![]() |
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
msms, arata cat de cat mai real in poza ta...apoi nhoa nu se compara o camera de tel cu un aparat serios :)
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
long time no post din partea mea si e urat :( deci sa recapitulez putin...
multe nu s-au schimbat, am avut o mica problema la electromotor (carbunii/periile), s-au mancat neuniform din pacate si asta mia cauzat probleme la pornire pana in mom in care nu a m-ia mai pornit deloc, oricum, easy fix overall. deatunci merge unsa si nu am mai avut probleme, cat despre modificari din pacate nu a fost timp si in special bani :( dar vor incepe cat de curand in prima jumatate a anului, (nu ceva extraordinar, doar planurile ce mi le-am propus: faruri complete, suspensii, frane, admisia). acuma pe de alta parte tot asteptand sa vina iarna propriu zis si pe la noi aici in cluj, sa pus praful si se pare ca nu vine deci am decurs la urmatoarea cea mai buna metoda de distractie, care din pacate a venit cu un cost, si anume poleiul respectiv cauciucuri praf...deci acuma daca intradevar vine iarna, i'm doomed, nuj daca voi porni de pe loc :)) uitati aici un filmulet cu despre ce vorbesc :) https://www.youtube.com/watch?v=hNPGW_2WY4M |
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
vin cu vesti bune! insfarsit mi-am gasit o pereche de faruri impecabile cu lupa pe faza scurta si sunt tare mandru k am reusit sa le iau la schimb cu ale mele cele fara si o mica diferenta! arata bestial si acum insfarsit drumul sa deschis pentru xenon si angel eyes white ccfl.
desi va dura putin pana le voi avea pe toate vreau sa va intreb ce credeti ca ar merge mai bine, luand in vedere culoarea masinii si viitoarele angel-eyes albe neon, xenon de 6000k sau 8000k? logic k instinctiv vreau 6000 deoarece sunt mai multi lumeni dar mi-e frica sa nu fie prea albastra culoarea si sa nu mearga cu angelurile...voi ce zice-ti din experienta voastra?:D plzplz |
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
Alex.. mai tii minte cum lumina masina mea? eu aveam 6000k si pe proiectoare si pe faruri...
Eu recomand 6000k, o sa fie super... destui lumeni, si nuanta de albastru perfecta... 8000k e si mai albastru, foarte albastru. Eu acum pe masina am 5000k sunt aproape cele de fabrica.... (la distanta par albastre, dar lumina e perfect alba) |
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
Quote:
sa imi spui si mie dupa ce iti gasesti angel-eyes.. ce model .. ce culoare.. ce pret samd... ms . si bafta cu masina .. culoarea imi place ft mult |
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
Felicitari pentru achizitie,dar sincer pana acum nu am vazut 318IS cu 240km in bord
Mult noroc si fara incidente |
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
Quote:
eu am vaz mai multe cu 240 decat cu 260 la 1.8is. |
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
pai normal ca mai normal e sa aibe 240 deoarece ea prinde un maxim de 225km/h, eu am prins cu ea 213, dar mai avea cam 200 ture pana la linie... asa ca m-ai mergea umpic..dar 260 nu prea are sens din fabrica, ca nu va prinde nici peaproape.
oricum, back on the subject in-hand. azi fiind o zii ploioasa aici in cluj multi au mers cu farurile pornite..si chiar am fost atent dupa masinile cu xenon din fabrica care din cate am inteles au undeva intre 5-6k si vreau sa spun ca sunt destul de multumit de culoarea lor, deci voi ramane pe 6000k :) ms de sfaturi si de urari! si acum un mic pool pt voi la care deja ii cam stiu rezultatul...S-ai vopsesc narile(in negru) pana la urma? :D |
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
2 Attachment(s)
am si eu 6000k si se vad super ok...uite o poza klara cum se vad ziua....exact ca un xenon adevarat,si eu nam nici lupe.
alea de 8000 sunt prea albastre....se vad ceva de genu asta(a 2 poza),in a 2 poza sunt tot ale mele dar facute cu telu,asa se vad alea de 8000 live. |
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
da, clar, sunt mult prea albastre cele de 8000. foarte bine se vad cele de pe masina ta, dau foarte bine! ms mult de poze si felicitari pt nervoasa, arata bestial!
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
Salutare, am vazut masina pe viu si arata foarte bine (foarte intretinuta), de interior ce sa mai vorbesc.
Bafta cu masina si cat mai multi km fara incidente ;) |
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
Quote:
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
1 Attachment(s)
azidimineata grabindu-ma la faculta am facut repede o poza cu telu...
deci, le vopsesc sau nu? :D |
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
Quote:
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
Quote:
Si eu zic sa faci narile negre... daca ai putea sa le faci negru metalizat ar fii super... bafta |
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
Vopseste-le!!Spor la treaba! :D
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
Hai la noi k ti le vopsim; in jumate de ora e gata treaba. Si eu le-am vopsit de o saptamana.
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
4 Attachment(s)
le vopsim le vopsim, numa sa se faca vreme faina, ca pe ploaia asta...
oricum un mic update, din lipsa de lucruri de facut, am avut eu o idee mai demult care m-am gandit sa o pun in practica. este vorba de un buton clona la cel de la trapa, jos in consola. ma enerveaza ca la inchidere a 2-a pozitie de la buton nu actioneaza inchiderea automata, nu stiu de ce, si nu e din cauza butonului, asa e proiectat, si ca sa nu stau ca un popandau cu mana apasand in plafon pana se inchide trapa m-am gandit sa mai pun unul jos langa bricheta si ASC. a fost umpic mai complicat sa trag firele de sus pana jos dar nu a fost o problema mare. apoi a trebuit decupat un loc mai mare pe consola ca altfel nu intra si camasa butonului ci numai butonu si asa arata aiurea. acum am terminat de decupat si umpic mai incolo ma duc sa-l montez pe masina. poate unora li se pare inutil dar eu fiind foarte lenes vreau ca aproape totul sa-mi fie la 10 cm de mana :D pana una alta niste poze: |
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
Quote:
foarte tare :D eu vroiam sa fac asta dar pe consola,cum e la cabrio butonul pentru toate 4 geamurile.dar a venit iarna si nu mai mi-a pasat :lol: |
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
pe consola, adica langa schimbator nu? (defapt cred ca te referi la un alt buton de care eu nu stiu, ca inca nu am stat intr-un cabrio, dar ma gandesc ca ar fi util un buton pt toate 4) si eu m-am gandit acolo dar m-am decis totusi ca e mai bine sa dau o gaura intro piesa care se poate schimba cu usurinta, in caz k se intampla oare'sh'ce :-P
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
frumoasa pisica...doar e IS:-)...ca vb aia...ne-am cam saturat de maidaneze pe strazi...ma bucura sa vad si cate o birmaneza pur sange;)...s-o stapanesti sanatos
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
Quote:
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
2 Attachment(s)
Quote:
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
arata foarte bine! din cate se vede e chiar intretinuta!
de ce e editie limitata? ce e diferit la ea, inafara de kitul complet exterior (nu stiu daca si interior :-P) M? |
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
kit complet M:exterior,interior,articulatii...plm...peste tot scrie bmw motorsport limited edition...pe bandouri.pe bord...in acte...am inteles ca sunt decat vreo 10.000 de bucati.eu sunt al doilea propietar...si am luat-o exact asa cum o vezi;)
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
e superba, felicitari!
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
Quote:
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
5 Attachment(s)
din pacate inca nu am avut cum sa vopsesc narile avand in vedere ca de 3 sapt vremea aici o tine incontinuu intr-o ploaie sau ninsoare si weekendu asta participand la sibiu, chiar nu am avut cand, oricum, cat de curand! (ma gandeam ca sa fac o treaba buna sa dau 3 straturi de vopsea neagra metalizata iar apoi unul sau doua straturi de lac, ce zice-ti, e ok?)
pe langa asta acum imi fac temele pt un viitor "proiect" si anume cold air intake cu heatshield si am o intrebare in legatura cu cutia de aer stock si anume 1 la mana are o mufa cu 2 conectori ce intra in ea, chiar in fata, ce-l mai probabil raspuns fiind senzor de temperatura, si doi la mana, in stanga cutiei propriu-zise mai este o bucata , tot o cutie mai mica a carei singura conectivitate este cu cutia principala printr-un tub de vreo 5cm diametru, in partea de desupra filtrului. sper ca din poze sa va dati seama mai bine despre ce vorbesc. Vreau sa stiu, daca voi stiti, ce anume e? ca ma tot gandesc dar nu pot sami dau seama, nu mai are nimic altceva, nici gauri nici tuburi, mufe, nimic..doar tubul inter-conector. dealtfel aceasta nu iese cand demontez cutia cu totul, nu stiu daca sunt chiar "sudate"(nu cred), dar nici nu cade si nici nu se misca... Si acum intrebarea finala, ar fi ceva probleme daca acea mufa impreuna cu cutia respectiva vor lipsii total din sitemul de admisie? pe de alta parte vreau sa-mi laud si sa-mi felicit masina deoarece s-a comportat cum nici macar nu-mi imaginam la sibiu! sunt extrem de mandru ca din totalul de 19 masini din grupa 3, cuprinse intre 1600-200cmc (fara turbo) eu cu RSA-ul am iesit pe locul 9, si probabil se putea si mai bine daca aveam niste gume cu profil pe ele, ca astea imediat ajung la sarma si din pacate numa sapt viitoare pot sa le schimb! atasez un tabel sa vedeti exact si ce masini erau! Pacat ca mi-au gresit motorizarea pe tabel :( in loc de 1.8is au trecut 2.0, si le-am zis dar mi-au zis k nu conteaza asta :|. numele meu este Vaida Alexandru. (precizez ca kadett-u, 205-u, scirocco-u si Gsi-u erau toate doar cu un scaun cupa la interior, in rest, metal, putine road legal :-P) si inca ceva, pt cei care stiu de aplicatiile Dynolicious sau PocketDyno pt iPhone sau iPod touch care iti calculeaza timpii pe 402m, cu tot cu putere, forte G etc etc, vreau sa va asigur ca cel putin din pct de vedere al timpilor si vitezei puteti sa va bazati pe el! la ambele manse am testat cu ipodul meu si PocketDyno (versiunea free) si diferenta dintre timpii reali si iPod a fost de 30 respectiv 20 sutimi :) deci, tot respectu, chiar merge! |
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
2 Attachment(s)
am scos fisele din iPod... asa se prezinta :) prima poza:m1; a2-a:m2.
timpii reali au fost: m1: 16.560 m2: 16.210 |
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
nu are nimeni idee ce e cutia aia nenorocita??
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
Quote:
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
misto k are autoblocant, banuiesc ca se invarte frumos...discuri pe puntea spate cred k, cam toate au...
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
se invarte...se invarte....cerce...burne...:-P:-P...de toate....modelele normale 1,6 si 1,8 nu au discuri spate
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
Quote:
1,6 si 1,8 intradevar nu au discuri ci tamburi ! |
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
4 Attachment(s)
insfarsit sa facut frumos afara, am prins si eu o zi libera si am facut narile, mai trebuie retusata una dintre ele, care nustiu cum are o portiune care a iesit ciudat, in rest au iesit bine.
parerea mea e k exact cum e masina acuma parca se potriveau mai bine cromate, dar arata umpic mai sportiva asa cu ele negre, dar ca sa dea bine cu toata masina, va trebui neaparat sa pun folii, sa schimb plasa din bara, eventual o buza neagra, ca asa doar narile negru cu culoarea asta nu dau asa de perfect...eu asa o vad, voi ce ziceti, k ma-ti tot inebunit sa le vopsesc, NA! :P :)) :twisted: |
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
da bine...stai linistit..nu te mai agita atat:-P
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
hehe, nu ma agit, ca si mie imi place doar k mi se pare k lipseste ceva, nu e completa...
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
Quote:
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
iti lipseste buza OEM de pe bara de M ;)
|
Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
Quote:
@bmw_motorsport... =)) |
| All times are GMT +2. The time now is 13:03. |
- Copyright 2026 4Tuning