Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Subaru (https://forum.4tuning.ro/130-masina-mea-subaru.html)
-   -   STI - RC (https://forum.4tuning.ro/130-masina-mea-subaru/8400-sti-rc.html)

ct77pia 18-06-10 10:48

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
nimeni nu a contestat ce faci tu la masina , eu chiar admir ce ii faci ... cu acel user nu am nici o problema nu stiu cine e si daca a copiat semnatura nu ma intereseaza ca nu am patent pe ea ... sigura chestie care ma deranjat este ca ai zis ca masina ta acum citva ani nu avea 750 cai si doar am pus dovada


si cu astea spuse ingropam securea razboiului.
ps imi place la nebunie ce a iesit din subaru lui florian din cta bravo masina e bestie ( pe bune)

SEBASTIAN 18-06-10 21:03

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Acum am gata up pipe, down pipe si trebuie sa le ceramizez inclusiv carcasa calda a turbocopresorului.
UP PIPE CUSTOM
https://img63.imageshack.us/img63/6912/image312y.jpg
Uploaded with ImageShack.us
https://img14.imageshack.us/img14/1084/image313g.jpg
Uploaded with ImageShack.us
https://img529.imageshack.us/img529/7760/image315.jpg
Uploaded with ImageShack.us
https://img41.imageshack.us/img41/4529/image316q.jpg
Uploaded with ImageShack.us

DOWN PIPE CUSTOM 80mm
https://img571.imageshack.us/img571/3111/image317.jpg
Uploaded with ImageShack.us
https://img63.imageshack.us/img63/1337/image318v.jpg
Uploaded with ImageShack.us
Carcasa de turbo de la partea calda
https://img41.imageshack.us/img41/9632/image311z.jpg
Uploaded with ImageShack.us
https://img63.imageshack.us/img63/3434/image310u.jpg
Uploaded with ImageShack.us
Dupa ceramizare vor fi invelite si cu banda pentru izolatii termice.

ct77pia 19-06-10 07:27

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
unde le ceramizezi si cam cit costa procedeul?

SEBASTIAN 19-06-10 08:55

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Inca nu stiu, se ocupa altcineva de ele.
Dar cand sunt gata le pozez, aflu si va comunic preturile, contact...

U_TUNING 23-06-10 11:31

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Scuze ca ma bag ca musca......dar sudurile arata urat de tot!!!

Ar trebui polizate si resudate de cineva care stie ce face!!!

SEBASTIAN 23-06-10 13:58

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Cele de pe tevile exterioare sunt intradevar urate, dar la interior totul e polizat si pe afara nu am vrut sa-i las sa polizeze deoarece se acopera cu strat ceramic si peste strat de panza izolatoare termic.

Nici mie nu-mi plac estetic cum arata insa am preferat acele asperitati pt a fixa mai bine panza de izolatie termica.

Dar sudura din turbina iti place?

B 10 WRT 24-06-10 19:37

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
sebi o idee unde sa iti pozitionezi turbina
[IMG]https://img689.imageshack.us/img689/1...4subaruwrx.jpg[/IMG]

bluey 24-06-10 20:46

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Dar de ce nu mai are nevoie de IC?
Din fotografie nu se vede. O fi pentru masini folosite la cercul polar :D

B 10 WRT 24-06-10 20:50

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
PAI trage direct aer rece :)) ce sa mai raceasca :d e un fel de force induction :)) si cai in acelasi timp :D

bluey 24-06-10 20:51

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Daca nu e si electromotor si diferential degeaba :)

SEBASTIAN 24-06-10 21:44

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Multumesc pentru sfat, idee, insa aceasta problema este realmente rezolvata, datorita unui inginer-mecanic de mare clasa.
Sincer nu am crezut ca v-a reusi atat de bine operatia de repozitionare.

Facand o paranteza, o analiza a imaginii respective intradevar realizez ca nu mai foloseste intercooler, solutie posibila doar in cateva cazuti:
- temperatura mediului foarte scazuta
- injectie de apa-alcool
- utilizare alcoole pe post de combustibil si sau benzine cu cifre octanice de peste 120
- N2O
Sau utilizeaza masina la puteri f mici pana in 450-500hp, neavand nevoie de debite prin care sa comprime aerul sa-l incinga.
Turbina comprimand aerul il incinge, ca atunci cand umfli roata la bicicleta cu pompa si te arde la palma.;)
- sau poate-mi scapa ceva, nu vad in imagine...

Drag_Event_Addict 25-06-10 18:20

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
foarte tare proiectu.sper sa obtii ceea ce iti doresti.....dar din curiozitate intreb-Cam cand estimezi ca o sa fie gata masina?

SEBASTIAN 26-06-10 04:35

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Din nefericire este greu sa estimez termenul.
Oricum nu este graba, mai ales ca este masina mea si nu una de client.

U_TUNING 28-06-10 08:34

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Sudura din turbina chiar arata profi.............dar cea de la downpipe si colector......Doamneeeeeeeeeeee ce uratanie!!!!

Deci acum fara nici un fel remarca rautacioasa dar sudura aia parca e facuta de un incepator absolut (plina de suprainaltari, porozitati).

App sudura de pe turbo a fost facuta cu electrozi speciali de fonta???? Daca nu ar fi trebui detensionata in timpul si dupa sudare.....altfel va crapa!

bluey 28-06-10 11:46

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Oricum nu va tine foarte mult la temperaturile alea chiar si cu electrozii speciali si cu preincalzire.
Acum depinde si in ce regim va functiona masina :)
10000km facuti in bucati de 400m inseamna foarte mult.


All times are GMT +2. The time now is 15:57.

- Copyright 2026 4Tuning