![]() |
Re: VW Vento - Proprietari
Radiatorul de AC este suprapus pe cel de racire a apei, vine in fata lui, cum te uiti la masina. Intercoolerul vine montat in stanga(partea soferului). Nu ai AC pe masina?
|
Re: VW Vento - Proprietari
Big bastard mai documenteaza-te, Paul ral are dreptare. Chiar ma gandeam de ce nu mai postezi Paul.;)
Astazi am bagat si eu freon, ca era goala, si surpriza..... am o gaurica in teava de la radiatorul ac. Maine il dau jos, il duc la sudat, si cu ocazia asta scap si de julitura de pe bara. O duc la vopsit si pe dansa. Voi revenii cu imagini. |
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
Partea electrica a contactului este defecta. Costul ei este de 30-40 ron. Cu schimbatul e mai nasol. Trebuie sa scoti volanul, manetele, apoi iti trebuie o presa ca sa poti scoate (bucsa) axul pe care intra volanul. Mai ai un surub in stanga coloanei volan, sub contact, il desfaci si pe ala, apoi scoti partea mecanica a contactului, te uiti in interior si dai de un surubel mic care tine partea electrica. Il scoti, schimbi partea electrica, si montezi la loc tot. Sau te duci la un electrician auto si iti face el schimbarea. Bucsa de pe axul central se lasa cam greu scoasa. Schimbarea costa intre 50-80 Ron. |
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari
Va salut, proprietari ai VW VENTO.
Ma bate gandul de ceva vreme sa achizitionez un Vento - 1.9 TDI :lol:. Va rog sa imi spuneti daca sunteti multumiti de aceasta masina, de aceasta motorizare. Ma intereseaza CONSUMUL, COSTURI DE INTRETINERE, FIABILITATE, puncte tari / slabe. Astept Opiniile voastre.:D:D |
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
Pt bgd gl > 1.9 TDI, 110 HP, 5,5 % exterior, 8-9 % oras. intretinere ieftina, si sunt foarte fiabile. Au un portbagaj generos, tinuta de drum este buna. Daca te hoarasti sa iti iei, cauta unul cu aer conditionat. Daca nu te deranjeaza ca au 10-15 ani, si au un aspect mai invechit, este masina potrivita. Succes. |
Re: VW Vento - Proprietari
4 Attachment(s)
La vara intra in reparatii. Pana acum am luat amortizoare fata+spate, kit ambreiaj, bucsi punte fata, bucsi punte spate, bucsi bara stabilizatoare si tampoane amortizoare spate. Bucsile sunt Lemforder. Pentru motor semeringuri supate, segmenti, refacerea scaunelor la supape. Urmeaza sa mai iau pivoti, capete de bara, bielete de directie si flanse amortizoare fata.
|
Re: VW Vento - Proprietari
in pret la toata investitia componentelor cumparate pana acum?
PS : aceleas reparati trebuie sa le fac si eu. un pm daca se poate |
Re: VW Vento - Proprietari
Piesele au fost luate in timp, pentru a nu pune presiune pe buget. Kitul de ambreiaj a costat in jur de 5 mil, amortizoarele la fel, segmentii cam 3 mil, bucsile punte spate 160 lei, bucsi punte fata si cele de la stabilizatoare 1 mil, tampoane amortizoare spate cam 70 lei. Mai sunt celelalte maruntisuri: garnitura chiuloasa, semeringuri supape, semering palier, flansa etansare catalizator 1 mil. Pentru restul estimez inca vreo 3 mil.
|
Re: VW Vento - Proprietari
Am climatronic la masina, si are probleme. Modulul e defect la pozitiile cald/rece. Fostul proprietar i-a facut o improvizatie cu 2 relee sa inchida si sa deschida clapeta de temperatura. Acum cateva zile ma-m spus sa o desfac, sa ii bag si freon ca nu avea, sa o pun la punct. Pe tester mi-a dat vreo 5 erori pe clima. In prima faza am bagat freon in instalatie. Instalatia era sparta. Am remediat problema, am bagat freonul inapoi. Bun.... Am resetat , mi-a ramas o eroare. " servomotor clapeta temperatura defect", la care ma asteptam. Cand apas pe butoane pt cald rece, temperatura urca si coboara pe afisaj, dat nu da 12 v pe firele ce duc la motoras. am coborat temperatura la minim, dar aerul nu a pornit. Ma uit la modulul de pornire a ventilatoarelor.... 2 fire trase separat. Am desfacut bordul sa vad unde duc. Le-am gasit... duc la o mufa ce tine de climatronic. Nu stiu ce a facut ala, ca a tot taiat si combinat la fire in mufa aia de nu se mai stie ce e acolo.Sunt fire la care nu gasesc celalalt capat, e o varza acolo. Acum trebuie sa scot bordul si sa refac toate legaturile , si apoi sa schimb modulul de comanda, ceea ce trebuia facut de la inceput..... Deocamdata am dat comanda la aer printr-un buton separat, dar imi sta pe creier ca nu e cum a facut-o fabricantul.
Mai e un senzor de lumina pe mijlocul bordului care nu da nici o valoare pe tester. Sincer nu inteleg rostul lui la climatronic. Daca e ziua da mai mult frig sau cum? Exact de ce mi-a fost frica nu am scapat. Nu am vrut masina cu climatronic exact din cauza asta... Asta e acum. Trebuie cazul rezolvat. Problema e de timp, care nu prea il am.... Carpacii naibii..... |
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari
2 Attachment(s)
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari
am si eu o intrebare si totodata o rugaminte la voi, poate cineva sa imi spuna daca un vento din '93 respectiv al meu in cazul in care nu a avut montata din fabrica trapa si vreau sa o montaz se poate si in ce conditii, adica daca are deja montate furtunele de evacuare a apei de la trapa, daca le pot monta eu.Daca are montat suportul sau cum i se spune pentru trapa electrica
|
Re: VW Vento - Proprietari
se poate monta trapa electrica dar ai de parcurs multe. in primul rand cumperi o cupola de vento sau golf3 cu trapa, suport, inst. el.,c-da,ornamentul cupola din interior care are decupatura ptr. trapa, furtunele de evacuare a apei cu capetele din cauciuc din stalpii din fata si din spate, intrun singur cuvant tot ce tine de trapa de la masina donatoare. in al doilea rand cauti un meserias tinichigiu sa decupeze la tine cupola si sa sudeze bucata care sustine trapa ptr. ca suportul este prins de cupola si nu se poate detasa. in final un vopsitor care sa chituiasca zona si sa o vopseasca. se face reglajul geamului, se monteaza ornamentul interior cupola si cam atat. sa subliniez o chestiune: se decupeaza zona cu suportul plus ceva centimetri pe lung. si latime. asta o sa vezi numai dupa ce analizezi cum arata pe interior cupola. ptr. furtune sunt prevazute gaurile si spre fata si spre spate. ptr. a fi sigur de gaurile de evacuare vezi pe stalpii din fata niste plastice rotunde false. cel mai bine uitate la una care are trapa si este mai simplu. spor la treaba!!!
|
Re: VW Vento - Proprietari
multumesc pentru cele spuse si pentru incurajare
|
Re: VW Vento - Proprietari
geomar te rog spune-mi cat m-ar ajunge o usa dreapta spate fara geam, macara si fara rugina??
|
Re: VW Vento - Proprietari
probleme la alarma!
am o alarma pe Vento-ul meu probabil ce-a din fabrica (legata pe claxon fara telecomanda) si care de cateva zile prneste din senin; imiputeti spune va rog unde se afla modulul pt ca vreau sa o decuplez pana cand o sa imipot pune una mai de Doamne ajuta sau pana merg la vreun mester care sa o repare pe asta ca deja incep sa am scandal cu vecinii :) multumesc! |
Re: VW Vento - Proprietari
Salut BIG! DACA ESTE VORBA DE UN CLAXON CARE SE AUDE SUB ARIPA DIN FATA STANGA, TREABA ESTE SIMPLA. SUSPENZI STANGA FATA, SCOTI APARATOAREA DE NOROI SI SUB ARIPA GASESTI UN CLAXON. TRAGE DE MUFA DE LEGATURA CU CLAXONUL SI L-AI LASAT FARA GLAS!! AM PATIT SI EU ACEEASI CHESTIE SI L-AM REZOLVAT. DUREAZA CATEVA MINUTE. BAFTA!!
|
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari
[QUOTE=mafteicon;3268300]cum adica ? tragi mufa, o lasi in aer si gata. nu se intampla nimic. claxonul nu va mai suna NEVER. asta in cazul ca este vorba de claxonul de sub aripa montat de fabrica. daca ai alta alarma montata separat nu mai stiu motivul ptr. care porneste singura.[/QUOTE ai un claxon care suna intermitent?????
|
Re: VW Vento - Proprietari
te-ai lamurit????
|
Re: VW Vento - Proprietari
50 lei portiera
|
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
am rezolvat dar nu am dat jos aparatoare de noroi ..am gasit firul care duce la claxonul de sub aripa si am desfacut mufa ..multumesc!!! |
Re: VW Vento - Proprietari
sa-ti fie de bine!!
|
Re: VW Vento - Proprietari
5 Attachment(s)
ptr. MAFTEICON poze cu portiera, scuze ca nu am putut sa le scot mai bine din cauza ca este murdara si nu aveam suficient loc
|
Re: VW Vento - Proprietari
Geo - pune-mi si mie o poza cu blocul de lumini. Multumesc
|
Re: VW Vento - Proprietari
daca ti-o pun maine este tarziu? ma refer la poza cu blocul de lumini.
|
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari
NU, nu este tarziu, ai dezmembrat vento visiniu?
|
Re: VW Vento - Proprietari
da am dezmembrat un Vento si un golf 3
|
Re: VW Vento - Proprietari
Stopuri fumurii de Vento?
|
Re: VW Vento - Proprietari
sal....o intrebare:P..vreu sa demontez suspensia fata..dar cand vreu sa desfac surubu de sus..adica de la motor mi se invarte cu tot cu tija:O...atzi mai intalnit problema asta?am tot cautat undeva sa tin contra da nam gasit nimic..interesant:P...o idee ceva?noapte buna
|
Re: VW Vento - Proprietari
sal...o intrebare:)..vreu sa desfac amrotizoarele de pe fata dar cand vreu sa desfac de sus adica ala de la motor imi misca cu tija cu tot...sa mai lovit cineva de problema asta?am cautat sa tin undeva contra dar nam gasit nimica..nu cred ca nemtii is prosti:))...cine stie ceva sa nu ezite:D...ms anticipat..o seara placuta:D
|
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari
foloseste un cleste din ala papagal (cum folosesc instalatorii de apa) si tine de tija telescopului,bago cumva printre arc si tine de ea,ca sa nu se invarta.
sau ia jos telescopul cu tot cu arc,dupa aia compresezi arcul cu 2 prese pt arc,si apoi desfaci chestia aia din varf. Bafta. |
Re: VW Vento - Proprietari
nu are stopuri fumurii
|
Re: VW Vento - Proprietari
4 Attachment(s)
poze cu blocul de lumini, scuze este putin murdar
|
Re: VW Vento - Proprietari
Cred ca acela e de pe Golf. In pozele tale vad ca pe Vento ai bord rotunjit
|
Re: VW Vento - Proprietari
posibil sa fie de pe golf dar este exact aceeasi treaba doar aspectul difera foarte putin
|
| All times are GMT +2. The time now is 16:54. |
- Copyright 2026 4Tuning