Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Daewoo (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo.html)
-   -   al meau Cielo '95 gle (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo/44561-meau-cielo-95-gle.html)

Geo_ZGA 30-08-07 13:34

Re: al meau Cielo '95 gle
 
Si in targ la Vitan sunt cam 100 ron :( nu dau atatia bani pe ele nici mort.
ms Web :)

nucu_as 31-08-07 11:26

Re: al meau Cielo '95 gle
 
scuze de intarziere...tocmai m-am mutat in casa noua...si nu am netul deocamdata...si scriu de la serviciu...deflectoarele de vant sunt de tico intradevar si sunt 50 ron cum a zis geo

nucu_as 06-09-07 08:46

Re: al meau Cielo '95 gle
 
cu riscul de a ma repeta va mai intreb 1 data despre presiunea la roti...cat trebuie sa fie pe spate si pe fata???? va intreb ca eu am pe toate presiune 2 si totusi pe fata stanga roata pare dezumflata...sa ii bag aer pana la 2,5????

DACIA-Wrc 06-09-07 10:44

Re: al meau Cielo '95 gle
 
eu bag 2,5 in toate o data la 6 luni
am inteles ca vara ar fi mai ok sa se bage azot ca sa fie mai rece temperetura caii de rulare.
eu cu 2,5 ma duc de cand ma stiu si nu are nimic.
teoretic daca mai retin eu bine parca pe stalpul de la usa din dreapta scria presiunea in roti.
2,1 fata si 1,9 spate
sau 2,2 si 2,0 sau asa ceva

Geo_ZGA 06-09-07 12:33

Re: al meau Cielo '95 gle
 
Eu am avut 2,2 fata/spate...era ok. Am avut si acum si acum 2 fata/spate. Am avut 2,1 fata si 1,9 spate...si toate erau ok. Depinde in ce regim mergi cu masina. Daca pui greutate mai multa pe ea, mergi cu presiune mai mare. daca mergi singur, ca mine...toata ziua prin oras, gropi...presiune ceva mai mica.
Intr-adevar, pe fata mereu vor parea anvelopele desumflate, logic...e greutatea mult mai mare pe ele, din moment ce e motorul. Tocmai de aia se si baga presiune mai mare pe fata.
Eu acum, cu jantele pe 15, am 2,5 fata/spate. Dar simt orice groapa...asta e, "baba sufera la frumusete" :lol: 2,5 pt anvelope pe 14 cred ca e mult prea mult...

nucu_as 06-09-07 12:57

Re: al meau Cielo '95 gle
 
cred ca o sa bag 2,2 ... va multumesc de sfaturi....

Bogdan YBR 06-09-07 23:39

Re: al meau Cielo '95 gle
 
yo bagam 2.1 fata spate. cu mai mult mi se parea ca patineaza rau la plecare fiind ambreiajul nou (era nou :( )

Vladz 09-09-07 17:57

Re: al meau Cielo '95 gle
 
salut ai patit pana acum , sa nu se mai deschida portbagajul din buton , si eu am un GLE hatchback din 96 si ma gandeam ca poate ai idee , multumesc !

nucu_as 10-09-07 08:55

Re: al meau Cielo '95 gle
 
Quote:

Originally Posted by Vladz (Post 1090540)
salut ai patit pana acum , sa nu se mai deschida portbagajul din buton , si eu am un GLE hatchback din 96 si ma gandeam ca poate ai idee , multumesc !

am si eu o problema similara dar e invers la mine....plus una extra care am rezolvat-o:

- la mine nu prea mai pot sa deschid cu cheia portbagajul, de cele mai multe ori nu merge din cheie si dau pe butonul de la bord...nu stiu ce are...o sa ma uit cu prima ocazie...
-usita de la alimentare benzina nu mai se deschidea de nici o culoare, cand ajungeam sa alimentez cu benzina de nu apasam pe buton de imi sareau ochii in cap pana se deschidea dar am rezolvat cu un spray, nu mai stiu cum ii zice dar a mers nu stiu cat o sa tina, acum se deschide din prima..

MaTzA 10-09-07 11:24

Re: al meau Cielo '95 gle
 
la cheie nici la mine nu prea merge...trebuie sa trag putin in jos de ea la mine...eu mai deschid si din telecomanda :)

nucu_as 11-09-07 11:12

Re: al meau Cielo '95 gle
 
Quote:

Originally Posted by MaTzA (Post 1091674)
la cheie nici la mine nu prea merge...trebuie sa trag putin in jos de ea la mine...eu mai deschid si din telecomanda :)

mdeah, creca o sa imi pun si eu o alarma mai smechera cu deschidere din telecomanda....la portbagaj...ma costa cam 1.500 cu totul ca o instaleaza un prieten...

Geo_ZGA 11-09-07 11:41

Re: al meau Cielo '95 gle
 
Aoleo... dar ce face alarma aia? Pai o alarma "de firma" cu pornire motor, modul geamuri, bla,bla,bla si alte "chestii" e in jur de 700-800 ron.
Nucule, mai cauta... ca iti vinzi un rinichi daca iti pui alarma asta de 1500 ron :lol:
Glumeam, dar oricum exista mult mai ieftine, si nu chinezarii, ma refer la produse de marca... uite aici http://www.marisgroup.ro/magazin/marci/bw%20z5.html cred ca intruneste ceea ce iti poti dori... mai sunt si mai ieftine, fara pornire motor si alte optiuni, asta e doar un exemplu de pret/calitate/oferta.

Snapy_xxl 11-09-07 11:52

Re: al meau Cielo '95 gle
 
Se poate pune p Cielo alarma cu pornire a motorului k la Nubira 2?

nucu_as 11-09-07 13:12

Re: al meau Cielo '95 gle
 
Quote:

Originally Posted by Geo_ZGA (Post 1093574)
Aoleo... dar ce face alarma aia? Pai o alarma "de firma" cu pornire motor, modul geamuri, bla,bla,bla si alte "chestii" e in jur de 700-800 ron.
Nucule, mai cauta... ca iti vinzi un rinichi daca iti pui alarma asta de 1500 ron :lol:
Glumeam, dar oricum exista mult mai ieftine, si nu chinezarii, ma refer la produse de marca... uite aici http://www.marisgroup.ro/magazin/marci/bw%20z5.html cred ca intruneste ceea ce iti poti dori... mai sunt si mai ieftine, fara pornire motor si alte optiuni, asta e doar un exemplu de pret/calitate/oferta.

ooohhhooooo stai asa ca nu am atatia bani sa investesc intr-o alarma...nici chiar asa...8 bulioane...cu 800 ron imi cam fac mai tot pe la masina asa ca...una mai ieftina...imi trebuie
eu ma refeream la ceva mai bunicel, adica nu petardele alea din metro la 80 ron...ci putintel mai scumpa si care sa isi faca treaba, asta la 150 ron am vazut-o la lucru si mi-a placut...e bunicica....

Geo_ZGA 11-09-07 13:28

Re: al meau Cielo '95 gle
 
Nucule, pai ai zis 1500 ron...adica 15 milioane :lol: Ma si miram eu...
Eu am gasit pe site-ul de mai sus, lucreaza f bine... dar inca nu m-am ocupat de problema asta.

Snapy, da... daca nu ai cip se poate pune f usor. Daca ai, atunci lasi in torpedou, sau ascunzi pe undeva un cip al masinii...

nucu_as 08-10-07 10:41

Re: al meau Cielo '95 gle
 
Salutare baieti...trebuie sa va cer neaparat parerea...am ajuns la 60 200 km si as vrea sa schimb distributia la masina, eu am o oarecare idee ce presupune asta doar teoretic, sunt niste curele si niste intanzatoare plus o pompa de apa (de vazut nu stiu cum arata asa ca nu radeti de mine).
Daca se poate as vrea sa imi spuneti mai exact despre ce este vorba care anume curele trebuiesc schimbate si ce fel de intinzatoare, eventual si cam la ce pret ajunge operatia asta...si marcile consumabilelor...
ps: dispun de ceva banutzi si ma gandeam sa schimb distributia pt ca e pe primul plan deocamdata si nu vreau sa am probleme la motor...
multumesc anticipat!!!

DACIA-Wrc 08-10-07 14:19

Re: al meau Cielo '95 gle
 
sa o schimbi tu? sau sa mergi in service?

nucu_as 08-10-07 15:34

Re: al meau Cielo '95 gle
 
Quote:

Originally Posted by DACIA-Wrc (Post 1138805)
sa o schimbi tu? sau sa mergi in service?

Ehhhh cum eu!!!!! Nu man sa ma duc la service...dar ideea era sa stiu si eu ce sa cer si ce sa ma pregatesc sa cumpar ...sa am idee nu sa ma puna mecanicul sa cumpar cine stie ce...i-ar mai trebui lui...intelegi????

nucu_as 09-10-07 08:36

Re: al meau Cielo '95 gle
 
ma jucam aseara cat eram prin masina si am facut niste poze cu telefonul...as vrea si eu niste ceasuri albe pt cielo...ar arata frumos pe al meu...mai ales ca e alba masina...se poate face rost de asa ceva...eventual m-ar bate gandul sa schimb si ledurile cu unele albastre ca de verde sunt satul....astept raspunsurile voastre....iar cu distributia nimik???? idei ceva....????

nucu_as 09-10-07 09:01

Re: al meau Cielo '95 gle
 
nu stiu ce are atasamentul asta....in fine ati inteles ideea...de unde pot sa fac si eu rost de foliile alea pt bord alb????

iustyn4u 09-10-07 12:02

Re: al meau Cielo '95 gle
 
cu leduri albastre da mishto, dar noaptea cnd sunt obosit parca nu vad bine cati km am, tre sa ma aplec

zicea cineva ca nu i se mai deschide portbagajul din buton, si eu am avut o asamenea problema, si era din chestiilea alea de cauciuc din portbagaj, se slabisera

DACIA-Wrc 09-10-07 15:25

Re: al meau Cielo '95 gle
 
https://forum.4tuning.ro/697-arhiva/47167-fond-bord.html

MaTzA 09-10-07 17:15

Re: al meau Cielo '95 gle
 
intrebare...ceasurile de vectra A merg pe cielo?

Geo_ZGA 09-10-07 17:37

Re: al meau Cielo '95 gle
 
Pai tu nu vezi nici o diferenta intre ele? :) eu vad...

DACIA-Wrc 09-10-07 17:45

Re: al meau Cielo '95 gle
 
oricum se pot folosi alea de benzina si de apa
turometrul
si kilometrajul se poate modifica

nucu_as 05-11-07 08:28

Re: al meau Cielo '95 gle
 
am schimbat capac delcou....ala unde intra fisele de la bujii...pretul e fost undeva pe la 10 ron...nici o schimbare momentan la mersul masinii....
acum am o intrebare:

- este normal cand dau cheie la masina sa porneasca, sa tin cheia mai mult cu mana pe pozitia pornit la contact?....pt ca nu porneste daca nu o tin cam 2-3 secunde asa...(asta se intampla numai cand e rece motorul, in special dimineata, pe parcursul zilei nu sunt asemenea probleme)

nucu_as 12-11-07 07:49

Re: al meau Cielo '95 gle
 
nu raspunde chiar nimeni???

DACIA-Wrc 12-11-07 09:11

Re: al meau Cielo '95 gle
 
2-3 secunde nu, dar ceva mai mult patesc si eu.
imi pare rau, nu am idee, nu te pot ajuta, de aceea nu m`am bagat.
ma gandeam ca poate alte persoane au patit.
incearca la probleme cu diferite masini, sau asa ceva, sa faci acolo un anunt.

Geo_ZGA 12-11-07 10:04

Re: al meau Cielo '95 gle
 
Nici eu nu am problem asta....imi pare rau, dar nu stiu ce sfat sa-ti dau. Singura chestie, un sfat generic: aprinderea, dar asta poate sa includa f multe...

DACIA-Wrc 12-11-07 16:56

Re: al meau Cielo '95 gle
 
cred ca`i partea electrica, consunta un electrician...ca sigur stie mai multe ca noi :P

nucu_as 13-11-07 07:23

Re: al meau Cielo '95 gle
 
multumesc mult baieti!!! sa fie de la capacul delcou pe care l-am schimbat???poate nu mai face bine scanteia aia la fise...(sa nu radeti de mine, imi dau si eu cu parerea)...bine ca problema asta o mai aveam si inainte 2-4 secunde tineam cheia pe pornit pana sa o ia...numai cand era frig ce-i drept...
o sa intreb un electrician sa va urmez sfatul!

BGD_NNE 15-11-07 09:39

Re: al meau Cielo '95 gle
 
Mey nucu dar knd ii dai cheie iti lasa vreo impresie ca vrea sa porneasca sau se invarte in gol pana porneste ??? Daca iti pare ca vrea sa porneasca atunci e de la aprindere , daca nu .....mie cand e frig afara imi sta in jur de 1 - 2 secunde .

nucu_as 16-11-07 08:06

Re: al meau Cielo '95 gle
 
Quote:

Originally Posted by BGD_NNE (Post 1200115)
Mey nucu dar knd ii dai cheie iti lasa vreo impresie ca vrea sa porneasca sau se invarte in gol pana porneste ??? Daca iti pare ca vrea sa porneasca atunci e de la aprindere , daca nu .....mie cand e frig afara imi sta in jur de 1 - 2 secunde .

mah parca se ingatuie asa putin 1-2 secunde dar porneste...dimineata in general se intampla sau cad e foarte frig afara...dar porneste de fiecare data...

nucu_as 12-12-07 08:14

Re: al meau Cielo '95 gle
 
problema rezolvata...era de la baterie care in cele din urma m-a lasat balta...nu a mai pornit deloc...am cumparat baterie noua 198 ron Rombat cu gar 2 ani si acum porneste la sfert...

pt cei interesati am schimbat "distributia" adica 3 curele si un intinzator (curea distributie, curea alternator, curea AC si rola presoare) pret: 190 ron plus 100 ron manopera = 290 ron per total

azi de dimineata cand ma duceam la serviciu am obs ca nu mai se aprinde becul pe faza scurta dar pe faza lunga si pe pozitie merge...trebuie sa schimb becul? imi puteti spune voi? daca da ce fel de becuri sa iau...as vrea ceva mai puternic...

astept recomandari din partea voastra...merci

Geo_ZGA 12-12-07 16:08

Re: al meau Cielo '95 gle
 
Becuri H4, de 55w parca... nu lua mai puternice, fiindca o sa orbesti pe altii si poti sa-ti "prajesti" instalatia electrica.
am auzit de la mai multi de Phillips Blue Vision sau Night... (parca asa le zice). dar mi s-au parut scumpe, cam cu 70 ron am vazut setul. eu o sa incerc sa iau un set de bi-xenon, vinde cineva cu 450 ron aici ep forum.

RD-Woo 12-12-07 16:52

Re: al meau Cielo '95 gle
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by nucu_as (Post 1140194)
ma jucam aseara cat eram prin masina si am facut niste poze cu telefonul...as vrea si eu niste ceasuri albe pt cielo...ar arata frumos pe al meu...mai ales ca e alba masina...se poate face rost de asa ceva...eventual m-ar bate gandul sa schimb si ledurile cu unele albastre ca de verde sunt satul....astept raspunsurile voastre....iar cu distributia nimik???? idei ceva....????

referitor la ce ai scris mai sus.......am cautat......si am gasit...... de astra f. nu stiu cat de folositor iti este avand in vedere ca are gradatie pana la 220km/h (ne-am fi bucurat noi:twisted: )

nucu_as 14-12-07 21:44

Re: al meau Cielo '95 gle
 
Quote:

Originally Posted by RD-Woo (Post 1243175)
referitor la ce ai scris mai sus.......am cautat......si am gasit...... de astra f. nu stiu cat de folositor iti este avand in vedere ca are gradatie pana la 220km/h (ne-am fi bucurat noi:twisted: )

arata bine....trebuie sa existe si de cielo...cine ma ajuta si pe mine? plssssssssssss

Geo_ZGA 15-12-07 10:02

Re: al meau Cielo '95 gle
 
nucule, vezi la daewoo tuning > ceasuri albe cielo. am gasit eu plasme pt cielo, ai poze si mai multe detalii acolo.

nucu_as 15-12-07 20:26

Re: al meau Cielo '95 gle
 
Quote:

Originally Posted by Geo_ZGA (Post 1247293)
nucule, vezi la daewoo tuning > ceasuri albe cielo. am gasit eu plasme pt cielo, ai poze si mai multe detalii acolo.

da Geo am prins ideea...alea sunt plasme...si costa 200 ron eu nu vreau asa investitie...exista se pare mai la inceputul thread-ului o sa incerc sa iau legatura cu tipul ala de pune si led-uri...eu nu vreau decat plansele alea albe...fara leduri, deci costuri minime....merci oricum Geo pt prezentarea plasmelor alea...

DACIA-Wrc 15-12-07 20:41

Re: al meau Cielo '95 gle
 
poi plasmele alea albe defapt sunt..sau nu sunt conectate la curent :P
daca vrei investitie minima pune autocolant


All times are GMT +2. The time now is 01:09.

- Copyright 2026 4Tuning