![]() |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
OK, cand esti pregatit spune-ne si ne dam; A2-ul este o alternativa buna?
Apropo de acel TFSI, parca este si LEON FR cu 185CP :shock: . Personal, eu modificat cred ca nu am nici o sansa in fata unui FR de 200CP, chiar si stoc, poate doar din mers, iar cel de 185CP poate ca ar fi o mica, micuta sansa, dar mica, asta fiindca masina este reglata altfel, are o alta aerodinamica, mai usurica, are multe plusuri. |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
count me in, daca exista o asemenea adunare as vrea si eu sa particip
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Pentru tine exista alta liga, liga 4x4. E posibil sa vina si Ceky, si atunci tu cu el tre sa te dai, ca stim noi ce ai sub capota:-)
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
In momentul in care vin si montez suspensiile va dau un pm cu nr meu de tel.Indiferent de rezultat consider intalnirea noastra un schimb de experienta f interesant si bine venit.Locatia si momentul le stabilim telefonic sau la un suc inainte.Cu cat mai multi cu atat mai bine.Sper ca la sfarsitul saptamanii sa ne putem intalnii.
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Mi-ar face si mie o deosebita placere, in caz ca discutia se concretizeaza, sa particip si eu la ea! Din pacate motorul este stoc... Beneficiaza doar de un filtru green... Dar orice "intalnire" este constructiva!
Masina este un Golf5... |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Ai grija cu Green ca strica debitmetre!!!!
Ceky |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
La cum arata senzorul ala cred ca imi pun 2 filtre de hartie unul dupa celalalt de frica. |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Sincer nu ma intereseaza , eu ti-am dat un sfat , ideea este ca am multi clienti care au incercat si le-au prajit mai devreme sau mai tarziu !
Cu respect, Ceky |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
Oricum nu ai ce sa vezi din exterior chiar daca scoti debitmetrul din carcasa lui. Si nici daca il desfaci nu iti dai seama. Practic este o pastila de siliciu pusa in mijlocul admisiei. La viteza aerului din admisia unui tdi nici nu iti trebuie mai mult de un fir de praf sa-ti "stearga" o fata a senzorului debitmetrului sa-ti iei adio de la el. |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Se pare ca o sa mai amanam putin intalnirea noastra.Din pacate mi s-a blocat EGR-ul pe pozitia de 91.2% deschis....deci masina trage ma greu si se "balbaie" in anumite situatii.Acum vreau sa cer un sfat celor avizati, bine pregatiti.Ce avantaje si dezavantaje implica obturarea definitiva a EGR-ului.Din cate stiu ca dezavataj ar fii noxe(deci adio ITP cinstit) iar ca avantaj ar fii faptul ca motorul respira aer curat, bogat in oxigen, fara gaze nearse.In concluzie o ardere mai buna, mai multa putere.Daca gresesc va rog sa ma corectati iar daca mai aveti ceva de adaugat v-as fii recunoscator
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
NU inseamna ITP netrecut pt ca la noi se masoara doar opacitatea fumului nu si cantitatea de NOX !Este mai bine cu el inchis complet insa la masina ta nu este posibil acest lucru fara sa se aprinda si un bec in bord !
Cu respect, Ceky |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
P.S. daca aveti de gand sa va bateti capul cu motorul asta inarmativa cu multa rabdare....spatiul sub capota foarte stramt si tot felul de suruburi ascunse.Eu mi-am blestemat zilele.Daca nu aveti rabdare (sau nu va pricepeti) dar vreti sa aruncati cu banii, puneti pe altul s-o faca.PAREREA MEA.Schimbarea egr-ului la reprezentanta costa 12 mil.Daca vreti sa-l blocati direct fara sa va mai chinuiti sa desfaceti egr-ul, blocati-l in fata motorului la intrarea in admisie(unde vine si clapeta care opreste motorul).E o teava metalica care intra in tubulatura admisiei |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Asa cum am spus in afara de martorul aprins nu sunt efecte secndare ! Si nu, nu are nici o legatura cu corectii si alte chestii !
Ceky |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Ce turbina recomandati pt un 2.0 tdi 140 cp, ce putere va avea motorul si ce modificari mai implica aceasta (exceptand ecu).Cine a facut aceasta modificare si ce rezultate a obtinut????
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Un turbo GT22 sau VNT 20 cu compresor de 22 si poti ajunge pe la 220-230CP !
ceky |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
gt22 e cel dupa 270cdi??? Eu am inteles ca merge f bine un hibrid dintre un vnt20(partea rece) si un vnt18(partea calda). in cazul unui vnt20 standard trebuie schimbata galeria de evacuare(daca nu ma insel) si o sa am un lag f mare.In cazul lui gt22 mai trebuie facute si alte modificari???
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
eu am un hibrid 18/20 lag mic putere sensibil marita, recomand
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
Vrem cifre :) Diametrele de intrare si iesire in compresor au fost aceleasi??? Nu vor aparea probleme datorita faptului ca partea mobila a compresorului are greutate diferita de cea originala pentru care a fost calibrat axul si lagarele partii calde...? Cine ti-a facut hibridul? Mai intreb? |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
bluey eu nu sunt inginer asa ca nu am raspuns la ce mai intrebat
turbina si softul le am de la **************(Rabbanne) si nu mi-am pus intrebarile astea am garantie 1 an la turbina si soft si pana acum(in 3000km) nu am nici cea mai mica problema configuratia nu e inventata de Rabbanne ..acest hibrid (intro forma un pic diferita 17/20) se monteaza in angllia pe 1.9 si 2.0 tdi de f multa vreme fara nici o problema este o turbina mica, pe motorul meu se pune inclusiv vnt 22 cu galerie custom fara nici o problema asa ca nu vad probleme nici in viitor bafta |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
Ai garantie la soft?? Tare! Sa nu se incurce 0 cu 1 prin el de nebuni???? Ca soft defect la masini fara un motiv hard este ceva mai greu. |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
avionule vezi ca ti-am dat pm .
18/20 e mica ,boostul la viteze mari gen 150 la ora in a 6-a va fi prea mare si consuma prea multa moto.20/22 e cel mai bine daca iti pui downpipe mare nu o sa ai probleme cu lagul |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Storm, ai si galerie pt 20/22? trebuie facuta una custom
as fii si eu interesat daca ai asaceva |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
2 Attachment(s)
Dezgrop topicul asta ca sa nu mai deschid unul nou.
Avionu te-am vazut in Buzau dar nu ai dat nici un semn.Nu am stiut ca esti tu pana nu ti-am vazut saptamana asta numarul pe 4t. Soft nou vs soft vechi. Pareri? |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Pai zi-ne tu cum ti se pare. :D Poate reusim si facem ce ne tot laudam ca facem.
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
colegu' ,la buzau ai avut ultima varianta de soft?
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Mii de scuze...nu te-am remarcat(eram f suparat dupa ce s-au anulat cursele)..arata bine graficul(parca mai trebuie putin optimizat in zona de ture mari, puterea maxima ar trebuii sa fie pe la 4000 ture..poate ne vedem sambata seara sa schimbam cateva pareri.Daca e astept PM.Multa bafta
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
@Siadimet da asta era dar stii bine care erau conditiile.
@Avionu ne vedem sambata seara doar daca vii in Bucuresti ca eu nu mai plec din oras macar w-e asta. |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Noi la MasterTuner avem pe stoc un GT2056 de R5 noua si facem galerii custom de inox pentru orice aplicatie.
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Si noi la DimSport facem un soft custom ca nimeni altii .....:d insa confirm ca ce spune Florin este foarte adevarat, am vazut cu ochii mei!
Bine Florine .....:d Cu respect, Ceky |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Noi (eu si Avionu) ne-am intalnit aseara si am stat de vorba.
Baiat de treaba. |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Si? sau ati stat doar de vorba ????
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Ne-am si plimbat putin.:twisted:
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Si?????????
:d De ce nu zici nimic ??? |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Pai a fost asa:
De pe loc am fost inaintea lui cu aproximativ o masina pe 400m. Din mers cu startul lui am plecat odata din spate si il ajungeam dar a trebuit sa franeze. A doua oara din mers tot cu startul lui am ratat startul dar veneam din spate la fel. Diferentele nu sunt mari. E posibil sa fie mai grea a lui mai ales ca aseara avea plinul facut. M-a surprins ca de pe loc el cu supensie sport a pierdut. Era si frig si nu avea aderenta.Eu aveam si cauciucurile fata desumflate de la BZ. Masina mea trage un pic mai bine. Astept filmuletul sa vad cat de mare a fost diferenta. Amandoi aveam roti pe 16" pe fata cu mentiunea ca el avea cauciucurile putin mai uzate decat ale mele. Am uitat. La o masuratoare cu g-techul cu masina goala am scos consecutiv 7.03 cu esp activat si 7.13 cu esp off.Nu am facut decat 2 masuratori. Cu subwooferul si bancheta spate (~110kg) in masina am scos 7.52-7.54 |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
E despre asta ziceam...... deci pina la urma e de bine sau de rau ??? :-)
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
in afara de soft mai aveti si alte modificari?
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Eu nimic deocamdata.
Avionu tot nimic in afara de suspensie. |
| All times are GMT +2. The time now is 22:01. |
- Copyright 2026 4Tuning