Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   VW Vento - Proprietari (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/43290-vw-vento-proprietari.html)

cyyobyy 14-03-10 10:02

Re: VW Vento - Proprietari
 
am fost in iasi si nu am gasit

cyyobyy 14-03-10 10:03

Re: VW Vento - Proprietari
 
poare demonteaza cineva un vento culoare visinie

fiderzen 14-03-10 16:35

Re: VW Vento - Proprietari
 
aici nu e chat! citeste regulamentul si apoi posteaza cum trebuie!

b-37-ssp 16-03-10 23:21

Re: VW Vento - Proprietari
 
salutare! Am o problema la vento: atunci cand franez masina incepe sa bata uneori se misca si volanul alteori simt in pedala, tin pedala de frana apasata constant si masina franeaza mai accentuat, apoi isi da drumul, iar franeaza accentuat iar isi da drumul, de aici si "bataia". Eu unul ma gandesc cu groaza ca sunt discurile de vina -ovalizate- desi au fost schimbate acum 5000 km cu tot cu placute si intre timp am schimbat si un set de jante pe fata pentru ca cele vechi erau destul de obosite. Astept pareri poate s-a mai lovit cineva de aceeasi problema. Multumesc.

clau lcf 17-03-10 12:19

Re: VW Vento - Proprietari
 
Verifica discurile, suruburile suportului de etrier, sa nu fie cv slab pe acolo. Daca ar fi discurile ti-ar bate in pedala, mereu, nu cand si cand.


Acum... Am si eu o intrebare. Vento-ul meu are amortizoarele praf. Cand te uiti la masina, zici ca am portbagajul plin. E lasata de spate, si ridicata de fata. Daca schimb doar amortizoarele, se schimba situatia? Arcurile nu le-as schimba, ca masina nu sta inclinata in vreo parte.

Vreau sa iau amortizoare AL-KO sau Monroe, ambele modele pe ulei. Ce parere aveti?

geomar 17-03-10 15:00

Re: VW Vento - Proprietari
 
pentru cei interesati, dezmembrez un vento si puteti achizitiona piese de pe acest vento sau de pe un golf 3 inf. tel. 0769/213258 sau 0766/252955 vento este de culoare visiniu

clau lcf 17-03-10 17:49

Re: VW Vento - Proprietari
 
Pune niste imagini cu masina. Sa vad cum sta pe suspensie.

geomar 18-03-10 18:05

Re: VW Vento - Proprietari
 
maine am sa pun si poze cu masina

Iasmyna 18-03-10 20:11

Re: VW Vento - Proprietari
 
Recomand pe Geomar... Astept sa primesc piesele de la el! Preturi foarte bune!!!

Vladutzzz89 18-03-10 20:15

Re: VW Vento - Proprietari
 
vand suspensie sport golf3/vento mai multe detalii aicea : https://forum.4tuning.ro/501-anunturi...f-3-vento.html

geomar 19-03-10 21:01

Re: VW Vento - Proprietari
 
11 Attachment(s)
Vento al meu

clau lcf 19-03-10 22:56

Re: VW Vento - Proprietari
 
Felicitari pt masina. Ingrijita, imi place. Sa ai parte numai bucurii cu ea.

Imagini cu ventoul visiniu, pe care il dezmembrezi, ai?

geomar 20-03-10 18:26

Re: VW Vento - Proprietari
 
am i-am trimis si lui iasmyna dar am sa postez si pe forum

geomar 20-03-10 19:13

Re: VW Vento - Proprietari
 
37 Attachment(s)
imagini cu vento pe care il dezmembrez + piese golf 3

mafteicon 20-03-10 19:27

Re: VW Vento - Proprietari
 
are geamuri electrice? ma intereseaza cel de la sofer si sa fie cu mufa mare originala si in stare de functionare mersii!

geomar 20-03-10 19:29

Re: VW Vento - Proprietari
 
mufa o are si geamul dar macaraua si motorasul le-am dat deja de pe partea stianga fata si spate, mai are doar pe partea dreapta fata si spate

mafteicon 20-03-10 19:40

Re: VW Vento - Proprietari
 
mersii!

VentoVRY 20-03-10 23:07

Re: VW Vento - Proprietari
 
motorasul drapta geam electric spate ...un pret

geomar 21-03-10 09:59

Re: VW Vento - Proprietari
 
100 lei

clau lcf 21-03-10 23:28

Re: VW Vento - Proprietari
 
2 Attachment(s)
Gata baieti, ca nu e bazarul aici. :) Exista PM-ul


Deci pana la urma ce parere aveti de amortizoarere MONROE (670 ron, oferta 3 +1 gratis), si amorizoarele AL-KO (600 ron, 4 bucati, fara oferta) . Cum spuneam a mea e lasata de spate, si vreau sa fie ridicata ca a lui Geomar.
Geomar, tu i-ai pus inaltatoare la arc, le-ai schimbat?

Zici ca e o baba cocosata....

geomar 22-03-10 19:06

Re: VW Vento - Proprietari
 
nu i-am pus absolut nimic, este suspensia standard amortizor + arc fara inaltatoare

geomar 22-03-10 19:08

Re: VW Vento - Proprietari
 
14 Attachment(s)
Vento de vinzare, pret 3200 E negociabil sau combinatie cu Audi A4 neinmatriculat in Romania

geomar 22-03-10 19:16

Re: VW Vento - Proprietari
 
este cam murdar dar in stare buna inf. la tel. 0769213258

geomar 22-03-10 19:50

Re: VW Vento - Proprietari
 
PAUL RAL am pus la pagina 108 sus nr. de tel. te rog suna-ma pentru a putea intelege ce anume te intereseaza

ulie.cozmi 22-03-10 19:57

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by clau lcf (Post 3207463)
Deci pana la urma ce parere aveti de amortizoarere MONROE (670 ron, oferta 3 +1 gratis), si amorizoarele AL-KO (600 ron, 4 bucati, fara oferta) . Cum spuneam a mea e lasata de spate, si vreau sa fie ridicata ca a lui Geomar.
Geomar, tu i-ai pus inaltatoare la arc, le-ai schimbat?

Zici ca e o baba cocosata....

eu zic ca sunt mai bune(si mai renumite) MONROE,desi eu am AL-KO (sport) pe spate si le am de aproape 2 ani si sunt inca bune bune,
Nu tii se schimba garda la sol din amortizoare,din arcuri se schimba,cumpara 4 noi si ai sa vezi ca se schimba situatia :)
eu in prima faza am schimbat doar arcuri(am pus sport) si sa lasat masina jos mul (chiar daca au fost telescoape normale. Din arcuri e toata treaba(vezi ca parca sunt si din alea de drumuri grele,poate sunt mai inalte alea)
Bafta :)

geomar 22-03-10 20:00

Re: VW Vento - Proprietari
 
recomand amortizoarele MONROE eu am cumparat recent pentru Ventoul meu doua bucati noi pentru spate la 240 lei amandoua, noi noute din magazin

geomar 22-03-10 20:40

Re: VW Vento - Proprietari
 
7 Attachment(s)
alte imagini cu piese din dezmembrari si scuze ptr. calitatea pozelor

fiderzen 23-03-10 09:16

Re: VW Vento - Proprietari
 
alko produce amortizoare ptr majoritatea firmelor...doar ca fiecare firma isi pune numele lor pe ele ;) (monroe , kw etc)... alko este o alegere buna :)

big bastard 23-03-10 14:38

Re: VW Vento - Proprietari
 
o nelamurire a unui necunoscator:
am observat ca in fata radiatorului mai am montat inca un radioator de dimensiuni aproximative ...cel din urma la ce foloseste?

geomar 23-03-10 14:40

Re: VW Vento - Proprietari
 
despre ce model de masina vorbesti

big bastard 23-03-10 14:41

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by geomar (Post 3211997)
despre ce model de masina vorbesti

Vento 95 1.9 tdi

geomar 23-03-10 14:43

Re: VW Vento - Proprietari
 
nu cumva este vorba despre radiatorul in sine iar in spatele sau se afla carcasa din plastic de la termocupla?

big bastard 23-03-10 14:44

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by geomar (Post 3212006)
nu cumva este vorba despre radiatorul in sine iar in spatele sau se afla carcasa din plastic de la termocupla?

nu..pr ca initial asta am crezut..dar azi m-am uitat mai bine sunt doua spurapuse..

geomar 23-03-10 14:46

Re: VW Vento - Proprietari
 
atunci chiar nu imi dau seama al meu este 1,8 benzina

big bastard 23-03-10 14:47

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by geomar (Post 3212016)
atunci chiar nu imi dau seama al meu este 1,8 benzina

merci oricum

geomar 23-03-10 14:51

Re: VW Vento - Proprietari
 
pentru putin daca te pot ajuta cu altceva spune

clau lcf 23-03-10 15:21

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by big bastard (Post 3211992)
o nelamurire a unui necunoscator:
am observat ca in fata radiatorului mai am montat inca un radioator de dimensiuni aproximative ...cel din urma la ce foloseste?

Cel subtire dinspre bara este pentru aerul contitionat, iar cel dinspre motor este de apa.

fiderzen 23-03-10 15:24

Re: VW Vento - Proprietari
 
daca e 1.9 tdi , ala este intercoolerul
nu cunosc daca 1.9 tdi de vw are si radiator de racire ulei...dar mai mult ca sigur este intercoolerul


sau intradevar, cum zice si clau, posibil sa fie cel de la aerul conditionat, daca este subtire

bogdy27 23-03-10 17:47

Re: VW Vento - Proprietari
 
am si eu o problema daca ma puteti ajuta..pornesc masina merg..si opresc motorul ..cand sa pornesc iarasi motorul dupa cateva secunde sau 1 min nu se mai aprind becurile din bord de la ulei..airbag alea care se aprind cand pui contactul si nu porneste dak nu is alea aprinse..se aprind abia dupa ce astept cateva secunde sau minute..cum ii vine ei..a mai avut cineva asemenea problema?

big bastard 23-03-10 18:18

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by fiderzen (Post 3212148)
daca e 1.9 tdi , ala este intercoolerul
nu cunosc daca 1.9 tdi de vw are si radiator de racire ulei...dar mai mult ca sigur este intercoolerul


sau intradevar, cum zice si clau, posibil sa fie cel de la aerul conditionat, daca este subtire

nu e de la aer cond ca ala e pozitionat in dreapta separat :D


All times are GMT +2. The time now is 09:38.

- Copyright 2026 4Tuning