21163471.th.jpg Uploaded with ImageShack.us https://img9.imageshack.us/img9/8116/21163471.th.jpg Uploaded with ImageShack.us https://img248.imageshack.us/img248/8093/55156496.th.jpg Uploaded with ImageShack.us |
Re: VW Vento - Proprietari
multumesc Paul Ral
|
Re: VW Vento - Proprietari
am promis ca va tin la curent cu acele intreruperi in mers. NU sa rezolvat nimic cu schimbarea furtunului de alimentare cu motorina. intrebare? : cei care se confrunta cu aceaste intreruperi ati rezolvat-o? daca te iei dupa cei de la service ar trebui sa schimbi tot motorul! astept si eu o informatie la obiect de la cineva care a trecut prin asa ceva..MERSII!
|
Re: VW Vento - Proprietari
nu cumva ai probleme cu sonda lambda sau cu firele electrice care duc la sonda lambda?
|
Re: VW Vento - Proprietari
GEO. eu am tdi si nu cred ca am aceea sonda. am fost ieri la cineva in masura sa constate de unde vin intreruperile si tipul a ajuns la concluzia ca EGR nu lucreaza corect si trebuie curatat. in seara asta ma duc sa-i fac felul sa vedem daca am noroc sa fie egr-ul. Doamne-ajuta!!
|
Re: VW Vento - Proprietari
am gasit defectul. valva N 75 nu functioneaza, este moarta. aviz celor care au aceeasi problema cu intreruperile in mers sa scoata mufa de la valva sa constate ca motorul merge uns. daca motorul in mers numai intrerupe aceea valva trebuie inlocuita.bafta .eu ma bucur ca mi-am rezolvat problema si pot pleca la drum linistit.:-P
|
Re: VW Vento - Proprietari
rectific : valva N18 recircularea gazelor
|
Re: VW Vento - Proprietari
hai sa va vand un pont:aceea valva care provoca intreruperile in mers este pozitionata pe aripa din dreapta sub racordul de la filtrul de aer si are trei firtunase 1-duce la filtru de aer, 2- la egr, 3- la vacuum. mi-am rezolvat problema singur:am verificat rezistenta bobinei 16 ohmi, am decapsat-o si am gasit pe axul bobinei urme de vaselina uscata de-alungul timpului fapt pentru care la aplicarea tensiunii de catre calculator se agata si nu-si facea miscarea de dute-vino. sa curatat totul cu spray,sa montat,sa verificat daca bobina lucreaza aplicand tensiune 12v la contacte sa montat la locul ei si ADIO intreruperi:D . pontul este doar pentru cei cu motoare tdi 90cp tip 1z cazul meu. multumesc celor care au incercat sa ajute cu un sfat! BAFTA!:D:D:D
|
Re: VW Vento - Proprietari
3 Attachment(s)
GEOMAR,stiu ca ai dezmembrat un vento,daca cumva era diesel tdi 90cp nu ti-a ramas pe aripa piesa asta? pun niste poze si are codul:1H0 906 627, 7.21 903.20, 94T039.
|
Re: VW Vento - Proprietari
imi pare rau ca nu te pot ajuta acum, trebuia sa spui mai repede, a fost pe masina dar am vandut-o unui tip cu tot ce a mai ramas din acea masina
|
Re: VW Vento - Proprietari
mersii Geo. in axul bobinei de la piesa se afla o supapa care sa decalibrat si nu etanseaza corect.. trebuie sa o inlocuiesc neaparat. motorul merge si fara ea dar nu lucreaza egr-ul.
|
Re: VW Vento - Proprietari
1 Attachment(s)
salut. PAULRAL te rog ajuta-ma cu ceva poze cu pasii demontarii rolei presoare de alternator,axul care trece prin suport si piesa rotunda din capatul axei.am atasat o poza de la alta masina dar este ca al meu... vreau sa bucsez acolo unde am incercuit si nu ma pricep sa demontez. motorul meu este tdi si nu are ac daca conteaza acest amanunt. mersii mult!!
|
Re: VW Vento - Proprietari
Nu imi apare imaginea, stiu ca rola se scaote fara probleme, o cheie de 13 iti trebuie. In partea opusa rolei este un arc ce tensioneaza bratul si , prin rola, apasa cureaua de la alternator
|
Re: VW Vento - Proprietari
sall...cine ma poate ajuta si pe mine cu 2 faruri de vento fara sticla??sticla poate sa fie sparta ca nu imi trebuie dar corpul farului sa fie intreg...multumesc
|
Re: VW Vento - Proprietari
1 Attachment(s)
Se desfac suruburile indicate prin sageti
|
Re: VW Vento - Proprietari
da paul. multam. vroiam sa desfac si sa inlocuiesc bucsa. dar am vorbit cu cineva si o sa-mi trimita suportul complet cu anexele. mai vb pa!
|
Re: VW Vento - Proprietari
sall.cu ce pot sa sterg si eu plasticul ala galben din interiorul stopului de la semnalizare...am stopurile alea negru+rosu si vreau sa ii fac semnalul alb
|
Re: VW Vento - Proprietari
salutare, am si eu o problema, ventorika al meu sa suparat si nu vrea sa mai porneasca, crede ca vreau sa il fur, ..mai exact imi tare alimentarea cu motorina dupa 2 secunde cand ii dau contact.
fenomenul este mai ciudat la fel si acuza. deci masina are cip,cu imobilizator, mentionez ca mia mai facut probleme si am luat in calcul posibilitatea asta....prin urmare am scos cipul din cheie lam pus langa imobilizator si tot nu vrea sa porneasca, am curatat si releele 18 si 109 ....care se incalzesc cam tare parerea mea. simpomele pe scurt, dimineata cand o pornesc merge la cheie, merg o opresc iar merge ...nu e problema. in schimb seara nu mai vrea ori ce ias face, de 2 ori cand am scos releele si leam pus la loc a mers .....dar nu intotdeauna, mentionez ca toate acestea se intampla dupa ora 6 seara ....treaba e cu predilectie nu gluma :D ce e fff ciudat, cam in fiecare seara cand coboram dupa 10 sa ii mai dau o cheie .....porneste :D intre 5 si 10 seara ceva nu ii place ....fenomenul ma depaseste :rolleyes2 deci explicati, probleme ....sugestiii ....suspectez acum si pompa de motorina, am sa cumpar si niste relee mai noi, ca proaspat absolvent de electronica o parte din vina cred ca o au si releele cu toate ca ele fac contact....dar cea mai mare vina...cred ca este si cipul, inca nu a inceput facultatea...ca mas duce sa il verific sa vad daca cipul mai transmite ceva date., .....sa nu se fi ars bobila care il alimenteaza..practic acesta fiind un RFID totusi sa mai confruntat careva cu problema aceasta ?? |
Re: VW Vento - Proprietari
ieri dupa ce am stat langa ea 2 ore, am placat acasa cu ocazia de la servici,
dimineata cand am ajuns la servici, a pornit la sfert :D am turato putin mai mult 3000-3500rpm (motor Z1 1,9tdi) si a iesit ceva fum negru, cred ca cauza este ca ieri a cam tot incercat vreo 2 ore sa o pornesc.....ca de obicei nu scoate deloc fun, astazi sper sa gasesc pe cineva sa fac o diagnoza |
Re: VW Vento - Proprietari
Paul te rog mult si apelez la cunostintele tale, ajuta-ma sa aflu cine da + la electrovalva de la pompa de injectie. intreruperea este de la alimentare si este numai de la electrovalva. ma intereseaza cine mai c-da : calculatorul,vreun releu, chiar numai stiu de ce sa ma leg. daca scot miezul de la electrovalva merge super fara acele intreruperi in mers. ceva taie + la electrovalva si taie alimentarea pe o perioada foarte scurta.HELP!!!!!!!!
|
Re: VW Vento - Proprietari
N 109, fuel shut-off valve. Este comandata de calculator, de la pinul 53. In compartimentul motor firul de la calculator ajunge la valva prin intermediul mufei cu 24 pini, pinul 12, apoi prin mufa cu 3 pini, pinul 1. Asa am gasit pe o schema de TDI pe care o am. Verifica ce le spuse de mine
|
Re: VW Vento - Proprietari
mersii mult !! tot respectul!!
|
Re: VW Vento - Proprietari
cine stie cum se demonteaza mufa cu 24 de pini? vreau sa fac continuitatea unui circuit si sa dau cu niste spray de contacte. n-as vrea sa stric ceva pe acolo. tdi 1,9 90cp. GEO nu te pricepi? tu ai demontat un diesel tdi.
|
Re: VW Vento - Proprietari
paul, am verificat + la borna N109 cu o lampa de control. becul se aprinde in momentul care se da la automat,urmeaza pornirea si becul sta aprins pana se va opri motorul de catre mine.toate bune si frumoase.eu am inteles ca N109 prin aplicare + se elibereaza motorina ptr. a circula spre injectoare si obtureaza circuitul cand se ia contactul ptr. oprirea motorului...un mecanic a scos miezul magnetic si arculetul din N109 ,am montat la loc si am plecat in probe..am ajuns la 4000rpm cu a 3-a si nu a mai dat nici un semn de intrerupere...am cumparat o piesa noua ,am montat-o si am plecat a doua zi la Bucuresti, de la Buzau a inceput petrecerea...nimeni nu stie ce are...si sa-ti mai spun o chestiune:cum este posibil sa poti oprii motorul din cheie fara caN109 sa aibe miezul si arcul in ea?..inseamna ca acest motor se opreste din alta parte pe care eu nu o pot depista!.ai cumva idee daca calculatorul in TIMPUL MERSULUI actioneaza asupra N109 sa dea + sau sa-l taie? MULTUMESC DE COLABORARE!!!!!
|
Re: VW Vento - Proprietari
fratilor ajutatima si pe mine.de curand am belea cu masina nu ma mai asculta.incepusa sa mearga in trei ,am schimbat bujiile am pus NGK sia revenit merge frumos la relanti dar dac vreau sa plec mai tare cu ea imi intrerupe si e ca si cum ar merge in 3 pistoane asa face pana cand trec cu ea de 2 mii de turati dupaia merge rupe asfaltu sub ea...problema e pana in 2 mi d c??am desfacut capacul al delcou si era nergu inauntru ca si melcu din interior ca si cum sa impuscat cand mia dat rateu.mam gandit ca sunt ele de vina si leam schimbat dar tot asa face.??nu mai stiu ce sai fac..astept parerile voastre
|
Re: VW Vento - Proprietari
baietii am si eu o intrebare nu stiti daca se potrivesc ceasurile de golf4 diesel pe vento diesel?
|
Re: VW Vento - Proprietari
Iti trebuie ceasurile de golf 4 sa fie cu codul 919 la inceput, nu 920, asta in primul rand
In al doilea rand ai nevoie de cabluri gata modificate pentru ceasuri de golf 4 care costa cam 50 de euro in germania :D Eu am avut ceasuri de golf 4 la mine pe golf.... |
Re: VW Vento - Proprietari
nu mai imi pun o sa imi cumpar alte ceasuri plasma mai frumoase :D:D multumesc de ajutor oricum
|
Re: VW Vento - Proprietari
Ai ceasuri de diesel cumva? Sau nu
|
Re: VW Vento - Proprietari
da ceasurile plasma care le am acuma is de diesel !!!
|
Re: VW Vento - Proprietari
3 Attachment(s)
Salutare! Cand am cumparat masina nu avea antena exterioara pt radio ci una interioara prinsa pe stalpul de langa luneta din partea soferului la distanta aproximativ egala fata de plafon si usa portbagajului fiind alimentata de la dezaburirea lunetei si era compusa dintr-o cutie de aluminiu iar inauntru o placuta cu niste piese electronice. Cu aceasta antena prindeam doar posturile care aveau acoperire pe toata tara si bineinteles un semnal foarte puternic,problema la mine fiind si distanta destul de mare fata de Timisoara (75 km). Nu am fost multumit de calitatea semnalului si mi-am montat o antena pe exterior de-asupra lunetei luata de pe un Opel Astra de prin 2000 si ceva de la dezmembrari.Am castigat putin la aspectul masinii si putin la semnal dar tot nu reuseam sa prind suficiant de bine posturile din Timisoara. Acum mi-am montat a 2-a antena si sper sa fie ultima deoarece calitatea semnaluilui e inzecit mai buna. E vorba de antena de pe Logan (kitul complect:fir + suport +batul de 85 cm)care merita toti cei 50 lei cat m-a costat de la dezmembrari. Am pierdut putin la spectul masinii,linia aceea sport dar am castigat la functionalitate si recomand cu placere tuturor care stau la distante mari de orase si vor un semnal mai bun pe FM. Montatul a fost foarte simplu,am dat la o parte spotul care lumineaza interiorul cel de pe tavan dintre parasolare si am facut o gaura de 10 mm in plafon pana la exterior. De la mp3 player am tras firul prin bord peste torpedou apoi pe sub plasticul de pe stalpul din dreapta,am uscat pe plafon pe sub tapiterie pana am iesit cu el exact in dreptul spotului care lumineaza interioru. Antena am prinso de tabla cu o tubulara de 8 mm,nimic mai simplu...Am atasat si cateva poze...Vento rulzzz!!!!8)
|
Re: VW Vento - Proprietari
ptr. Mafteicon abia acum am deschis si eu computerul dar la intrebarea ta nu te pot ajuta eu am benzinar, iar in legatura cu dieselul dezmembrat nu le luam eu jos piesele ci persoanele interesate, ca daca le stricau nu le mai aveau
|
Re: VW Vento - Proprietari
colegi am si eu o problema am fost la revizia tehnica si nu mi-au iesit noxele la vento(1,8 ADZ an fabr1996) de la ce ar putea fi are 142000km bujiile am inteles ca sunt originale sunt cu sigla vw audi pe ele nu au un brand anume
daca puteti sa ma ajutati cu un sfat sa imi iese si mie noxele bune si mai am o problema cu suspensiile care s-au terminat tote 4 telescoapele sunt praf cand o sa le inlocuiesc ce ar trebui sa mai inlocuiesc am inteles ceva de rulmentii de presiune de pe fata de la telescoape si ceva protectii daca stie cineva care a schimbat sa imi spuna si mie ce trebuie luat sa nu stau cu ea mult sa am tot ce trbuie ca am nevoie zilnic de masina va multumesc |
Re: VW Vento - Proprietari
Cam astea ti-ar trebui (nu toate piesele din imagini)
https://forum.4tuning.ro/120-masina-m...-a/page-6.html |
Re: VW Vento - Proprietari
oare ce fel de alarma + inchidere centralizata ari potrivita pt Vento.......inchiderea +alarma originala nu am mai reusit sa o repar si vreau sa o inlocuiesc cu alta .....veniti cu ceva sfaturi si va raman dator :-)
|
Re: VW Vento - Proprietari
Ajutati-ma baieti,va rog mult! Am nevoie de cele 2 stopurile (cele de fabrica) de pe usa portbagajului si plasticul dintre ele pe care e prins numarul de matriculare deoarece e crapat.Nu trebuie sa fie noi ci doar sa nu fie fisurate,crapate sau ciobite,adica sa nu intre apa. masina e la vopsit si vreau sa le schimb k imi ploua in portbagaj.De fiecare data cand deschideam portbagajul dupa o ploaie mai serioasa gaseam sptopurile pline cu tropi de apa. Am gasit pe saituri stopuri de tunning numai peste 400 lei si se vindeau impreuna cu cele de pe caroserie nicidecum separat:sad:. Tot de pe usa de la portbagaj mi-ar mai trebui si cele 2 plasticuri trasparente de la lampile care lumineaza numarul de matriculare.
|
Re: VW Vento - Proprietari
Am stopul de pe partea stanga (soferului). Este 35 lei cu transport
|
Re: VW Vento - Proprietari
am nevoie de ajutorul vostru, vreau sa va spun ca am o problema cu vento-ul meu mai precis in momentul cind circul cu el pe sosea la o viteza constanta sau in frana de motor se aude o bataie foarte deranjanta ceva de genul bataiilor de la planetare dar la viraje sau cand accelerez nu bate deloc, aceasta bataie se aude doar la viteza constanta.Va rog sa ma ajutati cu sfaturi sau idei pentru a remedia defectiunea
URGENT SI IMPORTANT |
| All times are GMT +2. The time now is 18:22. |
- Copyright 2026 4Tuning