Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Benzina sau motorina ? (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/28777-benzina-motorina.html)

alex.panciu 11-07-13 01:57

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by RVL 2000 (Post 5523803)
Ok sa reformulez: cat ar fi costat daca nu erati prieteni.

din cate am inteles,in jur de 300 euro

ViorelP 11-07-13 02:04

Re: Benzina sau motorina ?
 
@300zxtt: nu mi-ai raspuns la intrebare. Cati cp estimezi ca are 320d-ul cu care ai batut renault clio f1 =)). Daca spui asta pe forum la renault, te faci de ras sincer.

300zxtt 11-07-13 12:13

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by Giully4u (Post 5523587)
Cati dracu cai sa aiba ma doar din soft? Hai sa zicem 200. Maxim. La 1400 kg. Si bate masini de 1200kg si 200 cai.
Ok, nu zic ca nu le bate, dar zic ca are mai mult decat un soft facut 'la cine trebuie'.

Tu omiti un lucru. Citisem undeva ceva ce spunea: "caii putere vand masini si cuplu castiga curse" . Crezi ca doar caii putere sunt esentiali in a castiga o cursa? Sunt mult mai multe aspecte.....

Quote:

Originally Posted by alex.panciu (Post 5523561)
adu tu o masina stock de 190 cai benzina sa bata 320 dieselul ala cu soft si imi inchizi gura.....

Nu vezi ca toti sunt experti in spatele tastaturii, noroc cu goagal , dar pe linia de start niciunul? Am lansat si eu o provocare, dar nimeni nimic....

Quote:

Originally Posted by Giully4u (Post 5523729)
Vezi mai sus ca zice 300zxtt ca a batut Renault Clio F1 team 200cp.

Nu am batut, ci am fost batut. Clio era masina mea. Nu mi-e rusine sa recunosc, dar asta e adevarul. Nu mi-a venit sa cred, dar dupa multe incercari recunosc ca am fost batut de un dizelar. 320D-ul e al unui bun prieten, nu e masina mea. El mi-a propus sa ne dam, eu la inceput am crezut ca e o gluma, dar....
Am mai specificat lucrul asta si in alte topicuri...
Nu mi-e rusine sa recunosc si ca am fost batutut odata in Brasov de un Golf 3 1.9tdi si eu eram cu 300zx Twin turbo. Repet, diesel-ul nu mai e ce a fost odata. Remapat, da de pamant cu benzinarele...

Quote:

Originally Posted by 300zxtt (Post 4816561)
Nu glumesc. 320d dupa remapare mucifica fara nici o problema 320i, chiar au fost facute mai multe incercari. Dizelaru era si mai rapid decat un Clio F1 Team de 200cp. Cu Calibrele se cam juca . A cam rupt multe masini prin Constanta.

Iar eu cu acel Clio am rupt la randul meu multe masini.


Quote:

Originally Posted by Giully4u (Post 5523791)
Ce zici tu ca are pe la 190 de cai si bate masini de putere si greutate asemanatoare e plauzibil si nu e deloc surprinzator. Dar sa zici ca are ~200 de cai si bate masini cu 200kg mai usoare si acelasi nr de cai... ai nevoie de dovezi.

E un forum public, si de fel dovezile sunt la linia de start. Sunt multe persoane care au vazut cursa

Quote:

Originally Posted by Giully4u (Post 5523791)
@300zxtt, nu zic ca nu e cum zici tu. Pana acum te-am urmarit si ai fost obiectiv si nu ai umflat aiurea situatia. Dar imi vine greu sa cred ce zici tu. Ori nenea cu 320d care rupe tot minte si nu are doar "evacuare, soft si bradut parfumat de +2 cai" si are pe la 200+destui cai, ori are masina golita.

Nici una nici alta. Masina are un "soft meserias"in sensul bun al cuvantului, e o masina de zi cu zi si cand ne-am dat mai avea si portbagajul plin de lucruri personale si rezervorul full.

Asa am crezut si eu si propietarul initial, ca are mai mult decat soft, dar dupa ce-am verificat turbina si injectoarele , toate erau stock, pt ca la multi nu le-a venit sa creada, venind cu supozitii ca ar fii 330D remapat. E doar un "amarat" de 320D.

Din cate am citit, si Alex panciu stie un exemplar de 320D. Se poate verifica, ca toti au impresea ca detin adevarul absolut.

Quote:

Originally Posted by ViorelP (Post 5523807)
@300zxtt: nu mi-ai raspuns la intrebare. Cati cp estimezi ca are 320d-ul cu care ai batut renault clio f1 =)). Daca spui asta pe forum la renault, te faci de ras sincer.

Tu nu intelegi ca nimeni nu a pus masina pe dyno? Poti estima tu daca tot esti atat de cunoscator. Clio F1 ce-l detineam atunci era o masina aproape noua cu maxim 15.000km si pot spune ca era in mintile lui. Si am stors fiecare cal putere din motor cand ma dadeam cu el. Da, postez si pe forum Renault, poate se mai fac si alti propietari de Clio F1 de rusine ....Alte intrebari?

DEVIL's Style 11-07-13 12:28

Re: Benzina sau motorina ?
 
A rupt o lume in doua bmw ul ala :)))))... hai sa fiti lamuriti cu ceva ! Ce are bmw ul ala 320d automat pe ea ... nu va mai avea nimeni ! Unu la mana bmw ul ala are softul facut cu atentie ca pentru un "prieten"... ceilalti care platesc suma pentru soft... vor primi doar un soft normal si atat ! Lasati masina in pace ca nu are nici o vina... si alex.. specifica te rog ce model de renault f1 a batut... ca iti sare lumea in cap dupa aia :) !

Aviz suspiciosilor : Masina aia chiar exista ... ideea e ca softul este agresiv si lucrat foarte atent. Atata tot ! ca sa fie si mai intrigant... are cutie automata !

uragan 11-07-13 12:41

Re: Benzina sau motorina ?
 
Ieri mai in gluma mai in serios i-am zis unui vecin sa iesim la o liniuta , la fel si el ferm convins ca benzinara lui ma va bate fara drept de apel .
Mentionez ca masina lui este Opel Vectra Sedan 1.8 16V 103 KW ( 140 HP ) , an de fabricatie 2005 , ne-am dat de 3 ori si l-am batut de fiecare data cu diferenta considerabila intre masini . ( el cu inca o persoana in masina , eu singur , nu stiu daca sau cat de mult ar conta acest aspect )

cavaliere 11-07-13 13:04

Re: Benzina sau motorina ?
 
Pai conteaza ,mai ales ca vectra c 1.8 i are 11 secunde pana in suta de km. Masina ta are sub 9. Ce zici o fi diferenta?

uragan 11-07-13 13:08

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by cavaliere (Post 5524124)
Pai conteaza ,mai ales ca vectra c 1.8 i are 11 secunde pana in suta de km. Masina ta are sub 9. Ce zici o fi diferenta?

Asa este , dar sunt diferente si in avantajul lui : CP , an de fabricatie ,greutate , benzina ceea ce inseamna plecare mai rapida , etc ...

cavaliere 11-07-13 13:57

Re: Benzina sau motorina ?
 
ps: da , adevarul este ca dintr-un soft obtii 50 -60 de cai cand e unul "special". Cu 300 de euro faci tuning "Agresiv". Zici ca suntem in 2003 cand tot tuningul insemna un soft care iti dadea 50% din putere . Dyno nici nu mai conteaza , daca softul iti da aproape 50% din puterea initiala

alex.panciu 11-07-13 15:47

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by DEVIL's Style (Post 5524106)
A rupt o lume in doua bmw ul ala :)))))... hai sa fiti lamuriti cu ceva ! Ce are bmw ul ala 320d automat pe ea ... nu va mai avea nimeni ! Unu la mana bmw ul ala are softul facut cu atentie ca pentru un "prieten"... ceilalti care platesc suma pentru soft... vor primi doar un soft normal si atat ! Lasati masina in pace ca nu are nici o vina... si alex.. specifica te rog ce model de renault f1 a batut... ca iti sare lumea in cap dupa aia :) !

Aviz suspiciosilor : Masina aia chiar exista ... ideea e ca softul este agresiv si lucrat foarte atent. Atata tot ! ca sa fie si mai intrigant... are cutie automata !

nu eu am zis fratioru ca a batut renault clio f1....este vorba de masina lui 300 zxtt....

crywolf 11-07-13 17:12

Re: Benzina sau motorina ?
 
'Dieselul remapat da de pamant cu benzinarele' - exceptie facand desigur benzinarele turbate care la randul lor remapate (nah, ca fac si versuri) dau de pamant cu multe diesel-uri.
NU MAI COMPARA SUPRALIMENTATELE CU ASPIRATELE.
Si eu stiu 320D care dadea cu multe masini de pamant, pana ce a dat de pamant cu prorpiul motor de se prelingea pistonul pana in baie.
Aici vb de masini stock si nu de remapari, turbine schimbate, etc. si cu siguranta nu de liniute (drace, parca toata lumea asta incepe si se termina cu liniutele. Nu ar lua unii un viraj mai de Doamne ajuta nici sa ii tai). Daca un anumit BMW a batut un anumit Renault sau Opel sau ce pana mea a batut nu inseamna ca BMW e mai bun. Inseamna ca masina aia si / sau 'chilotul' e mai OK. Nu particularizam pt ca atunci nu facem nimic.

Si eu ziceam ca dieselul e bun numai la tractor pana ce m-am dat cu 320 generatia noua si dupa aia 640/535d de ziceam ca sunt rachete. Dupa aia a urmat un 3,5 benzinar de la Mercedes si dadeam foc la diesel. Astept sa fac un test drive cu Porsche si iar dau cu dieselul de pamant (nu imi spuneti ca sunt si Porsche diesel ca alea sunt impotriva natuirii si nu ma sui in ele nici daca e gratis).

bluey 11-07-13 17:14

Re: Benzina sau motorina ?
 
Io am dat cu clio F1 ala de pamant si pe curbe si pe 400m :D
Cu dieselu de 2l si fwd si 1450kg
Si omu chiar stia cu volanu pe curbe.

ViorelP 11-07-13 18:15

Re: Benzina sau motorina ?
 
Ce masina ai tu de ai dat cu clio f1 in curbe de pamant?

bluey 11-07-13 20:29

Re: Benzina sau motorina ?
 
Nu e de pe strada asta dar e diesel de 2l si 1450kg. Si fwd.

Sau cumva ti se pare ca e vreo racheta clio F1 ala.
Bine, recunosc ca am fost avantajat si de relief ca era la munte , mai mult in urcare, si masinile fara cuplu sunt facute sa mearga mai mult la vale.

DEVIL's Style 11-07-13 20:42

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by bluey (Post 5524320)
Io am dat cu clio F1 ala de pamant si pe curbe si pe 400m :D
Cu dieselu de 2l si fwd si 1450kg
Si omu chiar stia cu volanu pe curbe.

Quote:

Originally Posted by ViorelP (Post 5524366)
Ce masina ai tu de ai dat cu clio f1 in curbe de pamant?

Da crezi ca f1 e asa de rau pe cat crezi? noroc de motor si faptul ca are o suspensie bine setata... dar asta nu il face superior unor modele premium !

Quote:

Originally Posted by bluey (Post 5524455)
Nu e de pe strada asta dar e diesel de 2l si 1450kg. Si fwd.

Sau cumva ti se pare ca e vreo racheta clio F1 ala.
Bine, recunosc ca am fost avantajat si de relief ca era la munte , mai mult in urcare, si masinile fara cuplu sunt facute sa mearga mai mult la vale.

:))))... buna asta :))))))

bluey 11-07-13 21:07

Re: Benzina sau motorina ?
 
Suspensia si sasiul de pe Clio sunt geniale. Probabil si motorul daca il compari cu modele similare de la alte marci. Ridica roata din spate frumos in curbe,arata bine,suna bine, e o masina extraordinara. Pentru o masina stock.
Din punctul meu de vedere motorul ala o limiteaza. Dar nu poti sa impaci si varza si capra.
Recunosc ca masina mea nu are o suspensie atat de buna ca cea de pe Clio Rs F1 dar blocantul si cuplul de 3 ori mai mare decat al unui Clio isi fac datoria, mai ales la iesirile din curbe in urcare unde masinuta aia trebuia impinsa de la spate sa accelereze decent.


All times are GMT +2. The time now is 13:23.

- Copyright 2026 4Tuning