![]() |
Re: al meau Cielo '95 gle
Si in targ la Vitan sunt cam 100 ron :( nu dau atatia bani pe ele nici mort.
ms Web :) |
Re: al meau Cielo '95 gle
scuze de intarziere...tocmai m-am mutat in casa noua...si nu am netul deocamdata...si scriu de la serviciu...deflectoarele de vant sunt de tico intradevar si sunt 50 ron cum a zis geo
|
Re: al meau Cielo '95 gle
cu riscul de a ma repeta va mai intreb 1 data despre presiunea la roti...cat trebuie sa fie pe spate si pe fata???? va intreb ca eu am pe toate presiune 2 si totusi pe fata stanga roata pare dezumflata...sa ii bag aer pana la 2,5????
|
Re: al meau Cielo '95 gle
eu bag 2,5 in toate o data la 6 luni
am inteles ca vara ar fi mai ok sa se bage azot ca sa fie mai rece temperetura caii de rulare. eu cu 2,5 ma duc de cand ma stiu si nu are nimic. teoretic daca mai retin eu bine parca pe stalpul de la usa din dreapta scria presiunea in roti. 2,1 fata si 1,9 spate sau 2,2 si 2,0 sau asa ceva |
Re: al meau Cielo '95 gle
Eu am avut 2,2 fata/spate...era ok. Am avut si acum si acum 2 fata/spate. Am avut 2,1 fata si 1,9 spate...si toate erau ok. Depinde in ce regim mergi cu masina. Daca pui greutate mai multa pe ea, mergi cu presiune mai mare. daca mergi singur, ca mine...toata ziua prin oras, gropi...presiune ceva mai mica.
Intr-adevar, pe fata mereu vor parea anvelopele desumflate, logic...e greutatea mult mai mare pe ele, din moment ce e motorul. Tocmai de aia se si baga presiune mai mare pe fata. Eu acum, cu jantele pe 15, am 2,5 fata/spate. Dar simt orice groapa...asta e, "baba sufera la frumusete" :lol: 2,5 pt anvelope pe 14 cred ca e mult prea mult... |
Re: al meau Cielo '95 gle
cred ca o sa bag 2,2 ... va multumesc de sfaturi....
|
Re: al meau Cielo '95 gle
yo bagam 2.1 fata spate. cu mai mult mi se parea ca patineaza rau la plecare fiind ambreiajul nou (era nou :( )
|
Re: al meau Cielo '95 gle
salut ai patit pana acum , sa nu se mai deschida portbagajul din buton , si eu am un GLE hatchback din 96 si ma gandeam ca poate ai idee , multumesc !
|
Re: al meau Cielo '95 gle
Quote:
- la mine nu prea mai pot sa deschid cu cheia portbagajul, de cele mai multe ori nu merge din cheie si dau pe butonul de la bord...nu stiu ce are...o sa ma uit cu prima ocazie... -usita de la alimentare benzina nu mai se deschidea de nici o culoare, cand ajungeam sa alimentez cu benzina de nu apasam pe buton de imi sareau ochii in cap pana se deschidea dar am rezolvat cu un spray, nu mai stiu cum ii zice dar a mers nu stiu cat o sa tina, acum se deschide din prima.. |
Re: al meau Cielo '95 gle
la cheie nici la mine nu prea merge...trebuie sa trag putin in jos de ea la mine...eu mai deschid si din telecomanda :)
|
Re: al meau Cielo '95 gle
Quote:
|
Re: al meau Cielo '95 gle
Aoleo... dar ce face alarma aia? Pai o alarma "de firma" cu pornire motor, modul geamuri, bla,bla,bla si alte "chestii" e in jur de 700-800 ron.
Nucule, mai cauta... ca iti vinzi un rinichi daca iti pui alarma asta de 1500 ron :lol: Glumeam, dar oricum exista mult mai ieftine, si nu chinezarii, ma refer la produse de marca... uite aici http://www.marisgroup.ro/magazin/marci/bw%20z5.html cred ca intruneste ceea ce iti poti dori... mai sunt si mai ieftine, fara pornire motor si alte optiuni, asta e doar un exemplu de pret/calitate/oferta. |
Re: al meau Cielo '95 gle
Se poate pune p Cielo alarma cu pornire a motorului k la Nubira 2?
|
Re: al meau Cielo '95 gle
Quote:
eu ma refeream la ceva mai bunicel, adica nu petardele alea din metro la 80 ron...ci putintel mai scumpa si care sa isi faca treaba, asta la 150 ron am vazut-o la lucru si mi-a placut...e bunicica.... |
Re: al meau Cielo '95 gle
Nucule, pai ai zis 1500 ron...adica 15 milioane :lol: Ma si miram eu...
Eu am gasit pe site-ul de mai sus, lucreaza f bine... dar inca nu m-am ocupat de problema asta. Snapy, da... daca nu ai cip se poate pune f usor. Daca ai, atunci lasi in torpedou, sau ascunzi pe undeva un cip al masinii... |
Re: al meau Cielo '95 gle
Salutare baieti...trebuie sa va cer neaparat parerea...am ajuns la 60 200 km si as vrea sa schimb distributia la masina, eu am o oarecare idee ce presupune asta doar teoretic, sunt niste curele si niste intanzatoare plus o pompa de apa (de vazut nu stiu cum arata asa ca nu radeti de mine).
Daca se poate as vrea sa imi spuneti mai exact despre ce este vorba care anume curele trebuiesc schimbate si ce fel de intinzatoare, eventual si cam la ce pret ajunge operatia asta...si marcile consumabilelor... ps: dispun de ceva banutzi si ma gandeam sa schimb distributia pt ca e pe primul plan deocamdata si nu vreau sa am probleme la motor... multumesc anticipat!!! |
Re: al meau Cielo '95 gle
sa o schimbi tu? sau sa mergi in service?
|
Re: al meau Cielo '95 gle
Quote:
|
Re: al meau Cielo '95 gle
ma jucam aseara cat eram prin masina si am facut niste poze cu telefonul...as vrea si eu niste ceasuri albe pt cielo...ar arata frumos pe al meu...mai ales ca e alba masina...se poate face rost de asa ceva...eventual m-ar bate gandul sa schimb si ledurile cu unele albastre ca de verde sunt satul....astept raspunsurile voastre....iar cu distributia nimik???? idei ceva....????
|
Re: al meau Cielo '95 gle
nu stiu ce are atasamentul asta....in fine ati inteles ideea...de unde pot sa fac si eu rost de foliile alea pt bord alb????
|
Re: al meau Cielo '95 gle
cu leduri albastre da mishto, dar noaptea cnd sunt obosit parca nu vad bine cati km am, tre sa ma aplec
zicea cineva ca nu i se mai deschide portbagajul din buton, si eu am avut o asamenea problema, si era din chestiilea alea de cauciuc din portbagaj, se slabisera |
Re: al meau Cielo '95 gle
|
Re: al meau Cielo '95 gle
intrebare...ceasurile de vectra A merg pe cielo?
|
Re: al meau Cielo '95 gle
Pai tu nu vezi nici o diferenta intre ele? :) eu vad...
|
Re: al meau Cielo '95 gle
oricum se pot folosi alea de benzina si de apa
turometrul si kilometrajul se poate modifica |
Re: al meau Cielo '95 gle
am schimbat capac delcou....ala unde intra fisele de la bujii...pretul e fost undeva pe la 10 ron...nici o schimbare momentan la mersul masinii....
acum am o intrebare: - este normal cand dau cheie la masina sa porneasca, sa tin cheia mai mult cu mana pe pozitia pornit la contact?....pt ca nu porneste daca nu o tin cam 2-3 secunde asa...(asta se intampla numai cand e rece motorul, in special dimineata, pe parcursul zilei nu sunt asemenea probleme) |
Re: al meau Cielo '95 gle
nu raspunde chiar nimeni???
|
Re: al meau Cielo '95 gle
2-3 secunde nu, dar ceva mai mult patesc si eu.
imi pare rau, nu am idee, nu te pot ajuta, de aceea nu m`am bagat. ma gandeam ca poate alte persoane au patit. incearca la probleme cu diferite masini, sau asa ceva, sa faci acolo un anunt. |
Re: al meau Cielo '95 gle
Nici eu nu am problem asta....imi pare rau, dar nu stiu ce sfat sa-ti dau. Singura chestie, un sfat generic: aprinderea, dar asta poate sa includa f multe...
|
Re: al meau Cielo '95 gle
cred ca`i partea electrica, consunta un electrician...ca sigur stie mai multe ca noi :P
|
Re: al meau Cielo '95 gle
multumesc mult baieti!!! sa fie de la capacul delcou pe care l-am schimbat???poate nu mai face bine scanteia aia la fise...(sa nu radeti de mine, imi dau si eu cu parerea)...bine ca problema asta o mai aveam si inainte 2-4 secunde tineam cheia pe pornit pana sa o ia...numai cand era frig ce-i drept...
o sa intreb un electrician sa va urmez sfatul! |
Re: al meau Cielo '95 gle
Mey nucu dar knd ii dai cheie iti lasa vreo impresie ca vrea sa porneasca sau se invarte in gol pana porneste ??? Daca iti pare ca vrea sa porneasca atunci e de la aprindere , daca nu .....mie cand e frig afara imi sta in jur de 1 - 2 secunde .
|
Re: al meau Cielo '95 gle
Quote:
|
Re: al meau Cielo '95 gle
problema rezolvata...era de la baterie care in cele din urma m-a lasat balta...nu a mai pornit deloc...am cumparat baterie noua 198 ron Rombat cu gar 2 ani si acum porneste la sfert...
pt cei interesati am schimbat "distributia" adica 3 curele si un intinzator (curea distributie, curea alternator, curea AC si rola presoare) pret: 190 ron plus 100 ron manopera = 290 ron per total azi de dimineata cand ma duceam la serviciu am obs ca nu mai se aprinde becul pe faza scurta dar pe faza lunga si pe pozitie merge...trebuie sa schimb becul? imi puteti spune voi? daca da ce fel de becuri sa iau...as vrea ceva mai puternic... astept recomandari din partea voastra...merci |
Re: al meau Cielo '95 gle
Becuri H4, de 55w parca... nu lua mai puternice, fiindca o sa orbesti pe altii si poti sa-ti "prajesti" instalatia electrica.
am auzit de la mai multi de Phillips Blue Vision sau Night... (parca asa le zice). dar mi s-au parut scumpe, cam cu 70 ron am vazut setul. eu o sa incerc sa iau un set de bi-xenon, vinde cineva cu 450 ron aici ep forum. |
Re: al meau Cielo '95 gle
1 Attachment(s)
Quote:
|
Re: al meau Cielo '95 gle
Quote:
|
Re: al meau Cielo '95 gle
nucule, vezi la daewoo tuning > ceasuri albe cielo. am gasit eu plasme pt cielo, ai poze si mai multe detalii acolo.
|
Re: al meau Cielo '95 gle
Quote:
|
Re: al meau Cielo '95 gle
poi plasmele alea albe defapt sunt..sau nu sunt conectate la curent :P
daca vrei investitie minima pune autocolant |
| All times are GMT +2. The time now is 01:09. |
- Copyright 2026 4Tuning