![]() |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Quote:
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
miam dat seama d cam c e p acolo .. ms :)
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
hai baieti ca la asta va pricepeti toti f bine si va cer si eu ajutoru ca deobicei...ce sa fac, noob si eu...incerc sa avansez:D Cum pot baga slow motion intr-o animatie ? spre ex, am pus o camera care se misca in juru unui obiect sau unei masini...si vreau sa se miste mai in "Reluare" ma intelegeti voi...si vreau sa stiu CUM? :-)
thx, sanatate;) |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
uite aici .. park asta era
http://www.3dlessons.com/tutorials/B...x-5-02998.html |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
mane ok am inteles ideea cu chestia asta, dar am lasato balta si m-am apucat de un tunel virtual....o camera care se plimba prin tunelu acela, dar chestia e ca in momentu in care dau play se misca f rpd, si vreau sa se miste mai lent....de unde pot face asta ?
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
asta se face cu ajuroru numarului de freimuri care le are animatia cu cat numaru e mai mare cu atat animatiea e mai lunga si respectiv se misca mai incet... mai intervine si FPS (Frames Per Second) care te poate ajuta sa mai scapi scazi timpul de randare... dai ai grije daca scazi acest numar prea mult o sa ai o animatie sacadata... pentru o calitate video destul de bune se foloseste 23.976 FPS... dar asta inseamna un timp de render destul de mare....
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
ruver in tocmai asta am si facut.Am pus frameuri de la 0 pana la 100 si m-am dus la time configuration si am dat la speed pe cea mai mica 1/4x.Chestia ciudata pe care nu o inteleg, in max se misca incet si frumos, si cand a terminat de randat animatia.....facea ca toti dracii, mergea f rpd :|
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
am si eu o intrebare....tot cu animatia....
cum pot sa fac sa mut pivotul in timpul animatiei...adik vreau sa invart 10 framuri o chestie in jurul la un punct...si urmatoarele 10 framuri in jurul la alt punct ...cum fac??? k nu ma lasa ...cand il modific il modifica pt toata animatia... cum se face??? pls |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
nu prea ma pricep la animatii ... da' incearca k rtirea sa o faci mutand u obiectul nu bazandute p pivot ... nush sati zic altfel
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
io cum fac sa ma inscriu:)),,LOL,,cum fac tuning virtual:)),,cn vrea sa ma ajute shi pe mn sa intre pe id mihaitza_fullspeed :D
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Quote:
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
eu ti-am explicat
de exemplu alegi sa ai 24 fps adica la 24 frameuri fac 1 secunda daca u ai decat 100 de frameuri atunci animata ta va dura 100/24= 4.16 sec.... ajustand numarul de frameuri cresti durata animatiei sa zicem ca vrei o animatie de 30 sec la 24 fps atunci trebuie sa ai 30x24... 720 frameuri spec ca acum ai inteles... deci mai multe frameuri inseamna mai mult timp in animatie si respectiv mai mult timp la randat... asta este cu animatile... pt. 30 de secunde ajungi sa randezi si 24 de ore... poate chiar mul mai mult apropo nu trebuie neaparat sa ajustezi speed-ul |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
1 Attachment(s)
ehe, uite mi-a iesit :D pakt insa ca nu e tot filmuletzu pt ca dura ff mult randarea :rolleyes2.Ruver tie cat ti-a luat animatia aceea cu Alfa ?
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
ham nu mai tin minte exact pai am avut vre-o 600 de frameuri, o medie pe frame intre 1minut si 15 minute.... in total parca a durat vre 20 de ore sau mai putin nu stiu exact
+punerea la cap la cap... am lucrat la ea vre-o 2 zile cu totul... (nu non stop :)) |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
cum pot vizualiza umbra in viewport ? am vazut cateva screenshot'uri pe google, dar n-am gasit si cum se face.
|
| All times are GMT +2. The time now is 11:00. |
- Copyright 2026 4Tuning