Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Virtual Tuning 3D (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d.html)
-   -   Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d/9522-tips-and-tricks-intrebari-and-raspunsuri-discutii.html)

TazAless 09-04-06 15:38

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
atunci nu stiu... mie imi merge mereu poate e de la program reinstaleaza-l :D

TazAless 09-04-06 19:02

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
am si eu o intrebare:
mi-a disparut meniul de sus :((((( cred ca am apasat ceva din greseala nu stiu... cum pot sa il fac sa apara la loc?

ranek 10-04-06 17:13

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
5 Attachment(s)
@pt cei care au facut tutorialul 1 , si pt ad1>>> la punctele 21-24 , ceva nu se intampla la mine . Cand selectez toate 5 spite nu imi apare nici un selection si nici un edge acolo unde ar trebui sa apara . Daca selectez doar 1 spita , apare edge dar nu se fac mai multe poligoane dak selectez o margine si trag de ea.. ??? Ceva raspunsuri ?!

ranek 10-04-06 17:32

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
mda... am "descoperit " , trebuia tinut apasat shift ... :))

ranek 10-04-06 17:58

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
am terminat janta , dar am dat reset :(((.... o mai fac odata.. :P acum alt model.. ;)

TazAless 10-04-06 18:02

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by TazAless
am si eu o intrebare:
mi-a disparut meniul de sus :((((( cred ca am apasat ceva din greseala nu stiu... cum pot sa il fac sa apara la loc?

pe mine nu ma ajuta nimeni ? :cry: nu se pricepe nimeni mai bine la meniul de la 3dsmax?

ad1 10-04-06 18:25

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
click dreapta pe meniu ramas,selectezi tools bar si gata

ad1 10-04-06 18:30

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
click dreapta pe meniu ramas,selectezi tools bar si gata

TazAless 10-04-06 18:38

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
ms mult, gata am rezolvat :D

ranek 10-04-06 21:00

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
Prima chestie facuta de mine in 3d max...:( arata cam nasol , dar sper sa ma perfectionez in timp . Am o gramada de intrebari si nu stiu cui sa le pun , sa nu deranjez :P ! macar la vreo 3-4 dak puteti sami rasp as fi recunoscator:
1. De ce dupa ce dau smooth , se vede cam coltzuros ?! Am omis eu vreo optiune ?!
2. Cum se fac ridurile de pe anvelope ?!
3. Cum fac sa imbin spitele cu tubul jantei(dupa cum se vede in poza , nu prea mia iesit :( )
4. Cum sa decupez anumite portiuni dintr-un plan ?!
Deja m-am apucat de lucrat , si o sa studiez de acum inainte mult timp maxu' :P , pana una alta roata >>>>

Ju!ceD 11-04-06 10:41

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
4 Attachment(s)
imi puteti face si mie bluesprinturile astea k nu resuesc .. sa mi le faceti .max k incerk de atata timp NO DREAMS

ranek 12-04-06 14:24

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Stie cineva cum se fac ridurile alea de pe anvelopa ??? DACA DA .. postati si voi un tutorial , sau vb pe mail !

Ju!ceD 12-04-06 22:00

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
Stiu eu da e cam greu de explicat si numi emre butonul de print .. asa ca incerc sati explic...

1) creezi un tube (cauciucul), de preferat 7 segmente cu 5 semente
2) il selectezi si dai MeeshSmoth
3) cele doua linii din tube care ar forma mijlocul ( patea pe care ar fii linile specificie cauciucului) le selectam cu edge...apoi apasal loop
4) dam rotate si el rotim putin in sus pana iese un zig-zag
5) selectam cu edge toate linile kre vrem sa le facem gropi..si apasam casuta de la extrude unde scriem odata -0,841 si 0,343 sau invers nuami tin minte
Si gata ar trebui sa iasa asa
(eu nam facut 7 seg )
si nam dat MessSmoth

ranek 13-04-06 11:13

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
stie careva un site cu tutoriale pt facut masini , parti de masini ???? am cautat pe google , dar numai "dead-end" !! :(

GRIGO 13-04-06 20:19

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
pentru riduri se folosesc in general texturi............................asa stiu eu

ca sa atasezi tubu de spitze faci asa.......selectezi tubu si vezic a pe undeva pe jos in dreapta scrie atach sau cam asa ceva dai clic pe atach .......apoi dai click pe spitze ..........stiu ca am explicat ca P**A da daca nu ai inteles mai intraebama o data

ranek 15-04-06 15:40

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
2 Attachment(s)
Am incercat sa fac o janta , dar vreiam sa iasa mai "patratzoasa" , in schimb cand dau MeshSmooth se face asa >>>



Se poate da smooth doar pe portiuni ?! poate cineva sa raspunda ; dak nu am fost prea clar , pot sa mai explic odata :D!!

ranek 15-04-06 16:47

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
O tentativa de cauciuc mai real .. :|

ranek 15-04-06 17:02

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
ce parere aveti de asta !? mergE?

ranek 15-04-06 17:10

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
Sry dar nu mai mergea editu' :)) Astept pareri despre randare si modelul anvelopei :)

PS: sunt incepator ;)

GRIGO 16-04-06 15:54

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
am si eu nevoie de ajutor nush cum sa pun un desen pe masina ma poate ajuta cineva ?

ranek 16-04-06 18:01

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
am o MARE problema ... fac planele pentru masina , cu toate nu stiu dak leam facut corect , si cand incep sa fac un poligon (dupa ce il fac EditablePoly) nu vad nici o line cand apas pe Edges .... STIE CINEVA, DE CE???

TopArt 16-04-06 18:52

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by ranek
am o MARE problema ... fac planele pentru masina , cu toate nu stiu dak leam facut corect , si cand incep sa fac un poligon (dupa ce il fac EditablePoly) nu vad nici o line cand apas pe Edges .... STIE CINEVA, DE CE???

...pentru ca va grabiti prea tare sa invatati sa faceti masini inainte de a cunoaste si a invata softul respectiv si comenzile softului...
:rolleyes2

...apasa F2 succesiv, vezi ce se intampla, apasa F3 succesiv, vezi ce se intampla, apasa F4 succesiv, vezi ce se intampla. si invata programul, invata comenzile, vezi ce/care/cum face... nu se face nimic peste noapte, fara munca. nu mi-o lua in nume de rau, ia-o ca pe un sfat. graba strica (intotdeauna) treaba.

ranek 16-04-06 20:05

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
ms pt sfaturi , nu tio iau in nume de rau , si ai dreptate ... am mai stat vreo 5 minute si am umblat si am rezolvat problema ... :) dar nu am mai postat pe forum ...

peter 18-04-06 21:07

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
si yo vreau sa ma apuc sa invat 3d max...sapt asta...e greu de invatat imi ia mult timp ?

Ju!ceD 18-04-06 21:32

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
peter: incearca sa faci janta din tutorial si o sa prinzi multe lucruri elemementare ( nu ca sunt eu ala bun, dar pe mine ma ajutat mult tutorialul)

Apropo lucrez la un ursultetz... cred k vineri e gata cu retusuri...Am facut janta astept parerile voastre :D

ranek 18-04-06 21:46

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
:( ... mie nu-mi place janta... :( asta e , ai zis k vrei pareri ;)

ranek 18-04-06 21:47

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by peter
si yo vreau sa ma apuc sa invat 3d max...sapt asta...e greu de invatat imi ia mult timp ?


ITI ENORM DE MULT TIMP , DAR SI SATISFACTIILE SUNT PE MASURA si cred k toti sunteti de acord...(mai ales la inceput)


oricum , SUCCES!!! :peace:

Ju!ceD 18-04-06 22:21

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by ranek
:( ... mie nu-mi place janta... :( asta e , ai zis k vrei pareri ;)

ieah....nu e o janta personalizata...e o janta simpla pe care am vazut-o la multe ursulete :D

peter 19-04-06 09:43

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
acuma downloadez 3d studio max..si tutuoriale....

m-am cam plictisit de photoshop...3d studio max...e altceva..faci totul cum vrei tu...


noroc baietii,

ranek 19-04-06 10:28

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by peter
..faci totul cum vrei tu...


Ar mai fi o problema ... DACA STII ;) !!!

peter 19-04-06 12:59

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
unde gasesc tutoriale ptr masini ? un link ceva....

GRIGO 19-04-06 17:35

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
ca sa faci masini iti trebuie blueprinturi vezi pe www.the-blueprints.com

peter 19-04-06 19:35

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
pai si cum pun blue printu..nui imagine ? ca nu pot sa o deshid cu maxu

GRIGO 22-04-06 18:59

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
o sa incerc sa iti explic cat dse bine pot.....
deci faci 4 plane fata spate lateral si de sus
selectezi un plan ....(sus jos lateral spate unu din ele)apesi m ....selectezi o sfera si dai click mai jos la difuse .........alegi bitmap....o sa se deschida o fereastra ..si alegi poza care vrei sa o pui sus jos etc
daca nu ai inteles ceva mai intereabama ..stiu ca am explicat ca P**A

GRIGO 22-04-06 19:03

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Acum am si eu o intrebare..............
fratilor care mi-ati trimis ma pe mail brazilu ca vreau sa vb cu el cum dreaq il instalez .......ca nush.......

vlad_VSV 24-04-06 18:12

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
fratilor care aveti ceva crack sau serial number pt (3D studio Max 7) ca io l-am luat de pe net si ii trial ...da-ti pm

GRIGO 24-04-06 21:07

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
pai cauta si u pe net ...tre sa il gassesti

vlad_VSV 24-04-06 22:20

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
am facut rost de keygen....acu il am pe veci nu numa pentru 30 de zile....dar mai e o problema ...io imi prind degetele de numa:D:D:D:D:D....

GRIGO 24-04-06 22:46

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
bravo dai bice frate ......spor la treaba ......

soricelu 01-05-06 15:24

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
2 Attachment(s)
cum fac cauciuc ?


All times are GMT +2. The time now is 13:50.

- Copyright 2026 4Tuning