![]() |
Re: VW Vento - Proprietari
inca o intrebare.......daca scot intermediara si pun in locul ei o teava de inox, se va auzi mult mai puternic? o sa creasca consumul? la rar o sa am vreo problema?
|
Re: VW Vento - Proprietari
da va face zgomot dar nu stiu cat d emare vrei u sa fei zgomotu facut...toba intermediara pt asa ceva este facuta ca sa reduca zgomotu....cat despre consum nu cred ca va avea vreo influenta mare..sau mai poti face o modificare dac tot vrei...
https://forum.4tuning.ro/107-botosani...ermediara.html citeste ce scrie aici si uitate atent la filmuletu al ad epe youtube si vei vedea despre ce e vb dac poti face ...bafta....:twisted: |
Re: VW Vento - Proprietari
multumesc.......zgomot as vrea sa faca, imi place o masina care face un zgomot puternic.......ce e pe acolo, e destul de greu de facut.....ce vreau sa fac: scot intermediara, pun o teava in locul ei si tai finala si scot filtrele din ea (finala e remus si nu suna prea tare)
|
Re: VW Vento - Proprietari
mda dar ce vrei u sa faci o sa fie zgomot PREA TARE..si sar putea sa ai probleme ku militieni dupaia....asa c parerea mea ar fi incerci doar ce vrei sa faci cu ultim asai scoti filtrele si cred ca ar fi de ajuns...parerea mea acum u sti ce vrei sa faci...orcum spor la treaba de acum...
|
Re: VW Vento - Proprietari
a-m si eu o problema,poate sa mai intamplat cuiva dintre d-voastra si anume: in timpul mersului in forja uneori si foarte rar se intampla sa intrerupa ptr. o perioada foarte scurta de timp de cateva ori dupa care mersul este normal fara acele intreruperi. am motorul tdi,1,9 66kw,90cp tip IZ. A avut cineva o problema de acest gen si a rezolvat-o? meseriasii nostrii din service isi dau doar cu presupusu dar nimeni nu te trimite la defect. de aceea va intreb, poate cineva a avut aceeasi problema si a rezolvat-o. va multumesc anticipat!
|
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
prima data scoate intermediara(pt ca aia face toata treaba,si nu lasa sa sune) asa am avut si eu pe vento,am avut si intermediara si am pus toba de carbon si se auze foarte foarte slab,parca nici nu era toba sport sau ceva.. asa ca am luat intermediara jos,am pus teava si apoi finala..si urla de numa numa..nici nu-ti trebuie mai tare(e prea tare si asa) iti zic,mai bine scoate odata intermediara aia si pune finala remus (fara sa tai nimic din ea) Bafta ! |
Re: VW Vento - Proprietari
Oare e dus ambreiajul???
Simptomatica fiind urmatoarea tin sa cred ca da......in viteza a 5-a cand apasa acceleratia pana in capat motorul se tureaza pret de cateva secunde netrăgānd dar dupa vreo cateva secunde cand incepe sa traga imi scade in ture (ex de la 2500 la 2200 sau ceva de genu) ca de obicei..... mulţumesc |
Re: VW Vento - Proprietari
BIG!ai raspuns ptr. mine cu ambreiajul?
|
Re: VW Vento - Proprietari
din pacate nu.....Maft
prelegerea de mai sus e una dintre problemele mele sorry dar nu stiu cu ce se mananca problema ta bafta |
Re: VW Vento - Proprietari
scuze ptr. deranj!
|
Re: VW Vento - Proprietari
nu-i deranj ..suntem aci sa ne aflam pacatele
|
Re: VW Vento - Proprietari
daca acul de la turometru' tii se tureaza pana pe la 4000-5000 ture..sau auzi masina ca se tureaza si ea nu se misca atunci cand accelerezi mai agresiv in trepte mari( a 4a ,a 5a ) inseamna ca ti-e dus discul de ambresaj.
nu simti miros de ars de la un timp cand tot face asa?? tot de la discul de ambreaj e si mirosu ala... mergi la un mecanic si-ti spune el cum e treaba,daca e dus sau nu..si asa e destul de greu sa iti schimbi tu singur ambreajul acasa. sper sa o scoti cumva la capat. |
Re: VW Vento - Proprietari
asa am potit si eu ca si tine dar mie mi se tura in orce viteza..la tine probabil e la inceput de aia.vorba colegului de mai sus dute la mecanic siti zice el ce si cum..eu miam schimbat singur acas adac ai scule si tot ce trebuie nu e greu....bafta
|
Re: VW Vento - Proprietari
incearca sa o bagi pe tester...si iti zice el tot ca asa cu ochiu si cu presupusu poate da orcine....poate sa fie de pe la o clapeta cev ape acolo si intrerupe sunt multe cauze care pot fi si testeru iti va da raspunsu sigur....
|
Re: VW Vento - Proprietari
mersii, CLAUS. o sa rezolv problema intr-un fel, nu ramane asa.
|
Re: VW Vento - Proprietari
in 11.06.2010 la pagina 120 am pus o intrebare la care nu am primit inca un raspuns. Daca va rog sa mai aruncati o privire peste ea si sa raspundeti v-as fi recunoscator
|
Re: VW Vento - Proprietari
parerea mea nu cred ca exista asa ceva singuru lucru und epoti sa afli cate ceva despre masina e actipiltu ala din portbagaj dac il mai ai....altcve anu cred ca este ..dac cumva o sa gasesti s ama anunti si pe mine..
|
Re: VW Vento - Proprietari
MERSI, TOTUSI CRED CA MERITA SA MAI INCERC
|
Re: VW Vento - Proprietari
uite incearca aici pe situ asta...http://search.dmv.org/dmv/vin-verification
nu stiu sigur ce face ca nu am incercat inca ca nu bagai seria ca nu am certificatu lang amine...verific au si vezi dac vrei... |
Re: VW Vento - Proprietari
sall.imi poate spune si mie cineva daca este vreo problema sa spal motorul diesel de pe vento?ms frumos
|
Re: VW Vento - Proprietari
sal. ma bucur ca te-ai descurcat! - elegant era totusi sa raspunzi intr-un fel sau altul ca nu era nici-o problema. - in legatura cu spalatul motorului poti sa o faci linistit, nu se va intampla nimic. - eu pun AXION PASTA si iese ca nou. sa nu te apuci sa dai cu silicoane pe plasticele alea ca se pune praful si se imbacseste. - spor la spalat!!!
|
Re: VW Vento - Proprietari
AM O RUGAMINTE LA VOI, PUTETI SA MA AJUTATI CU SCHEMA ELECTRICA PENTRU INSTALAREA SI MONTAREA OGLINZILOR ELECTRICE LA VENTO ?
|
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari
dac cauti aici pe forum ai sa vezi ca este deschis topic pt asa ceva...si arata si poze ..din cate am vazut eu acolo se pleaca cu cate 2 fire d ela fiecare oglinda (+ / -)minusul il legi de usa de acolo sau de unde vrei tu iar plusu de la ambele oglinzi le legi la butonu de dezaburire geamu din spate(luneta) e simplu asa am vazut acolo iar firele la oglinda le legi direct d eogblinda propriuzisa ,are 2 "craci" in care vin firele bagate...sper sati fie de ajutor ..dac nu cauta pe aici si ai sa gasesti...
bafta |
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari
mersi am sa mai cau undeva pe forum.
|
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari
PAUL RAL te gog daca mai ai si poti sa imi trimiti schema electrica pentru montare oglinzi electrice la Vento, multumesc anticipat
|
Re: VW Vento - Proprietari
1 Attachment(s)
Schema oglinzi
|
Re: VW Vento - Proprietari
la spalatorie este si mai bine! spuma, presiune, aer pulverizat. totul ca la carte!, fete!
|
Re: VW Vento - Proprietari
MULTUMESC PENTRU SCHEMA OGLINZI
|
Re: VW Vento - Proprietari
nu este pe forumu asta..am gresit eu..uite aici pagina
http://vwforum.vwforum.ro/index.php?showtopic=53849 citets eacolo si uitate l aozele care sunt...sper s anu s esupere nimeni ca am pus situ ala aciibafta |
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari
Salutare!
Am shi eu o problema cu un vento 1,9 tdi 90 cai. Mi se opreshte motorul in mers, iar cand dau la automat invarte dar nu primeshte motorina pana cand nu imi arata in bord contactul la bujii sad: Ma putetzi ajuta cu un sfat sau vre-o propunere? |
Re: VW Vento - Proprietari
mafteicon ai dat de capat la problema aia pana la urma? ceva in genul asta imi face si mie ... tot 1z. in a 5a da rateuri dar nu tot timpul, si uneori rar de tot in a 4 a dar numai la turatii mari. in jur de 3000. tind sa cred ca e de la ambreaj. cand apas pedala cu motorul oprit imi scartzie.
ce fel de ambreaj au vento 1z ? hidraulic ? se poate aerisi? stie cineva ? |
Re: VW Vento - Proprietari
din cate stiu eu, vento nu au ambreiaj hidraulic. la problema mea crezi ca ai vre-o idee ce ar putea fi??
|
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari
da, am verificat dar cred k e ceva din electronica
totushi am pus testarul p ea dar nu arata nimic |
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
bafta |
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
:)) |
| All times are GMT +2. The time now is 21:14. |
- Copyright 2026 4Tuning