Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   CAR STYLING (https://forum.4tuning.ro/83-car-styling.html)
-   -   Kitsch tuning sau modificări care ne zgārie retina (https://forum.4tuning.ro/83-car-styling/5696-kitsch-tuning-modificari-zgarie-retina.html)

donz 01-02-10 21:57

re: Kitsch tuning sau modificări care ne zgārie retina
 
Quote:

Originally Posted by KTA87 (Post 3039956)
Nu stiu ce masina e asta la origine, dar nu arata rau...

ii chiar foarte reusit

o intrebare daca tunezi o masina si o faci cu totul si cu totul altceva decat e data de fabrica inseamna automat ca e kitsch???

pana la urma chesti cu kitsch-ul e o chestie de gust iar acest capitol nu se discuta pentru ca nu are nici un final

SV25MBN 01-02-10 22:00

re: Kitsch tuning sau modificări care ne zgārie retina
 
Kitschul are o definitie, nu e chestie de gust. Chiar daca sunt kitschuri care arata bine ;)

donz 01-02-10 22:02

re: Kitsch tuning sau modificări care ne zgārie retina
 
ia dami te rog si mie definitia a kitsch-ului

merci

SV25MBN 01-02-10 22:12

re: Kitsch tuning sau modificări care ne zgārie retina
 
1. KITSCH, kitschuri, s.n. Termen folosit pentru a determina un obiect decorativ
de prost gust. ◊ Reproducere sau copiere pe scară industrială a unor opere de artă, multiplicate si valorificate comercial. [Pr.: chici] - Din germ. Kitsch.
mdn
2. KITSCH, k'itschuri, s.n. ~ 2. Creaţie de nivel scăzut, artă de prost gust, pseudoartă.
nodex
3. KITSCH [pr.: kiciī ~uri n. 1) Produse
cu caracter de pseudoartă, caracterizate prin platitudine, imitaţie superficială a operelor de artă; lipsă de originalitate. 2) Reproducere sau copiere pe scară industrială a unor opere artistice.

b01uxd 01-02-10 22:15

re: Kitsch tuning sau modificări care ne zgārie retina
 
u zici aici.. reproducere sau copiere pe scara industriala a unor opere de arta....e reproducere dupa ce duba aia, sau ce masa o fi?..si lipsa de originalitate....numa lipsa de originalitate na avut ala care a facuto...sunt unel masini care sunt exceptii

SV25MBN 01-02-10 22:16

re: Kitsch tuning sau modificări care ne zgārie retina
 
S-au mai purtat discutiile astea de zeci de ori pe threadul asta. Unii nu puteti sa intelegeti. Nu vorbim de gusturi, daca arata bine sau nu. E vorba de definitie. Poate sa fie masina originala, Honda, si sa aiba doar faruri de BMW, si sa arate superb, e din start kitsch.

donz 01-02-10 22:18

re: Kitsch tuning sau modificări care ne zgārie retina
 
spunei kitsch la honda aia da tiar placea so stii pe numele tau si in fata casei tale , daca asa se pune problema orice tuning e kitsch si sa fim realisti cam orice tuning e inspirat dupa ceva, => KITSCH

b01uxd 01-02-10 22:19

re: Kitsch tuning sau modificări care ne zgārie retina
 
Quote:

Originally Posted by SV25MBN (Post 3040390)
S-au mai purtat discutiile astea de zeci de ori pe threadul asta. Unii nu puteti sa intelegeti. Nu vorbim de gusturi, daca arata bine sau nu. E vorba de definitie. Poate sa fie masina originala, Honda, si sa aiba doar faruri de BMW, si sa arate superb, e din start kitsch.

tu dai 3 definitii...eu iti arat ca masina nu se incadreaza...u imi zici ca unii nu puteti sa intelegeti....adik dak nu pot sa ineleg inseamna ca sunt neintelegator...adik sunt prost, adik u imi zici mie ca sunt prost pe un forum public, ms prietene esti un adevarat

SV25MBN 01-02-10 22:23

re: Kitsch tuning sau modificări care ne zgārie retina
 
Quote:

Originally Posted by donz (Post 3040402)
spunei kitsch la honda aia da tiar placea so stii pe numele tau si in fata casei tale , daca asa se pune problema orice tuning e kitsch si sa fim realisti cam orice tuning e inspirat dupa ceva, => KITSCH

Ce legatura are daca o vreau eu sau nu? Nu mai fiti copii. Poti sa faci tuning si fara sa copiezi alta marca.

Quote:

Originally Posted by b01uxd (Post 3040405)
tu dai 3 definitii...eu iti arat ca masina nu se incadreaza...u imi zici ca unii nu puteti sa intelegeti....adik dak nu pot sa ineleg inseamna ca sunt neintelegator...adik sunt prost, adik u imi zici mie ca sunt prost pe un forum public, ms prietene esti un adevarat

Nu esti prost daca ai niste conceptii peste care nu poti sa treci. Ai inteles tu gresit.

sparly 02-02-10 00:52

re: Kitsch tuning sau modificări care ne zgārie retina
 
10 Attachment(s)
aveam lampa lui aladin ,si i-am cerut cateva dorinte ,sa am trei faruri la masina,sa fiu boss,sa am logan,sa am bmw in loc de dacie , si multe prize ,si dorintele s-au implinit

pitibraila 02-02-10 10:12

re: Kitsch tuning sau modificări care ne zgārie retina
 
Ce fel au stricat Mercedesul din prima pozaa :O nau mila astia:|

b01uxd 02-02-10 11:08

re: Kitsch tuning sau modificări care ne zgārie retina
 
3 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by SV25MBN (Post 3040420)
Ce legatura are daca o vreau eu sau nu? Nu mai fiti copii. Poti sa faci tuning si fara sa copiezi alta marca.



Nu esti prost daca ai niste conceptii peste care nu poti sa treci. Ai inteles tu gresit.

te rog sa te rezumi strict la a raspunde la ce te intreb. Conform definitiilor date de tine audiul tt din poza din mijloc se incadreaza la kitsch( am atasat si poza cu audi tt simplu si poza cu masina pe care o copiaza audi r8 )...dak da de ce dak nu de ce.....ms.

aleks 02-02-10 11:31

re: Kitsch tuning sau modificări care ne zgārie retina
 
După mine să pui elemente vizuale definitorii ale unei alte mărci pe maşina ta mi se pare ţiganeală.
E acelaşi lucru ca şi cum ai pune stema de Mercedes de pe capotă pe un BMW. Sigur, gusturile unora n-ar fi deranjate de aspectul ăsta, dar totuşi aspectul maşinii n-ar fi mai puţin stricat de respectivul element.
Că īntr-adevăr nu e cazul să exagerăm, şi că schimbul de elemente cu cele ale altui model din gamă (pānă la un punct) sau ale altui nivel de echipare al aceluiaşi model sunt aceptabile, e de īnţeles, totusi, o Honda cu bot şi spate de BMW e o lucrare tehnică reuşită a tinichigiului care a făcut-o, dar atāt.

SV25MBN 02-02-10 19:09

re: Kitsch tuning sau modificări care ne zgārie retina
 
Quote:

Originally Posted by b01uxd (Post 3041686)
te rog sa te rezumi strict la a raspunde la ce te intreb. Conform definitiilor date de tine audiul tt din poza din mijloc se incadreaza la kitsch( am atasat si poza cu audi tt simplu si poza cu masina pe care o copiaza audi r8 )...dak da de ce dak nu de ce.....ms.

Sunt totusi elemente ale aceluiasi producator, nu e acelasi lucru cu faruri de E92 puse pe A4 B7 sau orice alta idee ti-ar putea veni in cap. Din punctul meu de vedere, nu mi-as dori ca TT-ul meu sa semene cu un R8, dar daca e sa o iei asa nu ai mai vedea A3-uri 1,9TDI cu sigla S3, 320d-uri cu sigle de M3, etc. Si nu ma refer doar la sigle. Nu mi se pare o idee buna sa incerci sa iti faci masina sa para ceva ce nu este. Dar astea sunt polemici si ne departam de topicul threadului, adica kitschul. Mai bine decat definitiile care ti le-am dat si zecile de pagini de discutii despre subiectul asta pe threadul asta, nu am cum sa te lamuresc.

iuly_007 02-02-10 20:06

re: Kitsch tuning sau modificări care ne zgārie retina
 
Quote:

Originally Posted by SV25MBN (Post 3043326)
topicul threadului

corect era subiectul threadului
topic=thread


All times are GMT +2. The time now is 00:16.

- Copyright 2024 4Tuning