Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   dati-va cu parerea , BMW sau CALIBRA (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/3169-dati-parerea-bmw-calibra.html)

EvLSant0S 18-02-05 00:09

eeh.... ar99bmw e ... big cohones pana da de o calibra 4x4 turbo ... putin lucrata poate... si ... il spulbera putin ...
dupa aia o sa fie .. :weirdface :lemon: :no:

cum a zis si synkro ... gusturile nu se discuta si cu asta basta.. votati si aia e .. :evil:

aR99bMw 18-02-05 02:25

glumeam si io bey..... :D
stiu ca merje calibra turbo...am fost cu una cu 280 ;)

R3Kin 18-02-05 08:53

Eeeeee....mult mai civilizat dialogul.Repet nu am vrut sa supar sau sa jignesc pe nimeni.Facem schimb de nr. de tel si cu prima ocazie ne dam.Eu sunt din Constanta si imi este greu cu deplasatul dar nu se stie niciodata.Despre bmw sustin in continuare: nimic impresionant pana la 328.O sa caut un filmulet sa vad daca mai am cu 0-240km/h.Suta nu stiu in cat iau da 120 ia in a-2-a aproape de limitare.

R3Kin 18-02-05 09:01

Dupa ce se mai topeste si se usuca o sa ies sa-mi trag niste filmulete 0-100/viteza maxima si alte chestii.Ar-99 masina am spus ca trebe sa fie neumblata si vad ca te stie bine lumea asa ca...

R3Kin 18-02-05 09:31

1 Attachment(s)
O aveam si pe asta

aR99bMw 18-02-05 18:56

UN 325 24V MERJE MAI BINE CA UN 328 !

si calibra 2000 16v e comparabil cu 320 150cp...da te face un 320...sigur..... :D

synkro 19-02-05 09:47

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"aR99bMw\"
si calibra 2000 16v e comparabil cu 320 150cp...da te face un 320...sigur..... :D

nu se stie niciodata...

aR99bMw 19-02-05 18:18

bine ma...io nu vorbesc din auzit ci din fapte! :evil:

Gsx_18 20-02-05 01:58

nu uitati ca de calibra 2000 turbo 4x4 care dupa parerea mea il face lejer 325-ul sau 328-ul

in leg. cu aspectul exterior bmw-ul parcaii mai frumos standard, insa daca calibraul este \"ingrasat\" de niste spoilere, praguri sau un widebodykit bmw-ul sa se ascunda

synkro 20-02-05 12:27

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"aR99bMw\"
bine ma...io nu vorbesc din auzit ci din fapte! :evil:

nu stiu sigur in cat scoate suta 320,cumva in 9.80? calibra 16v scoate in 8.5 ,iar dupa 100km/h calibra se duce bine datorita aerodinamicii.

Quote:

Originally Posted by \"Gsx_18\"
nu uitati ca de calibra 2000 turbo 4x4 care dupa parerea mea il face lejer 325-ul sau 328-ul

325 nu il face sigur,nu stiu de 328,dar cred ca si pe ala...

DnI 20-02-05 13:57

1 Attachment(s)
...

aR99bMw 20-02-05 15:15

mey...325 face 328 !

si cu 1.8 is am facut o calibra 2000 16v ! deci 320 tot aia e .......asta din ce am facut io.....

R3Kin 21-02-05 06:50

Eu cu masina in cauza,calibra am facut toate motoarele de care am amintit in afara de 328 ca nu am gasit si m-a ingropat rau un 335 de nici nu am mai stiut ce dracu caut acolo.Bmw 325 pleaca mai bine si se duce un metru in fata da la schimb a-2-a incepe sa piarda si...Oricum cu 325 propietarul s-a facut de 4 ori ca nu-i venea sa creada.Oricum ca sa fiu corect era un 325 ursulet poate o pisicuta e altfel.Oricum cu prima ocazie ma dau cu un pisoi 325 si fac si un filmulet.

mutzu 21-02-05 10:41

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"R3Kin\"
Eu cu masina in cauza,calibra am facut toate motoarele de care am amintit in afara de 328 ca nu am gasit si m-a ingropat rau un 335 de nici nu am mai stiut ce dracu caut acolo.Bmw 325 pleaca mai bine si se duce un metru in fata da la schimb a-2-a incepe sa piarda si...Oricum cu 325 propietarul s-a facut de 4 ori ca nu-i venea sa creada.Oricum ca sa fiu corect era un 325 ursulet poate o pisicuta e altfel.Oricum cu prima ocazie ma dau cu un pisoi 325 si fac si un filmulet.

Eu zic sa faci cu Calin, oare mai faci filmuletz? :lol:

Turbo110 21-02-05 11:07

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"aR99bMw\"
UN 325 24V MERJE MAI BINE CA UN 328 !

si calibra 2000 16v e comparabil cu 320 150cp...da te face un
320...sigur..... :D

1 Ai gresit amarcnic ca unu 325 24 de valve este mai bun ca un 328 i !
328 are cuplu mai mare si vine numai cu 24v!
2. Calibra a fost multi ani la rand una dintre cele mai aerodinamice masini era daca nu mai insel chiar peste 996 !
3. Cred ca nu sti ce inseamna 16v la Opel si treapta a-3-a de la calibra !

Turbo110 21-02-05 11:09

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"synkro\"
Quote:

Originally Posted by \"aR99bMw\"
bine ma...io nu vorbesc din auzit ci din fapte! :evil:

nu stiu sigur in cat scoate suta 320,cumva in 9.80? calibra 16v scoate in 8.5 ,iar dupa 100km/h calibra se duce bine datorita aerodinamicii.

Quote:

Originally Posted by \"Gsx_18\"
nu uitati ca de calibra 2000 turbo 4x4 care dupa parerea mea il face lejer 325-ul sau 328-ul

325 nu il face sigur,nu stiu de 328,dar cred ca si pe ala...

Ambele motoare au 192 de CP doar ca 328 are cuplu mai mare !
Si daca nu ai curaj sa te dai cu o masina Turbo care are cuplu ucigas si mai 4wd si cireasa de pe tort si mai puternica nu ai decat !

R3Kin 21-02-05 12:11

Sa pastram proportiile.Calibra turbo nu intra in discutie pentru ca desi nu am avut placerea banuiesc ca nu prea are ce discuta cu bmw-urile pana la M-uri.Si daca am ajuns la M-uri atunci nici un fel de calibra nu se poate compara cu ele.Repet vorbesc de echiparile standard si masini nemodificate.Hehe(cumpar calibra turbo neinscrisa)

teddy 21-02-05 14:25

http://www.***********/html/0/192290.php
poate merita sa-ti vinzi calibra (mie :lol: ti-am dat eu mesaj) si sa pui diferenta pe care o dadeai pe \"calibra turbo neinmatriculata\" si s-o iei...

R3Kin 21-02-05 14:49

Sa fim seriosi cu masina aia.De ce crezi ca vreau neinscrisa?Nu am nevoie de baraca am nevoie de calibra turbo.Nerulata in tara.

aR99bMw 21-02-05 17:09

325 = 192cp

328 = 193cp

nu poti compara calibra turbo cu m3......numa diferentza de pretz e destul ;)

Turbo110 21-02-05 17:12

:>
 
omg o eroare de 1 cp pt ala pierdeai cursa ! :P

aR99bMw 21-02-05 17:59

hehe...pai ma...io am facut cu 328 pisica...eu eram cu un ursuletz 2.5 170 cp si l-am rupt..... :D si cu ursuletzu ala nu faceam 325 24v

criss 21-02-05 18:14

vot pt BMW din partea mea 8)

pauladrian 22-02-05 00:29

uitativa la caroseriile de calibra cum sunt lucrate sa nu ma zic de interior care si ala e de 2 lei.opelul dupa parerea mea sunt masini slabe.

mutzu 22-02-05 09:18

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"pauladrian\"
uitativa la caroseriile de calibra cum sunt lucrate sa nu ma zic de interior care si ala e de 2 lei.opelul dupa parerea mea sunt masini slabe.

Asta am zis si eu prima data, cum puteti sa comparati OPEL cu BMW?
Astea-s incomparabile. :wink:

R3Kin 22-02-05 09:35

Bine ma baieti comparati voi calibra cu altceva daca nu se poate compara cu bmw.Cum e lucrata calibra?!!!Ha!Poate imi spui si mie ce masini aveau la vremea ei liniile alea si aerodinamica aia.Daca nu ti se pare nimik spectaculos uita-te din spate la cum cade curbura haionului pe aripa si curbura aripii spate.Plfon ingust,pe aripi umflate,si o linie care aminteste ca pe vremea aia bmw avea linii drepte(frumoase de altfel ca mie alea imi plac dar calibra are ceva ce nu cred sa mai faca opel in 20 de ani)care sunt mult mai usor de tunat.Calibra trebuie sa ramana asa cum a fost scoasa si e mult mai tare decat bmw-ul la imagine.Din pacate la interior cred ca s-au imbatat de bucurie cu ce reusisera la exterior si au dat-o in bara RAU.

teddy 22-02-05 13:25

\"comparam opel cu bmw\"? comparatiile se fac intre modele... ca asa putem compara speedster cu seria 1, nu? nu cred ca-i vreun 'destept' sa prefere seria 1...
sau in acelasi timp vreo corsa cu seria 7 :)

R3Kin 22-02-05 14:10

Ha hahaa!!! I like that!! Speedster vs 1series

synkro 23-02-05 12:45

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"pauladrian\"
uitativa la caroseriile de calibra cum sunt lucrate sa nu ma zic de interior care si ala e de 2 lei.opelul dupa parerea mea sunt masini slabe.

in afara de problema aripilor din spate care ruginesc usor ( modelele pana in 95 in special ),problema intalnita la majoritatea opelurilor fabricate pe vremea aceea,zi-mi tu alta buba des intalnita la calibre, nu la opel in general ! de ce e interiorul de 2 lei ? cam cate masini aveau consola de la computer de bord care sa ofere asa multe date pe vremea aia ? dar trapa electrica,care sa se deskida ca o aripioara? dar usi in care geamul sa stea \"in aer\" ? a/c in torpedou ? etc etc...normal,e vorba doar de unele modele,nu toate calibrele au avut toate dotarile astea..

iar linia haionului este pastrata de la calibra pe astra coupe bertone,vectra gts (modele care au/aveau destul succes in dtm si pe strazi) si pe viitorul omega sau calibra 2 sau ce va fi...

Turbo110 23-02-05 15:00

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"aR99bMw\"
hehe...pai ma...io am facut cu 328 pisica...eu eram cu un ursuletz 2.5 170 cp si l-am rupt..... :D si cu ursuletzu ala nu faceam 325 24v

Stai linistit probabil ca era motor in pioneze ceea ce nu cred ori era vreun sofer de conduce ca maicamea !
Asa si eu cu ursu bat ferrari dar numai sa nu ii dea ferrari'ul
Hai sa fim seriosi cu astfel de afirmati

aR99bMw 23-02-05 17:37

no hai facem la pariu....vino cu pisicutza 328 si io cu 325 .. ok ?

R3Kin 24-02-05 06:42

Eu de haion si restul am amintit ca plusuri.Interiorul l-au stricat rau de tot cu bordul.Plansa de bord e ok are forma dar pozitionarea butoanelor de climatizare si restul...Am facut azi la o intalnire NSL niste poze comparative calibra mea si bmw unui prieten si am realizat inca o data ca votez tot calibra.O sa va dau apa la moara imediat ce descarc pozele de pe tel.

pauladrian 24-02-05 10:03

nu vreau sa te supar dar nu are rost sa incerci sa convingi cu calibra :wink: pana ajunge opel.....ah e departe,mam linistit.
au mai incercat si altii vezi audi rs4 vs bmw,dar o sug aiurea ca nu are rost :lol:
bmw is the king of the road man :!: :wink:

pauladrian 24-02-05 10:13

1 Attachment(s)
ia uite si lor le place in bmw :wink:
mi-au zis ca e naspa calibra :lol: pe bune :lol:

R3Kin 24-02-05 12:44

5 Attachment(s)
Iaca pozele.Bmw este de vanzare(318 is).Eu cred ca mult mai misto e linia la calibra.

pauladrian 24-02-05 13:05

acum nu te supara stiu ca ai calibra si e normal sa i-ti placa dar bmw-ul arata mult mai bine si e mai impunator.
nu degeaba bmw-ul are o tinuta de drum buna.il tradeaza oricum aspectul.
calibra e frumoasa dar un meserias in ale pilotajului sigur va alege bm. :roll:
e o masina mult mai sigura din orice punct de vedere. :wink:
apropo cat vrea pe bmw :?: :roll: asa doar ca sa am o idee de preturile din tara.e inm. :?:

FiReBuRn 24-02-05 13:30

3 Attachment(s)
Si eu tot calibra prefer :twisted:

R3Kin 24-02-05 13:46

6 Attachment(s)
Era vorba de aspectul exterior si atat.Bmw este inscris si daca imi dai o adresa de mail iti mai trimit niste poze cu el.Vrea 8500eu.Da e super masina.De fapt o sa pun niste poze chiar aici sper sa nu se supere nimeni.

pauladrian 24-02-05 17:54

mersi de poze :wink:
e misto bm-ul,imi place si culoarea.

alexutzu 24-02-05 17:55

calibra aia cabrio e urata cu spume, mie personal NU imi place de nici un fel, in schimba aia maronie/portocalie imi place nespus de mult


All times are GMT +2. The time now is 17:22.

- Copyright 2026 4Tuning