Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Virtual Tuning 3D (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d.html)
-   -   Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d/9522-tips-and-tricks-intrebari-and-raspunsuri-discutii.html)

nytrous_oxide05 17-02-08 14:47

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
sry k am raspuns asa greu dar n-am mai avut timp sa intru...
@Grigo - folosesc turbo smooth cu valoarea 2 ...chiar nu intzeleg care e faza...poate o fi versiunea de max pe care o am proasta...nu stiu...sa fie prost piratata :))...

Aa si apropo, ma apucasem de interiorul unei masini...dar n-am apucat sa fac mai nimic...vroiam decat sa vad ca pozitionare cum ar veni niste scaune volanul etc si dupaia sa ma ocup de ele mai detaliat...am vrut doar o schema a interiorului...DAR...cu 2 scaune pe turbo smooth cu valoarea 2 si podeaua + partea din fatza unde ar fi venit bordul cu mesh smooth la 3...mi se misca zici k cine stie ce minunatzie am modelat...uitati-va si voi.. sunt doar niste rahaturi de box-uri putzin modelate si un plan indoit...nu-mi vine sa cred ca se poate misca asa cum se misca....si mai nou bomba: imi da eroarea aia cu The application has run out of memory and will now close. ....cum drequ frate la 2 gb jumate de ram sa ramana fara memorie de la 3 ***uri :rolleyes2

Sleepy_85 17-02-08 15:09

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
De ce fol valori asa de mari la turbosmooth, mai ales ca e la interior, pai cand le pui toate impreuna ce ai sa faci.

nytrous_oxide05 17-02-08 15:55

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
pai in primul rand nu mi-am dat seama ca 2-3 e o valoare atat de mare ca de la 2 box-uri si un plan sa se miste in halu in care mi se misca... cred c-o sa incerc sa iau max-ul 2008 poate se misca mai bine cu ala... spuneti-mi voi sunt yo absurd sau necunoscator cand zic ca de la nimicurile alea modelate se misca f prost pe configuratia mea si nu mi se pare normal?...

GRIGO 17-02-08 16:15

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
io zic sa lasi turbo la 2 ... eu asa il folosesc....
tu sleepy ce valoare folosesti ?

nytrous_oxide05 17-02-08 18:23

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by GRIGO (Post 1364070)
io zic sa lasi turbo la 2 ... eu asa il folosesc....
tu sleepy ce valoare folosesti ?

aa pai il las...dar totusi de ce s-o misca in halul asta de la 3 chestii amarate?... aa si app mi-am bagat 2008-ul si la fel se misca cand deschid fisieru ala... daca are cineva vreun sfat...raman dator...dau o bere la 4TDays :))..

ruver 17-02-08 18:30

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
nu stiu ce potate sa fie eu pot sa tin si masina cu TSmoot la 2(rotile... care au ff multe poligoane off de exemplu) si se misca rezonabil... incat pot sa vad in ansamblu cum stau lucrurile... si despre PC-uri nu stiu ce sa zic am instalat max-ul pe un pc mult mai performant decat al meu si se misca mai prost... asta nu inteleg de ce...

Sleepy_85 17-02-08 21:47

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
eu la tsmooth folosesc 1, maxim 2, dar 3 si 4 chiar nu are sens sa se foloseasca, daca un obiect este bine modelat nu are nevoie de mult tsmooth. T smooth nu ascunde greselile.
@nitrous: incearca sa faci altceva la ob tale, da un click dreapta pe obiect si alege "convert to\editable mesh", dar asta dupa ce ai scos turbosmooth si ai ramas cu obiectul simplu. Un motiv pentru care iti merge greu este ca probabil ai dat tsmooth si apoi ai mai pus un edit mesh dupa aia.Pune si tu un print screen cu wire si detaliile obiectului ca sa inteleg mai bine care e faza daca tot nu iti merge

D_DooM 18-02-08 15:39

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
e cv aq maxu si pcurile ... da' mie k imi lua pt un render d rez 1600 si niste setari care in max7 erau default ...in max9 imi lua 80 ore si ink mai crestea ... folosind vray ... si q niste setari p care mi lea zis ruver pt low ... imi lua 12 ore la 640 :| ... ma doare capu deja

ruver 18-02-08 16:06

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
mda tie iti lua 12 ore si mie 10 minute... randare aia... ai vazut...

GRIGO 18-02-08 21:10

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by ruver (Post 1366648)
mda tie iti lua 12 ore si mie 10 minute... randare aia... ai vazut...

atunci ar putea fi ceva din setarile maxului
la driver acolo .... ce aveti setat Openg GL sau Direct 3D ... cum e mai bine ...
sau nu stiu ... reinstaleaza maxu si nu te mai baga la setari ...

Sleepy_85 18-02-08 21:21

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
depinde si de sistem acuma, maxu ca maxu.

D_DooM 19-02-08 08:03

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
pai avea m3Du ... da' ma refer k la setarile vrayului am umblat ;)

Cobra2007 19-02-08 11:52

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by Cobra2007 (Post 1339864)
need a litle help :D banuiesc ca stiti multi dintre voi cum sa puneti un obiect intr-o poza reala...pfff eu nu stiu:oops: are cnv vre'un tutorial sau poate sa-mi explice cnv asa mai pe intelesu noobilor :Dpleasee!

Quote:

Originally Posted by Cobra2007 (Post 1340712)
uite asa mane http://www.cg-cars.com/forum/attachm...5&d=1170265009

si apropo, mai stie cineva si cum e cu self'ilumination : se facea un plan deasupra masinii si se aplica self'ilumination, nush poate zic gresit daia va intreb pe voi cum fac ca sa imi iasa si mie niste reflexii frumoase pe masina :D


ma ajutati si pe mine va rog:rolleyes2:sad:

mba 24-02-08 10:50

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
:cry:
am o problema.... am apasat ceva si nu stiu c...si nu mai imi apar sagetile alea de care trag ca sa mut obiectu ..sau vertexu ...chiar dak apas w sau e sau r ...ramane sageata la fel ca atunci cand nu era selectat "mutatu" sau "invartitu" :lol::lol: stie cineva c am apasat???

D_DooM 24-02-08 11:36

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
ai apasat p "x" ... apasa iar p "x" si ar trebuii sati reapara


All times are GMT +2. The time now is 07:23.

- Copyright 2026 4Tuning