![]() |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Da mareste subdiv de la Vray Light ca de aia nu iese clar
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
am si yo o intrebare cam tampita dar chiar nu mai tin minte unde era chestia aia asa ca va intreb :D.... era undeva o chestie legata de bitmap-uri...aveai ceva de genu enable high quality bitmaps sau use high quality bitmaps...ideea e ca am bagat niste blueprint-uri si se vad cam neclar desi dimensiunile planurilor pe care le-am pus si dimensiunile pozelor sunt aceleasi... sunt sigur k era undeva treaba asta cu high quality bitmaps sau ceva d genu asta...astept rasp kt mai rpd ...ms :D
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
intra la customize>preferences>viewports>config driver si selecteza 512 si 1024
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Quote:
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
1 Attachment(s)
inca o intrebare mai am si yo :D.... la un moment dat incepe sa mi se miste super naspa programu...dar doar in fisieru in care lucrez... e ceva legat de numaru prea mare de poly-uri sau ceva d genu asta sau nu stiu yo despre ce vb? :))... oricum ideea e ca de la un moment dat mi se misca naspa orice-as face...lucru pe care nu prea-l inteleg pt ca desi stiu ca max-ul e un program care foloseste resurse serioase am AMD X64 3000+ cu 2,5GB Ram Kingmax & Nvidia GeForce8800GT pe 256mb ... am ce sa-i fac ca sa se miste klumea ca nu pot sa termin si yo prima mea masina :((...
p.s. am pus o poza cu ea terminata(oarecum k mai am muuuult de lucru la ea) chinuit dar am multe locuri unde trebuia reparata ca nu terminasem modelatu caroseriei :x si a inceput sa se miste prost...(jantele & cauciucurile sunt model propriu :D nu sunt alea de pe blueprint-uri :P) |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
probabil k in timp c lucrezi ai pornit meshsmooth/turbosmooth pornit ... inchidel in timpu ala ... ascunde componente ale masinii p care nu le folosesti momentan ... anumite elemente c sunt gata dai click dreapta p ele>properties si bifezi "display as a box" si o sati arate daor un cub cva in locul la entregul element pt a nu mai cosnuma mutle resurse ... hmm .. daca mai e si altceva sa posteze si altcineva k mie numi mai vien in minte nik acu
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
nytrous, pune si u un wire si te-as sfatuii ceva dar nu vreau sa ma iei de dusman, fa masina din nou :-) are greseli multe, si eu sunt benginer ca si tine dar am reusit sa fac acel audi....iti trebuie doar vointa si rabdare ;-)
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
sincer sa fiu la cum arata masina poti sa ai si 4 la intensitatea la smoth... ca nu ar trebui sa ai probleme cu configratia care o ai...
eu am reusit sa ma descurc cu cateva milioane de poliogane... pe o configuratie mult mai slaba.... si cand spun mult ma rafer mult.... :( (cu cat folosesti un numar mai mare de poligoane cu atat iti trebuieste mai multa memorie (RAM) si eu mi-am fortat farte mult pc-ul cu 768... pe un model cu foarte multe poligoane...) nu stiu exact ce sa zic care e cauza... de regula din cauza poligoanelor dar nu vad cazul aici... |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
Quote:
ce folosesti turbo smooth sau mesh smooth ? la ce valoare sunt ? |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
need a litle help :D banuiesc ca stiti multi dintre voi cum sa puneti un obiect intr-o poza reala...pfff eu nu stiu:oops: are cnv vre'un tutorial sau poate sa-mi explice cnv asa mai pe intelesu noobilor :Dpleasee!
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
apesi 8 si pui la map poza care o vrei....si pe urma faci un plan sub obiect si ii pui k material matte shadow....asa vrei?? altfel nush...photoshop
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
uite asa mane http://www.cg-cars.com/forum/attachm...5&d=1170265009
si apropo, mai stie cineva si cum e cu self'ilumination : se facea un plan deasupra masinii si se aplica self'ilumination, nush poate zic gresit daia va intreb pe voi cum fac ca sa imi iasa si mie niste reflexii frumoase pe masina :D |
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
am si io o intrebare...sper sa nu par penibil....cam in cat timp terminati o lucrare de dificultate medie ???
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
depinde c intelegi prin "dificultate medie" ... paote depinde d tema alesa ... experinta fiecaruia (io spre exemplu nu fac intrioare d masini k nu ma pricep) ... etc .. da' din cate am vazut ... in 3-4 sapt daca se lucreaza seriso cativa d p aici pot face o masina reusita cap-coada
|
Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
ms ..dureaza destul de mult :confused2
bafta ! |
| All times are GMT +2. The time now is 18:21. |
- Copyright 2026 4Tuning