![]() |
Re: VW Vento - Proprietari
ok pe ce e karburator sau injectie...
vezi incearca si ku aste adar cel mai sigur e ku testeru cred eu...sincer nu stiu ce s azik...eu iti zisai ce am ppatit eu si kam ce ar putea fi..k nare nici o legatura ku pompa de benzina sau senzoru de la apa sau c emai zisais u k ai skimbat pe akolo... tine de paret ade benzina si aer..cceva de genu. sar pute asa fie unu din ele prea mult sau prea putin...dak e pe karburator are niste jigloare de relanti...sau sonde ceva tre sa aibe..de ai anu stiu kum arata motoru si nu stiu ce sa zik.... |
Re: VW Vento - Proprietari
E monopunct,oricum carburator nu e,zic eu. Ms de sfaturi,am sa caut intai pe la furtunele de aer si apoi poate pun si un tester pe ea.
|
Re: VW Vento - Proprietari
dac e mono punk ar trebui sa aibe si injektoare... e o singur arampa ku 4 injectoar ek si a mea...verifikatile si pelea poat enu deskid bine l arelanti.. eu pe ale mele leam skimbat da mie incepus asami mearga in 3... k de skimbat e kam skumpa si rampa aia da eu zik so verifikati..verifik ace am zis pan aku k nu tr es abagi nic un ban si vezi dupaia .. bafta...si spor la treaba..
|
Re: VW Vento - Proprietari
frate ,pe bune eu cred ca vb dar habar nu ai de motoare
iti pun o intrebare simpla, stii ce inseamana monopunct? si dupa aia citeste postul tau de mai sus iti recomanda sa descarci de pe net manulaul de reparatii de vento si sa il citesti pt ca o sa gasesti multe lucruri interesante cheers |
Re: VW Vento - Proprietari
Ce am gasit pe net legat de sistemul monopunct:Golf 3 cu motor de 1.8 injectie monopunct,intr-adevar exista un singur injector ,dar nu sunt de acord cu ce au zis unii ca ar fi direct in galeria de admisie asta o zic din cunostinta de cauza ,in sensul ca mi-am vazut motor de atatea ori ,ci injectorul este amplasat in interiorul unui corp metalic care este pus pe galeria de admisie la fel cum se pune carburatorul(posibil ca injectorul sa fie pus chiar in partea de jos asta nu contest si nici nu stiu sigur,dar sigur nu e pus el direct in galeria de admisie)siiti spun ca mai mult ca sigur de aceea multi zic ca e carburator pe injectie sau asa ,din cauza ca acel corp in care e injectorul seamana cu un carburator,la golf si la opel ,daca bine tin eu minte,legatura cu filtrul de aer e pusa deasupra acestui corp la fel cum e pusa deasupra carburatoarelor.
Cat de aproape e de adevar textul de mai sus Bzsa? |
Re: VW Vento - Proprietari
4 Attachment(s)
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
da asa e daca desfaci capacul se vede injectorul la monopunct este vorba de un singur injector ,nu de injectoare din cate stiu motoarele de peste 2.0 sunt multipunct |
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
sau vezi pe forum de la cineva care dezmembreaza masina |
Re: VW Vento - Proprietari
poi togmai k al meu e de 2.0 si am o singura rampa in kre sunt toat e4 injectoare....nu sunt separate prekum la altele...si alta data citeste si u mai bin ek eu akolo ii explikam kum am eu la masina si iam zis k nu stiu kum arat amotoru lui da sa vad asa incerce si el....k eu am patit si eu asta am facut....:twisted:
|
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
mi are rost sa ne contrazicem, dar tu ai zis mai sus nu? oare nu am citit eu bine :lol: |
Re: VW Vento - Proprietari
am sunat la o gramada de parcuri si persoana care dezmembreaza vento si golf 3 dar nimeni nu are ce imi trebuie si ma gandeam ca poate are cineva.ms frumos
|
Re: VW Vento - Proprietari
ce anume te intereseaza ?
|
Re: VW Vento - Proprietari
dac ne zici si ceti trebuie ...poate te poate ajuta careva de pe aici:D:idea:
|
Re: VW Vento - Proprietari
scrie cu o pagina in urma sunt si poze :D
|
Re: VW Vento - Proprietari
sau daca poate cineva sa imi zica seria de la masina lui sa pot sa comand de la magazin dar sa fie asa cum imi terbuie mie.am postat pe o pagina anterioara ce imi trebuie.multumesc frumos
|
Re: VW Vento - Proprietari
mali84 vezi ca problema prietenului tau poate fi din clapeta de acceleratie (data jos si curatata) sau senzorul de pe clapeta , dar depinde de ce motor are
|
Re: VW Vento - Proprietari
un centru de dezmebrari in bucuresti unde gasesc vento i-mi poate spune si mie cineva ?
|
Re: VW Vento - Proprietari
Nu este in Bucuresti, stiu eu unul de Anglia, depinde de ce piese ai nevoie
|
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
"Daca e monopunct ar trebuii sa aibe si injectoare...E o singura rampa cu 4 injectoare, ca si a mea...Verificatile si pe alea, poate nu deschid bine la relantiu.. Eu pe ale mele le-am schimbat, dar mie incepuse sa imi mearga in 3. De schimbat e cam scumpa si rampa aia, dar eu zic sa o verificati. Verifica ce am zis eu pana acum, ca nu trebuie sa bagi nici un ban. Vezi dupa aia. Bafta.. si spor la treaba."......... Mai CLAUS_TAZZ....Da-o incolo de treaba. Decand ai inceput sa postezi pe topicul asta, scrii numai in 2 peri. Ma dor ochiii de la "vocabularul" tau. Chiar e asa greu sa scrii cum trebuie???? Monopunct (unu) Multipunct (mai multe) ;) |
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari
da imi cer skuze kr enu a inteles ce am skris eu pe akolo dar eu mai am si neste probleme ku tastatura si o mai ia rasna si scrie aiurea iar ku kestia ku monopunct..stiu si eu kre e diferenta credema k am fost si eu skoala auto si am practikat si meseria de ajutor de mekanik vreo 3 ani..si ma pricep ...da am citit monopunct da mam dus ku gandu la a mea...si de ai aam luato si ii explikam da mam inkurkat pe akolo...o sa incerc s afiu mai atent ce skriu pe akolo:))):twisted:skuze dak vam bagat in ceata si nati inteles nik:))))
|
Re: VW Vento - Proprietari
Hahahaha! Nu ai inteles nimic!
|
Re: VW Vento - Proprietari
si nimeni nu poate sa ma ajute si pe mine cu plasticele alea pt panou sau sa imi dea o idee?
|
Re: VW Vento - Proprietari
3 Attachment(s)
am plasticele ptr. geamuri electrice dar si ptr. oglinzi electrice.:?:
|
Re: VW Vento - Proprietari
5 Attachment(s)
referitor la o discutie anterioara despre Noul Vento, deci ramane dupa cum am zis, noul Polo sedan, sa revina noul nume Vento pe o noua masina nu cred ca o sa mai apara, pentru ca sa mers cu denumirea de Jetta 5
|
Re: VW Vento - Proprietari
si un pret poti sa imi zici si mie te rog frumos?
|
Re: VW Vento - Proprietari
9 Attachment(s)
Polo Sedan este echipat cu un motor otto de 1.6 litri ce dezvoltă 105 CP. Modelul poate fi echipat fie cu o transmisie manuală cu cinci trepte, fie cu o transmisie Tiptronic cu şase rapoarte. Volkswagen este singurul constructor care le oferă clienţilor ruşi un model atât de ieftin echipat cu o transmisie automată modernă în clasa respectivă. Pe piaţa din Rusia, Volkswagen Polo Sedan are un preţ de pornire de aproximativ 10.000 de euro.
Versiunea de bază a acestuia – Trendline – este echipată cu două airbag-uri frontale, tetiere şi centuri de siguranţă în trei puncte pentru toţi pasagerii. Începând cu nivelul de echipare Comfortline modelul beneficiază de sistemul ABS în standard, iar versiunea de top – Highline – beneficiază de sisteme de siguranţă adiţionale – cum ar fi airbag-uri frontale şi ESP în standar dar din pacate este un model destinat pieţelor emergente. Acesta a debutat în Rusia, dar ar putea fi lansat şi în India sau alte pieţe similare. |
Re: VW Vento - Proprietari
multumesc mult pentru poze !
|
Re: VW Vento - Proprietari
Sorinel, mai astept 15 min. daca te-ai razgandit spune! :?:
|
Re: VW Vento - Proprietari
am o intrebare si o rugaminte totodata la voi, daca ma puteti indruma.ma intereseaza daca stiti undeva sau este posibil ca intr-un loc pe net daca introduc seria sasiu de la vento-ul meu sa imi spuna sau sa imi arate toate detaliile despre el asa cum a iesit el din fabrica
|
Re: VW Vento - Proprietari
3 Attachment(s)
[QUOTE=fiderzen;
pune te rog o poza si cu motorul :D[/QUOTE asta e calutu meu de sub capota:D:D pozele sunt facute cu telu sper sa se vada bine... |
Re: VW Vento - Proprietari
salutare tuturor
imiputeti da va rog un numar de telefon de la vreo dezmembrare ca am neboie de ceva piese multzam fain |
Re: VW Vento - Proprietari
10 Attachment(s)
Daca tot sa vorbit de o noua aparitie a Vento/Jetta uite ca aceasta a fost lansata oficial
https://www.youtube.com/watch?v=cXmhR...layer_embedded Cel mai mare Jetta de până acum are o lungime de 4.640 milimetri, o înălţime de 1.450 milimetri şi o lăţime de 1.780 mm. Noile dimensiuni exterioare îi aduc lui Jetta un echilibru puternic al proporţiilor şi integrează perfect noua filozofie de design a celor de la Volkswagen. Forma lui Jetta a devenit mai bine definită şi mai atletică, în timp ce liniile acestui model sunt mai elegante şi sunt trasate foarte clar. Deşi exemplarul din imagini este în versiunea pentru Statele Unite ale Americii, ne aşteptăm la modificări minore pentru piaţa din Europa. Prima modificare va fi reprezentată de blocurile optice, care vor renunţa la semnalizatoarele portocalii în favoarea unor unităţi cu semnalizatoare mai apropiate de gusturile europenilor. Motorizările ce vor fi oferite în Europa sunt în număr de şase. Patru dintre acestea sunt noi în gama Jetta şi vor fi adăugate în 2011. Motoarele pleacă de la un TSI de 1.2 litri ce oferă 105 CP şi urcă treptat la un 1.4 TSI de 160 CP. Versiunea entry-level în gama diesel este un TDI common-rail de 1.6 litri, care dezvoltă 105 CP, iar motorul superior este o unitate de 2.0 litri şi 140 CP. Versiunile TSI continuă cu unităţile de 1.4 litri şi 122 CP, respectiv 2.0 litri şi 200 CP. Cu excepţia motorului 1.2 TSI de 105 CP, toate motorizările pot fi comandate alături de o cutie de viteze DSG cu şase trepte, iar motoarele TSI de 122 şi 200 CP pot primi o unitate DSG cu şapte rapoarte. PS: date preluate de pe automarket, asta pentru cei care nu sunt abonati :D |
Re: VW Vento - Proprietari
Dap. frumoasa masina. Serioasa, cum ii sta bine unui vento/jetta.
|
Re: VW Vento - Proprietari
frumoasa, abia astept sa vad si originalul
|
Re: VW Vento - Proprietari
o intrebare: vreau sa pun pe un vento 1.8 o suspensie reglabila http://www.tatechnix.ro/detalii.php?...1&nr=Suspensii Fixe&s=0. Mai trebuie sa modific ceva, mai trebuie cumparat ceva ca sa o pot monta sau merge montata direct? multumesc
|
Re: VW Vento - Proprietari
m-am tot documentat si eu si am vazut ca la golf 4, daca se coboara masina cu 1 cm mai mult, ar trebui schimbate bieletele antiruliu, deoarece in dreapta s-ar putea sa bata planetara.....si la vento e tot asa?
|
Re: VW Vento - Proprietari
o fi asa l agolf 4 da la vento nu e asa..eu am suspensie sport si nam treab acu nimic..nu trebuie schimbat nic...eu asa stiu si cred ca si asa est:twisted:e:D
|
| All times are GMT +2. The time now is 11:00. |
- Copyright 2026 4Tuning