Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dyno Tuning (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning.html)
-   -   vag 2.0 tdi 140cp (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning/35819-vag-2-0-tdi-140cp.html)

Bicolorul 14-05-07 15:19

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
OK, cand esti pregatit spune-ne si ne dam; A2-ul este o alternativa buna?
Apropo de acel TFSI, parca este si LEON FR cu 185CP :shock: . Personal, eu modificat cred ca nu am nici o sansa in fata unui FR de 200CP, chiar si stoc, poate doar din mers, iar cel de 185CP poate ca ar fi o mica, micuta sansa, dar mica, asta fiindca masina este reglata altfel, are o alta aerodinamica, mai usurica, are multe plusuri.

shtrumfy2k 14-05-07 15:21

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
count me in, daca exista o asemenea adunare as vrea si eu sa particip

Bicolorul 14-05-07 15:23

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Pentru tine exista alta liga, liga 4x4. E posibil sa vina si Ceky, si atunci tu cu el tre sa te dai, ca stim noi ce ai sub capota:-)

Avionu 14-05-07 16:19

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
In momentul in care vin si montez suspensiile va dau un pm cu nr meu de tel.Indiferent de rezultat consider intalnirea noastra un schimb de experienta f interesant si bine venit.Locatia si momentul le stabilim telefonic sau la un suc inainte.Cu cat mai multi cu atat mai bine.Sper ca la sfarsitul saptamanii sa ne putem intalnii.

B11EAU 14-05-07 21:07

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Mi-ar face si mie o deosebita placere, in caz ca discutia se concretizeaza, sa particip si eu la ea! Din pacate motorul este stoc... Beneficiaza doar de un filtru green... Dar orice "intalnire" este constructiva!

Masina este un Golf5...

ceky 16-05-07 11:02

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Ai grija cu Green ca strica debitmetre!!!!
Ceky

bluey 16-05-07 13:24

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by ceky (Post 903920)
Ai grija cu Green ca strica debitmetre!!!!
Ceky

Am desfacut saptamana trecuta un debitmetru defect de bmw...
La cum arata senzorul ala cred ca imi pun 2 filtre de hartie unul dupa celalalt de frica.

B11EAU 16-05-07 15:08

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by ceky (Post 903920)
Ai grija cu Green ca strica debitmetre!!!!
Ceky

Filtrul l-am pus in cutia lui... M-am uitat la debitmetru din curiozitate la o luna dupa ce l-am montat... Mufa e curata... O sa vad in timp ce o sa se intample!

ceky 16-05-07 17:00

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Sincer nu ma intereseaza , eu ti-am dat un sfat , ideea este ca am multi clienti care au incercat si le-au prajit mai devreme sau mai tarziu !
Cu respect,
Ceky

bluey 16-05-07 17:38

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by B11EAU (Post 904305)
Filtrul l-am pus in cutia lui... M-am uitat la debitmetru din curiozitate la o luna dupa ce l-am montat... Mufa e curata... O sa vad in timp ce o sa se intample!

Pai tu crezi ca mufa se phute????
Oricum nu ai ce sa vezi din exterior chiar daca scoti debitmetrul din carcasa lui.
Si nici daca il desfaci nu iti dai seama.
Practic este o pastila de siliciu pusa in mijlocul admisiei.
La viteza aerului din admisia unui tdi nici nu iti trebuie mai mult de un fir de praf sa-ti "stearga" o fata a senzorului debitmetrului sa-ti iei adio de la el.

Avionu 19-05-07 02:53

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Se pare ca o sa mai amanam putin intalnirea noastra.Din pacate mi s-a blocat EGR-ul pe pozitia de 91.2% deschis....deci masina trage ma greu si se "balbaie" in anumite situatii.Acum vreau sa cer un sfat celor avizati, bine pregatiti.Ce avantaje si dezavantaje implica obturarea definitiva a EGR-ului.Din cate stiu ca dezavataj ar fii noxe(deci adio ITP cinstit) iar ca avantaj ar fii faptul ca motorul respira aer curat, bogat in oxigen, fara gaze nearse.In concluzie o ardere mai buna, mai multa putere.Daca gresesc va rog sa ma corectati iar daca mai aveti ceva de adaugat v-as fii recunoscator

ceky 19-05-07 14:13

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
NU inseamna ITP netrecut pt ca la noi se masoara doar opacitatea fumului nu si cantitatea de NOX !Este mai bine cu el inchis complet insa la masina ta nu este posibil acest lucru fara sa se aprinda si un bec in bord !
Cu respect,
Ceky

Avionu 20-05-07 18:09

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by ceky (Post 909097)
NU inseamna ITP netrecut pt ca la noi se masoara doar opacitatea fumului nu si cantitatea de NOX !Este mai bine cu el inchis complet insa la masina ta nu este posibil acest lucru fara sa se aprinda si un bec in bord !
Cu respect,
Ceky

Mersi mult de sfat. Azi mi-am batut capul cu egr-ul ala.Am incercat sa-l deblochez in speranta ca nu s-a ars solenoidul. Pana la urma l-am blocat pe inchis cu o bucata de tabla.Rezultat: masina raspunde mai bine la acceleratie si scoate mai putin fum...dezavantaj:ramane martorul aprins pe bord.Intrebare:Egr-ul are vre-o functie in corectarea suprapresiunii de gaze care antreneaza turbina?Eliminarea lui reprezinta vre-un factor de risc pt turbina?

P.S. daca aveti de gand sa va bateti capul cu motorul asta inarmativa cu multa rabdare....spatiul sub capota foarte stramt si tot felul de suruburi ascunse.Eu mi-am blestemat zilele.Daca nu aveti rabdare (sau nu va pricepeti) dar vreti sa aruncati cu banii, puneti pe altul s-o faca.PAREREA MEA.Schimbarea egr-ului la reprezentanta costa 12 mil.Daca vreti sa-l blocati direct fara sa va mai chinuiti sa desfaceti egr-ul, blocati-l in fata motorului la intrarea in admisie(unde vine si clapeta care opreste motorul).E o teava metalica care intra in tubulatura admisiei

ceky 20-05-07 20:27

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Asa cum am spus in afara de martorul aprins nu sunt efecte secndare ! Si nu, nu are nici o legatura cu corectii si alte chestii !
Ceky

bluey 20-05-07 22:17

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by Avionu (Post 910743)
Mersi mult de sfat. Azi mi-am batut capul cu egr-ul ala.Am incercat sa-l deblochez in speranta ca nu s-a ars solenoidul. Pana la urma l-am blocat pe inchis cu o bucata de tabla.Rezultat: masina raspunde mai bine la acceleratie si scoate mai putin fum...dezavantaj:ramane martorul aprins pe bord.Intrebare:Egr-ul are vre-o functie in corectarea suprapresiunii de gaze care antreneaza turbina?Eliminarea lui reprezinta vre-un factor de risc pt turbina?

P.S. daca aveti de gand sa va bateti capul cu motorul asta inarmativa cu multa rabdare....spatiul sub capota foarte stramt si tot felul de suruburi ascunse.Eu mi-am blestemat zilele.Daca nu aveti rabdare (sau nu va pricepeti) dar vreti sa aruncati cu banii, puneti pe altul s-o faca.PAREREA MEA.Schimbarea egr-ului la reprezentanta costa 12 mil.Daca vreti sa-l blocati direct fara sa va mai chinuiti sa desfaceti egr-ul, blocati-l in fata motorului la intrarea in admisie(unde vine si clapeta care opreste motorul).E o teava metalica care intra in tubulatura admisiei

Ai facut si tu niste poze pentru un DIY???

Avionu 06-06-07 20:31

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Ce turbina recomandati pt un 2.0 tdi 140 cp, ce putere va avea motorul si ce modificari mai implica aceasta (exceptand ecu).Cine a facut aceasta modificare si ce rezultate a obtinut????

ceky 06-06-07 21:27

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Un turbo GT22 sau VNT 20 cu compresor de 22 si poti ajunge pe la 220-230CP !
ceky

Avionu 07-06-07 00:16

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
gt22 e cel dupa 270cdi??? Eu am inteles ca merge f bine un hibrid dintre un vnt20(partea rece) si un vnt18(partea calda). in cazul unui vnt20 standard trebuie schimbata galeria de evacuare(daca nu ma insel) si o sa am un lag f mare.In cazul lui gt22 mai trebuie facute si alte modificari???

shtrumfy2k 07-06-07 09:50

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
eu am un hibrid 18/20 lag mic putere sensibil marita, recomand

Avionu 07-06-07 12:07

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by shtrumfy2k (Post 937151)
eu am un hibrid 18/20 lag mic putere sensibil marita, recomand

a mai fost nevoie de vre-o modificare???

bluey 07-06-07 12:37

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by shtrumfy2k (Post 937151)
eu am un hibrid 18/20 lag mic putere sensibil marita, recomand

Ce inseamna "sensibil"??
Vrem cifre :)
Diametrele de intrare si iesire in compresor au fost aceleasi???
Nu vor aparea probleme datorita faptului ca partea mobila a compresorului are greutate diferita de cea originala pentru care a fost calibrat axul si lagarele partii calde...?
Cine ti-a facut hibridul?
Mai intreb?

shtrumfy2k 08-06-07 10:25

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
bluey eu nu sunt inginer asa ca nu am raspuns la ce mai intrebat

turbina si softul le am de la **************(Rabbanne) si nu mi-am pus intrebarile astea

am garantie 1 an la turbina si soft si pana acum(in 3000km) nu am nici cea mai mica problema

configuratia nu e inventata de Rabbanne ..acest hibrid (intro forma un pic diferita 17/20) se monteaza in angllia pe 1.9 si 2.0 tdi de f multa vreme fara nici o problema

este o turbina mica, pe motorul meu se pune inclusiv vnt 22 cu galerie custom fara nici o problema asa ca nu vad probleme nici in viitor

bafta

bluey 10-06-07 23:11

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by shtrumfy2k (Post 938726)
bluey eu nu sunt inginer asa ca nu am raspuns la ce mai intrebat

turbina si softul le am de la **************(Rabbanne) si nu mi-am pus intrebarile astea

am garantie 1 an la turbina si soft si pana acum(in 3000km) nu am nici cea mai mica problema

configuratia nu e inventata de Rabbanne ..acest hibrid (intro forma un pic diferita 17/20) se monteaza in angllia pe 1.9 si 2.0 tdi de f multa vreme fara nici o problema

este o turbina mica, pe motorul meu se pune inclusiv vnt 22 cu galerie custom fara nici o problema asa ca nu vad probleme nici in viitor

bafta

Hi hi hi!!!
Ai garantie la soft??
Tare!
Sa nu se incurce 0 cu 1 prin el de nebuni????
Ca soft defect la masini fara un motiv hard este ceva mai greu.

im570rm 11-06-07 03:44

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
avionule vezi ca ti-am dat pm .
18/20 e mica ,boostul la viteze mari gen 150 la ora in a 6-a va fi prea mare si consuma prea multa moto.20/22 e cel mai bine daca iti pui downpipe mare nu o sa ai probleme cu lagul

shtrumfy2k 11-06-07 09:29

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Storm, ai si galerie pt 20/22? trebuie facuta una custom
as fii si eu interesat daca ai asaceva

bluey 12-10-07 17:31

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
2 Attachment(s)
Dezgrop topicul asta ca sa nu mai deschid unul nou.
Avionu te-am vazut in Buzau dar nu ai dat nici un semn.Nu am stiut ca esti tu pana nu ti-am vazut saptamana asta numarul pe 4t.
Soft nou vs soft vechi.
Pareri?

Bicolorul 12-10-07 18:24

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Pai zi-ne tu cum ti se pare. :D Poate reusim si facem ce ne tot laudam ca facem.

siadimet 12-10-07 19:46

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
colegu' ,la buzau ai avut ultima varianta de soft?

Avionu 13-10-07 00:33

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Mii de scuze...nu te-am remarcat(eram f suparat dupa ce s-au anulat cursele)..arata bine graficul(parca mai trebuie putin optimizat in zona de ture mari, puterea maxima ar trebuii sa fie pe la 4000 ture..poate ne vedem sambata seara sa schimbam cateva pareri.Daca e astept PM.Multa bafta

bluey 13-10-07 00:36

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
@Siadimet da asta era dar stii bine care erau conditiile.
@Avionu ne vedem sambata seara doar daca vii in Bucuresti ca eu nu mai plec din oras macar w-e asta.

MasterTuner 13-10-07 16:18

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Noi la MasterTuner avem pe stoc un GT2056 de R5 noua si facem galerii custom de inox pentru orice aplicatie.

ceky 14-10-07 12:35

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Si noi la DimSport facem un soft custom ca nimeni altii .....:d insa confirm ca ce spune Florin este foarte adevarat, am vazut cu ochii mei!
Bine Florine .....:d
Cu respect,
Ceky

bluey 18-10-07 10:48

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Noi (eu si Avionu) ne-am intalnit aseara si am stat de vorba.
Baiat de treaba.

ceky 18-10-07 11:00

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Si? sau ati stat doar de vorba ????

bluey 18-10-07 11:06

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Ne-am si plimbat putin.:twisted:

ceky 18-10-07 11:57

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Si?????????
:d
De ce nu zici nimic ???

bluey 18-10-07 12:09

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Pai a fost asa:
De pe loc am fost inaintea lui cu aproximativ o masina pe 400m.
Din mers cu startul lui am plecat odata din spate si il ajungeam dar a trebuit sa franeze.
A doua oara din mers tot cu startul lui am ratat startul dar veneam din spate la fel.
Diferentele nu sunt mari.
E posibil sa fie mai grea a lui mai ales ca aseara avea plinul facut.
M-a surprins ca de pe loc el cu supensie sport a pierdut.
Era si frig si nu avea aderenta.Eu aveam si cauciucurile fata desumflate de la BZ.
Masina mea trage un pic mai bine.
Astept filmuletul sa vad cat de mare a fost diferenta.
Amandoi aveam roti pe 16" pe fata cu mentiunea ca el avea cauciucurile putin mai uzate decat ale mele.
Am uitat.
La o masuratoare cu g-techul cu masina goala am scos consecutiv 7.03 cu esp activat si 7.13 cu esp off.Nu am facut decat 2 masuratori.
Cu subwooferul si bancheta spate (~110kg) in masina am scos 7.52-7.54

ceky 18-10-07 12:19

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
E despre asta ziceam...... deci pina la urma e de bine sau de rau ??? :-)

shtrumfy2k 18-10-07 12:20

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
in afara de soft mai aveti si alte modificari?

bluey 18-10-07 12:43

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Eu nimic deocamdata.
Avionu tot nimic in afara de suspensie.


All times are GMT +2. The time now is 22:01.

- Copyright 2026 4Tuning