![]() |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
prin 2020 iese la actiune.
|
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Quote:
|
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Quote:
|
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
ba daaa, toti 1000 frumosi tari di tăt...preparata la fat frumos customs si fiind si foarte apropiat de ileana cosanzeana, aceasta din urma a mai facut o ursarie si au mai venit cateva sute de cai in ajutor...revenind, masina avea probabil in jur de 550hp+/-, o putere la care un subaru/evo merge foarte foarte tare
|
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Niciodata in trecut nu s-a pus problema de 1000cp era vorba de mai putin, dar acum trecutul este mai putin important, desi nici o masina nu s-a ridicat la acel nivel de performanta. Comentarile pe care le fac unii sunt rautacioase sin u inteleg daca i-am deranjat cu ceva pe acei oameni care vorbesc asa. Problema lor de fapt nu-mi aduc cai si nici nu-mi iau .
Nu am de gand sa fac previziuni in ce priveste puterea viitoare, dar avem la sediu dyno Mustang care masoara realist si vom putea releva corect aceste valori lasand in urma orice dubiu. Am sa va pun cateva imagini cu turbinele care au echiapt si vor echipa pe viitor motorul meu de STI. Aici aveti in imagini turbine care echipa automabilul din fabrica, langa Greddy pe care l-am folosit : https://img641.imageshack.us/img641/4...paratie484.jpg https://img191.imageshack.us/img191/9...tiekompres.jpg Aici aveti imagini ale turbinei noi de la Greddy: https://img524.imageshack.us/img524/7167/turbos.jpg https://img294.imageshack.us/img294/1733/mg2888.jpg Sa nu uitati ca masina functiona asa in prima faza serioasa de tuning(engineering): https://www.youtube.com/watch?v=i7HLW0RDToc Pentru cine nu intelege STI vs moto filmat din RS6 cu soft DimSport. Va urez si voua succes!" |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
bafta si sper sa vad masina in actiune cat mai repede :D un pronostic ceva? cat suporta turbina?
|
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
am o curiozitate. ce fac injectoarele astea cu alimentare laterala in plus si de ce?
|
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Debitul este direct proportional cu suprafata .
Astfel aceste injectoare au o suprafata de umplere-alimentare mult mai mare de cateva ori mai mare decat aria gaurii din capul celor clasice. Acest fapt ajuta sa obti un debit de iesire corect constant intr-un timp bun de comanda. Cele cu alimentare pe sus sunt ceva mai restrictive. Pentru performanta sunt mai indicate cele cu alimentare laterala, prin mai multe parti, practic rampa este ca un bazin unde ele stau scufundate sub presiune de benzina. Greddy nu ofera datele exacte pentru turbine si intr-un fel este corect deoarece randamentul ei este dat de motorul pe care o exploatezi, dar sigur ca poate acoperi si 1000cp, avand o temeperatura nominala de functionare de cca 1000grade Celsius. Pretul ei este cat doau Garrett de dimensiune apropiata. |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Quote:
1000 cai ? pai avea 750+ acum 4 ani la 4 tuning days, acum ca a pus si nos de 300 cai inseamna ca a sarit de 1000 cai, cai frumosi !! |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Quote:
Clar nu era vorba de 1000cp, poate mi-as dori dar sa fim realisti si sa spunem ca erau peste 300 si suficienti. |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
oooooo..bine ai revenit
cum stai cu masina? ajungi la koe daca se tine in bucuresti? |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Quote:
Nu pot insa sa promit, iar de grabit ... nu-mi permit luxul asta. E clar ca oricine isi doreste, dar sti cum e nici KOE nu este sigur. |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
acum 3 sau 4 ani la 4tuning days era scris mare cu rosu 750+ sa inteleg ca aia nu erau caii ? atunci ce erau? alta poza nu am gasit https://www.4tuning.ro/images/Expo/a7...8c4f9/Expo.jpg
|
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Quote:
pana la urma am gasit si dovada https://www.4tuning.ro/poze/Saloane-T...za-103838.html ps ar trebui sa te gandesti la o cariera in politica |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Imi pare rau ca ma obligi la offtopic, dar iti spun sincer ca nu am nici o placere sa discut cu tine si nici cu oameni de factura ta.
In al doilea rand ar fi bine sa iti rezolvi problema cu Speed Demon, user care aparuse aici si pe alte forumuri laudandu-se cu ceea ce ai tu la semnatura acum. Daca administrarea cere am sa va dau adrese unde puteti sa citi sa va faceti o idee despre "factura" la care fac referire. Frumos interesant, dar sunt chestii pe care le-am fumat din anii "90, incepand cu 1990. Aici este un topic unde eu imi prezint masina, fapt pe care am sa-l contiunui indiferent de atitudinea ta, sperand ca moderatorii vor intra si-si vor face treaba maturand gunoaiele. Acum masina asteapta sa-i ceramizez pentru izolare termica cateva piese ce pot functiona la rosu, pe partea de evacuare. Turbina a fost pozitionata. https://img169.imageshack.us/img169/7114/image186.jpg Uploaded with ImageShack.us https://img15.imageshack.us/img15/5554/image185bc.jpg |
| All times are GMT +2. The time now is 12:49. |
- Copyright 2026 4Tuning