![]() |
|
Quote:
Zilele trecute am vazut la Tv ceva competitie de masini retro anii '60; unul din concurenti a fost intrebat ce probleme mai mari a avut cu masina lui veche de aproape 50 de ani (o Alfa Romeo sau Lancia, nu am retinut exact modelul). ''Veteranul'' a raspuns ca a avut probleme cu supapele care nu rezistau din cauza ca erau afectate de utilizarea benzinei fara plumb, dar a pus supape modificate si de atunci totul este ok. Nu a explicat in ce consta modificarea supapelor, dar poate pe site-urile cu masini clasice gasesti discutii si si indicatii despre asa ceva... Bafta! :D Quote:
Iar despre autenticitate pe Capri nu are rost sa discutam, pt ca pe mine nu asa ceva m-a interesat la masina mea. Sunt foarte multi care gandesc ca mine, iar unii au facut modificari extreme la masinile lor, doar de dragul de a avea 'car for fun'........... Cei care vor un Capri autentic, foarte bine, fiecare cu ce-i place :D |
Re: Club Ford Capri
Quote:
L.E:ramane sa ne dam in primavara,cand da ghiocelul ;) |
Re: Club Ford Capri
Quote:
Supapele pot ridica probleme cand supraalimentezi motorul. Quote:
Fie ca realizezi sau nu, ai tendinta sa le recomanzi tuturor calea pe care ai urmat-o tu. Iar asta fie ca realizezi sau nu, genereaza nemultumiri in randul celor care au procedat altfel, chiar daca poate tu ai dreptate. Asta este motivul pentru care cred ca ar fi cazul sa renuntam la comparatii de genul L4 vs V6, 0-100km/h Sierra 2.0l vs 0-100km/h Granada x.0l, consum mic vs consum mare etc. Masina ta este o reusita din foarte multe puncte de vedere si cu timpul poti sa mai aduci imbunatatiri acolo unde este cazul, dar acum, intre noi fie vorba, daca ar trebui sa alegi intre un 2.8i tickford si un cosworth 2.0, nu-i asa ca ai alege prima varianta? :) E o gluma... mai ales ca mie imi plac ambele motoare foarte mult. :) |
Quote:
Da, am fost atat de incantat -de fapt de-a dreptul fericit :D- de masina mea incat am crezut ca solutia aleasa de mine ar putea fi ideala pt toata lumea, si luat de val n-am realizat ca sunt oameni care vor altceva...:oops::D Am fost ca Bula care a vrut si el sa faca o fapta buna si s-a chinuit doua ore s-o treaca strada pe o baba care de fapt nu intentiona sa traverseze :D:D:D Numai ca in cazul meu a durat doi ani :oops: Acum insa am inteles, asa ca pe viitor o sa ma abtin sa mai exasperez oamenii de pe topicul asta..:confused2. Dintre alea doua motoare oricare ar fi super, dar din pacate ambele sunt imposibil de procurat, asa ca optiunea realizabila pt un motor Ford de vreo 200cp (de fabrica, vreau sa zic) ramane V6 2,9 Cosworth, care poate fi gasit destul de usor la preturi rezonabile. E o vorba in popor:''pana si soarecele se satura de o singura gaura'':D, deci, cand o sa ma satur de motorul de acum o sa caut un V6 de asta de Scorpio si o sa-l pun pe Capri meu.;) .... Quote:
|
Re: Club Ford Capri
[\QUOTE]Dintre alea doua motoare oricare ar fi super, dar din pacate ambele sunt imposibil de procurat, asa ca optiunea realizabila pt un motor Ford de vreo 200cp (de fabrica, vreau sa zic) ramane V6 2,9 Cosworth, care poate fi gasit destul de usor la preturi rezonabile. E o vorba in popor:''pana si soarecele se satura de o singura gaura'':D, deci, cand o sa ma satur de motorul de acum o sa caut un V6 de asta de Scorpio si o sa-l pun pe Capri meu.;) ....[/QUOTE]
Si eu vreau 24v!!! :sad::evil: |
Re: Club Ford Capri
Si eu vreau 24v!!! :sad::evil:
|
Re: Club Ford Capri
si eu vreau 24v :)
|
Re: Club Ford Capri
si eu voi incerca sa va aduc daca-mi iese treaba :lol:
capricosti, 2.0 Cossie va ajunge intr-un Consul 2 usi din TM, ca tot faceai reclama la alt Consul de TM, cu celalalt Cossie, 24V :) |
Re: Club Ford Capri
Stii cumva de unde l-a procurat si cat a costat motorul cossie 2.0 ?
:!: Atentie la V6 Cosworth ! preferabil sa fie de Scorpio mk1 pt ca au electronica mai simpla si poate fi mai usor de transferat; in cazul mk2 e greu de gasit electrician care sa 'fenteze' imobilazerul...:twisted: |
Re: Club Ford Capri
Un Capri cu roti adevarate si aspect de super-muscle-car :!:
Jantele si cauciucurile sunt fenomenale, precis sunt 'made in USA'...:D In opinia mea sunt cele mai 'tari' ;) roti pe care le-am vazut pana acum pe Capri. https://www.youtube.com/watch?v=-NqFfw8vgMo |
Re: Club Ford Capri
Sunt Cragar Quick Trick I si sunt pe 15, daca nu ma insel.
Intr-adevar, este foarte misto masina.:) |
Re: Club Ford Capri
Daca tin bine minte si tu ai luat din USA jante Cragar. Sa nu zici ca sunt tot modelul asta :!::shock::D
In alta ordine de idei, nu stiu daca a observat cineva ca motorul de pe super-muscle-car-ul Capri din clip este L4, DOHC ;):D:-P are 16v si e turbo, dar nu e cossie 2.0...:D Nici macar nu e de Ford :!: E motor japonez :shock::D de Nissan, foarte apreciate si de europeni si de ameicani. Cu motor de asta mai pot fi vazute si alte capre pe net :D.................. :D:D:D ce-au ajuns unele capre, saracele sa mearga cu motorizare japoneza :shock::shock::shock: Da' deja ma tenteaza si pe mine un CE18DET ;):D:D:D |
Re: Club Ford Capri
Quote:
|
Re: Club Ford Capri
Pana atunci mai dureaza vreo 2-3-4-5 ani, pt ca deocamdata sunt multumit cu motorul actual :D .Daca ai de gand sa treci pe SR, si te saturi de CE, in momentul cand vei vrea sa-l vinzi, sa-mi dai de stire ;) cum ziceam, nu-i mare graba :D
Intretimp, daca vrei sa te pui cu un Capri pe masura (adica de vreo 200cp), va trebui sa-l convingi pe Silencer Power sa acepte o intrecere cand isi va termina el masina. Eu ma bag numai contra Taunelui la primavara :D (Foarte fain Nissan-ul, as fi curios sa-l vad si in relitate si sa facem o tura cu el sa simt si eu cum e o acceleratie in forta cu 200 de caluti :D) |
Re: Club Ford Capri
As face cu cea mai mare placere, dar nu cred ca am foarte mari sanse si mai intai sa vad motorul mergand, ca asa, pe foie da bine, dar sa vedem in realitate.
ps: nu am acel model de jante, desi am oscilat mult intre cele luate de mine si acestea :) |
| All times are GMT +2. The time now is 05:22. |
|
- Copyright 2026 4Tuning