![]() |
|
Re: Benzina sau motorina ?
Daca te referi ca e "vrajeala" in sensul ca omul obisnuit nu atinge consumul asta, cel mai probabil raspunsul e DA!
Daca ei au atins cifrele astea probabil ca iarasi DA Sunt atat de multe artificii care se pot face ca sa demonstrezi un consum mai ales la producator: - echipezi cu niste cauciucri foarte dure mai inguste decat standard si umflate (peste) maxim - rulezi cu viteza mica, - cobori garda la sol - nu folosesti ac - maresti raportul de compresie si/sau pui o turbina mai "mica" care sa functioneze in regim nominal inca la turatii mai joase=> economie excelenta la regimuri mici dar fiabilitate mica la incarcari mai mari. - cresti presiunea in rampa comuna, mareste un pic economia dar scade fiabilitatea pe termen lung - folosesti un ulei care reduce frecarile dar e daunator pe termen lung Si mai sunt probabil multe alte trucuri de care nu-mi dau seama acum, chair si echiparea cu LED reduce consumul cu 0.0xl Asortezi totul cu o setare optimista a BC-ului si "te-ai scos" |
Re: Benzina sau motorina ?
Oricum vw la modelele dedicate reducerii consumului face multe modificari de fabrica, nu numai la motor ci si aerodinamice.Oglinzi cu alte forme, grile fata modificate pentru imbunatatirea curgerii aerului, chiar si difuzoare spate.
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
Toate astea sunt bune si se observa la consum atunci cand mergi cu 100-110 constant, pe autostrada. Cand o bagi intr-un oras aglomerat iese acelasi rahat. |
Re: Benzina sau motorina ?
Ce e mai buna : Motorina sau benzina ? Raspuns : GPL :))
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
Quote:
Benzina si "DIZAL" la aceeasi putere pai dizalu bate benzina la turatii joase, dupaia moare! Da la consum tot dieselu castiga! Acuma fiecare dupa necesitati/posibilitati/preferinta chiar, dieselu e pt. oameni care fac multi km si circula mai mult in afara orasului. |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Amice, eu am comparat doua motoare de cilindree apropiata. Drept ca unul e supraalimentat (nu de alta, dar nu mai exista diesel aspirat :), exceptiile sunt ff putine) si unul aspirat.
Avioanele de vanatoare (apropo : m-am suit si in alea, drept ca nu in F) nu au nimic in comun cu masinile, 320CDi vs S350 nu stau in aceeasi banca, dar stau la aceeasi masa. Dieselul nu are nevoie de turatie pentru a scoate ce scoate benzina. Asa cum spuneam si mai sus, dieselul vine cu avantajul consumului si anii care au trecut au facut ca multe din tarele dieselului sa dispara : vibratii, pornire greoaie la rece, fum, lipsa putere, etc. Comparand insa mere cu mere si pere cu pere (aspirat vs aspirat si supra vs supra), dieselul pierde la capitolul putere. Castiga insa la capitolul curba cuplu si consum. |
Re: Benzina sau motorina ?
Eu nu stiu cum ziceti voi ca, benzina porneste mai repede decit dieselu. Teoretic da. La mine dieselurile porneau mai repede decit benzinarele. Mai ales iarna. Pai da, dieselu troncane, vibratii, etc. Dar decit o benzinara cu motor silentios, si sugatoare de benzina, atunci mai bine troncaneala. Ori ori.
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Cand la diesel la 4000 rpm se termina distractia, la benzinar abia incepe. Si cu asta am spus totul.
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
marian92: ai probleme cu inima? te impacientezi prea rau cand auzi motoare turate? :D
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 18:33. |
|
- Copyright 2026 4Tuning