Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   VW Vento - Proprietari (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/43290-vw-vento-proprietari.html)

timisoara80 23-08-08 02:08

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by turbatu' (Post 1553773)
sapt viitoare imi schimba arcurile pe spate..din nou.
sper ca astea sa fie mai tari ca alealalte.
daca pun 2 pers in spate, o trag dupa mine

salutare la toata lumea
ai schimbat arcurile? tot asa lasate stau? cineva mi-a zis ca stau asa din cauza ca sunt turcesti. undeva in timisoara face cineva arcuri la comandasi ti le si monteaza

timisoara80 23-08-08 02:23

Re: Proprietari de vw vento
 
[QUOTE=FANEX;1262755]
rog colegii sa-mi spuna daca la un far de vento se poate inlocui doar sticla,pentru ca m-am ales cu o mica gaurica in farul stanga,si daca da cum se procedeaza si cam la ce pret gasesc.



ai schimbat faru sau sticla?
da se poate schimba si numai sticla numa sa o gasesti. nu stiu in timisoara daca sunt dar in arad sunt sigur, eu am luat anul trecut cu 50 ron numa sticla
si am mai gasit far turcesc cu 150 ron nou. daca nu ai gasit sa imi spui si iti dau adresa si nr de tel de la magazin

paul_ral 24-08-08 14:45

Re: Proprietari de vw vento
 
1 Attachment(s)
Thule 404

turbatu' 25-08-08 13:05

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by timisoara80 (Post 1710712)
salutare la toata lumea
ai schimbat arcurile? tot asa lasate stau? cineva mi-a zis ca stau asa din cauza ca sunt turcesti. undeva in timisoara face cineva arcuri la comandasi ti le si monteaza

am schimbat arcurile..dar tot asa..le-am schimbat degeaba.Parca statea mai bine cu alea vechi :D. am mers la service si mi-a facut un test de suspensie..si mi-au zis ca-s amortizoarele..asta dupa ce tot ei mi-au zis inainte ca-s arcurile.
Am schimbat amotizoarele si nu mai am treaba. Am pus si cate 2 tampoane de cauciuc intre spirele de la arcuri. Nu mai am treaba si sta fain si in curbe.

Apropo, vrea cineva o pereche de arcuri spate? :D

folgore 25-08-08 20:08

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
baieti, am un vento 1.8 benzina din '94 ... imi trebuie si mie bara aceea mica de sub faruri, am avut un accident cu masina, am gasit tot pentru ea mai putin acea bara din tabla de sub faruri, ajutati-ma si pe mine cumva, poate o aveti voi sau stiti de unde as putea sa o iau. Eu sunt din Craiova, aici la dezmembrari nu am gasit-o,la Eurocar am facut comanda si mi-au trimis una de golf 3, nu am ce face cu ea ( cu 30RON celor care aveti nevoie :-), atat am dat pe ea ) , astept un raspuns aici sau pe mail [email protected] .


si inca ceva ... eu neavand cunostinte despre mecanica, absolut deloc,ce ar trebui sa schimb sa imi bage si mie aer la o intensitatea mai mare prin aeroterma, in laterale pur si simplu abia se simte ceva, in mijloc mai merge dar e clar ca nici acolo nu e ok, si asta cu butonul la 4.multumesc. :)

paul_ral 25-08-08 21:43

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
1 Attachment(s)
Bagheta de sub faruri ar trebui sa o gasesti la furnizori.
Comanda clapetelor la aeroterma nu iti functioneaza cum trebuie, ori rotitele de la clapeta centrala nu sunt aliniate, ori sigurantele ce mentin camasa cablului de comanda lipsesc sau sunt rupte. Am avut si eu o problema asemanatoare, butonul din dreapa al instalatiei nu comanda corect orientarea jetului de aer fiindca rotitele nu erau aliniate. In pozitia spre cap nici nu ajungea butonul rotativ. Filele 9 la 12 din pdf te va ajuta.

turbatu' 26-08-08 07:31

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by folgore (Post 1714715)

si inca ceva ... eu neavand cunostinte despre mecanica, absolut deloc,ce ar trebui sa schimb sa imi bage si mie aer la o intensitatea mai mare prin aeroterma, in laterale pur si simplu abia se simte ceva, in mijloc mai merge dar e clar ca nici acolo nu e ok, si asta cu butonul la 4.multumesc. :)

schimba filtru de polen sau de ce o fi ala..Cum deschizi capota, in partea pasagerului, chiar langa parbriz, e mascat de un plastic negru.
Costa vreo 20 de lei.
Daca nu merge asta, incearca ce a zis paul ral.

folgore 26-08-08 22:04

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
multumesc baieti, nu-mi vine sa cred , sunt un mare idiot, era atat de simplu, era din filtre ... voi incepe sa imi bag nasul peste tot, tre sa stiu tot ce se poate despre masina asta, imi palce la nebunie ce ati facut voi cu masinile voastre, incep si eu ;) ... o am de 2 saptamani ... ieri un amic de-al meu si-a luat si el una la fel, tre sa ma duc sa o vad. A mea nu are ABS, aveti idee cat costa montarea unui ABS, cam cat dureaza, pe unde imi recomandati sa o fac ... frate cate intrebari am, cand devin enervant sa imi spuneti sau daca pun intrebari la care s-a mai raspuns,sa imi spuneti sa dau scroll sa citesc :-P.

turbatu' 27-08-08 11:26

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
as vrea sa imi pun aer conditionat..stie cineva o firma in Timisoara sau Arad care ar face asa ceva?
daca ati sti si un pret informativ ar fi si mai bine :D

timisoara80 29-08-08 23:16

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by turbatu' (Post 1717670)
as vrea sa imi pun aer conditionat..stie cineva o firma in Timisoara sau Arad care ar face asa ceva?
daca ati sti si un pret informativ ar fi si mai bine :D

in arad stiu o firma care pune
anul trecut am intrebat si eu pe la ei si mi-au spus ca una second e pe la 500 euro iar noua vreo 1000 euro la care se mai adauga manopera dar nu mai stiu cat era

turbatu' 01-09-08 11:09

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by timisoara80 (Post 1722774)
in arad stiu o firma care pune
anul trecut am intrebat si eu pe la ei si mi-au spus ca una second e pe la 500 euro iar noua vreo 1000 euro la care se mai adauga manopera dar nu mai stiu cat era

pfu... mai bine schimb masina

bzsa 01-09-08 11:49

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Quote:

Originally Posted by turbatu' (Post 1726318)
pfu... mai bine schimb masina

si eu am vrut sa imi pun dar sincer am ceva cu ac ma doare foarte tare capul cand este in functiune mai ales la un drum mai lung dar cu clima e diferit

!!!ovidiu!!! 02-09-08 20:30

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
Apropo, stie cineva cam cat costa un climatronic de VW?

paul_ral 02-09-08 21:01

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
450-500 euro. Ma chinui eu sa gasesc tot ce trebuie

FANEX 04-09-08 21:19

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
4 Attachment(s)
timisoara80,am schimbat sticla farului,am gasit cu 42ron,rezultat bun,nu intra apa,nu se abureste.


zilele trecute i-am dat un polish la masina cu mana mea,a iesit f.bine pentru mine care nu am mai facut niciodata,am folosit o scula tip volan luata din metro cu 70ron si pasta de polish pe culoare SONAX cu 45ron,un tub ajunge pentru doua polish-uri complete.
am si niste poze dar sunt slabe,facute cu mobilul...


All times are GMT +2. The time now is 01:12.

- Copyright 2026 4Tuning