Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Oltcit (https://forum.4tuning.ro/321-discutii-oltcit.html)
-   -   Discutii diverse cu si despre Oltcit (https://forum.4tuning.ro/321-discutii-oltcit/61682-discutii-diverse-oltcit.html)

RobertRFG 23-06-08 17:05

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
Quote:

Originally Posted by valib (Post 1607872)
alfa romeo 33 (1.5, 1.7, 1.7 16V, 1.8 TD), renault 5gt turbo, ceva motoare de 1.6 de subaru legacy (impreza) tot boxer, tot pe aer.

citroen axel = OLTCIT pentru export


de pus poti sa pui aproape orice motor, ca oricum trebuie facute o gramada de modificari ca sa potriveasca, orice motor ai pune pe masina.

ok iti multumesc pentru raspuns...
azi o sa vorbesc cu baiatu si o sa ii spun...tu care crezi ca sar adapta cel mai usor si ar fi cel mai bun de pus pe oltcit??:oops:

valib 23-06-08 19:18

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
depinde ce vrei...
pentru consum...as baga motorul de 1.8 TD (desi nu stiu sigur daca incape fara sa ciopartesti lonjeroanele, ca nu l-am vazut decat montat pe o alfa romeo), sau merge dieselu de pe citroen AX (este la arad un asemenea oltcit, si are motorul omologat)

pentru cox...motorul de pe reno 5gt turbo (din setari il poti duce destul de sus), sau 1.7 16V 132(136) cai (aici e chinuiala ca e pe injectie, si trebuie sa muti toata instalatia electrica de pe alfa romeo, precum si chinuiala cu planetarele& mutat/adaptat cutia de viteze). Desi, nici cu ala de 1.7 8v nu ti-e rusine (105cai stock, pe carburator/injectie) (din asta este la craiova unul)

ca usurime in montaj...as merge tot pe motorul de reno 5 gt turbo (este la calarasi parca un oltcit cu motor din asta, sau oricum prin zona calarasi)

depinde ce vrei sa faci...si pana unde esti dispus sa mergi, cu ce sacrificii esti dispus sa convietuiesti.
Eu vroiam sa bag ala de 1.7 16v, am totul de pe o alfa33....dar...lipsa de timp, teama de modificari, etc....

bodyspeed 25-06-08 14:28

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
Quote:

Originally Posted by valib (Post 1608431)
depinde ce vrei...
pentru consum...as baga motorul de 1.8 TD (desi nu stiu sigur daca incape fara sa ciopartesti lonjeroanele, ca nu l-am vazut decat montat pe o alfa romeo), sau merge dieselu de pe citroen AX (este la arad un asemenea oltcit, si are motorul omologat)

pentru cox...motorul de pe reno 5gt turbo (din setari il poti duce destul de sus), sau 1.7 16V 132(136) cai (aici e chinuiala ca e pe injectie, si trebuie sa muti toata instalatia electrica de pe alfa romeo, precum si chinuiala cu planetarele& mutat/adaptat cutia de viteze). Desi, nici cu ala de 1.7 8v nu ti-e rusine (105cai stock, pe carburator/injectie) (din asta este la craiova unul)

ca usurime in montaj...as merge tot pe motorul de reno 5 gt turbo (este la calarasi parca un oltcit cu motor din asta, sau oricum prin zona calarasi)

depinde ce vrei sa faci...si pana unde esti dispus sa mergi, cu ce sacrificii esti dispus sa convietuiesti.
Eu vroiam sa bag ala de 1.7 16v, am totul de pe o alfa33....dar...lipsa de timp, teama de modificari, etc....

Un oltcit cu motor de citroen Ax ..era şi in Craiova .. se comporta oarecum bine ceva probleme cu planetarele, numai ştiu exact de ce ..dar imi zicea tipul că nu se merita un Diesel ..., tot ceva benzin:-P ar merita

micu 27-06-08 07:11

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
Quote:

Originally Posted by valib (Post 1608431)
Desi, nici cu ala de 1.7 8v nu ti-e rusine (105cai stock, pe carburator/injectie) (din asta este la craiova unul)

nu e de 1.7 8v, este de 1.3 pe carburatie.... de alfa 33 imola, modelul mai nou, are 90 de cai stock, si e comprimat... avans reglat din curele, pt ca motoru vroia un avans mai mic, si era in blana(de mic)

valib 27-06-08 17:05

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
mie proprietarul, precum si altii de pe langa el mi-au zis 1.7 8v

o fi cum o fi...e motor de alfa romeo 33:)

micu 27-06-08 17:36

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
crede`ma... k am vorbit cu el, am vrut sa il cumpar chiar... si mi`a dat toate detaliile... deci nu vorbesc din auzite... cum s`a zis si despre masina mea k e biturbo =)))) nu inseamna k tre sa crezi...

valib 27-06-08 20:03

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
eu am vb doar ce stiam de pe la proprietar. Daca m-a aburit, asta e:)

pinguinu_xl 16-07-08 19:10

CE CONSUMA MULT,BRO,CA EU AM REUSIT SA SCOT UN CONSUM DE 7-8,URBAN,VI SE PARE MULT,PENTRU UN MOTOR DE TURATIE?????

MAH,FRATILOR,VOI ATI VAZUT CAREVA RECLAMA LA NU STIU CE NISSAN,IN CARE ISI BAT JOC DE OLTCIT,FAZA CU REMATUUUUUUUUUUUU

MA,FRATZILOR,VOI NU ATI VAZUT NICI UNUL RECLAMA AIA LA NISSAN:shock:,IN CARE ZICE DE REMAT SI ARATA UN OLTCIT:cry:.CE DRACU MA,CHIAR SUNT DE ARUNCAT???

sau nu functioneaza toate bujiile




Editat de valib: te rog frumos sa nu mai scrii doar cu litere mari, caci nu suntem chiori

manu_96xls 16-07-08 19:38

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
Quote:

Originally Posted by pinguinu_xl (Post 1648865)
MA,FRATZILOR,VOI NU ATI VAZUT NICI UNUL RECLAMA AIA LA NISSAN:shock:,IN CARE ZICE DE REMAT SI ARATA UN OLTCIT:cry:.CE DRACU MA,CHIAR SUNT DE ARUNCAT???

Cred ca am vazut-o cu totii, iti dai seama ca nimanui (posesor de oltcit) nu ii place asta , dar ce sa le faci?:sad:;)
Ps: toate posturile astea mergeau puse in unul singur, ai funcita EDIT, foloseste-o!':x
Ps2: nu mai folosii caps-ul ca intelegem si fara.;):x

Danutz Bratosin 16-07-08 23:35

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
ai dreaq' si pe mine ma enerveaza aia de la nissan...de-ar mai fii fabrica de la craiova nu ar mai face ei ''publicitate negativa'' oltcitului..:(

ps: si seat face ''publicitate negativa'' oltcitului..

Bryan 17-07-08 00:54

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
e la toyota reeclama

valib 17-07-08 00:54

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
si toata lumea o sa faca, atata timp cat nu suntem organizati in cadru legal, ca sa le putem spune macar ' fa-te mai incolo...'

pinguinu_xl 28-07-08 02:20

Quote:

Originally Posted by alexx_1989 (Post 1274061)
nu le am eu cu oltciturile dar sa stitzi cami plac la interior au 10 de la mine din pacate am auzit ca nu sunt chiar asa de stralucite pe cat credeam eu...

cine ti-a zis ca OLTCIT-urile nu sunt stralucite ori e DALTONIST ori e GAY,ori e NEBUN:evil:



Quote:

Originally Posted by Bryan (Post 1649495)
e la toyota reeclama

asa e frate,era la toyota,scuze

serady 15-12-08 13:47

Re: respecte
 
nu merita banii era pre varza la caroserie .lonjeroane sparte ce mai bani gramada....

-RAZVAN- 15-12-08 14:21

Re: respecte
 
Nu ti-ai luat alt Oltcit? :D

serady 15-12-08 14:28

Re: respecte
 
am ramas fara job cu criza asta si cam greu cu banii pana dupa sarbatori da tot imi iau pana la urma nu ma las fara oltcit imi plac ffff mult.

-RAZVAN- 15-12-08 14:35

Re: respecte
 
Ok :-P

ApeX 25-01-09 19:06

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
Stie careva oltcitu AAE? Il vazui astazi da nu putem sa ii fac poza ca era pus in fata politiei si cativa politati in curte

Danutz Bratosin 25-01-09 19:10

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
Quote:

Originally Posted by ApeX (Post 2009726)
stie careva oltcitu AAE ca il vazui astazi da nu putem sa ii fac poza ca era pus in fata politiei si cativa politati in curte

A fost/este de vanzare....nu se mai stie nimic de el...cel putin eu nu stiu daca s-a vandut sau nu.

gbry_el_05-RSG 25-01-09 19:23

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
eu l-am vazut pe la braniste...arata cam neglijat...

-RAZVAN- 25-01-09 19:24

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
Se mai stie ceva si de ala...cica arata cam rau acum :|

ApeX 25-01-09 19:25

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
Eu l-am vazut la podari, nu avea bara fata si nici grila. Se vedea motoru, bara spate era ceva de ea si avea 2 tobe pe mijloc ca body. Daca il prind ii fac poze!

-RAZVAN- 25-01-09 19:29

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
Aici poti sa vezi cateva poze cu el....astea sunt ultimele care au fost puse pe forum.
https://forum.4tuning.ro/135-oltcit-tuning/54251-oltcit-lovers/page-6.html

ApeX 25-01-09 19:30

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
e revopsit in albastru deschis acum

Gabi 25-01-09 19:35

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
Păcat! Au fost maşini care arătau bine şi mergeau precum arătau.

ApeX 26-01-09 08:16

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
Ai dreptate, dar sa speram ca cine l-a luat ,o sa il readuca la viata:)

ApeX 29-01-09 14:33

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
Cumva olteanu DES a ajuns la numaru TCS ? am vazut unul azi si alergam ca disperatu dupa el credeam ca e desu:(

manu_96xls 29-01-09 14:35

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
Din cāte știu eu, DES-ul a fost dezmembrat, spoilerul față a fost pe la Laure, căruia i-a fost furat si restul pieselor la alți proprietari de Oltcit...

Danutz Bratosin 29-01-09 15:42

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
Quote:

Originally Posted by manu_96xls (Post 2020673)
Din cāte știu eu, DES-ul a fost dezmembrat, spoilerul față a fost pe la Laure, căruia i-a fost furat si restul pieselor la alți proprietari de Oltcit...

Si caroseria acu 2 sau 3 luni stiam de la Gabi ca a ajuns la fiare vechi:|

Dacia 01-02-09 16:12

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
:( Pacat de DES! de ce l-a dat la fier vechi, in loc sa il vanda cum a facut cu XXS?

Danutz Bratosin 01-02-09 17:31

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
Din cate stiu eu pierduse actele de la caroserie, masina fiind recarosata...motoru la vandut si nu s-a gasit un client pe moment care sa ia masina cu totu...asa s-a dezmembrat..:(

valib 01-02-09 17:52

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
si-a cumparat alta masina, a scos la vanzare oltcitul (cu tot cu acte pt noua caroserie care nu era trecuta in acte), a gasit client la motorul turbo (madalin zolti), a vandut jantele/interiorul/spoilerele, iar caroseria a ajuns unde a ajuns.

Gabi 01-02-09 18:06

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
Quote:

Originally Posted by valib (Post 2028593)
[...] interiorul [...]

Scaunele le mai are. Sunt murdare, dar īncă există.

Laure2fast 01-02-09 18:07

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
Quote:

Originally Posted by Gabi (Post 2028633)
Scaunele le mai are. Sunt murdare, dar īncă există.

stii cumva pretul la ele? :)

bodyspeed 01-02-09 18:13

Re: Discutii diverse cu si despre Oltcit
 
Quote:

Originally Posted by Laure2fast (Post 2028640)
stii cumva pretul la ele? :)

Da stiu eu , le dă cu tot cu banchete la 150 euro :D

Gavril 17-03-09 18:02

Re: Tuning virtual Oltcit
 
Sa va arat un olcit, care in raealitate da pe spate tot ce am vazut pana acum, dar mai e putin de lucrat la el. cred ca daca zic ca are desen aerograf pe el tot e ceva nu?:D

manu_96xls 17-03-09 18:05

Re: Tuning virtual Oltcit
 
Uimește-ne!
Ps: olTcit, cu T , ești proprietarul?:lol:

Gavril 17-03-09 18:17

3 Attachment(s)
Nu ,seful de unde lucrez e proprietar. uite cum arata in lucru, ca mai e putin de munca la el;)

Geox` 17-03-09 18:37

Re: Tuning virtual Oltcit
 
Nu`mi place neam asta:x
De masca ai e vb.

NSL_ADY666 17-03-09 18:45

Re: Tuning virtual Oltcit
 
fata e prea NFS!:x


All times are GMT +2. The time now is 23:31.

- Copyright 2026 4Tuning