Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Dacia (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia.html)
-   -   DACIA 1300 clasica (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia/87542-dacia-1300-clasica.html)

aditza579 11-12-11 14:45

Re: DACIA 1300 clasica
 
Interesant tratamentul pe care vrei sa-l aplici tu. Pana sa aud de la tine ca exista un asa grund 3 in 1 ma gandeam sa fac alt tratament caroseriei, cum ar fi:
-rust converter
-grund bicomp. in 2 straturi
-mastic pensulabil la suduri si incheieturi
-vopsea in 2 straturi date gros
-vaselina
Cam la asa ceva ma gandeam, dar de cand am auzit de acest asa zis grund miraculoas 3 in 1, cred ca mi-am schimbat planurile. De ce dai cu mastic pensulabil intre straturile de grund?, adica poti sa dai grundul apoi masticul si apoi mai dai niste vopsea, eu asa as face.

PH-05-TTM 11-12-11 17:51

Re: DACIA 1300 clasica
 
Pai de 3 ani de cand se tot lucreaza la ea...am reusit sa ma informez si eu sa pot aplica cel mai bun tratament caroseriei.Asta este tratamentul pe care-l voi urma pana la capat.Am observat ca se pastreaza exact cum trebuie dat fiind faptul ca masina a trecut prin toate conditiile nefavorabile..chiar s-a mentinut bine.

Mitza93 11-12-11 18:13

Re: DACIA 1300 clasica
 
Bravo,se lucreaza nemteste,tine-o tot asa!

adrian_YLI 11-12-11 18:19

Re: DACIA 1300 clasica
 
Quote:

Originally Posted by PH-05-TTM (Post 4771019)
Sincer...la inceput am crezut ca aceasta caroserie este usoara dar m-am convins ca nu e asa..astept si parerea lui yli...

personal si pt tine
pararea mea o stii deja
dar pt altii nu cred ca conteaza doar cand o sa vada terminata

PH-05-TTM 11-12-11 18:33

Re: DACIA 1300 clasica
 
ce diplomat esti:D

adrian_YLI 11-12-11 18:49

Re: DACIA 1300 clasica
 
INCERC...........sa fac si sa fiu cat mai simplu................

bolidu' 11-12-11 19:20

Re: DACIA 1300 clasica
 
Quote:

Originally Posted by PH-05-TTM (Post 4771754)
Pretul este de 125 de lei cutia de 2 L.Si aceeasi cutie am gasit-o la 98 de lei dar nu prea au multe clori....dar se rezolva.

Nu am vazut cutia.am crezut ca sunt la litru. in cazul asta am nevoie de 2 cutii...sper sa ajunga...insa le lasam dupa sarbatori.

PH-05-TTM 11-12-11 19:26

Re: DACIA 1300 clasica
 
Ok...

freestyle rider 11-12-11 19:46

Re: DACIA 1300 clasica
 
Pe la noi se face un amestec de vaselina grafinata cu ulei, astfel incat se poate aplica la pistol, iese foarte bine, se uniformizeaza si intra prin toate locurile. Iar in praguri, lonjeroane, aripi se baga vaselina amestecata cu parafina(la cald), dupa ce se raceste, parafina se intareste si formeaza un strat protector foarte bun! Daca gasesc pozele cum am facut eu la masina mea o sa le postez aici.

Numai bine!

cheluakame 11-12-11 22:01

Re: DACIA 1300 clasica
 
Quote:

Originally Posted by jack daniels (Post 4771163)
La care poti adauga un arbore cu cursa de 80 mm, 82mm sau 84mm!!.....cum ar "suna" un alpine 1689cmc cu doua weber 45 dcoe, RC 12:1 si o aprindere inteligenta!?!

http://renault5turbo.forumpro.fr/t89...ebrequin-84-mm

"Vopseaua" 3in1 e home made sau se poate cumpara de la magazin?

Daca tu bagi arborele ala si pistoane de 80 mm crezi ca iti rezista palierul? Am vazut nova 1.6 cu 3 paliere fisurate (cele din interior), daraminte dupa ce alezezi blocul sa bagi setul ala (camasile pentru 80 mm nu au acelasi diametru de centrare ca si alpinul, trebuie alezat blocul si scade din grosimea palierului).
Si nu stiu de ce dar am impresia ca aia 84 mm ar fi de fapt cam 83.6 mm ...
Iar pe site-ul frantuzesc scrie ca regimul maxim este de 6000 rpm pentru arborele ala.
Ala pare bun de pus pe un turbo, sa ii faci cuplu cat casa, nu pentru un aspirat de turatie.

Quote:

Originally Posted by PH-05-TTM (Post 4771019)
Sincer...la inceput am crezut ca aceasta caroserie este usoara dar m-am convins ca nu e asa..astept si parerea lui yli...

Banuiesc ca te-ai referit la usoara, adica nu este mult de munca la ea, nu ca si greutate cum au inteles altii, corect? :D

PH-05-TTM 11-12-11 22:35

Re: DACIA 1300 clasica
 
CORECT!

jack daniels 12-12-11 23:27

Re: DACIA 1300 clasica
 
Quote:

Originally Posted by cheluakame (Post 4772747)
Daca tu bagi arborele ala si pistoane de 80 mm crezi ca iti rezista palierul? Am vazut nova 1.6 cu 3 paliere fisurate (cele din interior), daraminte dupa ce alezezi blocul sa bagi setul ala (camasile pentru 80 mm nu au acelasi diametru de centrare ca si alpinul, trebuie alezat blocul si scade din grosimea palierului).
Si nu stiu de ce dar am impresia ca aia 84 mm ar fi de fapt cam 83.6 mm ...
Iar pe site-ul frantuzesc scrie ca regimul maxim este de 6000 rpm pentru arborele ala.
Ala pare bun de pus pe un turbo, sa ii faci cuplu cat casa, nu pentru un aspirat de turatie.



Banuiesc ca te-ai referit la usoara, adica nu este mult de munca la ea, nu ca si greutate cum au inteles altii, corect? :D

Daca folosesti bloc romanesc mai bine pui mana pe foarfeca si faci confetti din banii de motor sau orice alta piesa romaneasca de altfel.
Nu cred ca e ceva rau sa faci un aspirat cu ceva cuplu, nu uita ca axul cu came se "freaca" direct de bloc, nu are cuzineti ca la arbore.....prea multe ture iar scurta viata destul de repede.

aditza579 13-12-11 14:24

Re: DACIA 1300 clasica
 
Da dar axul cu came nu face decat jumate din turele pe care le face vibrochenul. Oricum, calitatea pieselor romanesti nici nu intra in discutie.

jack daniels 13-12-11 22:41

Re: DACIA 1300 clasica
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by aditza579 (Post 4775720)
Da dar axul cu came nu face decat jumate din turele pe care le face vibrochenul. Oricum, calitatea pieselor romanesti nici nu intra in discutie.

Adevarat...dar si palierele axului sunt considerabil mai mici.

Dar cum goagal stie tot.....a gasit si pe "astia" 2 din 4....

aditza579 14-12-11 17:52

Re: DACIA 1300 clasica
 
Alea cred ca-s reductii pentru palierul axei. Atunci cand acesta se uzeaza prea mult si jocul dintre el si axa este prea mare (in afara cotelor), se mareste diametrul palierului si se pune aceasta bucsa (se baga fortat) ca sa preia jocul. E posibil sa fie puse pe axa aceste reductii si sa nu fie nevoie sa se amreasca diametrul palierului ci sa se micsoreze diametrul fusului axei cu came. O sa ma lamuresc cum sta treaba, pentru ca o sa vorbesc in seara asta cu un meserias.

PH-05-TTM 14-12-11 18:31

Re: DACIA 1300 clasica
 
Da...vad ca discutiile se aprind aici asa ca am sa va lamuresc cum sta treaba:D

Am spus si prepet ca motorul va fi hibrid.Blocul motor este de dacia pe injectie si din pacate asta il voi folosi(din pacate pentru voi),dar din fericire(pentru mine)exista 2 oameni care ma sprijina din spate.M-am informat foarte bine inainte sa ma apuc de motor si am aflat ca:

-blocul de injectie,cel fara lacas pentru pompa de benzina este foarte bine lucrat interior,exterior.
-canalele de ungere sunt gandite si facute asa cum trebuie.
Deci din toate astea rezulta ca blocul ca baza este bun,dat fiind faptul ca motorul va fi aspirat.

Bielele sunt de 1300 din '71 iar absolut orice piesa intra in motor este noua,tratata si echilibrata dinamic.

Inca nu am toate piesele necesare pentru asamblarea motorului,dar nu ma grabesc pentru ca vreau ca totul sa iasa asa cum trebuie.

Motorul este facut cu piese din 5 motoare(RENAULT) si de aceea de cate ori am pus in tema ce piesa voi folosi am tot intrebat si m-am documentat bine bine de tot.

As avea nevoie de un cuzinet pentru axa cu came,cuzinet ce vine la primul palier al axei cu came(cel de la volanta) pentru ca axa pe care o am si o voi folosi are ultimul palier mult mai mic comparativ cu restul palierelor.

Multumesc celor ce ma sprijina,pentru efortul si informatiile oferite.


Sa auzim de bine si ture cat mai multe.

aditza579 14-12-11 18:39

Re: DACIA 1300 clasica
 
Interesanta chestia cu blocul de injectie. Ideea este ca nu are nicio diferenta fata de cel pentru carburatie, decat poate in felul in care este lucrat sau in calitatea materialelor. Gaura pentru pompa de benzina este defapt acoperita cu un capac prins in doua suruburi. Chiar o sa ma documentez mai mult despre blocul de injectie.

PH-05-TTM 14-12-11 18:41

Re: DACIA 1300 clasica
 
Quote:

Originally Posted by aditza579 (Post 4777889)
Interesanta chestia cu blocul de injectie. Ideea este ca nu are nicio diferenta fata de cel pentru carburatie, decat poate in felul in care este lucrat sau in calitatea materialelor. Gaura pentru pompa de benzina este defapt acoperita cu un capac prins in doua suruburi. Chiar o sa ma documentez mai mult despre blocul de injectie.



Da este mai bine lucrat,iar cel pe care il am eu nu are gaura deloc:D...este turnat de colo colo...

bolidu' 14-12-11 20:47

Re: DACIA 1300 clasica
 
Quote:

Originally Posted by aditza579 (Post 4777889)
Interesanta chestia cu blocul de injectie. Ideea este ca nu are nicio diferenta fata de cel pentru carburatie, decat poate in felul in care este lucrat sau in calitatea materialelor. Gaura pentru pompa de benzina este defapt acoperita cu un capac prins in doua suruburi. Chiar o sa ma documentez mai mult despre blocul de injectie.

Gaura de delcou este astupata, nu cea de pompa. locas de pompa nu exista.

DannY_SmekeruL 14-12-11 22:03

Re: DACIA 1300 clasica
 
frumos ce vrei tu sa faci acolo.pentru cuzinet de axa cu came ia legatura cu userul payty .eu cand am refacut motorul de la el am luat cuzinetul respectiv.
Succes in continuare

jack daniels 14-12-11 22:13

Re: DACIA 1300 clasica
 
@aditza579

Ala este un cuzinet care a echipat din fabrica toate motorele tip 840-25(alpine aspirat si turbo).....HEXER trebuie sa stie de el.

@PH-05-TTM

Blocurile de injectie sunt prost finisate pe interior, peretii au rugozitate(f aspri) mare care cam impiedica un pic scurgerea uleiului inapoi in baie. Mai sunt unele blocuri, nu stiu daca si al tau, care au peretele ce desparte axul cu came de carterul arborelui lipsa din turnare. Camele axului se ung prin barbotare cu uleiul acumulat in carterul axului.....
Nici un bloc de la renault din generatia Cleon(aspirat sau turbo) nu are lipsa acele portiuni. Desfa un 1.3 generatie pana '78 si comparal cu cel de injectie....

Din pacate pentru noi!?! Nu, sunt banii si timpul tau in joc..... Unii de pe aici incearca sa dea mai departe informatii si experiente....

PS: si payty de la mine :)

PH-05-TTM 15-12-11 18:49

Re: DACIA 1300 clasica
 
1 Attachment(s)
....proba la rece...:)

aditza579 15-12-11 18:52

Re: DACIA 1300 clasica
 
Ce garnitura de chiulasa ai folosit/vei folosi?

PH-05-TTM 15-12-11 18:53

Re: DACIA 1300 clasica
 
De 1,4mm fara inele:D...

adrian_YLI 21-12-11 22:24

Re: DACIA 1300 clasica
 
10 Attachment(s)
sa mai improspatam topicul
cu niste poze

PH-05-TTM 21-12-11 22:40

Re: DACIA 1300 clasica
 
Reimprospatare:D....multumiri domnului Yli....

cheluakame 21-12-11 22:58

Re: DACIA 1300 clasica
 
Parere, am vazut ca multi aleg sa indoaie usa dupa raza pasajului, mie unul mi se pare ca arata mai bine daca ramane pasajul intreg si se taie din usa ...

R.Equinox 21-12-11 23:01

Re: DACIA 1300 clasica
 
Quote:

Originally Posted by adrian_YLI (Post 4789575)
sa mai improspatam topicul
cu niste poze

Imi place mult cum sudeaza meseriasu:lol::lol:....

Iar in legatura cu pasajul cred ca e mai frumos ca o indoit usa deoarece are o forma anume asa...

PH-05-TTM 21-12-11 23:53

Re: DACIA 1300 clasica
 
Ma rog....parerile sunt impartite iar gusturile nu se discuta.De aceeasi parere eram si eu la inceput ca cel mai bine e sa nu indoi usa.Dar crede-ma ca daca o indoi si ai sa vezi produsul finit ai sa iti schimbi parerea,mai ales daca il vezi live...Este altceva.

Ma bucur sa colaborez cu Yli deoarece este o persoana foarte deschisa si dispusa sa indeplineasca vise:D...modeleaza orice cum vrei..La inceput daca faceti o comparatie la pasajul fata el l-a montat cum ar trebui normal si cum are mai toata lumea de altfel.Dar,desi stiu ca m-a injurat putin am picat de comun acord sa facem ceva mai special asa ca am facut totul pe dos...cine stie cunoaste si acum vine pasajul exact cum il vedeam eu pe masina,iar Yli mi-a spus ca ii place mult asa cum este asezat pe masina.


Anul asta el este Mosul meu:d...m-a facut sa simt ca in sfarsit realizez si eu ceva.



Iar la faza cu sudura intr-adevar chiar imi place si mie cum sudeaza...de multe ori nici nu imi vine sa il mai las sa le polizeze,dar trebuie..

Multumiri Adrian Yli !

bolidu' 22-12-11 10:36

Re: DACIA 1300 clasica
 
Pai oricum el este Mosu'...SARBATORI FERICITE!:D

PH-05-TTM 23-12-11 19:15

Re: DACIA 1300 clasica
 
7 Attachment(s)
M-am apucat de "curatat"putin...Multumesc Alex NAS si echipei EKA Trust pentru sprijin;)...


Ar mai fi ceva de munca dar vedem dupa sarbatori cum va iesi...In prima instanta am curatat grosul...:D

adrian_YLI 23-12-11 19:32

Re: DACIA 1300 clasica
 
9 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by PH-05-TTM (Post 4792145)
M-am apucat de "curatat"putin...Multumesc Alex NAS si echipei EKA Trust pentru sprijin;)...


Ar mai fi ceva de munca dar vedem dupa sarbatori cum va iesi...In prima instanta am curatat grosul...:D

daca tu arati poze cu motorul
eu am sa iti arat poze cu caroseria deoarece partea dr a masini este gata

PH-05-TTM 23-12-11 20:37

Re: DACIA 1300 clasica
 
Quote:

Originally Posted by adrian_YLI (Post 4792165)
daca tu arati poze cu motorul
eu am sa iti arat poze cu caroseria deoarece partea dr a masini este gata

Oi fi tu "Mosul"....dar ma intreci....se pare ca tre sa trag si eu mai tare ca pana termini tu caroseria sa termin si eu motorul si cutia:d....


Salutare si MULTUMIRI LUI YLI SI CRISTI KNZ-ul pentru caroserie:d...



Cam asta a fost ultima postare pe anul asta...ar fi cazul sa lasam sculele din maini si sa avem parte de SARBATORI FERICITE....


SARBATORI FERICITE TUTUROR!...

adrian_YLI 24-12-11 14:34

Re: DACIA 1300 clasica
 
nu cred ca va fi ultima postare
si nici nu voi lasa sculele jos
dar iti doresc CRACIUN FERICIT si MULTA SANATATE

PH-05-TTM 24-12-11 15:16

Re: DACIA 1300 clasica
 
Quote:

Originally Posted by adrian_YLI (Post 4793170)
nu cred ca va fi ultima postare
si nici nu voi lasa sculele jos
dar iti doresc CRACIUN FERICIT si MULTA SANATATE


Aoleu...pai atunci sa munciiim...:d....CRACIUN FERICIT!!!

freestyle rider 24-12-11 20:45

Re: DACIA 1300 clasica
 
salut! ce ai folosit pt lustruirea canaleleor de admisie? eu am incercat cu o perie de sarma mica pe bormasina dar merge cam greu... Bafta si CRACIUN FERICIT!!!

PH-05-TTM 25-12-11 00:27

Re: DACIA 1300 clasica
 
Quote:

Originally Posted by freestyle rider (Post 4793657)
salut! ce ai folosit pt lustruirea canaleleor de admisie? eu am incercat cu o perie de sarma mica pe bormasina dar merge cam greu... Bafta si CRACIUN FERICIT!!!

Avand in vedere ca este aluminiu nu prea recomand perie de sarma rotativa ca s-ar putea sa ii faci mici sentulete.Recomand asa:Triumf de aragaz sau Rivex(cel galben)pentru aragaz...periuta de dinti,apoi smirlgher:D....si RABDARE!!!

b08ygs 25-12-11 10:52

Re: DACIA 1300 clasica
 
Quote:

Originally Posted by PH-05-TTM (Post 4793857)
Avand in vedere ca este aluminiu nu prea recomand perie de sarma rotativa ca s-ar putea sa ii faci mici sentulete.Recomand asa:Triumf de aragaz sau Rivex(cel galben)pentru aragaz...periuta de dinti,apoi smirlgher:D....si RABDARE!!!

Stiam ca Triumf ataca rau de tot aluminiu... Era bun pt pentru blocu de Dacie de fonta:)

PH-05-TTM 25-12-11 12:47

Re: DACIA 1300 clasica
 
Asa este...dar daca sti sa il dai nu ataca nimik;)...

aditza579 25-12-11 12:53

Re: DACIA 1300 clasica
 
Craciun Fericit si tie Cipriane dar si lui Adrian!


All times are GMT +2. The time now is 07:42.

- Copyright 2024 4Tuning