Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea BMW Seria 3 (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3.html)
-   -   E46 - B 55 RTK 318 ci (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3/163303-e46-55-rtk-318-a.html)

crysty.bobok 15-06-11 13:40

Re: E46 - B 55 RTK 318 ci
 
2 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by plictisit (Post 4398801)
intotdeauna e ceva de cumparat :lol:

http://www.realoem.com/bmw/showparts...41&hg=51&fg=55 piesele nr 3 si 4 .. chestia e ca 4 vine cumva sub mocheta cred, ca eu nu le-am vazut in realitate, o sa ma uit daca am cum sa le pun, daca nu pun doar bulbii, oricum asta am cautat acum pe real oem .. ca am fost la bavaria si am zis ca vreau bulbii pentru presurile interioare .. si verificat pe poza, vine 3 lei bucata cu tot cu contra aia ( piesa nr 4 ) si parca 2 lei fara .. poti sa te uiti daca sunt aceleas coduri si la tine, selectezi acolo e39 motorizarea anul fabricatiei etc .. sau pui vin-ul direct

Mi-a trimis un coleg de forum codul de piesă :D

Am făcut acum 2 poze la unul să vezi cum vin !

Baftă !

plictisit 15-06-11 14:23

Re: E46 - B 55 RTK 318 ci
 
@ devil: hmm, eu la farurile fara lupa am lasat becurile lor .. care erau galbene, din pacate n-am auzit de cele mentionate de tine .. sunt albe or wha' ?
@ crysty: ahaaaaaaa, perfect, eu aveam ideea gresita in minte, gata am inteles acum, mersi de lamurire

Tweety_rzw 15-06-11 14:30

Re: E46 - B 55 RTK 318 ci
 
Ce imi place stilul pe care l-ai adaptat man ! ! ! !

BIG LIKE pentru tot ce pot sa zic....jantele = priceless

Tot asa tata...frumos coupe,este unul dintre putin e46 pe gustul meu..;)

Felicitarile mele,cat mi-as dorii si eu un coupeE46 :(

plictisit 16-06-11 21:30

Re: E46 - B 55 RTK 318 ci
 
1 Attachment(s)
@ tweety: mersi mult :D

azi s-a schimbat tot inafara de tampoanele de la cutie, ca mai tre sa iau 2 simeringuri, uleiul din cutie, bucsa centrala diferential, si clemele de la scutul filtrului de benzina, ca a fost o confuzie si am luat clemele de la conducte .. uleiul din diferential arata .. deplorabil :lol: si e altceva acum cu cablul nou de acceleratie, ca nu se mai blocheaza acceleratia, merge lin etc, a si am mai rezolvat si problema la un stop, ca tot vedeam ca iarna facea condens, si acum vara cand ploua sau la spalatorie imi intra apa in el, se dezlipise garnitura intr-un loc, dar s-a rezolvat cu silicon transparent, a trecut de primele teste ( ploaie + spalat ) sper ca o sa tina ^ ^

plictisit 17-06-11 11:43

Re: E46 - B 55 RTK 318 ci
 
1 Attachment(s)
+ simering selector cvm
+ simering iesire cardan cvm

ca sa putem sa umblam la cutie trebuie schimbate si astea

plictisit 20-06-11 20:14

Re: E46 - B 55 RTK 318 ci
 
7 Attachment(s)
cu ocazia inaugurarii pasajului basarab mi s-a dezlipit si emblema de pe spate de la soare si acolo a ramas :lol: se observa in prima poza ca a ramas doar crom , asa ca am revenit la emblema oem pe spate

feno_kvl 23-06-11 04:32

Re: E46 - B 55 RTK 318 ci
 
sa inteleg ca RTKazanul a avut onoarea sa defileze primul pe noul pasaj?

plictisit 23-06-11 10:25

Re: E46 - B 55 RTK 318 ci
 
nu chiar primul, dar acolo printre primii ^ ^

da_joint 23-06-11 12:01

Re: E46 - B 55 RTK 318 ci
 
ar merge mai jos fata un pic

plictisit 23-06-11 12:42

Re: E46 - B 55 RTK 318 ci
 
2 Attachment(s)
ar merge, daca era si spatele asa, sa fie fata/spate, doar fata si sa mai ramana wheel gap pe spate nah, si oricum si asa ating in diferite locuri / curbe, bine in curbe doar pe spate imi ating buzele in aripi, e posibil sa le mai roluiesc putin, dar nu vreau sa stric aspectul de aripi neroluite, si sa se vada clar ca sunt evazate, si pe fata momentan e compromisul perfect sa fie si daily driven, daca erau pe 18 hartge-urile nu mai aveam wheelgap .. alti inca mai au cu 17 la e36, care e ca 18-le la e46 aproximativ, si 17 meu la e46 e ~ ca 16 la e36, daca as mai lasa-o nu as mai putea sa merg nici cum merg acum, si dupa cum vezi multa lume zice ca merg incet :lol:

p.s. nu sunt editate pozele, eram intr-o panta mica ^ ^ asa ar fi treubit sa fie spatele, si fata mai jos, si cam aia era :oops:

Raz6633 23-06-11 13:29

Re: E46 - B 55 RTK 318 ci
 
Voi toti trebuie sa invatati un lucru.... frate, nu accepta NU ca un raspuns...

Domne NU se poate merge, domne NU se poate cobori, domne NU e imposibil sa practici orasul....

Totul e posibil daca ai suficienta vointa si dorinta... pentru acel lucru.


Tu , pentru roti pe 17 pe E46, indiferent ca suntem pe marte, in groenlanda, sau la polul sud... mai trebuie sa cobori cu inca 1.5cm fata/spate... faptul ca iti ating rotile in aripi, its part of the game, asta e farmecul... gen, vezi fosta ta semnatura.

sprinter 23-06-11 15:58

Re: E46 - B 55 RTK 318 ci
 
Quote:

Originally Posted by Raz6633 (Post 4416912)
Voi toti trebuie sa invatati un lucru.... frate, nu accepta NU ca un raspuns...

Domne NU se poate merge, domne NU se poate cobori, domne NU e imposibil sa practici orasul....

Totul e posibil daca ai suficienta vointa si dorinta... pentru acel lucru.


Tu , pentru roti pe 17 pe E46, indiferent ca suntem pe marte, in groenlanda, sau la polul sud... mai trebuie sa cobori cu inca 1.5cm fata/spate... faptul ca iti ating rotile in aripi, its part of the game, asta e farmecul... gen, vezi fosta ta semnatura.

Parca te si vad cum gesticulezi intrigat :)))))))

Raz6633 23-06-11 18:00

Re: E46 - B 55 RTK 318 ci
 
Inseamna ca ma cunosti mult prea bine :P

da_joint 24-06-11 11:53

Re: E46 - B 55 RTK 318 ci
 
Noroc cu Razvan,acum am realizat ca tu ai e46 unde se pun roti mult mai mari de 17''...ar fi trebuit sa fie prabusita total masina.
din punctul meu de vedere spatele e ok,pe fata as mai lasa-o un pic

razvan_florin1990 24-06-11 17:55

Re: E46 - B 55 RTK 318 ci
 
Eu as mai lasa-o vreo 15cm pe fata si minim 18cm pe spate..si apoi poti sa dai direct la pedale (gen flinstone)...Bai baieti, ma refer la cei din Bucuresti, voi mergeti doar pe ruta Piata Unirii-Piata Victoriei cu masinile? Omul a zis clar ca merge zilnic cu masina, ce rost are sa stea cu morcovu indesat la maxim de fiecare data cand vede o straduta mai nasoala? 8):lol:


All times are GMT +2. The time now is 06:40.

- Copyright 2026 4Tuning