![]() |
Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
nasol. asa am patit si eu o data, dadea benzina nu era inecata am scos fiecare bujie si nu erau ude, scanteie dadeau nici cum nu i-am dat de cap. am lasat-o si a doua zii a pornit. nici acum nu-mi dau seama ce o fi avut :oops:
|
Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
4 Attachment(s)
am reusit sa pornesc rajnita.nu a vrut sa porneasca pana nu i-am scos bujiile si le-am curatat cu o perie de sarma de aratau ca noi.dupa ce le-am curatat si pus inapoi,a luat-o la sfert de cheie,dar arunca benzina prin orificiul ala mic pe unde pui benzina in carburator...o opresc desfac carburatorul...si ghici ce...cuiul pontou lipsa...era pe langa carburator cazut (bine ca a ramas intepenit acolo si nu sa dus de tot).ca tot a fost frumos afara am si alergat-o putin :twisted:
https://www.youtube.com/watch?v=iYbBi...ature=youtu.be ps: fumul negru de la sfarsit e din cauza ca a vrut sa dea rateu luand contactul si punandu-l la loc.stie cineva ce trebuie facut ca sa faca "pocccc" pe evacuare.ca asa accelerata tare,luat/pus contact nu merge.adica sa faca asa https://www.youtube.com/watch?v=k53JQuetTtc |
Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
e ai vazut ca a luato si eu am gasit ceva surprize :)
|
Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
si eu la dacie dau rateuri tot la fel din aceleratie si contact uite https://www.youtube.com/watch?v=SLolvKlD5B0 ,toba goala si teava cap coada
|
Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
Uneori mai conteaza si daca e incinsa evacuarea,daca tii acceleratia la fund etc...la mine e mai simplu,o incing bine,si cand o opresc face singura poc :lol:
|
Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
imi place cum arata si cum suna....cand o vedem prin Bucuresti?:)
|
Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
dre in principiu ... accelerata peste 5000 .... iei contactul de tot ... ca sa fii sigur ca iti intrerupe alimentarea aprinderii ...apoi cand aproape da sa se opreasca pui contactul ... acum mai intervin si multe alte variabile in primul rand carburatorul (PMD-ul se cam juca cu carburatoarele cand 2 cand 4, cand de oltcit cand de alfa)... influenteaza cantitatea de benzina care ti-o arunca in evacuare... eu cu evacuare standard, carburator solex o singura data am reusit sa o fac sa dea rateu pe loc ... in rest numai in mers treapta 2-3 ... procedeul acelasi doar ca intra mai multa benzina in evacuare datorita alimentarii fortate pe frana de motor... deci in mers ... accelerata in treapta a doua (pe trepta asta merge cel mai simplu si bine in rest ar trebui sa mearga cam pe toate dar pana te inveti e cel mai bine asa) cam la 5000 ... o lasi bagata in viteza si ii tai contactul ... cand ajunge pe frana de motor pana simti ca da sa se opreasca pui contactul si accelerezi ... vezi ca e important momentul in care pui contactul dar asta il descoperi tu pe parcurs ...
iulica la tine e altceva ... ai o cantitate destul de mare de carburant care se arunca pe teava ... deaia si face autoaprindere de la teava incinsa |
Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
Quote:
Quote:
Quote:
Quote:
Quote:
|
Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
nu stiu cat este diametrul dar este normala de dacie"cap coada" iar toba care am avuto la fel era goala....imi dadea rateuri frumoase in frana de motor in treapta 3-a :X:X:X:X super smecher se auzea,acum cu toba normala nicun rateu numai imi da..doar daca dau eu din contact:cry:
|
Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
Hai ca se aude frumos, dar te`ai dus prea departe nu era sa te mai intorci...intai se auzea sunetul apoi intr`un tarziu aparea si masina. :lol:
P.S. La multi ani, multa sanatate sa duci cu bine toate planurile la capat!! :drunk: |
Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
la mine si la bobocu da rateuri frumoase pe gpl. o sa fac in weekend o inregistraresi ti-o trimit , nu da cu flacari da plescaieste
|
Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
Quote:
Quote:
|
Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
Quote:
Cred ca ar merge si la mine ca tot teava am si eu de la Y pana in finala "racing"... :twisted::lol: Quote:
|
Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
2 Attachment(s)
Quote:
ca tot veni vorba de "racing" ... un mic cadou de ziua mea nu strica :D...am plecat sa il montez |
Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
Quote:
Sa o pornesti si opresti sanatos!...spor la treaba cu montatul! ;) |
| All times are GMT +2. The time now is 03:27. |
- Copyright 2026 4Tuning