Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   VW Vento - Proprietari (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/43290-vw-vento-proprietari.html)

mafteicon 14-04-10 17:15

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by geomar (Post 3277863)
posibil sa fie de pe golf dar este exact aceeasi treaba doar aspectul difera foarte putin

GEO am gasit usa aici la Galati. mersii mult!!

geomar 14-04-10 17:16

Re: VW Vento - Proprietari
 
pentru putin, oricand.

paul_ral 14-04-10 18:35

Re: VW Vento - Proprietari
 
Masina mea are bord model rotujit. Acest tip s-a pus doar pe Vento si numai pe cele an de fabricatie 1992 si 1993. Dupa 1994 s-a pus acelasi model ca si la Golf. Blocul de lumini nu se potriveste de la un tip la altul. Partea electronica este identica, difera doar carcasa. La mine carcasa s-a jupuit un pic. Mie imi trebuie unul care sa aiba reglaj pentru faruri si indicatoare pentru lampi de ceata fata si spate

geomar 14-04-10 18:37

Re: VW Vento - Proprietari
 
am priceput dar asa ceva nu am, cunosc modelul dar stiu ca este mai scump

mafteicon 16-04-10 21:54

Re: VW Vento - Proprietari
 
Fratilor,am incercat astazi sa asez o usa pe pozitie in spate dreapta si am constatat ca nu este pozitionata ca a cea care a fost. La mijloc foarte apropiata de cea din fata, iar sus si jos distante de 4mm. eu cred ca exista o singura explicatie:usa a fost modelata dupa reparatia care o are in zona cremalierei unde se vede urme de chit si reparatii. Intrebarea mea catre ventoristi:Usa de golf3 si vento nu-i asa ca sunt identice??? Am masurat-o din toate pozitiile si au aceleasi cote. Mor de ciuda ca am si vopsit usa, in loc sa o probez si dupa aia sa o vopsesc. Prostia se plateste. Va intreb daca se potrivesc usile ptr. ca de luni o bag in service si nu vreau sa ma fac de caterinca fata de tinichigii.:oops: Astept un raspuns de la voi, mai ales de la GEOMAR care este tatic in dezmembrari!!! usa am achizitionat-o de la un golf 3 in 4 usi.

mafteicon 16-04-10 22:06

Re: VW Vento - Proprietari
 
PAUL cand am fost la dezmembrari dupa usa am cautat un bloc de lumini, dar nu am gasit nimic din ce te interesa. golesc baietii golfurile ca pe painea calda. cu respect!

ulie.cozmi 17-04-10 13:59

Re: VW Vento - Proprietari
 
@ geomar un electromotor de benzinar ai cumva in stare buna? adica sa functioneze..
daca ai spune-mi te rog si un pret.
Salut.

fiderzen 18-04-10 15:06

Re: VW Vento - Proprietari
 
3 Attachment(s)
vento pe 17" :D :)) totusi sunt cam mari, raman tot la 15" :P

geomar 18-04-10 17:07

Re: VW Vento - Proprietari
 
300 lei negociabil, electromotor sau alternator de benzinar in stare buna de functionare

ulie.cozmi 18-04-10 19:54

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by geomar (Post 3289029)
300 lei negociabil, electromotor sau alternator de benzinar in stare buna de functionare

scump scump,dincolo era mai ieftin..
vezi ca nimeni pe forumul asta nu cere 300 lei pe un electromotor,dapoi pe un alternator.
bafta oricum.
anyway am gasit la jumate pretul tau..

VentoVRY 22-04-10 21:24

Re: VW Vento - Proprietari
 
6 Attachment(s)
am reusit sa achizitionez niste jante nu tocami frumoase dar cu putin munca sper sa iasa ceva frumos

atasez niste poze cu janetele si exfolierea lacului de pe cupola

jantele credeam ca sunt bbs dar ele sunt o replica cred

http://www.volksdivision.co.uk/blog_..._vw_wheels.jpg

asa sunt originalele si in mare parte in stadiul asta ma gandeam sa le aduc

alte alternative....negre cu bordura rosie .....sau totul argintiu, sau negru spitele si bordura argintie?? astept niste pareri sau opini

ulie.cozmi 22-04-10 22:28

Re: VW Vento - Proprietari
 
pt cupola iti zic eu ce sa sa faci..te duci frumos la magazin de piese auto, iti iei o coala de smirghel cu granulatie de 600 sau 800, te inarmezi cu o sticla de apa(gaurita in varf) si te apuci si freci toata cupola bine bine + apa din abundenta(ca sa nu prinzi mizerie sub smirghel),si smirgheluiesti doar pana acolo la stalpi sus,ca sa se faca pierdere la lac(atunci cand o sa mergi la un service ca sa-ti dea cu lac cupola aia). apoi dupa ce ai slefuit bine acolo,dar nu foarte mult ai grija sa nu treci de vopsea,doar cat sa se ia ce e rau de acolo. dupa aia mergi la un service si le spui ca ai de lacuit plafonul (sau cupola cum zici tu) si nu te poate costa mai mult de 50-80 lei + foaia de smirghel inca 2 lei.
Bafta :)
cu jantele nu stiu ce sa zic,e mult de lucru intradevar la ele..vopsestele negre..si apoi le slefuiesti cu ceva drept pe deasupra spitelor..si o sa le faci negru cu arginitiu(culoarea lor,a metalului,ca si cele din poza)

VentoVRY 22-04-10 23:12

Re: VW Vento - Proprietari
 
multumesc de sfat ulie.cozmi, momentan astept sa se linisteasca vremea, sa prind o zi frumoasa sa pot face si operatiunea aceasta, cam pe toate forumurile citite cam aceiasi solutie mi sa dat, dar majoritatea specificau ca trb neaparat vopsita, dar e greu cu $. mam gandit sa o foliez deasupra cu negru, dar inca nu am testat piata sa vad cat m-ar ajunge.
este o alternativa buna si foliatul??

cu jantele cred ca raman sa le vopsesc argintiu, merge mai bine parca pe masina rosie, roti negre cu argintiu dau mai bine pt masinile mai deschise la culoare, pt un mai mare contrast, oricum mai astept si alte sugesti poate ma razgandesc
PS> janetele au fost prost vopsite cu argintiu mai inchis la culoare, si e adevarat acum arata oribil dar am frecat ceva la ele si se cunoaste, oricum cred ca a meritat pretu de 290 ron toate 4 cu 2 anvelope pirelli ca noi si 2 putin uzate, dar o alta problema o am la prezoane, prinde doar 4 sau 5 rotati de cheie, deci sunt in cautarea si de prezoane cu capul conic si putin mai lungi... sugestii si indrumari unde as gasi mai ieftin eventual noi?

ulie.cozmi 22-04-10 23:23

Re: VW Vento - Proprietari
 
cauta pe la vulcanizari prezone mai lungi..trebuie sa aiba baietii prin stock :D

ar fi o varianta si cu colantatul negru' dar ai grija sa nu se ia cu tot cu lac autocolantul ala daca a inceput sa se exfolieze lacul..

nu necesita revopsire daca stratul de vopsea nu e patruns. daca daca e trecut de vopsea(sa ajungi la alta culoare sau la tabla atunci necesita revopsire).
Numai bine. si spor la treaba :)

VentoVRY 23-04-10 00:50

Re: VW Vento - Proprietari
 
mai am o intrebare pe care trebuia sa o iau in calcul inainte sa achizitionez jantele.
in cartea de identitate ventorica are 185/60R14 - 82T si 195 / 50 R14 - 82H

iar jantele cu anvelope au 195 / 60 R14 - 85 parca nu mai retin.

ma afecteaza cu ceva jantele avand balonul (mai mare 60 reprezentand inaltimea din cate stiam eu)
ma fura la kilometraj sau imi solicita mai mult amortizoarele sau celelalte angrenaje??

ulie.cozmi 24-04-10 19:52

Re: VW Vento - Proprietari
 
geomar ai cumva plasticele alea din portbagaj de la vento??alea ce vin pe laterale, sa fie in stare buna,ne rupte si sa nu fie murdare
si plasticul ala ce se pune chiar in spate pe tabla aia care vine acolo intre stopuri(unde e cuiul ala pt inchiderea la porbagaj..

big bastard 02-05-10 15:47

Re: VW Vento - Proprietari
 
Salutare tuturor......O nouă întrebare .....pe marginile aripilor am niste ornamente de plastic şi am observat ca doua din ele s-au dezlipit si vreau să le aduc la starea inţială dar nu prea ştiu ce adeziv să folosesc drept pentru care apelez la ajutorul vostru ...multumesc!

Picinell 03-05-10 13:22

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by ulie.cozmi (Post 3289380)
scump scump,dincolo era mai ieftin..
vezi ca nimeni pe forumul asta nu cere 300 lei pe un electromotor,dapoi pe un alternator.
bafta oricum.
anyway am gasit la jumate pretul tau..

pretul unui electromotor golf / vento sh ... de benzina este intre 100 si 150 lei ...
eu am dat 120 in stare super buna ... il am de 1 an pe masina si merge ca nou ...

ulie.cozmi 03-05-10 19:54

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by Picinell (Post 3329440)
pretul unui electromotor golf / vento sh ... de benzina este intre 100 si 150 lei ...
eu am dat 120 in stare super buna ... il am de 1 an pe masina si merge ca nou ...

din aia ziceam si eu ca e ff scump la bani aia,gasisem si eu la 180 lei, dar am zis sa intreb si aici sa vad daca are omul si cati bani cere..dar am ramas putin mirat..nah asta e fiecare cere cat vrea pe marfa lui :)
pana una alta am facut din 3 electromotoare 1 :)) ..care la baza e de golf 1,fara reductor :D dar ma folosesc bine de el:twisted: merge ca nou :)

clau lcf 03-05-10 20:15

Re: VW Vento - Proprietari
 
PROBLEMA baieti. Avand jumatate de prag de pe dreapta cam slab prins, ieri intr-un viraj la 150 km/h mi l-a luat vantul. L-am cautat o perioada, dar nimic. E pe camp. Maine ma duc inapoi dupa el la vreo 90 de km. Sper sa il gasesc. Daca nu o sa dau de el, stiti vreo oferta? Pragul ornament pe partea dreapta. Jumatatea din fata si plasticul de deasupra de vine pe tot pragul. Ms ms

clau lcf 05-05-10 00:07

Re: VW Vento - Proprietari
 
Am fost si nu am gasit nimic.....:(

clau lcf 09-05-10 19:30

Re: VW Vento - Proprietari
 
Baieti vand trapa de pe corrado, pt ca nu se potriveste perfect. Trapa este de golf 3, presupun ca merge si pe vento. Asta e link ul... https://forum.4tuning.ro/501-anunturi...ml#post3346573

claus_tazz 11-05-10 01:08

Re: VW Vento - Proprietari
 
salut la toti..akum am intrat si eu aici la voi...am si eu un ventoliksi am ceva mai multe modifikari facute:D o sa revin si ku niste pozici dupa ce dau de kap kum sa le pun...

clau lcf 11-05-10 12:04

Re: VW Vento - Proprietari
 
Sa il stapanesti sanatos !!! Ce dotari are, ce motor, cat ai dat pe el?

big bastard 11-05-10 12:42

Re: VW Vento - Proprietari
 
salutare tuturor

incep sa fac crize de nervi ...azi a aparut o noua belea.....inchiderea centralizata; inchid usile din cheie si cand vreau sa le deschid imi coboara doar geamurile iar usile nu se deschid ca sa nu mai pun la socoteala ca nici alarma nu se dezactiveaza (fiind ce-a dinfabrica se activeaza si dezactiveaza cand inchid respectiv deschid usile din cheie), am incercat sa deschid usa tragand de pinul de la coltul geamului dar nicio sansa pt ca sa face vacum permanent deasemeni fara rezultat. va rog dati-mi o solutie. raman dator

catav 11-05-10 18:48

Re: VW Vento - Proprietari
 
7 Attachment(s)
am si eu un vento.
Data nasterii: 07.1994
Motor 1.9TDI, 1Z, 90cp, 4geamuri electrice +trapa. in rest fara abs, clima sau airbaguri. am luat`o asa sa scot o taxa mica. Are discuri pe spate.
Schimbat la ea ulei, placute frane fata+spate, Telescoape fata, flanse, capete de bara. I-am montat si o cotiera, niste huse, un set de difuri pe spate, schimbat dif portiera, niste becuri pt far albastre si cam atat. la aspect as face cateva modificari dar nu sa ma abat foarte mult de la original.
Pun jos si cateva poze mai vechi. Cand voi mai face altele noi voi mai posta.

NightDevil 11-05-10 23:17

Re: VW Vento - Proprietari
 
cumpar faruri + capota de vento ... [email protected]

claus_tazz 11-05-10 23:48

Re: VW Vento - Proprietari
 
7 Attachment(s)
merci frumos clau
an 1993 motor 2.0i suspensie sport.skimbate toate consumabilele(adik placute frane ,filtre ,si multe altele)niste boxe bune spate un tub in portbagaj si eu zik k sta destul de bine...alte mici modifikari facute d emine dar cred k cel mai bine vor vb pozele.... pozele sunt ceva mai vechi dar o sa revin ku altele mai noi.....

geomar 12-05-10 17:09

Re: VW Vento - Proprietari
 
frumoasa masina, bafta la ea.banuiesc faptul ca interiorul este vopsit, am mai vazut ceva asemanator la un golf 3 dar era un autocolant de 2-3 mm grosime in culoarea mahonului

mafteicon 12-05-10 18:48

Re: VW Vento - Proprietari
 
ptr claus: ai vrut sa scapi de ea? am vazut-o la variante. si eu am vrut sa o dau, dar m-am razgandit. decat sa o dau degeaba mai bine o pastrez. sunt masini super la piese consumabile. preturi de preturi ptr. buzunarele din timpurile pe care le traim! bafta! si multi KM.

clau lcf 12-05-10 20:48

Re: VW Vento - Proprietari
 
Felicitari, arata bine masina. Eu cred ca o vand. Defapt cat de curand o voi baga la vanzare. Motivul...Plec din tara.

claus_tazz 12-05-10 22:35

Re: VW Vento - Proprietari
 
da e vopsit.autocolantu ala e o porkarie....tot la o alta masina am vazut si eu si am prelucrato si pe a mea....si multe altele facute de mine pe la ea..

catav 12-05-10 22:37

Re: VW Vento - Proprietari
 
ce pasi ai urmat ca sa o vopsesti ? ce materiale ai folosit ? referitor la interior ....

claus_tazz 12-05-10 22:37

Re: VW Vento - Proprietari
 
si eu sunt plekat din tara clau...sunt in greci ade 1 an de zile si am luato ku mine.k ea e gajika mea de suflet kre nu ma cearta si nu zice niciodata nik .doar k ma baga in paguba kateodata:D:D

claus_tazz 12-05-10 22:40

Re: VW Vento - Proprietari
 
eu am vopsito aici in grecia da am fost la un magazin unde mia facut sprei pe lok kuloarea masini mele si am luat si un sprei kre mi lau dat eu pt plastik pt k tot ce am vopsit este plastik.k sa prinda vopseaua bine si un sprei de lac k sa dai la sfarsit peste vopsea k sa luceasca..kam atat am facut eu:D

catav 12-05-10 22:42

Re: VW Vento - Proprietari
 
aha ...asta ma interesa... operatiunile dinainte de vopsitul propriu-zis. deci este spray special pt asa ceva ... mersi pt informatii. apropo ...imi place tare mult masina ta...si culoarea ei. multi km fara evenimente. si drive safe.

claus_tazz 12-05-10 22:44

Re: VW Vento - Proprietari
 
da am bagato si akolo si pe auto .ro sa vad dac iasa ceva..mam gandit sa o dau si la skimb dar kred k o sa pastrez k sincer me ff drag de ea si knd ma supar ku ea nu ne mai sta masina in fata.la 200 km/h poti merge lin ku o mana si nu zice nik.....

claus_tazz 12-05-10 22:47

Re: VW Vento - Proprietari
 
merci mult cata si iti doresc la fel.da este un sprei kre dai inainte pe plastik si dupa ce sa usuk poti da ku vopseaua.orkum pozicile alea sunt mai vechi o sa revin kat de curand ku unele mai noi k am facut si jentile negru mat si zik k au iesit super bine...bafta si sper sa iasa la fel sau kiar mai misto:D

paul_ral 12-05-10 22:49

Re: VW Vento - Proprietari
 
Clau - cat ceri pe Vento?

claus_tazz 12-05-10 22:54

Re: VW Vento - Proprietari
 
skuze paul da si pe mine ma keam atot clau si abea aku realizai k e vb de clau ailalt:D:D:shock:


All times are GMT +2. The time now is 23:24.

- Copyright 2026 4Tuning