Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   VW Vento - Proprietari (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/43290-vw-vento-proprietari.html)

paul_ral 23-03-10 19:33

Re: VW Vento - Proprietari
 
Radiatorul de AC este suprapus pe cel de racire a apei, vine in fata lui, cum te uiti la masina. Intercoolerul vine montat in stanga(partea soferului). Nu ai AC pe masina?

clau lcf 24-03-10 21:10

Re: VW Vento - Proprietari
 
Big bastard mai documenteaza-te, Paul ral are dreptare. Chiar ma gandeam de ce nu mai postezi Paul.;)

Astazi am bagat si eu freon, ca era goala, si surpriza..... am o gaurica in teava de la radiatorul ac. Maine il dau jos, il duc la sudat, si cu ocazia asta scap si de julitura de pe bara. O duc la vopsit si pe dansa.

Voi revenii cu imagini.

clau lcf 24-03-10 21:19

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by bogdy27 (Post 3212588)
am si eu o problema daca ma puteti ajuta..pornesc masina merg..si opresc motorul ..cand sa pornesc iarasi motorul dupa cateva secunde sau 1 min nu se mai aprind becurile din bord de la ulei..airbag alea care se aprind cand pui contactul si nu porneste dak nu is alea aprinse..se aprind abia dupa ce astept cateva secunde sau minute..cum ii vine ei..a mai avut cineva asemenea problema?


Partea electrica a contactului este defecta. Costul ei este de 30-40 ron. Cu schimbatul e mai nasol. Trebuie sa scoti volanul, manetele, apoi iti trebuie o presa ca sa poti scoate (bucsa) axul pe care intra volanul. Mai ai un surub in stanga coloanei volan, sub contact, il desfaci si pe ala, apoi scoti partea mecanica a contactului, te uiti in interior si dai de un surubel mic care tine partea electrica. Il scoti, schimbi partea electrica, si montezi la loc tot. Sau te duci la un electrician auto si iti face el schimbarea. Bucsa de pe axul central se lasa cam greu scoasa. Schimbarea costa intre 50-80 Ron.

bogdy27 25-03-10 12:12

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by clau lcf (Post 3216556)
Partea electrica a contactului este defecta. Costul ei este de 30-40 ron. Cu schimbatul e mai nasol. Trebuie sa scoti volanul, manetele, apoi iti trebuie o presa ca sa poti scoate (bucsa) axul pe care intra volanul. Mai ai un surub in stanga coloanei volan, sub contact, il desfaci si pe ala, apoi scoti partea mecanica a contactului, te uiti in interior si dai de un surubel mic care tine partea electrica. Il scoti, schimbi partea electrica, si montezi la loc tot. Sau te duci la un electrician auto si iti face el schimbarea. Bucsa de pe axul central se lasa cam greu scoasa. Schimbarea costa intre 50-80 Ron.

multumesc..ai avut si tu aceeasi problema?? ai putut sa schimbi tu?

bgd_gl 25-03-10 20:05

Re: VW Vento - Proprietari
 
Va salut, proprietari ai VW VENTO.

Ma bate gandul de ceva vreme sa achizitionez un Vento - 1.9 TDI :lol:.

Va rog sa imi spuneti daca sunteti multumiti de aceasta masina, de aceasta motorizare. Ma intereseaza CONSUMUL, COSTURI DE INTRETINERE, FIABILITATE, puncte tari / slabe.

Astept Opiniile voastre.:D:D

clau lcf 25-03-10 20:18

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by bogdy27 (Post 3218045)
multumesc..ai avut si tu aceeasi problema?? ai putut sa schimbi tu?

Eu sunt electrician auto. E parte din meseria mea, din ce fac zi de zi.


Pt bgd gl > 1.9 TDI, 110 HP, 5,5 % exterior, 8-9 % oras. intretinere ieftina, si sunt foarte fiabile. Au un portbagaj generos, tinuta de drum este buna. Daca te hoarasti sa iti iei, cauta unul cu aer conditionat. Daca nu te deranjeaza ca au 10-15 ani, si au un aspect mai invechit, este masina potrivita. Succes.

paul_ral 28-03-10 22:21

Re: VW Vento - Proprietari
 
4 Attachment(s)
La vara intra in reparatii. Pana acum am luat amortizoare fata+spate, kit ambreiaj, bucsi punte fata, bucsi punte spate, bucsi bara stabilizatoare si tampoane amortizoare spate. Bucsile sunt Lemforder. Pentru motor semeringuri supate, segmenti, refacerea scaunelor la supape. Urmeaza sa mai iau pivoti, capete de bara, bielete de directie si flanse amortizoare fata.

VentoVRY 28-03-10 22:25

Re: VW Vento - Proprietari
 
in pret la toata investitia componentelor cumparate pana acum?

PS : aceleas reparati trebuie sa le fac si eu. un pm daca se poate

paul_ral 28-03-10 22:36

Re: VW Vento - Proprietari
 
Piesele au fost luate in timp, pentru a nu pune presiune pe buget. Kitul de ambreiaj a costat in jur de 5 mil, amortizoarele la fel, segmentii cam 3 mil, bucsile punte spate 160 lei, bucsi punte fata si cele de la stabilizatoare 1 mil, tampoane amortizoare spate cam 70 lei. Mai sunt celelalte maruntisuri: garnitura chiuloasa, semeringuri supape, semering palier, flansa etansare catalizator 1 mil. Pentru restul estimez inca vreo 3 mil.

clau lcf 29-03-10 09:06

Re: VW Vento - Proprietari
 
Am climatronic la masina, si are probleme. Modulul e defect la pozitiile cald/rece. Fostul proprietar i-a facut o improvizatie cu 2 relee sa inchida si sa deschida clapeta de temperatura. Acum cateva zile ma-m spus sa o desfac, sa ii bag si freon ca nu avea, sa o pun la punct. Pe tester mi-a dat vreo 5 erori pe clima. In prima faza am bagat freon in instalatie. Instalatia era sparta. Am remediat problema, am bagat freonul inapoi. Bun.... Am resetat , mi-a ramas o eroare. " servomotor clapeta temperatura defect", la care ma asteptam. Cand apas pe butoane pt cald rece, temperatura urca si coboara pe afisaj, dat nu da 12 v pe firele ce duc la motoras. am coborat temperatura la minim, dar aerul nu a pornit. Ma uit la modulul de pornire a ventilatoarelor.... 2 fire trase separat. Am desfacut bordul sa vad unde duc. Le-am gasit... duc la o mufa ce tine de climatronic. Nu stiu ce a facut ala, ca a tot taiat si combinat la fire in mufa aia de nu se mai stie ce e acolo.Sunt fire la care nu gasesc celalalt capat, e o varza acolo. Acum trebuie sa scot bordul si sa refac toate legaturile , si apoi sa schimb modulul de comanda, ceea ce trebuia facut de la inceput..... Deocamdata am dat comanda la aer printr-un buton separat, dar imi sta pe creier ca nu e cum a facut-o fabricantul.

Mai e un senzor de lumina pe mijlocul bordului care nu da nici o valoare pe tester. Sincer nu inteleg rostul lui la climatronic. Daca e ziua da mai mult frig sau cum?

Exact de ce mi-a fost frica nu am scapat. Nu am vrut masina cu climatronic exact din cauza asta...


Asta e acum. Trebuie cazul rezolvat.

Problema e de timp, care nu prea il am....

Carpacii naibii.....

big bastard 29-03-10 11:23

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by clau lcf (Post 3216511)
Big bastard mai documenteaza-te, Paul ral are dreptare. Chiar ma gandeam de ce nu mai postezi Paul.;)

Astazi am bagat si eu freon, ca era goala, si surpriza..... am o gaurica in teava de la radiatorul ac. Maine il dau jos, il duc la sudat, si cu ocazia asta scap si de julitura de pe bara. O duc la vopsit si pe dansa.

Voi revenii cu imagini.

Domnilor aveti dreptate ....e taman invers de cum credeam eu........de nu erati voi ramaneam......... :) multumesc ..si va asigur ca o sa revin cu alte intrebari "inteligente"

paul_ral 29-03-10 18:00

Re: VW Vento - Proprietari
 
2 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by clau lcf (Post 3228889)
Exact de ce mi-a fost frica nu am scapat. Nu am vrut masina cu climatronic exact din cauza asta...

Si cat de mult doresc eu sa pun climatronicul. Te ajut cu 2 scheme, una e pt benzina, cealalta e de Octavia, poate te ajuta cu ceva. Ai si o prezentare a instalatiei, a rolului fiecarei componente

geomar 07-04-10 19:03

Re: VW Vento - Proprietari
 
am si eu o intrebare si totodata o rugaminte la voi, poate cineva sa imi spuna daca un vento din '93 respectiv al meu in cazul in care nu a avut montata din fabrica trapa si vreau sa o montaz se poate si in ce conditii, adica daca are deja montate furtunele de evacuare a apei de la trapa, daca le pot monta eu.Daca are montat suportul sau cum i se spune pentru trapa electrica

mafteicon 07-04-10 20:27

Re: VW Vento - Proprietari
 
se poate monta trapa electrica dar ai de parcurs multe. in primul rand cumperi o cupola de vento sau golf3 cu trapa, suport, inst. el.,c-da,ornamentul cupola din interior care are decupatura ptr. trapa, furtunele de evacuare a apei cu capetele din cauciuc din stalpii din fata si din spate, intrun singur cuvant tot ce tine de trapa de la masina donatoare. in al doilea rand cauti un meserias tinichigiu sa decupeze la tine cupola si sa sudeze bucata care sustine trapa ptr. ca suportul este prins de cupola si nu se poate detasa. in final un vopsitor care sa chituiasca zona si sa o vopseasca. se face reglajul geamului, se monteaza ornamentul interior cupola si cam atat. sa subliniez o chestiune: se decupeaza zona cu suportul plus ceva centimetri pe lung. si latime. asta o sa vezi numai dupa ce analizezi cum arata pe interior cupola. ptr. furtune sunt prevazute gaurile si spre fata si spre spate. ptr. a fi sigur de gaurile de evacuare vezi pe stalpii din fata niste plastice rotunde false. cel mai bine uitate la una care are trapa si este mai simplu. spor la treaba!!!

geomar 08-04-10 18:18

Re: VW Vento - Proprietari
 
multumesc pentru cele spuse si pentru incurajare

mafteicon 09-04-10 08:53

Re: VW Vento - Proprietari
 
geomar te rog spune-mi cat m-ar ajunge o usa dreapta spate fara geam, macara si fara rugina??

big bastard 11-04-10 14:32

Re: VW Vento - Proprietari
 
probleme la alarma!
am o alarma pe Vento-ul meu probabil ce-a din fabrica (legata pe claxon fara telecomanda) si care de cateva zile prneste din senin; imiputeti spune va rog unde se afla modulul pt ca vreau sa o decuplez pana cand o sa imipot pune una mai de Doamne ajuta sau pana merg la vreun mester care sa o repare pe asta ca deja incep sa am scandal cu vecinii :) multumesc!

mafteicon 11-04-10 17:25

Re: VW Vento - Proprietari
 
Salut BIG! DACA ESTE VORBA DE UN CLAXON CARE SE AUDE SUB ARIPA DIN FATA STANGA, TREABA ESTE SIMPLA. SUSPENZI STANGA FATA, SCOTI APARATOAREA DE NOROI SI SUB ARIPA GASESTI UN CLAXON. TRAGE DE MUFA DE LEGATURA CU CLAXONUL SI L-AI LASAT FARA GLAS!! AM PATIT SI EU ACEEASI CHESTIE SI L-AM REZOLVAT. DUREAZA CATEVA MINUTE. BAFTA!!

big bastard 11-04-10 17:32

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by mafteicon (Post 3267915)
Salut BIG! DACA ESTE VORBA DE UN CLAXON CARE SE AUDE SUB ARIPA DIN FATA STANGA, TREABA ESTE SIMPLA. SUSPENZI STANGA FATA, SCOTI APARATOAREA DE NOROI SI SUB ARIPA GASESTI UN CLAXON. TRAGE DE MUFA DE LEGATURA CU CLAXONUL SI L-AI LASAT FARA GLAS!! AM PATIT SI EU ACEEASI CHESTIE SI L-AM REZOLVAT. DUREAZA CATEVA MINUTE. BAFTA!!

Nice one Maft! sper sa ma descurc. Si inca una...cum l-ai rezolvat???

mafteicon 11-04-10 19:24

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by big bastard (Post 3267943)
Nice one Maft! sper sa ma descurc. Si inca una...cum l-ai rezolvat???

cum adica ? tragi mufa, o lasi in aer si gata. nu se intampla nimic. claxonul nu va mai suna NEVER. asta in cazul ca este vorba de claxonul de sub aripa montat de fabrica. daca ai alta alarma montata separat nu mai stiu motivul ptr. care porneste singura.

mafteicon 11-04-10 19:33

Re: VW Vento - Proprietari
 
[QUOTE=mafteicon;3268300]cum adica ? tragi mufa, o lasi in aer si gata. nu se intampla nimic. claxonul nu va mai suna NEVER. asta in cazul ca este vorba de claxonul de sub aripa montat de fabrica. daca ai alta alarma montata separat nu mai stiu motivul ptr. care porneste singura.[/QUOTE ai un claxon care suna intermitent?????

mafteicon 11-04-10 19:41

Re: VW Vento - Proprietari
 
te-ai lamurit????

geomar 12-04-10 19:38

Re: VW Vento - Proprietari
 
50 lei portiera

big bastard 12-04-10 21:30

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by mafteicon (Post 3268364)
te-ai lamurit????

Beton
am rezolvat dar nu am dat jos aparatoare de noroi ..am gasit firul care duce la claxonul de sub aripa si am desfacut mufa ..multumesc!!!

mafteicon 13-04-10 11:34

Re: VW Vento - Proprietari
 
sa-ti fie de bine!!

geomar 13-04-10 19:03

Re: VW Vento - Proprietari
 
5 Attachment(s)
ptr. MAFTEICON poze cu portiera, scuze ca nu am putut sa le scot mai bine din cauza ca este murdara si nu aveam suficient loc

paul_ral 13-04-10 20:17

Re: VW Vento - Proprietari
 
Geo - pune-mi si mie o poza cu blocul de lumini. Multumesc

geomar 13-04-10 20:18

Re: VW Vento - Proprietari
 
daca ti-o pun maine este tarziu? ma refer la poza cu blocul de lumini.

mafteicon 13-04-10 20:24

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by geomar (Post 3275044)
ptr. MAFTEICON poze cu portiera, scuze ca nu am putut sa le scot mai bine din cauza ca este murdara si nu aveam suficient loc

mersii! vorbim maine la telefon

paul_ral 13-04-10 20:25

Re: VW Vento - Proprietari
 
NU, nu este tarziu, ai dezmembrat vento visiniu?

geomar 13-04-10 20:27

Re: VW Vento - Proprietari
 
da am dezmembrat un Vento si un golf 3

paul_ral 13-04-10 21:32

Re: VW Vento - Proprietari
 
Stopuri fumurii de Vento?

Sc0fy 14-04-10 00:02

Re: VW Vento - Proprietari
 
sal....o intrebare:P..vreu sa demontez suspensia fata..dar cand vreu sa desfac surubu de sus..adica de la motor mi se invarte cu tot cu tija:O...atzi mai intalnit problema asta?am tot cautat undeva sa tin contra da nam gasit nimic..interesant:P...o idee ceva?noapte buna

Sc0fy 14-04-10 00:08

Re: VW Vento - Proprietari
 
sal...o intrebare:)..vreu sa desfac amrotizoarele de pe fata dar cand vreu sa desfac de sus adica ala de la motor imi misca cu tija cu tot...sa mai lovit cineva de problema asta?am cautat sa tin undeva contra dar nam gasit nimica..nu cred ca nemtii is prosti:))...cine stie ceva sa nu ezite:D...ms anticipat..o seara placuta:D

mafteicon 14-04-10 08:17

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by Sc0fy (Post 3276162)
sal...o intrebare:)..vreu sa desfac amrotizoarele de pe fata dar cand vreu sa desfac de sus adica ala de la motor imi misca cu tija cu tot...sa mai lovit cineva de problema asta?am cautat sa tin undeva contra dar nam gasit nimica..nu cred ca nemtii is prosti:))...cine stie ceva sa nu ezite:D...ms anticipat..o seara placuta:D

salut! in capul tijei sus este locasul ptr. IMBUS de 5 de 6 de 8 nu stiu exact. cu imbusul tii contra si cu cheia desfaci. bafta!

ulie.cozmi 14-04-10 08:25

Re: VW Vento - Proprietari
 
foloseste un cleste din ala papagal (cum folosesc instalatorii de apa) si tine de tija telescopului,bago cumva printre arc si tine de ea,ca sa nu se invarta.
sau ia jos telescopul cu tot cu arc,dupa aia compresezi arcul cu 2 prese pt arc,si apoi desfaci chestia aia din varf.
Bafta.

geomar 14-04-10 15:15

Re: VW Vento - Proprietari
 
nu are stopuri fumurii

geomar 14-04-10 15:22

Re: VW Vento - Proprietari
 
4 Attachment(s)
poze cu blocul de lumini, scuze este putin murdar

paul_ral 14-04-10 16:00

Re: VW Vento - Proprietari
 
Cred ca acela e de pe Golf. In pozele tale vad ca pe Vento ai bord rotunjit

geomar 14-04-10 16:44

Re: VW Vento - Proprietari
 
posibil sa fie de pe golf dar este exact aceeasi treaba doar aspectul difera foarte putin


All times are GMT +2. The time now is 16:54.

- Copyright 2026 4Tuning