Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   CAR STYLING (https://forum.4tuning.ro/83-car-styling.html)
-   -   BMW 325i - B-70-CTL (https://forum.4tuning.ro/83-car-styling/4343-bmw-325i-70-ctl.html)

narko_rules 11-03-09 09:19

Re: BMW 325i - B-70-CTL
 
Quote:

Originally Posted by CTL-ul (Post 2135950)
Ia uite...eu nici nu stiam ca este un topic despre masina mea
Foarte interesant, am sa ma uit si eu peste el si am sa raspund unora de aici...
hahahahah

Nu e nimic! oricand e bine sa stii! iti multumim ca ne si raspunzi:D acum! Felicitari pentru prestatia de la Buzau ai dat clasa in stil mare:P

dr_pricop 11-03-09 12:38

Re: BMW 325i - B-70-CTL
 
cesurile alea multe nu sunt puse la misto fiecare indica cate ceva si sunt puse cu cap.numai ceasurile alea fac cat o dacie:D

alias_gsi 11-03-09 12:59

Re: BMW 325i - B-70-CTL
 
Tot RESPECTUL meu pt acest proiect si pt cei care au contribuit la el

CTL-ul 18-03-09 18:52

Re: BMW 325i - B-70-CTL
 
Quote:

Originally Posted by alias_gsi (Post 2138220)
Tot RESPECTUL meu pt acest proiect si pt cei care au contribuit la el

Proiectul nu este nici pe departe gata...poate vara asta o sa fie in proportie 90% terminat
Nu pot sa va spun decat ca momentan am dat motorul iar jos, ca sa pot sa-l fac asa cum vreau eu de mult timp.

alias_gsi 18-03-09 18:55

Re: BMW 325i - B-70-CTL
 
Quote:

Originally Posted by CTL-ul (Post 2161123)
Proiectul nu este nici pe departe gata...poate vara asta o sa fie in proportie 90% terminat
Nu pot sa va spun decat ca momentan am dat motorul iar jos, ca sa pot sa-l fac asa cum vreau eu de mult timp.

Itzi dorim succes Cata incontinuare si poate ne dai si noua niste detalii cu ce mai urmeaza...

CTL-ul 18-03-09 18:56

9 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by dr_pricop (Post 2138166)
cesurile alea multe nu sunt puse la misto fiecare indica cate ceva si sunt puse cu cap.numai ceasurile alea fac cat o dacie:D

Asa e doctore !!! hahahahah
Ce mai faci? Cand te turbam si pe tine?
Apropos...nu stiu daca ati aflat dar din vara asta eu sunt dealerul renumitei firme de tuning de BMW ...ACTIVEAUTOWERKE din Miami
Sa vedem ce o sa iasa

Quote:

Originally Posted by B-14-BYE (Post 1899757)
de unde ai luat rama pt dublu din ? si clima ai mutat-o jos ? sub obc ? si bordu cat te-a costat sa il imbraci.? eu as vrea alb cu negru

Dublu DIN vine cu tot cu rama
Da clima am mutat-o jos ...arata mult mai bine dupa parerea mea...de fapt dublu DIN face diferenta
Cat m-a costat bordul sa-l imbrac? ...sincer nu mai stiu pt ca dupa cum vezi am imbracat aproape tot ce se putea imbraca in piele
Se poate face cu orice culoare iti dai seama

Quote:

Originally Posted by alias_gsi (Post 2161131)
Itzi dorim succes Cata incontinuare si poate ne dai si noua niste detalii cu ce mai urmeaza...

Merci mult de tot ...detalii tehnice nu pot sa va dau inca pt ca vreau sa fac un topic numai despre masina mea de la inceput pana la sfarsit ...poate niste poze ...daca reusesc sa le atasez

Alfa_band 18-03-09 19:39

Re: BMW 325i - B-70-CTL
 
Iti sta bine la cravata si cu turbina in mana :)) sa le stapanesti sanatos si sa o vedem cat mai repede pe sosea intr-o forma si mai buna.Bafta!

dr_pricop 18-03-09 20:44

Re: BMW 325i - B-70-CTL
 
cata ce sa fac am grija de pisica cat despre turbare mai stau un pic .ce ti-ai luat tu acolo sunt piese de mii de dolari si cand or sa fie puse pe masina o sa scoata figurile celor de pe magheru.abia astept sa te intorci si s-o vedem la treaba.

scturoag 18-03-09 21:14

Re: BMW 325i - B-70-CTL
 
Si alte modificari ?!? ... la Estetica ma refer ...

CTL-ul 19-03-09 17:15

Re: BMW 325i - B-70-CTL
 
2 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by scturoag (Post 2161763)
Si alte modificari ?!? ... la Estetica ma refer ...

Da ...dar sa vedem cand pt ca dureaza ceva sa faci modificari la estetica iar eu nu prea am timp, vreau sa ma bucur si eu de masina in timpul pe care il am acasa
ma gandeam la asta
ce ziceti?

dr_pricop 19-03-09 17:18

Re: BMW 325i - B-70-CTL
 
cata parerea mea e ca asa cum este e perfect pozele alea arata f bine nimic de spus dar pisica blanda zgaraie rau;)

scturoag 19-03-09 18:42

Re: BMW 325i - B-70-CTL
 
Quote:

Originally Posted by CTL-ul (Post 2164427)
Da ...dar sa vedem cand pt ca dureaza ceva sa faci modificari la estetica iar eu nu prea am timp, vreau sa ma bucur si eu de masina in timpul pe care il am acasa
ma gandeam la asta
ce ziceti?

pfff ... eu zic ca e super tare ... si geamurile inegrite(pe gustu' meu,depinde si de al dvs.) ... chiar foarte frumos kit-ul asta din poze ... dar cu mici modificari ... sa fie unica :D

narko_rules 19-03-09 20:55

Re: BMW 325i - B-70-CTL
 
superba

bodo 19-03-09 23:12

Re: BMW 325i - B-70-CTL
 
parerea mea ca barile cele-i rosii sunt urate,daca vrei pastreaza barile tale si "umflo" putin ca ar da bine si nasu' negru,parerea mea

negoitacata 20-03-09 12:25

Re: BMW 325i - B-70-CTL
 
Superba pisica am vazut si eu ce poate......masina are biele si pistoane forjate......sau o sa-i puneti??

CTL-ul 20-03-09 16:02

Re: BMW 325i - B-70-CTL
 
Quote:

Originally Posted by negoitacata (Post 2167023)
Superba pisica am vazut si eu ce poate......masina are biele si pistoane forjate......sau o sa-i puneti??

Anul trecut era motorul stock , doar decomprimat si cu turbo
Anul asta o sa fie cu totul altceva.....

wolverine 20-03-09 17:18

Re: BMW 325i - B-70-CTL
 
si cam ce putere scotea cu internele stock?

Alexxxx 20-03-09 17:18

Re: BMW 325i - B-70-CTL
 
CTL nu crezi ca ar fii mai bine sa faci un topic la BMW si sa o prezinti acolo? Este una din cele mai frumoase masini ale clubului No Speed Limit si totodata una din cele mai puternice masini din tara! Decizia iti apartine! Te salut si te respect pentru munca pe care ai depuso la aceasta masina incredibila!

CTL-ul 24-03-09 01:57

Quote:

Originally Posted by wolverine (Post 2167800)
si cam ce putere scotea cu internele stock?

450 cai la motor 400 la roata

Quote:

Originally Posted by Alexxxx (Post 2167801)
CTL nu crezi ca ar fii mai bine sa faci un topic la BMW si sa o prezinti acolo? Este una din cele mai frumoase masini ale clubului No Speed Limit si totodata una din cele mai puternice masini din tara! Decizia iti apartine! Te salut si te respect pentru munca pe care ai depuso la aceasta masina incredibila!

o sa fac la vara

Hexer 17-04-09 18:14

Re: BMW 325i - B-70-CTL
 
gt35r ?
compresia cat va fi?
axe nu schimbi?

CTL-ul 17-04-09 18:21

Re: BMW 325i - B-70-CTL
 
hahahha
este GT4094R DBB , 8,5:1 CR
Ba da am si axe

Hexer 17-04-09 18:37

Re: BMW 325i - B-70-CTL
 
Quote:

Originally Posted by CTL-ul (Post 2246730)
hahahha
este GT4094R DBB , 8,5:1 CR
Ba da am si axe

stand alone?
~700 cai astepti masina?

Petrucio 21-04-09 21:31

Re: BMW 325i - B-70-CTL
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by CTL-ul (Post 2246730)
hahahha
este GT4094R DBB , 8,5:1 CR
Ba da am si axe

Nu prea inteleg sensul unui gt4094r cind se poate scoate cai multi si cu un gt35r! 8) exemplul de mai jos a fost construit in Kiev Ucraina... Cu ecu standart dar resoftat! si alte aferente necesare! 1/4 mile 10.994 sec
http://www.turbo-garage.com.ua/prjtbmw3.php

Hexer 21-04-09 22:10

Re: BMW 325i - B-70-CTL
 
pentur 750 cai 680ccm este mult prea putin...
In schimb foarte frumos performanta cu o astfel de turbina...are un a/r mare, in schimb performanta pe 402 e destul de mediocru...cel putin la asemenea performanta.

Petrucio 21-04-09 22:45

Re: BMW 325i - B-70-CTL
 
Quote:

Originally Posted by Hexer (Post 2255357)
pentur 750 cai 680ccm este mult prea putin...
In schimb foarte frumos performanta cu o astfel de turbina...are un a/r mare, in schimb performanta pe 402 e destul de mediocru...cel putin la asemenea performanta.

Masina are 700 cp pe 780 nm cuplu! Si 680cc la 4 bari in rampa se prefac in 785cc 8) deci nui asta idea...Principalul e rezultatul final:!:

CTL-ul 23-04-09 21:31

Da stiu ca se putea scoate si cu gt35R puterea asta
Numai ca , cu un 4094 eu scot puterea asta la18-20psi pe cand cu un 35r o scoti la 24-26psi daca ai noroc iar flow-ul de aer e diferit
Iar la un 4094 ai avantajul deT4
Pe cand gt35r e T3
sa nu crezi ca nu imi place cea ce vad cu un 35r din contra ...imi pare bine ca stiu acum cam pe unde ma aflu

Quote:

Originally Posted by Petrucio (Post 2255202)
Nu prea inteleg sensul unui gt4094r cind se poate scoate cai multi si cu un gt35r! 8) exemplul de mai jos a fost construit in Kiev Ucraina... Cu ecu standart dar resoftat! si alte aferente necesare! 1/4 mile 10.994 sec
http://www.turbo-garage.com.ua/prjtbmw3.php

Merci de link

Hexer 23-04-09 21:49

Re: BMW 325i - B-70-CTL
 
Quote:

Originally Posted by CTL-ul (Post 2261382)
Da stiu ca se putea scoate si cu gt35R puterea asta
Numai ca , cu un 4094 eu scot puterea asta la18-20psi pe cand cu un 35r o scoti la 24-26psi daca ai noroc iar flow-ul de aer e diferit
Iar la un 4094 ai avantajul deT4
Pe cand gt35r e T3
sa nu crezi ca nu imi place cea ce vad cu un 35r din contra ...imi pare bine ca stiu acum cam pe unde ma aflu

Presiune de supraincarcare tine de marime turbinei, mai bine zis partea calda respectiv A/R-ul, iar foarte mica diferenta intre GT35 A/R peste 1 si GT40 cu A/R 0.83...

Sa nu uitam, boostol e masura in admisie, deci daca iese mai multa aer in evacuare intra mai mult la parte de admisie...asta inseamna ca daca au turbo mare iese mai mult = intra mai mult la aceasi presiune. De asta poti face aceasi putere la o presiune mai mica cu o turbine mai mare. Cum spuneam, nu e destul sa fie mare carcara turbinei dar si A/R-ul trebue sa fie pe masura.

gt35 nu prea are multa treaba cu T3, nici GT40-ul cu T4, ambele sunt mai mari iar intrarea e indiferenta.

CTL-ul 24-04-09 22:56

Re: BMW 325i - B-70-CTL
 
Nu poti sa spui ca GT35R e la fel ca GT4094
Sunt cu totul diferite , uitate si tu la flow map si ai sa vezi diferentele
GT35R e dat pana la 600hp pe cand GT4094 e pana la 800hp

Hexer 24-04-09 23:03

Re: BMW 325i - B-70-CTL
 
Quote:

Originally Posted by CTL-ul (Post 2264407)
Nu poti sa spui ca GT35R e la fel ca GT4094
Sunt cu totul diferite , uitate si tu la flow map si ai sa vezi diferentele
GT35R e dat pana la 600hp pe cand GT4094 e pana la 800hp

Asta e evident. insa la puterea de ~700 cai seamana mult, diferenta e in eficienta compresorului, care este max 10%...deci treube intercooler cu 10% mai mare.Partea calda la acest flow nu prezinta diferenta atat de mare....mai ales cada este a/rul la gt35 e mare.

CTL-ul 24-04-09 23:13

Re: BMW 325i - B-70-CTL
 
OK
asa e cum spui tu ..dar eu vb de GT4094 Care de fapt este partea calda de la gt4088 cu compresor de GT42 ,
Iar intercoolerool meu e de 1600cfm , zic eu ca o sa fie destul de mare plus N-tercooler, plus intalatie de apa pe intercooler, plus instalatie de metanol
O sa vedem ce o sa iasa
pOATE aqm sa dau o tura pana in ungaria, am in plan la vara sa vin pe acolo, pt ca am niste prieteni

ct22cop 25-04-09 06:38

Re: BMW 325i - B-70-CTL
 
Mult succes in finalizarea proiectului,sunt nerabdator sa-l vad alergand :D

PS: ca impatimit al tuningului de calitate te respect in tot ceea ce faci,bravo si la mai mare !!!

CTL-ul 23-05-09 21:38

Re: BMW 325i - B-70-CTL
 
Quote:

Originally Posted by ct22cop (Post 2264748)
Mult succes in finalizarea proiectului,sunt nerabdator sa-l vad alergand :D

PS: ca impatimit al tuningului de calitate te respect in tot ceea ce faci,bravo si la mai mare !!!


Merci frumos

scturoag 23-05-09 21:56

Re: BMW 325i - B-70-CTL
 
In ce stadiu e masina acum ?!? ... modificari aduse ?!? :D ... urmeaza ceva "BIG" ? ...

CTL-ul 23-05-09 22:08

Re: BMW 325i - B-70-CTL
 
Quote:

Originally Posted by scturoag (Post 2345864)
In ce stadiu e masina acum ?!? ... modificari aduse ?!? :D ... urmeaza ceva "BIG" ? ...

stadiu: bucati
modificari aduse: majore
urmeaza ceva BIG ---DA

scturoag 23-05-09 22:18

Re: BMW 325i - B-70-CTL
 
Frumos , Frumos ... asteptam poze :D:D Succes !

DJ_Primaru 24-05-09 15:05

Re: BMW 325i - B-70-CTL
 
CTL-ul tot respectul pt aceasta bijuterie de BMW...o stiu masina de cand era albastra si avea racing flags pe ea...te admir pt ceea ce ai facut,faci si vei face cu aceasta masina...abia astept sa vad proiectul tau finalizat(in special motoru:D)!sa ne ti la curent,numai bine

tea_radu 24-05-09 15:11

Re: BMW 325i - B-70-CTL
 
Quote:

Originally Posted by DJ_Primaru (Post 2347221)
CTL-ul tot respectul pt aceasta bijuterie de BMW...o stiu masina de cand era albastra si avea racing flags pe ea...te admir pt ceea ce ai facut,faci si vei face cu aceasta masina...abia astept sa vad proiectul tau finalizat(in special motoru:D)!sa ne ti la curent,numai bine

verde;)

DJ_Primaru 24-05-09 23:13

Re: BMW 325i - B-70-CTL
 
:oops: da...verde...my bad...sorry

negoitacata 01-06-09 20:36

Re: BMW 325i - B-70-CTL
 
Quote:

Originally Posted by CTL-ul (Post 2345892)
stadiu: bucati
modificari aduse: majore
urmeaza ceva BIG ---DA

Cu respect domnu'....ce sa mai intamplat la masina au sarit internele forjate sub capota masini:D:D....pe cand o so vedem inapoi pe strada abia astept sa o revad;)...Spor la treaba

CTL-ul 02-06-09 20:34

Re: BMW 325i - B-70-CTL
 
Quote:

Originally Posted by negoitacata (Post 2371834)
Cu respect domnu'....ce sa mai intamplat la masina au sarit internele forjate sub capota masini:D:D....pe cand o so vedem inapoi pe strada abia astept sa o revad;)...Spor la treaba

Nu au sarit pt ca inca nu le-am pus
Ma asteapta sa vin acasa ca sa le montez
merci


All times are GMT +2. The time now is 22:09.

- Copyright 2026 4Tuning