![]() |
Re: Aderare Usergroup
Quote:
Uite, poate ca ideea e ok, dar moderatorii au zis NU si n-avem ce face |
Re: Aderare Usergroup
Chestia este pur si simplu LOGICA: daca un nene pe forum are un Lamborghini (si sunt cei care au), iar altul are o Skoda (dar poate ca are bani de Veyron, si sunt si cei de genul), ar trebuii sa pun sub nick-ul lui "Om cu masina exotica" si la celalalt" Om cu utilitara" ? E pur si simplu discriminare, ca si cum ai spune asta e rege si asta e sclav. De ce vrei tu, Dark Side, sa te simti superior ? Ai machete mai scumpe ? Uite si eu am acasa primul model de masina electrica facuta de Ferrari, cu 4 trepte si doua motoare, comanda la distanta, din 1969 cu numarul 1 pe ea (prima produsa)....ar trebuii sa ma dau smecher cu asta ? Nu, nici n-am s-o pun pe forum pentru ca multi au obieciul de a comenta.
Am sa va spun o chestie, toti cei carora nu le convine acest forum, sunt invitati sa posteze pe altele. |
Re: Aderare Usergroup
Quote:
Eagle: a doua (si ultima) oara imi exprim parerea... nu am fost clar... sa ma dati afara daca asa credeti de cuviinta dar eu cred ca SE INTRA PREA USOR IN USERGROUPUL DE COLECTIONARI... ADICA NU TOTI CEI CE SUNT "Colectionar de machete" ESTE UN COLECTIONAR LA PROPRIU...:cry: |
Re: Aderare Usergroup
Vom face curatenie, asta e clar si stiti bine ca de fiecare data la o perioada de timp asa facem.
|
Re: Aderare Usergroup
Originally Posted by Dark Side
Nu stiu cum sa imi exprim parerea... Adica nu ar fi mai bine sa se faca un alt user group pentru colectionarii mai... mai cu machete de marca... adica din acelea pe care nu le gasesti la o aruncatura de bat... Sa se faca o diferentiere. In momentul actual Promo este la fel de "colectionar" ca si Racer21. Originally Posted by Dark Side ... a doua (si ultima) oara imi exprim parerea... nu am fost clar... sa ma dati afara daca asa credeti de cuviinta dar eu cred ca SE INTRA PREA USOR IN USERGROUPUL DE COLECTIONARI... ADICA NU TOTI CEI CE SUNT "Colectionar de machete" ESTE UN COLECTIONAR LA PROPRIU... __________________ Man , nu am nimic cu tine insa din cele doua posturi ale tale , nu crezi ca te contrazici ? In primul sugerezi sa se faca un usergroup doar pentru "machete de marca" iar in al doilea spui ca nu ai spus asa ci ai spus doar ca "se intra usor in usergroup-ul asta". Deci , ne spui si noua , pana la urma ce vrei ? In cazul in care ai uitat colectionar de machete poate fi oricine si macheta reprezinta transpunerea unui obiect in marime naturala intr-un obiect ,aproximativ daca nu chiar identic , la o dimensiune redusa .Daca nu avem bani de CMC , Autoart , etc. asta nu inseamna ca "jafurile" noastre nu sunt machete, si de asemenea nu cred ca vechimea in timp conteaza sa fii un colectionar . Te intreb , asa de cultrura generala , ce producator avea prima ta macheta si cand ai avut-o ? Si alta chestie : cati ani ai omule ? Ca din aerul de "inaltime" pe care il ai in exprimare, as crede sa ai vreo 45-50 de ani , din care cel putin 30 ii ai ca experienta in machete si vechime in colectionat. Te-ai gandit vreodata , inainte sa pui posturile alea , cum reusesc majoritatea userilor de aici sa-sa imparta timpul si banii intre viata de zi cu zi si pasiunea pentru machete ? Multi de aici sunt elevi care , probabil , isi iau o macheta - doua pe luna din alocatie si ce le mai dau parintii , altii care au avut ideea si sansa de a impleti doua lucruri deodata : afacere cu machete si pasiune pentru machete( tot respectul pentru ei , multi incearca putini reusesc ) , alti useri au serviciu , familie si alte prioritati dar totusi reusesc ( cu brio ) sa aiba timp si bani si pentru machete si mica lor colectie ( indiferent de scara sau producator ) , alti useri au norocul ca parintii lor sa isi permita un standard social mult mai ridicat fata de ceilalti oameni si , in concluzie , isi pot permite sa le dea copiilor sume de bani necesare pentru machete de marca.....s.a.m.d....Repet , nu te supara pe mine, nu am nimic cu tine sau cu ceilalti useri machetisti , dar posturile tale sun lipsite de sens si bun simt. Invata intai sa respecti pasiunea altora si eforturile lor inainte de a avea o pretentie deplasata. Imi cer scuze fata de moderatori daca am iesit din topic, dar.....in fine....sper sa ma intelegeti. Respect tuturor si multa bafta ! |
Re: Aderare Usergroup
Si eu sunt elev... si da... din fericire pentru mine ma potrivesc aici "alti useri au norocul ca parintii lor sa isi permita un standard social mult mai ridicat fata de ceilalti oameni si , in concluzie , isi pot permite sa le dea copiilor sume de bani necesare pentru machete de marca".
Deci nu am pus la indoiala bugetele fiecaruia ci doar faptul ca oricine cu 10 machete bburgalo si maisto din supermarket sau de sub pat, daca se chinuie un pic ajunge aici "Colectionar de machete" chiar daca nu stie de marcile consacrate, de modele de alte detalii de care trebuie, macar sa fi auzit ca sa te poti numi "Colectionar de x obiecte". Adica se vede experienta unor "colectionari" prin anumite posturi ale lor. Adica mai pe scurt... din cati colectionari sunt aici cu aceasta titulatura cel mult 20 dintre ei stiu macar mai bine despre acest hobby. Si da... eu nu ma numar in multe privinte printre ei. |
Re: Aderare Usergroup
Aberezi, sincer! Te rog frumos să te abții, ți-au spus destui oameni că nu ai dreptate!;)
|
Re: Aderare Usergroup
Dark Side....o colectie de obiecte incepe de la doua bucati in sus....si inca ceva....vorbeai de "machetele de sub pat"....sincer as vrea sa mai gasesc si eu o macheta-doua de cand eram copil pe sub pat pentru ca ar avea cel putin 20-25 ani vechime....iti dai seama ce "marci" ar fi ? In legatura cu detaliile, daca te uiti la un Matchbox facut acum 20 de ani si la o macheta de marca de-acum ai sa ramai socat de diferenta la detalii si o sa ai surpriza ca Matchbox-ul ala sa bata "marca " de-acuma facand diferentierea strict din punct de vedere al detaliilor si al tehnologiei de-atunci si de-acum....Hai sa incheiem cearta asta....Nu e o idee buna, si nici un gest frumos ce ai propus tu....ca sa nu mai vorbim de discriminare si de jignire adusa celorlalti colectionari. Oricine are dreptul sa fie colectionar , ramane de vazut numai cat timp va fi colectionar si cat de pasionat va fi....selectia naturala isi va spune cuvantul.....Si gata , ca s-a vorbit destul pe tema asta !
|
Re: Aderare Usergroup
DS:acum,tu ai parintii tai ce iti dau bani de kyosho si bbr,dar sunt colectionari pe forum de varsta ta(sau chiar mai mari)care nu au parinti ca ai tai si isi cumpara machete din banii lor,gen eu si racer21(care ama2 avem 13 ani si cumparam din ce avem)....eu ce am primit de la parinti am pastrat sau am stricat(copil mic)...si in momentul de fata,ce am de la prieteni/parinti am doar 5 machete cadou...in rest toate sunt din proprii mei bani.si nu am slujba,servici sau altele......
|
Re: Aderare Usergroup
Si ca tine mai sunt multi Darius, cred ca mai bine de 50 % din colectionarii de pe forum sunt asa....respectul meu oricum pentru voi si pentru ceilalti colectionari care preferati sa strangeti putinii bani si sa va luati o macheta decat sa-i aruncati pe alte tampenii......de asemenea respectele mele pentru parintii vostri care ( presupun ) va inteleg pasiunea si incearca sa va ajute cat isi pot permite....
|
Re: Aderare Usergroup
Quote:
Eu as vrea sa vad modelul electric. Daca poti si vrei pune niste poze, te rog. |
Re: Aderare Usergroup
Da-mi add pe mess: Exelerost si-ti voi da poze calitative, detaliate daca cu adevarat te intereseaza :). Parca ma aveai in lista, nu ai parintii in Grosseto ?
PS: Haideti sa terminam cu circul de aici ! |
Re: Aderare Usergroup
As vrea si eu sa intru in grup.
|
Re: Aderare Usergroup
Nu stiu daca am voie dar mi-as dori sa intru si eu grup
|
Re: Aderare Usergroup
Quote:
Quote:
|
Re: Aderare Usergroup
Multumesc frumos
|
Re: Aderare Usergroup
Pot da join?;)
https://forum.4tuning.ro/505-machetel...e-decodat.html |
Re: Aderare Usergroup
Da, poți da.;)
|
Re: Aderare Usergroup
eu am vreo 60 de machete la scara 1/72 si vreo 5 la 1/24 momentan...pot da add?
|
Re: Aderare Usergroup
Pune aici o poza de grup si rezolvam! ;)
|
Re: Aderare Usergroup
ma primiti si pe mine? :D POZE
|
Re: Aderare Usergroup
Da, poti sa dai add!
|
Re: Aderare Usergroup
multumesc
|
Re: Aderare Usergroup
Pot sa dau si eu join?
|
Re: Aderare Usergroup
Da, poti! :)
|
Re: Aderare Usergroup
Multzam fain! ;)
|
Re: Aderare Usergroup
Pot sa dau si eu un join? Poze cu colectia : https://forum.4tuning.ro/505-machetel...eative256.html
|
Re: Aderare Usergroup
Da, bine-inteles! :)
|
Re: Aderare Usergroup
multumesc, acum am sa ii dau :-D
|
Re: Aderare Usergroup
https://forum.4tuning.ro/505-machetel...-steaua23.html ma incadrez ?
|
Re: Aderare Usergroup
Da, poti sa dai add! :)
|
Re: Aderare Usergroup
2 Attachment(s)
Ma bag si eu :)
|
Re: Aderare Usergroup
2 Attachment(s)
Salut,
Se poate sa dau si eu JOIN? Pun mai jos doua fotografii cu machetele mele. Mersi;) |
Re: Aderare Usergroup
Da, poti da join! ;)
|
Re: Aderare Usergroup
ma pot baga si eu ?
|
Re: Aderare Usergroup
Pune o poză de grup te rog cu colecția ta, e complicat să urmărim tot topicul, sau măcar spune cāte machete numără colecția ta īn funcție de scări.
Ps: Am rezolvat cu topicul ăla.;) |
Re: Aderare Usergroup
1/24 - 26 buc si 1/38 - 2 buc
|
Re: Aderare Usergroup
1 Attachment(s)
Salut eu pot da join?
|
Re: Aderare Usergroup
Quote:
Quote:
|
Re: Aderare Usergroup
Vă repet , nu mai dați join la usergroup dacă nu puneți aici link către topicul īn care vă prezentați colecția sau cel puțin o poză de grup!;)
|
| All times are GMT +2. The time now is 14:24. |
- Copyright 2026 4Tuning