Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Benzina sau motorina ? (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/28777-benzina-motorina.html)

RVL 2000 26-06-13 06:36

Re: Benzina sau motorina ?
 
Daca te referi ca e "vrajeala" in sensul ca omul obisnuit nu atinge consumul asta, cel mai probabil raspunsul e DA!
Daca ei au atins cifrele astea probabil ca iarasi DA
Sunt atat de multe artificii care se pot face ca sa demonstrezi un consum mai ales la producator:
- echipezi cu niste cauciucri foarte dure mai inguste decat standard si umflate (peste) maxim
- rulezi cu viteza mica,
- cobori garda la sol
- nu folosesti ac
- maresti raportul de compresie si/sau pui o turbina mai "mica" care sa functioneze in regim nominal inca la turatii mai joase=> economie excelenta la regimuri mici dar fiabilitate mica la incarcari mai mari.
- cresti presiunea in rampa comuna, mareste un pic economia dar scade fiabilitatea pe termen lung
- folosesti un ulei care reduce frecarile dar e daunator pe termen lung
Si mai sunt probabil multe alte trucuri de care nu-mi dau seama acum, chair si echiparea cu LED reduce consumul cu 0.0xl

Asortezi totul cu o setare optimista a BC-ului si "te-ai scos"

bluey 26-06-13 06:47

Re: Benzina sau motorina ?
 
Oricum vw la modelele dedicate reducerii consumului face multe modificari de fabrica, nu numai la motor ci si aerodinamice.Oglinzi cu alte forme, grile fata modificate pentru imbunatatirea curgerii aerului, chiar si difuzoare spate.

22VIN 26-06-13 10:14

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by bluey (Post 5511250)
Oricum vw la modelele dedicate reducerii consumului face multe modificari de fabrica, nu numai la motor ci si aerodinamice.Oglinzi cu alte forme, grile fata modificate pentru imbunatatirea curgerii aerului, chiar si difuzoare spate.

Plus jante mai usoare, cauciucuri eco etc.

Toate astea sunt bune si se observa la consum atunci cand mergi cu 100-110 constant, pe autostrada. Cand o bagi intr-un oras aglomerat iese acelasi rahat.

crywolf 27-06-13 16:00

Re: Benzina sau motorina ?
 
Ce e mai buna : Motorina sau benzina ? Raspuns : GPL :))

Tibylica 27-06-13 23:13

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by crywolf (Post 5498591)
Am condus 320CDi 4Matic si am vrut sa dau dreaq benzinara, dupa care m-am 'suit' pe un motor de 3.5 si imi venea sa dau foc la diesel.

Pai pe principiu asta m am suit si eu intr-un avion F16 de vanatoare si am vrut sa dau foc la toate masinile!

Quote:

Originally Posted by iulica097 (Post 5498798)
=))) tare faza . Nu neg ca dieselul a devenit mai performant . Eu zic ca nu are rost , faceti niste comparatii de te doare capul . Luati frumos 2 aspirate si 2turbo de aceeasi cilindree si dupa aceea altele de aceeasi putere si comparati aceeasi cilindree benzina e mai sprintena , aceeasi putere benzina e mai ieftina (consum MIXT , revizii , pret de pornire etc ) mai multe ce sa va zic ? Facem posturi kilometrice degeaba pana nu apar niste comparati facute cu cap .

Pai nu are rost, tu probabil te crezi in NFS. Cand o sa bagi combustibil din banii tai mai vorbim.

Benzina si "DIZAL" la aceeasi putere pai dizalu bate benzina la turatii joase, dupaia moare! Da la consum tot dieselu castiga! Acuma fiecare dupa necesitati/posibilitati/preferinta chiar, dieselu e pt. oameni care fac multi km si circula mai mult in afara orasului.

GTR 28-06-13 00:51

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by Tibylica (Post 5513000)
Benzina si "DIZAL" la aceeasi putere pai dizalu bate benzina la turatii joase, dupaia moare! Da la consum tot dieselu castiga! Acuma fiecare dupa necesitati/posibilitati/preferinta chiar, dieselu e pt. oameni care fac multi km si circula mai mult in afara orasului.

Aici nu este o regula, nu toate dieselurile stoc mor in turatie.

crywolf 28-06-13 08:06

Re: Benzina sau motorina ?
 
Amice, eu am comparat doua motoare de cilindree apropiata. Drept ca unul e supraalimentat (nu de alta, dar nu mai exista diesel aspirat :), exceptiile sunt ff putine) si unul aspirat.
Avioanele de vanatoare (apropo : m-am suit si in alea, drept ca nu in F) nu au nimic in comun cu masinile, 320CDi vs S350 nu stau in aceeasi banca, dar stau la aceeasi masa.

Dieselul nu are nevoie de turatie pentru a scoate ce scoate benzina.
Asa cum spuneam si mai sus, dieselul vine cu avantajul consumului si anii care au trecut au facut ca multe din tarele dieselului sa dispara : vibratii, pornire greoaie la rece, fum, lipsa putere, etc.
Comparand insa mere cu mere si pere cu pere (aspirat vs aspirat si supra vs supra), dieselul pierde la capitolul putere. Castiga insa la capitolul curba cuplu si consum.

franz34sm 28-06-13 15:15

Re: Benzina sau motorina ?
 
Eu nu stiu cum ziceti voi ca, benzina porneste mai repede decit dieselu. Teoretic da. La mine dieselurile porneau mai repede decit benzinarele. Mai ales iarna. Pai da, dieselu troncane, vibratii, etc. Dar decit o benzinara cu motor silentios, si sugatoare de benzina, atunci mai bine troncaneala. Ori ori.

sapte01 28-06-13 15:42

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by franz34sm (Post 5513498)
Eu nu stiu cum ziceti voi ca, benzina porneste mai repede decit dieselu. Teoretic da. La mine dieselurile porneau mai repede decit benzinarele. Mai ales iarna. Pai da, dieselu troncane, vibratii, etc. Dar decit o benzinara cu motor silentios, si sugatoare de benzina, atunci mai bine troncaneala. Ori ori.

Ai invatat sa scrii "Diesel" ?? :?:

ViorelP 28-06-13 16:54

Re: Benzina sau motorina ?
 
Cand la diesel la 4000 rpm se termina distractia, la benzinar abia incepe. Si cu asta am spus totul.

marian92 28-06-13 17:16

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by ViorelP (Post 5513561)
Cand la diesel la 4000 rpm se termina distractia, la benzinar abia incepe. Si cu asta am spus totul.

Tu cand mergi cu masina zi de zi schimbi vitezele la 5-6 mii rpm? sa fie distractiv?, topicul asta se refera la masini stock , de zi cu zi , topicul pentru liniute e in alta parte.

omaigadlol 28-06-13 17:51

Re: Benzina sau motorina ?
 
marian92: ai probleme cu inima? te impacientezi prea rau cand auzi motoare turate? :D

marian92 28-06-13 18:05

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by omaigadlol (Post 5513605)
marian92: ai probleme cu inima? te impacientezi prea rau cand auzi motoare turate? :D

Nu am probleme cu inima, dar mi se pare o prostie , in oras sa ii dai blana , frana , blana , frana...

alex.panciu 28-06-13 18:22

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by marian92 (Post 5513616)
Nu am probleme cu inima, dar mi se pare o prostie , in oras sa ii dai blana , frana , blana , frana...

din punctul meu de vedere in oras este mult mai lejer si te descurci mai bine cu un diesel decat cu o benzina,dar dieselul il termini mai repede in oras....

marian92 28-06-13 18:25

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by alex.panciu (Post 5513632)
din punctul meu de vedere in oras este mult mai lejer si te descurci mai bine cu un diesel decat cu o benzina,dar dieselul il termini mai repede in oras....

Foarte corect.:yes:


All times are GMT +2. The time now is 18:33.

- Copyright 2026 4Tuning