![]() |
Re: VW Vento - Proprietari
potzi sa fi mai explicit te rog? care-i treaba cu releul?
|
Re: VW Vento - Proprietari
poti sa fi mai explicit te rog? cum arata releul shi unde este ashezat p mashina?
|
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
nu stiu care releu a fost "bulit" pt ca amlasat-o la reparat dimineatza si cand am mers dupa ea meseriasul plecase ...intelegi?? mie imi facea cam aceleasi figuri......si in plus uneorni nu vroia sa mai porneasca ....iar "coada de purcel" imi ramanea aprinsa am verificar supapa de la pompa cu un fir de pe baterie si am obs ca imi functioneaza si asa m-am decis sa merg la un electrician, gaseste unul cat de cat bun si mergi la el bafta |
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari
mersi mult!!!
|
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari
daca spui ca e normal caraitul ala cand apas pedala de ambreaj cu motorul oprit ...nu am de ce sa aerisesc. ambreajul cupleaza bine. tind sa cred totusi cum spui si tu...totul sa fie de la alimentare. dar in sensul ca...motorina proasta sau mizerie in rezervor. filtrul de motorina eu nu l-am schimbat de vreo 7 luni dar vreau sa astept sa`l schimb prin toamna. stie cineva daca se poate curatza filtrul asta de motorina?
P.S. Mersi tare mult mafteicon !! |
Re: VW Vento - Proprietari
am si eu o mica problema, care ma cam speriat destul de tare, dupa cateva plecari de pe loc mai tari motoru fiind rece ;fiind intr-o zona calamitata de inundati a tari cu mult noroi; am ajuns pe drum intins unde mam dus pana in 3200-3500 rpm, la inceput un zgomot ciudat de rulare, un huruit infundat, dupa inca cateva minute am simtit un miros putin a fire incinse, exact ca atunci cand se topesc firele, am tras pe dreapta destul de tare si din partea stanga pe la far mi sa parut ca iese praf / fum ... inca nu miam dat seama, ca praf era pe jos cand am pus frana, dar si miros de fire se simtea destul de tare, am scos din contact si mam dus repede sa deschid capota, mirosul de fire imi persista dar find noapte nu am observat nimic, doar ca dupa ce am pornit ventilatorul de la radiator nu pornea cu toate ca apa a stat tot timpul la 90, deci :shock:
apoi a 2 zi luat la mirosit, si ce fost persistent pe partea stanga la aripa pe langa cauciuc huruitul sper ca iam gasi cauza, capacul de la motor, ala negru care scrie 1,9TDI (vento 1,9 tdi 90hp, Z1) dintrun colt era sarit nu mai avea clema de prindere totusi am pornit si mers linistit, si am ajuns la destinatie, totul functioneaza. Concluzie: masina functioneaza, iar dupa ce mam uitat la ce se putea vedea fara sa dezmembrez nimic nu am vazut nici un fir prajit deci sa fie de la ambreaj ca lam luat asa din scurt la fugarit? cu toate ca stiu ca ambreajul are mirosul lui specific pe care il recunosc si care era si el putin prezent deci ceva solutii??? din pacata salaru nu lam primit deci vizita la mecanic trb sa o aman, dar de umblat mai am de umblat, e riscant?? ceva indrumari in sensu asta? a mai patit cineva asa ceva?? PS. masina a mai papat jar, poate nici chiar asa dar a vazut si 3.800 rpm si no problem |
Re: VW Vento - Proprietari
sal!CATAV la capatul de sus a pedalei de ambreiaj este un arc care sigur este uscat.incearca si da-l cu un spray cu vaselina si iti garantez ca nu va mai face zgomot. filtru de motorina cand se infunda numai trage si scoate fum.filtru se inlocuieste cu altul nou 25RON. Cu Placere!!
|
Re: VW Vento - Proprietari
cineva mi-a zis ca un filtru de motorina ajunge cam 50 70ron. si de asta intreb.
pana acum am avut doar masini pe benzina si la diesel inca sunt in proces de invatzare :D mersi tare mult |
Re: VW Vento - Proprietari
referitor la problema mea descrisa mai sus, pot sa zic ca nu am mai avut probleme, temperatura mai sus de 90 nu trece, miros de plastic in masina nu intra, sub capota mirosul de plastic si fire incinse nu se simpte asa strident, iar km am parcurs destui,
oricum o diagnoza si o vizita la mecanic tot trb sa fac |
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
|
Re: Proprietari de vw vento
4 Attachment(s)
Quote:
|
Re: Proprietari de vw vento
Quote:
|
Re: Proprietari de vw vento
Foarte ingrijit Vento!
|
Re: VW Vento - Proprietari
5 Attachment(s)
vento an fab. 1993,2000cmc 116cp,
|
Re: VW Vento - Proprietari
99mtv - o masina ff frumoasa si ingrijita din ce se vede in poze, sfaturi cred ca iti cere si masina - niste jante frumoase deschise la culoare merge chiar si in 2 culori,
vw_power - o masina ff frumoasa, ca sa fiu si putin carcotas, asta fiind doar parerea mea, cred ca ar fi mers alte stopuri pe spate, iar pragurile sunt putin prea extreme, ar fi mers ceva mai elegant asa cum e facuta restul masini, dar dupa cum spuneam asta e doar parerea mea ;) oricum per ansamblu ff frumoasa |
Re: Proprietari de vw vento
7 Attachment(s)
sall !!!un vw vento 1,8 116 cp cu cip,ce urmeaza turbo si chit syncro(adik 4*4)deocamdata doar syncro in vara asta k vine iarna!!momentan jantele sunt vopsite in verde culoarea masini si bordura alba!!!ce i de la sibiu o stiu;)!astept pareri !!multumesc
:D;) |
Re: Proprietari de vw vento
Quote:
oricum iti urez multa bafta ! masina arata bine, si parerea mea e ca jantele arata bine asa cum sunt ele in poze..dar pune oricum poze si mai recente sa vedem cum arata acum :D te salut si bun venit in comunitatea Ventoristilor :)) |
Re: Proprietari de vw vento
:D foarte simplu prin schimbarea intregului arsenal :transmisie aici ma refer si cutie de viteze de pe un golf 3 syncro!!!inclusiv punte cu grup
practic tot de la cutie in spate !!investitie de vreo 800 -1000 de euro!!sper sa ti fi dat oidee buna si tie!dar iti trebuie motor 1,8 i;) |
Re: VW Vento - Proprietari
ambele masini sunt frumoase, si le urez bafta celor doi posesori
|
Re: Proprietari de vw vento
Quote:
pe vento sa pus syncro doar pe motorul de 2,9 VR6 -> http://www.new-car-model.com/volkswa...ro%2814684%29/ sper sa-ti iasa bine treaba :D de 1000 euro mai bine imi pun un motor de Golf 4 TDI (ca si asa suntem in situatie de criza):) bafta! |
Re: Proprietari de vw vento
da frumusele masinile bafta posesorilor...si asa cum zicea si colegu o sa ai probleme cu "cardanul" pe sub masina..rezolvi problema numai daca dai toba afara si pui in locul tobei ...ca este spatiu dar dupaia pe unde pui toba????
si acum sa zic si eu de masinuta mea ca iam schimbat alarma.iam pus cu cheie briceag si iam montat si deschiderea pe portbagaj sa fie din buton:D:D:DD:o sa revin si cu poze:D |
Re: Proprietari de vw vento
poi toba o sa vina undeva in prag!!!
inaintea rotii spate stanga.din masina nu treb sa tasi nimik doar sa adaugi si atat.....ma rog exceptie rezervorul kre o sa vina in portbagaj....;) |
Re: Proprietari de vw vento
poi da d ace faci u e sa adaugi si reduci spatiul ff mult...si atunci ce faci cu ce te mai alegi???eu unu nas face as aceva...e mult de munca si nu vad rostu la ce vrei u sa faci ...cu ce te incanta 4x4??si dac o sa lovesti vreodat acu ia pe jos ca la noi in romania e posibil iti dai seam ca oafci totu zdrente..toata munca???
|
Re: VW Vento - Proprietari
am o rugaminte, puteti sa imi spuneti ce piese anume potrivesc de pe un seat toledo benzina, la vento benzina,
|
Re: VW Vento - Proprietari
a-m reusit si am inlocuit alimentarea originala de motorina cu un furtun original de oil si carburant cap-coada. urmeaza testul. daca nu mai intrerupe va tin la curent pe cei interesati. :lol::peace:
|
Re: VW Vento - Proprietari
7 Attachment(s)
Va prezint si eu un Vento .. masina este a fratelui meu .. si a avut parte de ceva modificari ... sper sa imi ramana mie ca am ceva planuri cu ea :D
|
Re: VW Vento - Proprietari
sall..am si eu o problema cu ornamentele de prag care ruginesc mai mereu.pe partea soferului este al 2-lea pe care il schimb..cine poate sa ma ajute si pe mine cu un sfat?am inteles ca existe unele la fel originale numai ca sunt de plastic?multumesc
|
Re: VW Vento - Proprietari
si eu am avut probleme cu ornamentele dar le-am dat jos si nu le-am mai pus deloc........si mi se pare ca arata bine si asa.......e o problema la multe ventouri, cumva se infiltreaza apa si se creaza rugina
|
Re: VW Vento - Proprietari
salutare baieti...probleme....am incercat sa schimb burduful la caseta de directie pe partea stanga si cand am bagat nasul sub masina am vazut ca e rupta buza pe care trebuie sa stea burduful prins cu colier....se poate face ceva?sau trebuie alta caseta....inca nu face zgomote dar stiu ca daca intra apa si nisip pe acolo o sa inceapa cat de curand....poate are careva o caseta in plus?:d
|
Re: VW Vento - Proprietari
Te pot ajuta eu cu o caseta, dar nu cred ca e necesar sa schimbi caseta doar pt aia... Prinde burduful cu bride de alea de plastic... coliere de alea ce se strang.....
|
Re: VW Vento - Proprietari
Sebastian sa nu uiti de mine
|
Re: VW Vento - Proprietari
la diesel termocupla porneshte foarte greu din cate shtiu io, mai ales in mers tre sa mergi o bukta buna i a 1-ia turat k loomea k sa porneasca sau sa o lashi la relanti vre-o juma d ora buna dak st peste 30 d grade afara.parerea mea e sa nu itzi faci probleme, la 90 d grade e mersul ei, termocupla porneshte mai tarziu, trebuie sa treaca acu d mijlocul cadranului
|
PROBLEME CU INCHIDEREA CENTRALIZATA
salut baieti , ma poate ajuta cineva , nu mai functioneaza inchiderea centralizata decat partial , este cu alarma la telecomanda , problema e ca daca inchid masina alarma se activeaza dar inchiderea nu , iar daca apas pe butonul de blocare a usii se inchid toate ,apoi cand deschid din telecomanda merge si alarma si inchiderea doar la inchidere nu merge. Inchiderea este pneumatica, am verificat tot nu stiu care e problema , poate ma ajutati voi
|
Re: PROBLEME CU INCHIDEREA CENTRALIZATA
uitate in schema de la alarma dac o mai ai si vezi care este firul pt inchidere si verifical ca poate s aintrerupt sau sa slabit legatura...la fel am potit si eu doar ca la mine se desfacuse detot lam legat la loc si nu mai am probleme.bafta
|
Re: PROBLEME CU INCHIDEREA CENTRALIZATA
salut baieti.am si eu o intrebare..care este viteza maxima la un vento 1.9 tdi??al meu nu merge mai mult de 180 si am vazut pe net unele care mergeau cu 200
|
Re: PROBLEME CU INCHIDEREA CENTRALIZATA
Quote:
si pana la urma daca tot vrei sa storci motorul ala diesel..mai bine lasa-l deoparte si pune ceva mai mare( sa mearga si mai tare) |
sall
[QUOTE=ulie.cozmi;3566599]
ms frumos.la asta nu m-am gandit ca sunt si motoarele alea de 110 cp.momentan nu este cazul sa ii schimb motorul pentru ca sunt foarte multumit de asta.merge foarte bine dar am crezut ca are o problema masina mea si sa merg cu ea la o verificare dar acuma m-am lamurit |
Re: sall
apropo cu un set de praguri din alea de plastic nu poate sa ma ajute nimeni?sa imi zica si mie cineva daca stie unde asi putea sa comand.multumesc
|
| All times are GMT +2. The time now is 09:38. |
- Copyright 2026 4Tuning