Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Subaru (https://forum.4tuning.ro/130-masina-mea-subaru.html)
-   -   STI - RC (https://forum.4tuning.ro/130-masina-mea-subaru/8400-sti-rc.html)

SEBASTIAN 14-11-05 16:05

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"daflyer_oradea\"
Nu pot sa spun decat \"felicitari\" pentru masina si pentru investitie !

Multumesc!
Si afla ca o fac pentru ca vreeau sa arat ca si in Romania se poate si daca ai pasiune, un om cu un buget mediu poate sa faca cedva frumos.
Recomand si altora sa faca ca mine.

MKE 14-11-05 17:37

Cam la catzi $$$ aprox te-a dus toata \"joaca\" ?

buricu 14-11-05 17:57

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"SEBASTIAN\"
Si afla ca o fac pentru ca vreeau sa arat ca si in Romania se poate si daca ai pasiune, un om cu un buget mediu poate sa faca cedva frumos.
Recomand si altora sa faca ca mine.

Bugetul de care dispui tu nu este deloc mediu. Hai sa ne gandim cati romani isi permit sa cumpere macar un Subaru, fara sa mai puna tuning pe el :?

SEBASTIAN 14-11-05 18:09

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"buricu\"
Quote:

Originally Posted by \"SEBASTIAN\"
Si afla ca o fac pentru ca vreeau sa arat ca si in Romania se poate si daca ai pasiune, un om cu un buget mediu poate sa faca cedva frumos.
Recomand si altora sa faca ca mine.

Bugetul de care dispui tu nu este deloc mediu. Hai sa ne gandim cati romani isi permit sa cumpere macar un Subaru, fara sa mai puna tuning pe el :?

Sunt de acord ca in Romania zilelor noastre este o mare discrepanta intre paturile sociale, dar m-am exprimat corect cand am spus mediu.
Sociologic vorbind buget mediu este cel al paturi de mijloc, care intradevar in Romania este foarte mica, existand aproape o ruptura intre paturile sociale.
Cineva mai sus intreba cat a costat investitia mea.
A costat destul de mult, nu am facut o estimare exacta insa bucuria si placerea de a o conduce din punctul meu de vedere a meritat toti bani si inca mai merita acest greu tribut.
A putea sa faci, a avea o pasine si a te inhiba de la a ti-o dezvota este echivalent cu a te prostitua, mai mult decat atat a-ti vinde sufletul.
Si daca iti place vrei si-ti doresti cu adevarat, reusesti sa gandesti pozitiv o sa reusesti! Asta e cheia si nimic mai mult! Putina magie alba cu sufletul dirijata face minuni si va rog sa credeti in ele!

tase_astra 15-11-05 12:37

Sunt perfect de acord cu tine, Seby. Si in Romania se poate! Sunt multi care stiu ce inseamna un Subaru insa cati - si ma refer aici la cei care isi pot permite - ar investi atat! Pentru ca, nu-i vorba doar de bani e vorba si de pasiune. Cati nu sunt care au masini mai scumpe decat un STI de serie! Si tu stii ca cine a pus piciorul intr-un Subaru, e cam greu sa-i stea mintea la alte masini...nu?

SEBASTIAN 15-11-05 19:59

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"tase_astra\"
Sunt perfect de acord cu tine, Seby. Si in Romania se poate! Sunt multi care stiu ce inseamna un Subaru insa cati - si ma refer aici la cei care isi pot permite - ar investi atat! Pentru ca, nu-i vorba doar de bani e vorba si de pasiune. Cati nu sunt care au masini mai scumpe decat un STI de serie! Si tu stii ca cine a pus piciorul intr-un Subaru, e cam greu sa-i stea mintea la alte masini...nu?


Cine a spus ca automobilismul e un sport iefin?
Oricum nu toata lumea trebuie sa-l practice.

slkamg 16-11-05 11:11

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"SEBASTIAN\"
Exista trei masini pe urmele mele care se vor lupta sa ma invinga.
E vorba de Ono, de Andrei si de Tom.
Le urez succes si-i anunt ca-mi voi apara sansa desi e bine sa stie ca eu nu am cunstruit un Subaru de curse pentru a dovedi canibalism si a inghiti alte Subaru. Placerea mea e mare cand pica cate un \"GREU\".

Pe cine ai paria?

SEBASTIAN 16-11-05 16:18

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"slkamg\"
Quote:

Originally Posted by \"SEBASTIAN\"
Exista trei masini pe urmele mele care se vor lupta sa ma invinga.
E vorba de Ono, de Andrei si de Tom.
Le urez succes si-i anunt ca-mi voi apara sansa desi e bine sa stie ca eu nu am cunstruit un Subaru de curse pentru a dovedi canibalism si a inghiti alte Subaru. Placerea mea e mare cand pica cate un \"GREU\".

Pe cine ai paria?

Pe mine nu ma incita o astfel de intrecere , iar in consecinta as paria pe Andrei!

PiX 17-11-05 14:09

si ala de la pagina 5 de langa masina e mecanicu? :lol: :lol: :lol:

SEBASTIAN 17-11-05 21:12

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"PiX\"
si ala de la pagina 5 de langa masina e mecanicu? :lol: :lol: :lol:

PILOTUL bre nu sti sa citesti? :lol:
In cazul meu pilot=sofer de duminica dupaamiaza, ca ma trezesc tarziu...

SEBASTIAN 17-11-05 21:31

TUNING

sigur ca exista si in dictionar o explicatie pentru acest termen:
TÚNING, tuninguri, s.n. Acţiune sau preocupare de a îmbunătăţi, regla sau particulariza caracteristicile funcţionale sau estetice ale unui sistem tehnic existent; cu largă utilizare în sintagma tuning auto. – Din engl. tuning (acord fin).

Asta scrie acolo si poate va intrebati ce mi-a venit sa discut despre acest termen. Am vazut pe multi preocupati de operatia asta, multi intuiesc ce este de fapt insa o definitie riguroasa nu strica, asta ca su nu fie discutii in jurul unui termen extrem de folosit pe acest site. Sunt convins ca nici propietarul siteului nu foloseste corect si nu stie riguros ce inseamna tuningul, sau poate a aflat cu mult dupa ce demunirea siteului era bine aleasa.
Eu voi face o definitie mai corecta in concordanta cu cea ce spun specialisti si alte dictionare in care termenul e de mult consacrat.

TUNINGUL = operatiunea, sau operatiunile care ajuta la ameliorarea fina a performantelor.
Atunci cand performantele sunt depasite cu mult prin diverse bricolari se intra in zona RACING&MOTORSPORT.
Discutia poate fi foarte lunga si despartita pe multe teme asa ca deocamdata ma opres aici.

SEBASTIAN 21-11-05 23:00

Styling ar fi alt termen de discutat!

Calimero2003 28-11-05 22:34

Scoate masina de la naftalina si date cu ia ca pierzi podiumu`l....ONO deja a trecut pe langa tine......vezi ca vine tare si TOM.....si nu-l subestima pe Andrei.... :wink:

teddy 28-11-05 23:50

cam care banuiesti ca ar fi rezultatele intre masina ta si lamborghini-ul lui ono? pe 400m/1000m/max speed/traseu curbe?

SEBASTIAN 30-11-05 23:01

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"teddy\"
cam care banuiesti ca ar fi rezultatele intre masina ta si lamborghini-ul lui ono? pe 400m/1000m/max speed/traseu curbe?

Sunt atat de linistit, oricum voi stiti o masina veche, ea sufera transformari nu e la naftalina.
Ono ma bate peste tot cu Lambo...
:lol:

teddy 01-12-05 00:17

din ce spuneai tu ca speri de la masina ta presupun ca pe 400 de metri lamborghini n-ar trebui sa iti puna probleme...

SEBASTIAN 01-12-05 06:20

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"teddy\"
din ce spuneai tu ca speri de la masina ta presupun ca pe 400 de metri lamborghini n-ar trebui sa iti puna probleme...

:lol: :lol: :lol:
Probabil la prima etapa se va da cu Andrei, pentru ca mie imi e frica sa nu mi-o fur. :D

Calimero2003 01-12-05 20:58

Sebastia exista vre-o sansa sa te dai acuma la legale la Bucuresti...pt ca daca te dai vin si eu ,daca nu nu vin...pe bune tare vreau sa-ti vad masina. :wink:
P.S- parca spuneai ca ai mai facut lamborghini de ce te temi de ONO?sau totul e o mare mistocareala si nu m-am prins eu :?:

xulescu 03-12-05 11:57

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"SEBASTIAN\"
Quote:

Originally Posted by \"teddy\"
din ce spuneai tu ca speri de la masina ta presupun ca pe 400 de metri lamborghini n-ar trebui sa iti puna probleme...

:lol: :lol: :lol:
Probabil la prima etapa se va da cu Andrei, pentru ca mie imi e frica sa nu mi-o fur. :D

|Ce trebuie sa intelegem din treaba asta, ca Andrei iti pune probleme pe 400 de metrii? (din cate am auzit ai facut subarul tau mai tare decat al lui Andrei...)

SEBASTIAN 05-12-05 07:00

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"Calimero2003\"
Sebastia exista vre-o sansa sa te dai acuma la legale la Bucuresti...pt ca daca te dai vin si eu ,daca nu nu vin...pe bune tare vreau sa-ti vad masina. :wink:
P.S- parca spuneai ca ai mai facut lamborghini de ce te temi de ONO?sau totul e o mare mistocareala si nu m-am prins eu :?:

Un Lambo e foarte tare mereu mai ales ca Ono il conduce bine, iar la prima etapa voi fi invins prin neprezentare. :lol:
Cursele astea pe net cine bate, daca bate ... sunt ieftine rau si nu-mi plac, asa ca faptle or sa vorbeasca in favoarea unuia dintre noi.

SEBASTIAN 07-12-05 17:26

Datorita furnizorului local de accesorii pentru tuning nu voi fi gata cu masina la etapa programata in data de 18.
Masina are transmisia desfacuta.

cioli17 07-12-05 20:13

ai spart SI cutia ? buun ..incet asa mai cumperi 2 motoare :)

georgeb 07-12-05 20:27

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"cioli17\"
ai spart SI cutia ? buun ..incet asa mai cumperi 2 motoare :)

si tu trebuia neaparat sa te bagi in seama

SEBASTIAN 07-12-05 21:00

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"cioli17\"
ai spart SI cutia ? buun ..incet asa mai cumperi 2 motoare :)

Nu s-a spart patineaza ceva la un diferential!
Daca ai avea si un ton mai civilizat ar fi mai frumos.
Era programat sa-i fac cateva interventii, se schimba mult in ea, era serie-serie. oricum o dadeam jos sa pin ambreiajul de lupta.

buricu 07-12-05 21:18

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"georgeb\"
Quote:

Originally Posted by \"cioli17\"
ai spart SI cutia ? buun ..incet asa mai cumperi 2 motoare :)

si tu trebuia neaparat sa te bagi in seama

Mai stii tu ce stie Cioli :?:

georgeb 07-12-05 21:29

ce stie ? sa se bage in seama neinvitat ? :twisted:

tonul deranjeaza ...

buricu 07-12-05 21:56

Tonul... poate da, insa continutul nu neaparat :wink:

andreitentean 08-12-05 21:37

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"SEBASTIAN\"
Datorita furnizorului local de accesorii pentru tuning nu voi fi gata cu masina la etapa programata in data de 18.
Masina are transmisia desfacuta.

din acelas motiv, si cu acelas furnizor, am fost si eu pe bara toata VARA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

SEBASTIAN 08-12-05 22:20

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"andreitentean\"
Quote:

Originally Posted by \"SEBASTIAN\"
Datorita furnizorului local de accesorii pentru tuning nu voi fi gata cu masina la etapa programata in data de 18.
Masina are transmisia desfacuta.

din acelas motiv, si cu acelas furnizor, am fost si eu pe bara toata VARA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

nicule, nicule...

SEBASTIAN 09-12-05 07:13

Din pacate una din provocarile serioase la adresa mea a cazut.
Oare de ce ma mir si ma asteptam sa fie adevarat?
Pacat, dupa atata zarva, mult zgomot pentru nimic!

cioli17 09-12-05 14:03

subaru lu sebastian e cel mai tareeeeeeeee :oops:

georgica , cre'ca nus io ala care se baga aiurea in seama :)

voi luati piese de la NICK ? din cauza lui n-ati avut masinile terminate ?

SEBASTIAN 09-12-05 19:52

In general imi aduc totul singur la un pret bun si repede din japonia, pentru mine nu e o problema.
Lucruri mai putin importante mai luam si de la alti furnizori.

gentoiu 12-12-05 19:05

Sebastian, mai ai Dacia de 110cp?
Vorba umbla, se aude ceva ca ai vrea sa intri la raliuri sau vtm.
E adevarat?
Ar fi frumos si poate facem o echipa.

SEBASTIAN 12-12-05 21:54

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"gentoiu\"
Sebastian, mai ai Dacia de 110cp?
Vorba umbla, se aude ceva ca ai vrea sa intri la raliuri sau vtm.
E adevarat?
Ar fi frumos si poate facem o echipa.

Oau, salve!

ce mai zici?da-mi pm.iti dau si eu!
Gura targului le amesteca rau, vorbim acolo sau pe mail, ori te sun!

SEBASTIAN 17-12-05 16:56

Aseara am vazut un Gallardo dezlantuit, era o fiara, impune respect.
Ard de nerabdare sa-mi termin masina, vreau sa simt taria lui Galardo pe pielea mea.

SEBASTIAN 17-12-05 22:27

Stie cineva sigur ca exista un banc 4x4 in Romania la Bucuresti.
La vazut cineva? Nu vreau zvonuri sau din auzite, vreau pe cineva care
l-a vazut si garanteaza pt ce spune.
Asta e rau in forumul asta ca sunt o gramada de iresponsabili care isi dau cu parerea aiurea, aruncand mi de zvonuri si imbarliga lumea.
De vina e gratzian ca nu lasa doar useri cu corespondent real, pe care lumea sa-i cunosca. Sa existe o nota de responsabilitate si seriozitate la toti de aici si sa u se mai abereze la greu.

SEBASTIAN 25-12-05 11:35

1 Attachment(s)
o toyota facuta recent de preparatori mei.

hattori 25-12-05 12:22

Impresionant Subarul tau. Imi plac foarte mult jantele. Imi poti spune te rog de la ce producator sunt :?:

SEBASTIAN 26-12-05 08:45

O divizie japoneza Speedline.

hattori 26-12-05 15:14

Nu am gasit niciunde Speedline P1 Racing (asa scrie pe ele :roll: ). Imi poti da te rog un link :?:


All times are GMT +2. The time now is 20:24.

- Copyright 2026 4Tuning