Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Oltcit (https://forum.4tuning.ro/119-masina-mea-oltcit.html)
-   -   Oltcit Club 11 - VL 02 ABU (https://forum.4tuning.ro/119-masina-mea-oltcit/151800-oltcit-club-11-vl-02-abu.html)

e_Max 24-02-12 17:24

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
nasol. asa am patit si eu o data, dadea benzina nu era inecata am scos fiecare bujie si nu erau ude, scanteie dadeau nici cum nu i-am dat de cap. am lasat-o si a doua zii a pornit. nici acum nu-mi dau seama ce o fi avut :oops:

Dr.Dre 26-02-12 05:55

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
4 Attachment(s)
am reusit sa pornesc rajnita.nu a vrut sa porneasca pana nu i-am scos bujiile si le-am curatat cu o perie de sarma de aratau ca noi.dupa ce le-am curatat si pus inapoi,a luat-o la sfert de cheie,dar arunca benzina prin orificiul ala mic pe unde pui benzina in carburator...o opresc desfac carburatorul...si ghici ce...cuiul pontou lipsa...era pe langa carburator cazut (bine ca a ramas intepenit acolo si nu sa dus de tot).ca tot a fost frumos afara am si alergat-o putin :twisted:

https://www.youtube.com/watch?v=iYbBi...ature=youtu.be

ps: fumul negru de la sfarsit e din cauza ca a vrut sa dea rateu luand contactul si punandu-l la loc.stie cineva ce trebuie facut ca sa faca "pocccc" pe evacuare.ca asa accelerata tare,luat/pus contact nu merge.adica sa faca asa https://www.youtube.com/watch?v=k53JQuetTtc

e_Max 26-02-12 09:54

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
e ai vazut ca a luato si eu am gasit ceva surprize :)

DJBOSS 26-02-12 11:53

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
si eu la dacie dau rateuri tot la fel din aceleratie si contact uite https://www.youtube.com/watch?v=SLolvKlD5B0 ,toba goala si teava cap coada

julaikos 26-02-12 13:12

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Uneori mai conteaza si daca e incinsa evacuarea,daca tii acceleratia la fund etc...la mine e mai simplu,o incing bine,si cand o opresc face singura poc :lol:

b01uxd 26-02-12 13:16

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
imi place cum arata si cum suna....cand o vedem prin Bucuresti?:)

lancer 26-02-12 13:39

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
dre in principiu ... accelerata peste 5000 .... iei contactul de tot ... ca sa fii sigur ca iti intrerupe alimentarea aprinderii ...apoi cand aproape da sa se opreasca pui contactul ... acum mai intervin si multe alte variabile in primul rand carburatorul (PMD-ul se cam juca cu carburatoarele cand 2 cand 4, cand de oltcit cand de alfa)... influenteaza cantitatea de benzina care ti-o arunca in evacuare... eu cu evacuare standard, carburator solex o singura data am reusit sa o fac sa dea rateu pe loc ... in rest numai in mers treapta 2-3 ... procedeul acelasi doar ca intra mai multa benzina in evacuare datorita alimentarii fortate pe frana de motor... deci in mers ... accelerata in treapta a doua (pe trepta asta merge cel mai simplu si bine in rest ar trebui sa mearga cam pe toate dar pana te inveti e cel mai bine asa) cam la 5000 ... o lasi bagata in viteza si ii tai contactul ... cand ajunge pe frana de motor pana simti ca da sa se opreasca pui contactul si accelerezi ... vezi ca e important momentul in care pui contactul dar asta il descoperi tu pe parcurs ...

iulica la tine e altceva ... ai o cantitate destul de mare de carburant care se arunca pe teava ... deaia si face autoaprindere de la teava incinsa

Dr.Dre 26-02-12 18:22

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by e_Max (Post 4901301)
e ai vazut ca a luato si eu am gasit ceva surprize :)

da,a luat-o destul de usor,noroc ca a fost si cald afara ;)

Quote:

Originally Posted by DJBOSS (Post 4901489)
si eu la dacie dau rateuri tot la fel din aceleratie si contact uite https://www.youtube.com/watch?v=SLolvKlD5B0 ,toba goala si teava cap coada

si la mine e toba tot goala,asa e ea din fabrica.are intrearea pe 60 si iesirea pe 100,dar teava de la Y grec pana in finala nu e de 60 cat are intrarea finala,e mai mica,mai exact e facuta dintr-o teava de dacie cu diametru standard(va urma din inox).tu de cat ai teava goala,ca diametru.poate conteaza si asta
Quote:

Originally Posted by julaikos (Post 4901612)
Uneori mai conteaza si daca e incinsa evacuarea,daca tii acceleratia la fund etc...la mine e mai simplu,o incing bine,si cand o opresc face singura poc :lol:

da la asta m-am gandit si eu,ca trebuie incinsa bine evacuarea.la cat am dat eu pe acolo o tura doua nu sa incins indeajuns...dar urmeaza :twisted:
Quote:

Originally Posted by b01uxd (Post 4901621)
imi place cum arata si cum suna....cand o vedem prin Bucuresti?:)

pai mai am ceva de lucru pe la ea,adica interiorul,dar cred ca la primul tuning show apar cu ea,sau la vreo intalnire oltcit
Quote:

Originally Posted by lancer (Post 4901653)
dre in principiu ... accelerata peste 5000 .... iei contactul de tot ... ca sa fii sigur ca iti intrerupe alimentarea aprinderii ...apoi cand aproape da sa se opreasca pui contactul ... acum mai intervin si multe alte variabile in primul rand carburatorul (PMD-ul se cam juca cu carburatoarele cand 2 cand 4, cand de oltcit cand de alfa)... influenteaza cantitatea de benzina care ti-o arunca in evacuare... eu cu evacuare standard, carburator solex o singura data am reusit sa o fac sa dea rateu pe loc ... in rest numai in mers treapta 2-3 ... procedeul acelasi doar ca intra mai multa benzina in evacuare datorita alimentarii fortate pe frana de motor... deci in mers ... accelerata in treapta a doua (pe trepta asta merge cel mai simplu si bine in rest ar trebui sa mearga cam pe toate dar pana te inveti e cel mai bine asa) cam la 5000 ... o lasi bagata in viteza si ii tai contactul ... cand ajunge pe frana de motor pana simti ca da sa se opreasca pui contactul si accelerezi ... vezi ca e important momentul in care pui contactul dar asta il descoperi tu pe parcurs ...

iulica la tine e altceva ... ai o cantitate destul de mare de carburant care se arunca pe teava ... deaia si face autoaprindere de la teava incinsa

am inteles,e posibil sa fie si de la carburator,cu asta de dacie nu fac mare branza,oricum ms de sfat

DJBOSS 26-02-12 18:41

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
nu stiu cat este diametrul dar este normala de dacie"cap coada" iar toba care am avuto la fel era goala....imi dadea rateuri frumoase in frana de motor in treapta 3-a :X:X:X:X super smecher se auzea,acum cu toba normala nicun rateu numai imi da..doar daca dau eu din contact:cry:

bobocu91 27-02-12 18:20

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Hai ca se aude frumos, dar te`ai dus prea departe nu era sa te mai intorci...intai se auzea sunetul apoi intr`un tarziu aparea si masina. :lol:

P.S.

La multi ani, multa sanatate sa duci cu bine toate planurile la capat!!
:drunk:

alxxdarkot20all 27-02-12 20:42

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
la mine si la bobocu da rateuri frumoase pe gpl. o sa fac in weekend o inregistraresi ti-o trimit , nu da cu flacari da plescaieste

Dr.Dre 28-02-12 00:30

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by bobocu91 (Post 4903813)
Hai ca se aude frumos, dar te`ai dus prea departe nu era sa te mai intorci...intai se auzea sunetul apoi intr`un tarziu aparea si masina. :lol:

P.S.

La multi ani, multa sanatate sa duci cu bine toate planurile la capat!!
:drunk:

ms pentru urari :D...nu eram eu la volan,eu filmam.am vrut sa vad si eu cum arata pe drum si cum se aude si din afara ei :D

Quote:

Originally Posted by alxxdarkot20all (Post 4904134)
la mine si la bobocu da rateuri frumoase pe gpl. o sa fac in weekend o inregistraresi ti-o trimit , nu da cu flacari da plescaieste

ok astept o filmare ;)

bobocu91 28-02-12 10:30

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by alxxdarkot20all (Post 4904134)
la mine si la bobocu da rateuri frumoase pe gpl. o sa fac in weekend o inregistraresi ti-o trimit , nu da cu flacari da plescaieste

Eu nu am incercat niciodata pe gaz, credeam ca merge mai bine pe benzina...si la cat de rar mergeam eu pe benzina... :lol:
Cred ca ar merge si la mine ca tot teava am si eu de la Y pana in finala "racing"... :twisted::lol:


Quote:

Originally Posted by Dr.Dre (Post 4904545)
ok astept o filmare ;)

As vrea sa pot face si eu o filmareeeee.... :cry:

Dr.Dre 28-02-12 12:08

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
2 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by bobocu91 (Post 4904956)
Eu nu am incercat niciodata pe gaz, credeam ca merge mai bine pe benzina...si la cat de rar mergeam eu pe benzina... :lol:
Cred ca ar merge si la mine ca tot teava am si eu de la Y pana in finala "racing"... :twisted::lol:



As vrea sa pot face si eu o filmareeeee.... :cry:


ca tot veni vorba de "racing" ... un mic cadou de ziua mea nu strica :D...am plecat sa il montez

bobocu91 28-02-12 12:10

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by Dr.Dre (Post 4905048)
ca tot veni vorba de "racing" ... un mic cadou de ziua mea nu strica :D...am plecat sa il montez

http://www.pieseauto****/magazin/pieseauto796

"FOR RACING USE ONLY!"...super tare man!! :lol:

Sa o pornesti si opresti sanatos!...spor la treaba cu montatul! ;)


All times are GMT +2. The time now is 03:27.

- Copyright 2026 4Tuning