Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Tot ceea ce nu poate fi incadrat (https://forum.4tuning.ro/32-poate-incadrat.html)
-   -   THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea (https://forum.4tuning.ro/32-poate-incadrat/59316-the-zeitgeist-intra-vezi-lumea.html)

pHlow 24-03-09 11:19

Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea
 
Ba cand va aud ca vorbiti de inteligenta artificiala ca si cum ar creste in pomi :)). "Inteligenta asta artificiala" de care tot vorbiti, nu este ceva magic, nu e creierul cuiva, ci este un "program"(nesimtit spus) care pur si simplu "imita" gandirea umana printr-un proces de calcule matematice si logice. Un exemplu cu care ne intalnim des este sahul. Cand joci sah contra calculatorului, jocul are implementat un algoritm care calculeaza in functie de ce e pe tabla de sah si "aproximeaza" in asa fel incat sa faca o mutare optima. Si practic algoritmul este "inteligenta artificiala". Dadeai mai sus un exemplu despre operatie asistata de roboti. Ca un robot sa fie eficient, trebuie sa faca fata si "surprizelor" gen , il opereaza pe ala pe creier si i se sparge pe neasteptate lu ala o vena sau pierde prea mult sange. Sa vedem atunci daca robotul mai stie ce sa faca. Sau se misca ala 2 mm si ii taie alta parte de creier si moare pe loc. Si exemplele pot continua.

https://www.youtube.com/watch?v=0zaNftGhf80

D-abia au reusit sa faca asa ceva care e destul de "basic" pentru un om. Oare ce s-ar fi intamplat daca ii luau o treapta? :rolleyes2

https://www.youtube.com/watch?v=6dKPkL2oto0

leonard 24-03-09 20:47

Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea
 
1 Attachment(s)
CEVA CU ADEVARAT INSPAIMANTATOR !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ESTE VORBA DE IMPRUMUTUL URIAS PE CARE VREA SA-L FACA ROMANIA IN VIITORUL FOARTE APROPIAT. NU FITI NEPASATORI IN FATA ACESTUI MESAJ , CITITI-L SI POATE DESCHIDE CINEVA SI UN TOPIC NOU. IN ORICE CAZ MEDIATIZATI PE UNDE PUTETI ACES FISIER CU INFORMATII. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

leonard 01-04-09 00:37

Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea
 
ne-ai pierdut pe unii dintre noi :D . sunt indiscret daca te intreb cu ce te ocupi?:)

dolb 01-04-09 00:38

Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea
 
nu ca omu zice bine..dar visatorilor le e lene sa citeasca !

ERY 01-04-09 13:54

Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea
 
Copy/paste de unde ?....sunt curios cati au citit cap coada ce ai scris tu.

Spark 01-04-09 14:32

Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea
 
eu am citit ce o scris, cap coada. si cand te intereseaza si subiecte din astea, tocmai asta ar trebui sa fie motivatia, dorinta de a cunoaste, nu conteaza ca e textul mai lung sau ceva.

dolb 01-04-09 15:05

Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea
 
Quote:

Originally Posted by raman (Post 2202553)
Copy/paste din cap. Sper că au citit cei cărora le este de folos, care sunt interesaţi, şi care pot înţelege.

eu am citit tot tot tot...zici bine dar aprofundezi prea mult si alte subiecte si faci legaturi care nu ar trebui facute

nistea 01-04-09 22:23

Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea
 
raman.
esti cam new age si ideile pe care le scrii nu sunt chiar din capul tau pentru ca aceleasi chestii le spune si alexandru ciobanu (care are vreo 60-70 de ani) in cartile sale (miracol.ro).
de ce new age? pentru ca tu incerci sa combini religia crestina cu cea hindusa si cu stiinta, cu esoterism, ocultism si cosmoteism.aceasta este parerea mea si oricum cine citeste chestii de genu stie ca iluminatii si masonii nu sunt buni (ceea ce tu ai zis a fost ceva gen : noi suntem prosti eu sunt destepti ca ne conduc) dar putem vedea ca dupa atatea secole fie decenii in care ne conduc, ne-au indobitocit si de aceea unii au inevoluat neputand sa distinga binele de rau sau un om bun de unul demonic.
am vazut ca si scris si de chakre si de aceea spun ca incerci sa obti ceva gen new age pentru ca chakrele sunt folosite de yoghini. mai nou yoghinii incearca sa il accepte si pe isus incercand sa il faca un fel de guru pentru ca ei spun ca a existat si de fapt prin fortele lui energetice si prin super constiinta sa a reusit sa ne faca sa crestem din punct de vedere spiritual (vezi tablitele de smarald are lui thoth sau radu cinamar -toata seria lui de carti). punctul de vedere al bisericii vizavi de hinduism, yoga si tibet este ca cei ce practica aceste ritualui "oculte" il invoca pe satana si se roaga la el, de aceea unii mari duhovnici spun ca tibetanii vorbesc cu spirite demonice.
eu nu stiu adevarul pentru ca de la un anumit stadiu adevarul si dreapta credinta se afla doar prin implicare divina.

raman 02-04-09 00:47

Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea
 
Quote:

esti cam new age
Şi totuşi ce vrei să spui prin asta?
Încearcă să nu gândeşti atribuind etichete şi încadrând oamenii neapărat. Nu sunt nici new age-ist, nici hindus, nici creştin, sunt om liber.

Quote:

ideile pe care le scrii nu sunt chiar din capul tau
Sunt din capul meu în sensul că am pus cap la cap, am citit, am vânat emisiuni, am vorbit cu oameni, şi când am scris am scris din cap, din cunoştinţele însuşite. Nu cred că găseşti o carte care să dezbată tot ce am scris eu. Vei găsi în mai multe. Că nu eu sunt sursa, normal, am învăţat de la alţii, direct şi indirect. Doar nu am mers în toate teritoriile care au fost ale tracilor, nu am fost în India, nici n-am scris eu biblia, nici nu am făcut descoperiri în fizică. Deci nu înţeleg ce-ai vrut să spui. Doar nu sunt eu Dumnezeu. Dumnezeu e sursa tuturor lucrurilor, iar adevărul nu este monopolul cuiva, este accesibil oricui, inclusiv celor din mişcarea new age. Negi ceva ce am spus? Dacă da, cu argumente, dacă nu...

Quote:

incerci sa combini religia crestina cu cea hindusa si cu stiinta, cu esoterism, ocultism si cosmoteism
Io nu încerc nimic, ele se combină şi se potrivesc şi împreună formează adevărul, sau eşti formatat în spiritul dezbinării ştiinţelor, sau ştiinţei de religie? Ai abia 18 ani, nu are nimeni pretenţia să ştii, dar un pic de înţelepciune de a nu te grăbi poţi să ai.

Quote:

oricum cine citeste chestii de genu stie ca iluminatii si masonii nu sunt buni
Şi nu e dubios că peste tot se spune numai de rău de masonerie? Aş putea să spun să mai aprofundezi... dar.. Şi să o iau altfel, sunt numai astea două societăţi secrete pe lume? Evident că nu. Atunci de ce numai despre ele se ştie? Că ele nu mai sunt secrete, secrete sunt celelalte, despre care nu ştii absolut nimic. Că ele au fost măcar un pic desecretizate, ca să le preocupe minţile celor ce pot un pic mai mult, dar e doar o altă formă de abatere a atenţiei, ca şi cea zilnică de la tv, când se întâmplă ceva cu adevărat important pentru ţară, hop este trimisă o proastă de-asta să facă ceva, s-o bage pe toate canalele, şi prostimea cade în capcană.

Quote:

noi suntem prosti ei sunt destepti ca ne conduc) dar putem vedea ca dupa atatea secole fie decenii in care ne conduc, ne-au indobitocit si de aceea unii au inevoluat neputand sa distinga binele de rau sau un om bun de unul demonic.
Păi aşa e, nu ne conduc ei de deştepţi ce suntem noi. După atâtea secole care, că ei conduc de când e lumea, de mii de ani. Acu vreo 2 secole au pus mâna iluminaţii pe masonerie, şi s-a schimbat. Nu te poate nimeni îndobitoci, poţi să fii dobitoc de la bun început. Nici nu poţi involua. Dacă eşti înţelept sau inteligent, eşti, nu poţi scădea, poţi doar creşte, de-a lungul vieţilor, dacă nu, rămâi pe loc. Ai posibilitatea să alegi. În momentul ăsta poţi să te uiţi la mondenităţi sau poţi să citeşti ceva, şi depinde ce citeşti, etc. Diferă doar procentul de televiziuni, după procentul de inconştienţi dintr-un popor. Că dacă ar fi mulţi conştienţi ar face audienţă numai o emisiune bună, şi am fi în altă situaţie acum. E un nonsens ceea ce spui. Dacă involua lumea, atunci masonii de unde se mai ridicau? Ei nu tot din popor sunt? Sau tu de ce eşti diferit de alţii de vârsta ta care-s inconştienţi? N-ai fost îndobitocit? Nu trăieşti în acelaşi loc? De ce eşti mai inteligent? Că eşti din naştere, că eşti pe munca ta, de-a lungul existenţelor.

Quote:

chakrele sunt folosite de yoghini
E ca şi cum ai spune ficatul e folosit de yoghini. Sunt parte din noi, toţi funcţionăm aşa, fac parte din anatomia corpului nostru eteric. Ei lucrează la creşterea capacităţilor energetice, eventual. Yoga e de multe feluri, sunt multe căi de a pătrunde mai departe, în alte sfere, şi provine de la ramani, care au mutat polul spiritual de aici acolo, că aşa urma să fie istoria aici, zbuciumată.

Quote:

mai nou yoghinii incearca sa il accepte si pe isus incercand sa il faca un fel de guru pentru ca ei spun ca a existat si de fapt prin fortele lui energetice si prin super constiinta sa a reusit sa ne faca sa crestem din punct de vedere spiritual
Nu mai nou, mai nou poate conştientizează tot mai mulţi. Aşa este, întrupându-se în specia noastră ne-a transmis prin câmpurile informaţionale în care ne 'scăldăm' permanent, la toată specia. Deci el a lărgit conştiinţa omului, care până atunci nu era ca acum(exceptând oamenii evoluaţi, care au existat tot timpul, deci vorbim de mase), conştient şi de ceilalţi, în sensul de empatie, ci era doar conştient de sine, şi mai crud cu ceilalţi, şi de aceea până atunci era legea aia ochi pt ochi.

Quote:

punctul de vedere al bisericii vizavi de hinduism, yoga si tibet este ca cei ce practica aceste ritualui "oculte" il invoca pe satana si se roaga la el
Biserica are rolul ei şi targetul ei, categoria de suflete de un anumit nivel pentru care a fost creată. Ea nu poate să accepte altceva, că atunci s-ar nega pe sine, s-ar desfiinţa, şi ar rămâne mulţi oameni nepăstoriţi, necontrolaţi. Şi asta e metoda de control: frica. Ce spune ea e bun, restul e diavolul, după care urmează iad veşnic, şi e un mecanism f bun. Cei care nu au capacitatea de a discerne această gogomănie înseamnă că nu este încă apt de a se autoguverna, şi atunci intră acolo şi este tutelat de ei. Însă ea tot guvernată de cine guvernează tot este, face parte din sistem, având rolul ei precis. Şi mai e încă ceva, nu degeaba lucrurile sunt cum sunt. Nu degeaba avem aici creştinism, iar în Tibet este budism, în India hinduism. Religiile sunt după felul oamenilor ce trăiesc în spaţiul respectiv, după caracteristicile lor interioare, şi sunt create, puse la punct de oameni care ştiu asta. În yoga nici nu prea sunt ritualuri, mai mult tehnici, metode, şi eventual ghidare de către maeştri. Marii duhovnici, cei care chiar sunt cât de cât, sunt mai mult mari dpdv emoţional, şi au anumite nivele de clarviziune, decât dpdv intelectual. Mare duhovnic este numit şi Cleopa, deşi tu de ex îl depăşeşti dpdv intelectual considerabil. Ei sunt tot supuşi politicii bisericii, doar n-ai vrea să spună altceva, că îi zboară. Şi în plus, biserica are şi ea marketingul ei, este nevoie să mai creeze modele şi înflorind. Cărţile aşa zise de ei sunt în general compilaţii de dialoguri, care trec prin filtrul bisericii. Chiar de ar şti să spună ceva mai mult, ar fi cenzurat. Termenul satana este incorect, şi s-a perpetuat din neştiinţă. El în traducere înseamnă duşman. A spune că se roagă la el este un nonsens. Dacă el este opusul lui Dumnezeu, atunci este rău, şi atunci nu ascultă rugăciuni, ci ar vrea să te distrugă. Numai Dumnezeu ascultă rugăciuni. Dacă ar asculta şi el rugăciuni ar fi şi el un fel de zeu. Şi dacă aduci acest argument ei îţi vor spune că îndeplineşte şi el ca să te inducă în eroare, deci că ar face un bine ca să te inducă în eroare. Exact ceea de ce a fost acuzat Isus/Emanuel de către farisei, că scoate "pe satana cu puterea satanei". Care a fost replica lui? "atunci satana s-ar dezbina în sine". Dar 'marii duhovnici' se fac că uită acest episod biblic. Şi mai departe Isus ce a zis? "după roade îi veţi cunoaşte" deci aşa se poate distinge binele de rău în lipsa argumentelor, după efect. Dacă efectul e pozitiv, atunci e bine, dacă e negativ e rău. Mai clar de atât nu se poate.

Quote:

unii mari duhovnici spun ca tibetanii vorbesc cu spirite demonice
Aşa spun, şi sunt penibili. Şi Isus a vorbit cu ele:D Şi ce-şi spun? Ce discută? Sunt amici? Sau sunt duşmani? Se ceartă când n-au ce face? Au explicaţii penibile pt cei inteligenţi, şi bune pentru cei săraci cu duhul, care nu au puterea, capacitatea şi pregătirea de a se ocupa cu lucruri spirituale mai avansate, pentru că sunt lucruri serioase, şi le pot dăuna. Ca şi cum ai da chibrite copiilor mici. la fel e şi cu spiritismul. E un fenomen real, şi apare şi în biblie, dar trebuie făcut doar cu un motiv întemeiat, şi de oameni cu o pregătire specială, şi care au şi anumite capacităţi. Făcut de neştiutori de distracţie, normal că pot veni spirite mai puţin luminoase şi poate ieşi şi neplăcut. În biblie episodul e în I Regi, capitolul 28, unde Saul, pe care 'Dumnezeu' era supărat şi nu mai vorbea cu el pentru că Saul refuzase ordinul lui 'Dumnezeu' de a-i ataca pe filisteni ascultând de popor care nu mai vroia atâtea lupte, şi nici profeţii nu-i spuneau nimic, din disperare că filistenii vroiau acum ei să-l omoare, deşi dăduse ordin cu puţin timp să fie izgoniţi din ţinut toţi vrăjitorii şi toţi cei care practicau spiritismul, hotărăşte să meargă totuşi la un spiritist. Dă ordin să i se găsească unul, şi soldaţii îi găsesc o vrăjitoare, vrăjitoarea din Endor. Merge la ea deghizat, ca să nu-l recunoască, că el era regele care dăduse oficial ordin împotriva celor ca ea, şi îi spune să i-l cheme pe Samuel, fostul rege, care murise cu câteva zile în urmă. Vrăjitoarea purcede, şi scrie că a văzut cum se ridica ca un abur şi a apărut Samuel. Vrăjitoarea ţipă de mirare şi spaimă, că din moment ce chiar a venit Samuel, care fiind rege şi om mare e clar că nu venea pentru oricine, şi-a dat seama că deghizatul era Saul. Apoi Samuel îi spune lui Saul că a doua zi va fi omorât de filisteni, şi el se albeşte la faţă. Apoi vrăjitoarea dă ordin slujitorilor ei să taie un viţel să-i dea de mâncare lui Saul, să-l mai pună un pic pe picioare, acesta mănâncă şi pleacă. A doua zi îl omoară filistenii. Deci şi în biblie scrie că există, însă biserica spune că nu, că numai spirite rele vin, contrazicând biblia. Dar e un lucru bun, pentru că targetul bisericii în nici un caz nu este calificat, şi nici nu are motiv să facă aşa ceva. E mai bine să se teamă, decât să facă prostii. De aia am spus că lucrurile sunt bune aşa, şi biserica are rolul ei. Când vor evolua oamenii, ea nu-şi va mai avea rostul şi va dispărea de la sine.

aleks 02-04-09 01:18

Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea
 
raman tu ai studiat mult, şi la multe din spusele tale am argumente, atât pro cât şi contra. Ai însă un păcat: crezi în sinea ta că tot ceea ce ne spui e adevărul curat, adică ţi-ai fixat foarte clar reperele în jurul cărora gravitezi şi nu te poate convinge nimeni de altceva, nu-ţi schimbi poziţia nici cu un milimetru. Într-adevăr, aduci multe argumente, dar prea multe, dacă înţelegi ce vreau să spun :)
Îţi creezi o plasă în care să nu poţi fi atacat. Nu e un lucru rău, doar că te trădează privind cele spune de mine mai sus :)
De ce scriu asta? Pentru că tot timpul afişezi un ton uşor superior, deucnoscător în stilu: lasă că îţi spun eu cum stau lucrurile defapt... Nu e rău, dar deranjează, mai ale când îţi expui părerile refritor la orice: la Dumnezeu, la fizică, la religie, la biserică (nu, nu e pleonasm) la calităţile motorinei sau ale benzinei sau la limitele inepuizabile ale combustibililor fosili (după fraza asta în care psuneai că ele nu se termină ci doar forţele oculte cu interese economice încearcă să ne convingă de asta, am început să-ţi studiez cu atenţie posturile). Convingi tu, dar doar pe cei care n-au argumente. E bun şi aia, oamenii au ce învăţa din posturile tale.

nistea 02-04-09 01:47

Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea
 
aleks, ai dreptate.
raman: tu incerci sa combini tot si sa iei de aici ceva de dincolo altceva si cum crestinismul nu are argument..hop luam din budism cum budismul nu are argument..hop bagam ceva stiintific..asa nu merge..pana la urma credinta cred ca e cea care conteaza.
despre masoni : oamenii sunt invatati de mici ca dumnezeu ii bate daca fac ceva rau si ca doamne feri sa nu cerceteze nimic, sa stea cu capul plecat si sa fie ca cei de la televizor dar sa nu uitam cine au trusturile mass media...MASONII (pe care tu indirect ii cam apreciezi si ii cam simpatizezi).
ideile tale le gasesc, dupa cum ti-am mai zis si in alte carti cum ar fi cele scrise de radu cinamar sau de alexandru ciobanu (si sunt fix aceleasi idei)
despre chakre: eu m-am referit ca tu zici ca sunt parte din om . aceasta interpretare a ajuns prin romania numai de cativa ani de cand toti yoghinii au inceput sa se adune in cercuri si sa caute extraterestrii.
despre reptilieni ce zici?
dupa cum observi (oricine poate observa) din postul anterior, eu nu am incercat sa vin cu adevarul adevarat care mi l-a dat cel ce are adevarul adevarat :) ci am spus ca sunt putin suspicios pentru ca nu pot accepta ceva din prima fara sa cercetez si oricum de 4 ani caut unele metode, tehnici, credinte care sa ma ajute de ex sa ma dedublez dar inca nu le-am gasit. vorbeam cu un profesor de religie si ii spuneam ca dumnezeu inseamna mai mult decat 2 rugaciuni si un mers la biserica pentru ca oricine le poate face..dar cei care cauta ceva mai mult, un alt fel de legatura cu el, trebuie sa gaseasca altceva.
despre new age : am spus ca esti new age-ist pentru ca incerci sa combini toate religiile intr-una si incepi sa zici de era varsatorului si alte chestii dar totodata dai in cosmoteism cand zici de zeii de pe alte planete
eu inca cercetez (cum fac de 4 ani) si dupa parerea mea daca aleg new age si mi se pare ca aceasta este o mixtura a credintelor adevarate atunci nu mai sunt crestin si nu vreau sa pierd mantuirea sau ma rog(cum cred adeptii metmpsihozei) o viata mai buna, mai evoluata spiritual data viitoare pentru ca pot alege ceva gresit. intrebarile sunt multe si de obicei riscam tot, all in, cand vorbim de religie si de credinte de aceea nu am spus ca ai dreptate sau nu din punctul meu de vedere.

raman 02-04-09 03:18

Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea
 
Quote:

se pare ca nu ai inteles nimic din ce am zis dar revin
Aşa-i, te rog revino

Quote:

aceasta interpretare a ajuns prin romania numai de cativa ani
Serios? Erai prezent la sosirea ei la aeroport?
Prin România reală? Sau prin România ta?
Am glumit un pic, să fiu 'rău', ce să-ţi fac dacă scrii ce scrii. Am eu reviste de pe vremea lui Ceauşeşcu, cu articole, când erau legături mai strânse cu china, despre centrii energetici. Până şi Gregorian Bivolaru scria cărţi pe atunci despre aceste subiecte. Cunosc şi oameni care practicau exerciţii acu 35 de ani. Pe vremea lui Ceauşeşcu se făceau experimente cu copii telepaţi, se studia. Evident că se ştia de cei interesaţi.
"Interpretare" ? A ce?

Quote:

de cand toti yoghinii au inceput sa se adune in cercuri si sa caute extraterestrii
Toţi? Şi n-au ameţit?

Quote:

tu vi si imi spui mie aici ca ai avea dreptate ca si cum ai fi ceva super invatat luminat de Dumnezeu special ca sa vi sa ne ti noua predici
"
Abia tu ai tupeu. Eşti un puştan. Eu am treburi mai bune decât 'să-ţi vin ţie undeva'. Nici nu ştii să vorbeşti corect. Am postat mai multe mesaje, despre care ai comentat tu, spunând de fapt nimic, decât că amestec, de parcă ar fi ceva interzis. Tu eşti setat rău cu diferitele curente, şi nu concepi că în toate există parţial adevăr. Pari a avea reminiscenţe caracteristice îndoctrinării practicate la confesiunile neoprotestante, de conflict puternic cu alte religii. În mintea ta nimeni nu are voie să aibă păreri din mai multe religii. Ia apucă-te şi scrie scrisori în care să le spui acelaşi lucru pe care l-am citat eu autorilor multitudinii de cărţi de pe piaţă care au aceleaşi convingeri cu ale mele. Zi-le că de ce-ţi vin ţie ca şi cum ar fi învăţaţi luminaţi.

Quote:

..asa nu merge..
În capul tău sigur nu merge.

Evident, nu-ţi mai răspund la întrebarea despre reptilieni, să mă întrebe altcineva.
De fapt, până acum nu am vorbit singur, ci am atins subiecte despre care unul sau altul întreba în mesaje din alte pagini ale threadului, gen "totuşi mă poate lămuri şi pe mine dacă a existat cu adevărat Iisus?", cu excepţia celor despre istoria adevărată a poporului român; chiar am dorit să spun despre asta, ca măcar câţiva, care au urechi de auzit, să rămână cu ceva despre asta. Oricum, la toate subiectele atinse nu m-am aşteptat ca toţi să fie interesaţi.

Quote:

tu ai studiat mult
Dacă studiam mult eram în altă parte :-P

Quote:

Ai însă un păcat: crezi în sinea ta că tot ceea ce ne spui e adevărul curat, adică ţi-ai fixat foarte clar reperele în jurul cărora gravitezi şi nu te poate convinge nimeni de altceva, nu-ţi schimbi poziţia nici cu un milimetru.
Poţi oricând posta argumente contra. Faptul că ştiu că nu sunt care să stea în picioare e una, însă nu am avut ton superior, doar am expus informaţii, cât mai politicos şi ştiinţific. Pur şi simplu am explicat cum stau lucrurile. Lucruri pe care le-am studiat bine.

Quote:

tot timpul afişezi un ton uşor superior, deucnoscător în stilu: lasă că îţi spun eu cum stau lucrurile defapt...
De vreme ce eu ştiu că sunt certitudini lucrurile pe care le scriu, ai vrea să formulez în genul "părerea mea este că" sau "unii spun că" ? Tu, ştiind principiile de funcţionare ale motorului te-ai exprima faţă de unii neştiutori (nu că toţi cei de pe acest forum ar fi)cu "părerea mea este că motorul funcţionează aşa" sau "unii spun că ar funcţiona aşa" sau cu "motorul funcţionează în felul următor: ..." ? La fel de certe ca principiul funcţionării motorului sunt lucrurile pe care le-am expus. Nu am scris despre lucruri pe care să nu le cunosc bine, unde nu ştiu crede-mă, dacă vrei, că nu mă bag.

Quote:

la religie, la biserică (nu, nu e pleonasm)
Normal că nu e pleonasm...

Quote:

dar deranjează, mai ale când îţi expui părerile refritor la orice:....la calităţile motorinei sau ale benzinei
La asta chiar nu mă aşteptam... Păi tocmai că la combustibili poţi fi cel mai pe poziţie, că e limpede pe hârtie. Şi a explicat căruţaşu pe toate părţile, din toate punctele de vedere... şi alţii tot nu înţelegeau.

Quote:

sau la limitele inepuizabile ale combustibililor fosili (după fraza asta în care psuneai că ele nu se termină ci doar forţele oculte cu interese economice încearcă să ne convingă de asta
Acolo te-am şocat, aşa-i? Pe asta sunt sigur că nu ai crezut-o, fiind bine înfiptă ideea că se formează în mii şi milioane de ani.
Despre combustibilii fosili nu am spus că sunt în cantitate infinită, că doar planeta are dimensiuni finite. Dar planeta e un organism viu, şi îşi reface pungile de petrol mai repede decât se crede. De ex., zăcăminte ruseşti care în '50 erau epuizate, prin 80 s-a observat că erau refăcute. Oficial se spune că petrolul de formează în mii şi mii de ani din descompunerea materiilor organice.
Tu, pe de altă parte chiar ai fost arogant şi insultător când ai scris "p.s.: ai dreptate, combustibilii fosili sunt inepuizabili, pământul e plat şi noi putem lua luna în mână, doar nu ne străduim suficient..."

Quote:

tot ceea ce ne spui
Aleks, vorbeşti în numele a mai multora? Am deranjat şi pe alţii? Au fost plângeri? Aş vrea ca cei care apreciază mesajele mele să-şi spună părerea. Dacă deranjez şi pe ei plec de pe acest forum aşa cum am venit de doar 2 zile, şi înainte de a-mi şterge userul, şterg eu singur mesajele mele.
Deci rog pe cei care citesc şi apreciază, să spună. Oricum nu voi mai scrie decât întrebat, sau mă pot, de ex., limita la a da titluri de cărţi. Sau eventual poate cineva e interesat să vorbească pe private, mail sau pe mess. În mod normal nu m-aş fi oprit la două mesaje acuzatoare, însă aleks este moderator, şi forumul nu este al meu. A spus şi că până la urmă e bine, că oamenii au ce învăţa, dar a spus şi că atitudinea mea deranjează... Şi cei care au învăţat ceva nu prea s-au arătat. Dacă şi ceilalţi veţi spune că deranjează tonul meu, am spus mai sus, şterg tot, şi îmi cer şi scuze că am intrat pe un forum unde nu-mi este locul şi supăr.

aleks 02-04-09 10:11

Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea
 
Ştii, autovictimizarea e cel mai uşor mod de apărare. Nu e forumul tău, într-adevăr, dar tot aşa nu este nici al meu, noi aici doar ne exprimăm păreri, singurul lucru pe care îl fac eu în plus e că încerc să păstrez răspunsurile altora în limita normalului (şi nu mă refer la tine, mă refer la cei care preferă să înjure în loc să argumenteze).
Nu vorbesc în numele altora, confunzi modalităţile de exprimare, m-ai citat aşa: "tot ceea ce ne spui" şi ai concluzionat căvorbesc în numele altora. Să fie neatenţie sau eroare de logică din parte-ţi? Mesajele scrise nu au ca destinatar pe ceilalţi cititori? Adică pe "noi"? Dacă ar fi fost adresate unui singur om, erau mesaje private, nu posturi pe forum. forumul este prin definiţie public, deci ni te adresezi "nouă" cititorilor, folosesc pluralul :) Sunt convins că ai prins ideea.
Nu, nu te jignesc, doar remarc asemănarea între ideile prezentate, sub forma pe care o făcusei. Argumentarea cu regenerarea atât de rapidă a resurselor e foarte frumoasă şi liniştitoare, dar din păcate e doar o teorie, nu are demonstraţie ştiinţifică, ci doar empirică (un zăcământ care poate fi considerat reumplut, în condiţiile în care lupta pentru dominaţie între cei doi poli de putere, Est şi Vest, este mai crâncenă ca oricând, iar propaganda funcţionează drept armă întotdeauna, nu este o dovadă clară, nu pentru un om raţional, ci doar pentru cineva convins dinainte că teoria conspiraţiei e singura teorie corectă, indiferent de cazul în care se aplică).
Lucrurile pe care le ştii sunt certitudini PENTRU TINE, putem avea convingeri diferite, nu încercăm decât să-i convingem şi pe alţii, nu le arătăm cât de buni suntem, aici e nuanţa pe care încerc să o subliniez. Dealtfel în mesajele mele nu te-am condamnat, ci doar am făcut apel la înţelegerea ta mai mult decât aş fi făcut-o în discuţia cu alţii, pentru că interlocutorul meu trebuie să fie un om raţional ca să înţeleagă mesajul meu fără să fie ofuscat de ceea ce îi spun. Aşa te-am considerat şi asta a fost motivul pentru care am atins şi latura asta a discuţiei, iar rezultatul în mod sigur nu trebuie să fie ştergerea contului, ci dimpotrivă, continuarea dialogului, doar că de jos, de aici de la nivelul mediu, nu de sus, din înalte astre...
p.s.: ai o teorie interesantă pentru mine, pentru că şi eu am studiat-o, cea cu emisiile de dioxid de carbon comparativ: maşini versus vulcan :)
Într-adevăr, toate maşinile de pe planetă produc în total emisii exact cât o erupţie masivă a unui vulcan, problema e însă următoarea: erupţiile din epoca modernă nu sunt mari, sunt mici şi medii, o erupţie masivă provoacăea singură o glaciaţiune, exact ce ne aşteaptă coroborând toţi termenii ecuaţiei: poluarea produsă de om, ciclul natural în care ne aflăm, şi pe care nu-l putem evita orice am face, toate la un loc tot acolo ne duc, problema e însă de cât de mult sau de puţin putem face noi, pnetru că nu tot aia e să ştii că teoretic următoarea glaciaţiune o poţi avea peste 100.000 de ani(o clipă, la scara universului) sau o poţi aduce mult mai aproape prin acţiunile pe care le întreprindem. Dincolo de propagandă, de cei care conduc lumea, de interese economice, sunt câteva lucruri pe care dacă le facem ne îngropăm singuri, oricât de alarmist şi ireal ar suna asta...

ERY 02-04-09 10:28

Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea
 
Quote:

Originally Posted by raman (Post 2202770)
De ce crezi că ne conduc alţii? De proşti ce sunt? Nu, de inteligenţi, de informaţi, pentru că au muncit şi au dobândit cunoaştere.

Cunoasterea nu au dobandito din carti, ci din activitati care mai de care mai...ciudate.Informatiile pe care le au ei, si cu ajutorul carora au puterea de a ne conduce nu le vei gasii niciodata in nici o carte....poate doar in cea a Laurei Andresan.

raman 02-04-09 14:07

Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea
 
Am întrebat de exprimarea la plural pentru că mă gândeam că poate există o coalizare, conştientă sau inconştientă împotriva mea. Nu te simţi bine când ţi se vorbeşte aşa, mai ales că sunt de 2 zile pe forum. Dar acum am înţeles.

Quote:

Argumentarea cu regenerarea atât de rapidă a resurselor e foarte frumoasă şi liniştitoare, dar din păcate e doar o teorie, nu are demonstraţie ştiinţifică, ci doar empirică
Ştiu că nu e uşor de crezut aşa ceva, nu pot aduce argumente, decât raţionamentul că planeta e o fiinţă vie, iar solul este corpul ei fizic, iar pungile de petrol, unul din organe, de care are nevoie, şi într-adevăr, măcar în acest subiect aş putea spune "părerea mea este".

Quote:

în condiţiile în care lupta pentru dominaţie între cei doi poli de putere, Est şi Vest, este mai crâncenă ca oricând
Aşa este, şi se pare că va un război, poate chiar mondial :sad:... Am văzut şi oameni mari, cu alt acces la informaţii, care sunt îngrijoraţi, şi tind să creadă asta.

Quote:

pentru cineva convins dinainte că teoria conspiraţiei e singura teorie corectă, indiferent de cazul în care se aplică
Io sunt convins că e prea puţin, de fapt un eveniment are mai multe nivele. Să luăm invazia din irak: primul nivel e cel economic, apoi al doilea este cel religios-social (societatea arabă privatoare de multe libertăţi, şi n-ar fi nimic dacă acolo ar trăi numai oameni primitivi, dar nu e numai aşa, şi cei care sunt mai deschişi la minte trăiesc greu. Evident că încet încet trebuie să se schimbe), şi al treilea este cel esoteric.

Quote:

o erupţie masivă provoacăea singură o glaciaţiune
Da, io sunt convins că nu prin CO2-ul emis, ci prin faptul că cenuşa întunecă planeta vreo 2 ani, blocând lumina solară. Faptul că CO2-ul ar da efect de seră nu e demonstrat, a fost o găselniţă, şi băgat în faţă a fost un om de ştiinţă care a emis această ipoteză prin 70 parcă. Ordinul a fost de sus, şi de aia nimeni nu l-a desfiinţat, ci s-a promovat această ipoteză ca fiind adevăr imuabil. Glaciaţiunile sunt mari şi mici. Şi au venit fie prin erupţii, fie din ciclurile astea cosmice periodice. Cred că de îngropat nu ne putem îngropa prin automobile, eventual prin războaie, dar nici atunci nu total, pentru că suntem supravegheaţi de cei care ne-au creat corpurile fizice pe care le avem acum, şi care au creat şi creează civilizaţiile. În plus, cine ştie ce va fi, dacă va fi, în 2012.


All times are GMT +2. The time now is 20:58.

- Copyright 2024 4Tuning