Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   EUROPENE (https://forum.4tuning.ro/400-europene.html)
-   -   Ce parere aveti despre smart? (https://forum.4tuning.ro/400-europene/3428-parere-aveti-smart.html)

SirNenea 23-01-07 15:00

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
de bucatarie :))

prs_prs 23-01-07 15:32

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
Quote:

Originally Posted by SirNenea (Post 711454)
de bucatarie :))

ce simpatic esti...da de unde stii, tu la ranciul tau dinala ii pui.....????

SirNenea 23-01-07 15:35

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
Quote:

Originally Posted by prs_prs (Post 711502)
ce simpatic esti...da de unde stii, tu la ranciul tau dinala ii pui.....????

era o gluma dar se pare ca esti chiar slabut si traiesti mai mult inchis dar asta e
oricum iti recomand argus e ff bun si se arde greu :)
si inca ceva vezi ca eu nu am zis nimic de masina ta eu te repsect pe tine si masina si acelasi lucru vreau sa faci si u
hai pa

prs_prs 23-01-07 15:49

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
Quote:

Originally Posted by SirNenea (Post 711508)
era o gluma dar se pare ca esti chiar slabut si traiesti mai mult inchis dar asta e
oricum iti recomand argus e ff bun si se arde greu :)
si inca ceva vezi ca eu nu am zis nimic de masina ta eu te repsect pe tine si masina si acelasi lucru vreau sa faci si u
hai pa

chiar avea nevoie de o informatie ....dar se pare ca atat poti tu sa oferi....asta este....nu-ti cer mai mult te inteleg......

PiStI 23-01-07 15:53

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
Smart este masina ideala pt orasele mari, (ma refer aici la For Two, ca restul sunt doar niste incercari de a face bani. For Four este un Colt mai urat si mai scump care nu a prins si nici nu se mei fabrica, adio For More, iar roadster se va scoate din fabricatie.), este mica, dar ajunge sa te strecori cu ea cam pe oriunde. a fost o idee geniala care a prins si de anul acesta vine generatia a doua. sigur le va merge si mai bine ca le vor exporta in state, unde apare in vreo 2 clipuri si, hop sar pe ele toti. viitorul e asigurat pt For Two, zic eu

SirNenea 23-01-07 15:53

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
Quote:

Originally Posted by prs_prs (Post 711529)
chiar avea nevoie de o informatie ....dar se pare ca atat poti tu sa oferi....asta este....nu-ti cer mai mult te inteleg......

poate ca ar fi bine sa ne cunoastem si porma sa tragi u concluzie cat sa imi ceri da???
si pana atunci u esti un om care nu stie ce e aia o gluma asa ca mai intai invata sa te cizelezi putin
p.s. vezi ca in cartea masinii iti zice exact ce ulei ii trebuie la masina

prs_prs 23-01-07 16:19

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
Quote:

Originally Posted by SirNenea (Post 711538)
poate ca ar fi bine sa ne cunoastem si porma sa tragi u concluzie cat sa imi ceri da???
si pana atunci u esti un om care nu stie ce e aia o gluma asa ca mai intai invata sa te cizelezi putin
p.s. vezi ca in cartea masinii iti zice exact ce ulei ii trebuie la masina

esti chiar fantastic....crezi cumva ca daca aveam carte nu ma uitam??? hai sa trecem peste ca nu ajungem nicaieri.....si nu halesc glume cand chiar avea o problema....si referitor la cizelat......asta e viata frate...asa sunt eu mai putin cizelat......dar revin sa trecem peste.....

SirNenea 23-01-07 17:40

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
http://www.smart.com/-snm-0156420588...dback-UserInfo
bine daca nu ai timp atunci uite incearca sa trimiti un mail la baieti si intreabai
presupun ca iti vor raspunde repede
hai bafta

prs_prs 23-01-07 17:55

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
Quote:

Originally Posted by SirNenea (Post 711686)
http://www.smart.com/-snm-0156420588...dback-UserInfo
bine daca nu ai timp atunci uite incearca sa trimiti un mail la baieti si intreabai
presupun ca iti vor raspunde repede
hai bafta

mercci frumos....vezi ca se poate sa fii si simpatic......

bluey 23-01-07 22:25

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
ok
eu folosesc 0W50 Mobil1
De asta am bagat de cand am masina si nu au fost probleme.
Sa verifici uleiul in cutie neaparat ca al meu era cam lipsa la ultima revizie.Noroc ca mi-am facut-o eu si nu am dus masina la mercedes ca ramaneam si fara cutie de viteze.Cica ar papa ulei cutiile astea.

prs_prs 24-01-07 13:40

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
Quote:

Originally Posted by bluey (Post 712188)
ok
eu folosesc 0W50 Mobil1
De asta am bagat de cand am masina si nu au fost probleme.
Sa verifici uleiul in cutie neaparat ca al meu era cam lipsa la ultima revizie.Noroc ca mi-am facut-o eu si nu am dus masina la mercedes ca ramaneam si fara cutie de viteze.Cica ar papa ulei cutiile astea.

merci frumos...eu am folosit 0w30 si a consumat...si nu stiam cu ce sa-l schimb ...acumam incercat 5w30 si astept sa vad cum se comporta daca nu merge nici cu asta....incerc cu 0w50 ...sa speram ca asta e problema uleiul si nu...MOTORULLLLLL......din cate stiu este o masina pretentioasa la ulei si am inteles de la cei de la mercedes ca uleiul trebuie schimbat mai repede decat la una normala.....apropo...tu la cat ii faci schimbul?????

bluey 24-01-07 16:30

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
La 15 mii.
Dar trebuie verificat la 3 mii ca sa nu ai surprize.
Oricum este o masina cu turbo si e normal sa pape ulei.
Acum nu stiu cat de mult.
Parca 1l la 10 mii spuneau aia la mercedes ca e normal.
Daca iti ia un l la 1 mie e problema.
Sa te uiti sub ea sa vezi daca nu ai cumva si galeria fisurata langa turbo.
E o problema frecventa la cele cu motor de 600.Eu am avut-o si la a mea desi am motor de 700.Dar sa zicem ca nu sunt cel mai cuminte sofer pe strada.

prs_prs 24-01-07 19:29

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
Quote:

Originally Posted by bluey (Post 713271)
La 15 mii.
Dar trebuie verificat la 3 mii ca sa nu ai surprize.
Oricum este o masina cu turbo si e normal sa pape ulei.
Acum nu stiu cat de mult.
Parca 1l la 10 mii spuneau aia la mercedes ca e normal.
Daca iti ia un l la 1 mie e problema.
Sa te uiti sub ea sa vezi daca nu ai cumva si galeria fisurata langa turbo.
E o problema frecventa la cele cu motor de 600.Eu am avut-o si la a mea desi am motor de 700.Dar sa zicem ca nu sunt cel mai cuminte sofer pe strada.

ok...merci mult chiar am sa ma duc sa ma uit dupa fisuri.....

BASU 24-01-07 20:01

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by prs_prs (Post 711585)
crezi cumva ca daca aveam carte nu ma uitam???

am atasat Operating Instructions Smart Fortwo
pentru colectie 8)

ps: motoarele turbo consuma mai mult ulei decat un motor aspirat
conteaza si ce ulei bagi ;)

SirNenea 24-01-07 22:16

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
1 Attachment(s)
ce inseamna sa ai o masina "mare" :lol:

bluey 24-01-07 22:52

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
Este in fata la Delta.
Stiu masina :D .

teo_s 16-03-07 20:58

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
eu am unu,,pe langa un ford probe si mi se pare extraordinar,,,insa azi,,in trafic ,,mi am constatat ca mi s a ridicat temperatura apei la 100 grade ..de ce naiba?nu i fct ca si makina d oras?asta iarna d abea baga caldura..daca aveti vr o idee plssss dati un mail la drteo22 at iahu

moise 16-04-07 15:23

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
FourFor imparte aceeasi platforma tehnica cu Colt si totusi Colt este mai ieftin. Dupa mine marea problema la Smart FourTwo si Roadster ar fi cutia de viteze.

sorin_sorin95 09-06-07 12:40

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
Spuneti-mi si mie va rog dupa ce sa ma uit la un Smart fortwo din 2001 cu motor de 600cc turbo? Vreau sa cumpar una si ce probleme intampina dupa ce defecte ma uit? Ms anticipat

bluey 10-06-07 23:17

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
Quote:

Originally Posted by sorin_sorin95 (Post 940279)
Spuneti-mi si mie va rog dupa ce sa ma uit la un Smart fortwo din 2001 cu motor de 600cc turbo? Vreau sa cumpar una si ce probleme intampina dupa ce defecte ma uit? Ms anticipat

Sa te uiti cu mare atentie la turbina si la galeria de evacuare.
La motorul de 600 apar foarte des fisuri in galerie ducand la pierderea puterii si la consumuri marite.
In rest nu prea mai ai ce sa vezi la ea.
Amortizoare si cam atat.
Articulatii nu am auzit sa fie belele cu ele.
Cu electronica stau bine.

sorin_sorin95 10-06-07 23:52

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
Ms dar cred k abandonez ideea chiar dak am gasit unul la un pret acceptabil dar piesele am inteles ca sunt f scumpe si eu vreau sal iau pt o perioada mai indelungata.

bluey 11-06-07 00:07

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
Quote:

Originally Posted by sorin_sorin95 (Post 942666)
Ms dar cred k abandonez ideea chiar dak am gasit unul la un pret acceptabil dar piesele am inteles ca sunt f scumpe si eu vreau sal iau pt o perioada mai indelungata.

Pret acceptabil inseamna probleme aproape intotdeauna.
Smartul este mai mult o masina de imagine si asta costa.

sorin_sorin95 11-06-07 00:44

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
Masina am gasito la 4500 din 2001 are AC si multe altele .... este din Bucuresti, este si pe autovit ,cea albastra cu niste chestii portocalii pe ea,care are jante de aliaj numai pe spate. Cred k o sa ma gandesc la o Corsa totusi .

Magos 13-06-07 22:09

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
eu zic ca cele din tara sunt obosite rau si nu merita... :(
cati km are?

sorin_sorin95 14-06-07 18:07

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
cik 50k dar nu prea cred.

Magos 19-06-07 22:54

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
du-te in Germania... :)
eu acolo ma duc pentru una... soon now... :)

p_mateescu 21-06-07 12:13

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
Quote:

Originally Posted by dragos82 (Post 109127)
V-ati cumpara un smart? Va place smart-ul?

sal
mai.... eu am deja unul diesel... si e super....
dar... care are niste cauciucuri de vara de vanzare??...

p_mateescu 21-06-07 12:16

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
Quote:

Originally Posted by teo_s (Post 802005)
eu am unu,,pe langa un ford probe si mi se pare extraordinar,,,insa azi,,in trafic ,,mi am constatat ca mi s a ridicat temperatura apei la 100 grade ..de ce naiba?nu i fct ca si makina d oras?asta iarna d abea baga caldura..daca aveti vr o idee plssss dati un mail la drteo22 at iahu

te-ai uitat la ulei?? ca astea mai papa cate ceva.... ca dealtfel orice motor...:)

mareo 21-06-07 14:06

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
eu zik ca mias lua unu , dar daor pt oras, nimik altceva:D

aleks 22-06-07 13:06

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
pai asta e si scopul conceptiei lui... :)

Magos 23-06-07 02:34

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
azi l-am studiat cap coada... l-am innebunit pe bietul baiat...
nu mai suport timpul ramas intre mine si masina :((((

frozzen 25-06-07 13:29

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
cine poate sa imi zica mai multe despre roadster?sunt tentat sa cumpar un smart roadster si as vrea sa stiu in general la ce probleme sunt predispuse si daca se comporta la fel de bine pe cum arata:D

bluey 25-06-07 16:34

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
Quote:

Originally Posted by frozzen (Post 965734)
cine poate sa imi zica mai multe despre roadster?sunt tentat sa cumpar un smart roadster si as vrea sa stiu in general la ce probleme sunt predispuse si daca se comporta la fel de bine pe cum arata:D

Principala problema e ca nu se mai fabrica.
Depinde a ce ti se pare ca arata.
Iti da senzatia de masina de curse dar nu este o masina de curse.
Si din interior si de afara.
Este extraordinar de stabila si evacuarea sport este un must have :)
Aceleasi motoare de 700 ca si pe 4-2 dar cu turbine mai mari.

frozzen 25-06-07 18:37

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
Quote:

Originally Posted by bluey (Post 965966)
Principala problema e ca nu se mai fabrica.
Depinde a ce ti se pare ca arata.
Iti da senzatia de masina de curse dar nu este o masina de curse.
Si din interior si de afara.
Este extraordinar de stabila si evacuarea sport este un must have :)
Aceleasi motoare de 700 ca si pe 4-2 dar cu turbine mai mari.

pai stiu toate chestiile astea...insa am o frica de cutia aia de viteze secventiala...sunt curios daca se strica repede in regimu de mers in romania!!

bluey 26-06-07 00:14

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
Quote:

Originally Posted by frozzen (Post 966128)
pai stiu toate chestiile astea...insa am o frica de cutia aia de viteze secventiala...sunt curios daca se strica repede in regimu de mers in romania!!

Eu nu am auzit de vreuna defecta.
Oricum nu este o cutie secventiala in toata regula.
Este o cutie robotizata, adica o cutie manuala cu ambreiaj electric si schimbator la fel.;)

Magos 26-06-07 02:03

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
bluey bluey... ce ne facem fara tine?? :D
tu esti "tatal" smarturilor... hi hi hi

frozzen 26-06-07 02:11

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
Quote:

Originally Posted by bluey (Post 966671)
Eu nu am auzit de vreuna defecta.
Oricum nu este o cutie secventiala in toata regula.
Este o cutie robotizata, adica o cutie manuala cu ambreiaj electric si schimbator la fel.;)

beton...deci pot sa stau linistit:D si sa ma duc sa imi cumpar un roadster :D pacat ca nu exista o sectiune si pe 4tuning dedicata Smart -e totusi o masina cunoscuta si care prinde lipici!

Magos 27-06-07 21:47

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
nu exista... se face!!! ;)

frozzen 27-06-07 21:50

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
Quote:

Originally Posted by Magos (Post 970296)
nu exista... se face!!! ;)

ar fi ceva...am rascoltit tot netu despre detalii despre roadster ,mai exact pareri ale posesorilor de smart...abia pe topicu asta am gasit.

Magos 29-06-07 18:00

Re: Ce parere aveti despre smart?
 
dupa ce ca roadsterul e cam rarutz in tara....


All times are GMT +2. The time now is 20:35.

- Copyright 2026 4Tuning