Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Tot ceea ce nu poate fi incadrat (https://forum.4tuning.ro/32-poate-incadrat.html)
-   -   THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea (https://forum.4tuning.ro/32-poate-incadrat/59316-the-zeitgeist-intra-vezi-lumea.html)

dolb 16-03-09 20:06

Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea
 
.... viseaza prea frumos ;)

B3ST 16-03-09 20:47

Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea
 
care parte din "revolutie a mintii" nu ati inteles? E clar, daca privim lumea ca si un organims, noi suntem virusul in el. Ne inmultim, ne raspandim, si omoram organismul. Defapt ca sa aiba loc proiectul Venus, e nevoie de o revolutie a mintii, ceva gen instalare windows! Stergem tot si rescriem sistemul! Oameni au posibilitatea de a se adapta la mediu deci oare daca schimbam mediul, rescriem mintea, oare nu va merge?

Inca ceva... Voi credeti ca robotii nu au aceasi precizie ca si oamenii? Va inselati! Noi, voi, orice om nu este constient de ce TEHNOLOGIE beneficiem in momentul asta. Probabil nici nu va imaginati. Credeti ca tot ce ati vazut pana acum e toata tehnologia?
Dupa cum sa zis, AVEM TEHNOLOGIA NECESARA PENTRU A CREA ACEST PROJECT. Daca acum avem tehnologia? Ce va fii peste 1-2 ani?

Din cate stiu tehnologia se imbunatateste in fiecare an de 2 ori mai bine ca in anul precedent. Deci va dau un exemplu, sa zicem ca anul acesta Tehnologia = 10² , la anul va fii T = 100², urmatorul an va fii T = 100000² , T = 100000000² ............... si asa mai departe.

Deci nici nu aveti cum sa va imaginati ce se va putea face peste 5 ani.

dolb 16-03-09 20:53

Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea
 
esti copil.... inca pui botul la "miracolele " tehnologiei cum ca nokia scoate telefon de 5megapixeli si subtire de 4 mm. Intelege ca nu exista si nu va exista prea curand un robot asa precis ca un om ! Poate e precis la lucruri MARI de gabarit, insa la lucruri minore nu este precis! sa vad si eu un robot care te poate opera singur pe creier si apoi sunt de acord cu tine!

B3ST 17-03-09 02:06

Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea
 
nu stiu care dintre noi e la subiectul acesta mai copil.... dar incearca si tu sa mai te uiti pe calendar.. nu mai traim in 1999, suntem in 2009!!! Citeste AICI!!!. Apropo mai jos scrie inca ceva Copyright 2007. Suntem in 2009, si exista deja intelligenta artificiala, poate nu mai mare decat a unui geniu dar poate mai mare decat al tau.

Citeste si ASTA, vei vedea de ce e in stare rasa umana in materie de inteligenta, putem face orice in acest moment dar oamenii nu sunt inca civilizati chiar daca voi credeti ca e asa.
Nu stii ce vb totul e posibil dar e impiedicat de politica.
Lumea va pieri din cauza politicii ptr ca ea impiedica orice in materie de stiinta sa se intample daca nu e profitabila ideea.

:rolleyes2

Quote:

Originally Posted by dolb (Post 2154192)
sa vad si eu un robot care te poate opera singur pe creier si apoi sunt de acord cu tine!

Ma bucur ca esti de acord cu mine! :lol:

Quote:

Originally Posted by dolb (Post 2154192)
inca pui botul la "miracolele " tehnologiei cum ca nokia scoate telefon de 5megapixeli si subtire de 4 mm

Probabil ca pun botul la telefoane nokia.. dar prefer sa ascult muzica pe un mp3 player integrat pe card de credit.

dolb 17-03-09 07:48

Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea
 
tu cand dai linkuri..citesti si ce scrie acolo? sau iti plac doar titlurile ?:)

Acel robot este comandat de un doctor. Adica doctorul ii "spune" ce sa faca, unde sa faca si cum sa faca! pentru ca doctorul stie asta. Eu cand am zis precizie, nu m-am referit la faptul ca poate strange un bob de orez intre 2 tije metalice! M-am referit la faptul ca acel robot trebuie sa STIE EL foarte bine ce sa faca! si asta cu o precizie UMANA ( desigur oamenii gresesc mai des insa asta e o variabila ). Acel robot din link este doar un brat comandat intr-o alta camera de un doctor , uitandu-se pe monitoare

EvLSant0S 17-03-09 09:30

Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea
 
Quote:

Originally Posted by eMH (Post 2149843)
Care Santos? Ca el nu a mai calcat pe topicul asta de o luna!
Si ca tot veni vb,cu proiectul asta Venus,daca toata lumea ar avea ce ar avea chef,cum am mai fi motivati sa muncim?
Hai sa ne gandim doar la muncitori de care chiar avem nevoie. De exemplu cine ar lucra in fabrici,cand nu ar avea nimeni nevoie de salariu?

bai amice[...]
oamenii astia la ce plm lasa mii de linkuri p`aici ?
vi si pui intrebari stupide care-si au raspunsurile in linkurile respective, ori te uiti si citesti , [...] din cauza oamenilor ca tine, mi s-a luat .. stai linistit,ca am tot citit pe aici .. doar ca mi-e scarba din adancul sufletului, ca impart planeta asta cu oameni ca tine, ok ? daca vrei iti argumentez pe privat, de ce :)



acum,separat.....


a pus cineva mai sus un link cu zeitgeist 3 oarecum ...
orientation presentation ...


uitati-va la el, pana atunci nu mai scrieti , in special tu amice, emH etc, esti pe dinafara si esti exagerat de stresant ca nu scrii NIMIC !

DOLB
la fel frate...
voi chiar aveti senzatia ca din cauza competitiei evolueaza lumea ?
pe ce lume traiti ma ?
si cand va aud ..
daca nu am mai munci , ce am face ?!

da voi chiar aveti senzatia ca d`asta v-ati nascut ma babalailor ? sa stati 8 ore pe zi sa faceti ceva care poate va place poate nu ? ptr o suma de bani ?
e SCLAVIE !


nu inteleg cum NU va surade ideea de a automatiza TOTUL ..
de a produce TOTUL pe banda rulanda , in asa fel incat LUMEA sa NU mai fie nevoita sa fure ..


cum sa nu va surada ideea de libertate? sa stai toata ziua casa sa faci ce vrei tu


in fine, uitati-va la ultimul zeitgeist ,e pur si simplu incredibil ..
ce stiluri de gandire... ce ...
n-am cuvinte..
mult prea tare...
nu trebuie decat sa fitzi deschisi la minte



ganditi-va asa, "luat din film " :) ducetiva acum in secolul 12, cu un telefon mobil .... ce se intampla ? :) va ard aia pe rug , si tzipa la voi, VRAJITORULE VRAJITORULE...


ca-s niste animale proaste.. care nu sunt capabile sa gandeasca ...
analogia o faceti voi :D
acestea fiind spuse, eu trebuie sa plec la munca, am intarziat ..
si as fi preferat sa .. n-am treaba :) sa stau linistit acasa..
dar nu se poate, in lumea asta de ca.cat

aleks 17-03-09 09:38

Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea
 
Chillax Sant0s, viaţa-i lungă, nu te enerva aşa că îţi scurtezi speranţa de supravieţuire :)

eMH 17-03-09 13:16

Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea
 
Santos...prietene... Baiatul ala a zis ceva de un link pus de tine (parca). Si eu am zis ca nu ai mai postat pe aici de ceva vreme.
Ai grija cum vorbesti,si cu cine. Nu ma cunosti,nu te cunosc,astept putin respect,atata timp cat nu te-a jignit nimeni.
Zici tu ca nu stiu,si mai stiu eu ce...asa e,atotstiutorule,eu nu sunt geniu ca tine,pentru ca prefer sa nu cred ce vad in desene animate. Te imbeti cu apa de ploaie !

Si oricum,chiar tu ai spus ca ce zic baietii aia acolo e posibil,dar nu se face,din cauza ca "conducerea" nu are chef. Deci asteptam pana ajungi tu presedinte !

B3ST 17-03-09 13:23

Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea
 
Quote:

Originally Posted by dolb (Post 2155290)
tu cand dai linkuri..citesti si ce scrie acolo? sau iti plac doar titlurile ?:)

Acel robot este comandat de un doctor. Adica doctorul ii "spune" ce sa faca, unde sa faca si cum sa faca! pentru ca doctorul stie asta. Eu cand am zis precizie, nu m-am referit la faptul ca poate strange un bob de orez intre 2 tije metalice! M-am referit la faptul ca acel robot trebuie sa STIE EL foarte bine ce sa faca! si asta cu o precizie UMANA ( desigur oamenii gresesc mai des insa asta e o variabila ). Acel robot din link este doar un brat comandat intr-o alta camera de un doctor , uitandu-se pe monitoare

Bun.. greseala mea, deci sa trag concluzia.. acel fondator al proiectului venus, JACQUE FRESCO, e doar un visator. Ca noi defapt nu avem tehnologia necesara automatizarii. Deci e doar abureala nu? Si daca tot vb de citit, de ce nu miai citit tot postul? Am zis ca acel lucru a fost in 2007, si ca in momentul de fata exista inteligenta artificiala. Oare daca ar fi programat sa opereze "da cu don't send?".
Uite un exemplu, cauta pe forum la masini de eleganta 2008, vei observa ca la cate systeme au ele aproape ca merg singur.

Defapt, daca tot stii sa citesti din linkuri, iti dau unul mai interesant, acesta!.
Deja din primele secunde iti este explicat

"What the Venus Project purposes is an entirely different
System that's UPDATED TO PRESENT DAY KNOWLEDGE...."

Deci Updated to present day, nu whe could make this some time in the future, ci Updated to present day.

Imagineaza-ti .... defapt n-ai cum sa iti imaginezi ce am putea face peste 5 ani daca putem face asta acum.

Apropo:
Crezi ca JACQUE FRESCO s-a gandit doar la plictiseala oamenilor si la frumusetea cladirilor si a uitat tooooootaaaall ca oameni mai trebuie operati, sa li se dea de mancare, sa se recicleze gunoaiele?

Dar daca tot tineti asa mult la lucrat si va place asa mult, nu inseamna ca in systemul Venus nu va este interzis sa lucrati! Puteti sa lucrati cat vreti de unul singur, eu prefer relaxarea si aerul curat!


@eMH

Quote:

Originally Posted by eMH (Post 2156177)
Si oricum,chiar tu ai spus ca ce zic baietii aia acolo e posibil,dar nu se face,din cauza ca "conducerea" nu are chef. Deci asteptam pana ajungi tu presedinte !

Si daca toata lumea OBLIGA conducerea la asa ceva oare ei se vor mai face ce vor ei? Proiectul Venus trebuie facut cunoscut, si sa vrei sa accepti asta e Sensul!!! Ai auzit de Revolutie?

dolb 17-03-09 14:09

Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea
 
best. La masini nu este inteligenta artificiala! Ele se conduc singure pentru ca sunt bazate pe multi senzori si multi receiveri gps ! Si eu am vazut la topgear ( sau fifthgear ) golful ala care se conducea singur insa era bazat pe senzori si receivere GPS ! gps = GLOBAL POSITIONING SYSTEM.

Spark 17-03-09 15:07

Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea
 
oky .. m-am uitat peste linkuri si venus project, si nu zic ca nu ar fi interesant.
dar ca sa fie pus in practica e foarte greu.
si au mai fost puse intrebarile astea, dar cine ar mai face munca de jos ? pentru ca sa fim seriosi, inca nu se pot elimina complet astea si inlocuite cu robotzi si din astea.
si o alta intrebare ar fi ca dacapemantul are un numar limitat de resurse. daca nimeni nu face nimic si toata lumea prospera populatia tot creste s resursele pe fiecare individ in aprte devin mai mici. deci e si asta o problema. in fine
eu frumos sa visezi in venus project, dar prea curand nu vad ca are cum sa fie pus in practica.(pe parcursul vietilor noastre)

AAAAK 22-03-09 21:27

Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea
 
Voi astia care spuneti ca proiectul Venus e imposibil probabil va complaceti in situatia in care sunteti;nu cred ca exista "imposibil" ,poate doar lucruri pe care creierasul nostru nu le poate percepe ca fiind realizabile/reale.
Apropo am auzit ca in noaptea asta in cluj baga la un cinematograf mai multe documentare ,printre care si zeitgeist 1 si 2 .

xxdadixx 22-03-09 21:37

Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea
 
Pt cine are rabdare: http://extratorrent.com/torrent/1794...VDRip.avi.html

ESPinoza 24-03-09 10:26

Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea
 
o dati prea in fanatism de acuma.

dolb 24-03-09 10:37

Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea
 
problema..referitor la Venus nu se pune ca" nu se poate face"..ba se poate construi! Insa nu va fi prea curand ! poate peste 100 de ani ( daca vom mai exista ). De ce? Pai daca ati vazut Zeitgeist poate ati vazut si partea cu America - Mexico - Canada care se vor uni intr-un singur STAT. Si poate ati vazut si partea cand naratorul zicea ca e posibil ca toate continentele sa se uneasca intr-un singur stat cu un singur guvern ! Pt mine asta e mult mai posibil decat proiectul VENUS. Nu ca as sustine, insa se vede ca deja ne distrugem singuri ! vorba-aia de ce sa faci o lume prospera si frumoasa si toti sa fim fericiti si egali..cand noi 10 insi putem sa furam la greu si sa fim conducatorii tuturor !


All times are GMT +2. The time now is 06:45.

- Copyright 2024 4Tuning