Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii KIA (https://forum.4tuning.ro/594-discutii-kia.html)
-   -   Kia (https://forum.4tuning.ro/594-discutii-kia/25199-kia.html)

JohnnyX 10-02-09 19:51

Re: Kia
 
Eu consider lucrurile inutile "obor style" ca facand parte din categoria kitsch tuning, gen air vents, flames etc. Protectia aia pentru usi este utila in unele situatii, fie ca vrei sa protejezi masina ta sau pe a altuia. Asteptam pozele lui @norbi_bidi sa vedem cat de mult strica imaginea masinii.

cRbL 10-02-09 19:57

Re: Kia
 
Quote:

Originally Posted by clawmvp (Post 2026941)
Lecca have a look :

http://www.coastadeest.ro/detalii_bo...?idprodus=1537

(preluat de pe clubkiaromania)


criminal:|

norbi_bidi 10-02-09 20:21

Re: Kia
 
Quote:

Originally Posted by cRbL (Post 2055374)
criminal:|

e cam prea de tot....
esti si tu posesor de Kia?

3Xtreme 10-02-09 21:02

Re: Kia
 
"Chestiile" alea de care ziceti voi pentru portiere merg mai mult pe masinile de culoare inchisa. A mea e galbena (Dakar yellow) si nu cred ca s-ar potrivi ca are multe chestii cromate (mai are si unele negre dar nu ies in evidenta). Daca la voi nu se observa e o treaba buna ca eu deja am atins putin portiera din spate stanga, da nu se vede decat un punct mic si alb.

norbi_bidi 10-02-09 21:05

Re: Kia
 
poi gandeste-te ca masina "mea" este neagra si acele "chestii" sunt identice cu culoarea masini!

JohnnyX 10-02-09 21:06

Re: Kia
 
@norbi_bidi nu e neagra e abyss blue ! :lol:

norbi_bidi 10-02-09 21:13

Re: Kia
 
3 Attachment(s)
ia uite ca e neagra :-p
@astea sunt pozele vechi... aici nu am jantele, capacele si nici "chestiile" alea... pozele noi vor venii saptamana asta (voi incerca)

3Xtreme 10-02-09 21:16

Re: Kia
 
Eu ma fac arbitru in discutia asta si dau decizia finala: e neagra, mie asa mi se pare, JohnnyX-mas:D;)

JohnnyX 10-02-09 21:17

Re: Kia
 
Ups ! Ma` bad. Am vazut doar ultima poza si m`a derutat lumina :-" (asta ca sa ma scot :) )

norbi_bidi 10-02-09 21:19

Re: Kia
 
pare si "abyss blue" pentru ca se reflecta "cerul" si pare putin albastru :D
Consum-ul mediu la al "meu" este de 6 si ceva la %... voi cat scoateti consum-ul?

3Xtreme 10-02-09 21:21

Re: Kia
 
Mai mult in oras si mediu e pe la 7.4-7.5%. Cam mult:(

JohnnyX 10-02-09 21:22

Re: Kia
 
Avand in vedere ca masina "mea" are doar 700 de km la bord :oops: si ca cel mai lung drum a fost de maxim 100 de km cel mai bun consum a fost de 7,5 %. :D

norbi_bidi 10-02-09 21:24

Re: Kia
 
Quote:

Originally Posted by 3Xtreme (Post 2055704)
Mai mult in oras si mediu e pe la 7.4-7.5%. Cam mult:(

sincer nu mi se pare mult... noi mergem cu ea mai mult pe drum mai "lung"... Tu cum esti mai mult in oras ai ceva mai mult... cred ca de ar fi si masina noastra mult in oras ar scoate mai mult ca al tau :oops: (o sa ma tot uit maine sa vad cati km am eu facuti)

JohnnyX 10-02-09 21:31

Re: Kia
 
Cee`d SW are 1326 kgm iar HB are 1263 kg. Este putin mai grea si din cauza asta consumul e mai mare.

eMH 10-02-09 22:16

Re: Kia
 
V-am facut pe toti si la greutate,si la consum !!
Consum :
Urban - ~15 l/100 km
Extraurban - ~10 l/100 km
Greutate: Nu stiu,pentru ca momentan eu sunt in Spania,si masina e in Romania,si nu mi-a dat niciodata prin cap sa ii retin greutatea,oricum...e mare...

(Kia Sorento)

RD-Woo 11-02-09 14:56

Re: Kia
 
Pai se compara un SUV (Sorento) cu un HB (cee'd, pro_cee'd)??;)
incepand de la greutate, consum, putere, confort, pret, etc.. etc...

JohnnyX 11-02-09 15:01

Re: Kia
 
Quote:

Originally Posted by eMH
Am si eu o Kia Sorento EX,varianta Comfort,fabricata in 2006,motorizarea de 3.3 L 241 de cai...diesel

La cati cai ai e justificat consumul :lol:

norbi_bidi 11-02-09 15:03

Re: Kia
 
eram si eu putin surprins ce consum are... acum am aflat si raspunsul :D

Lecca 11-02-09 15:06

Re: Kia
 
daca merg lejer, cu 1.6ele meu, la drum intins se poate scoate intre 6 si 6,5 , iar in oras intre 7 si 7.5. insa cum nu poti merge mereu lejer, mai realistic e un consum de aprox 9-10 in oras si 7,5 in afara, o medie generala de 8.6 in ultimii 1000 de km pt mine...

3Xtreme 11-02-09 15:06

Re: Kia
 
Si eu ma gandeam ca o fi vreunul dintr-asta care o tine turata mult timp si de aia are consumul ala, da am vazut dupa aia in paranteza ca e vorba de sorento.

eMH 11-02-09 18:26

Re: Kia
 
Am observat ca pe aici eu sunt singurul cu alt fel de Kia. Restul toti cu C'eed...chiar sunt singur ??


P.S.: 3Xtreme...da-o in mama ei,cat sa o tii turata,ca sa consume 15% ?? :D

JohnnyX 11-02-09 18:30

Re: Kia
 
Las` eMH ca vor fi si altii. Intra aici, da`i un vot si o sa avem si noi coltul nostru, unde sigur vor apare si altii cu Sorento sau alte modele:P

clawmvp 11-02-09 18:31

Re: Kia
 
la mine consumu e 11.1 pro ceed 1.6 gsl da o calc destul de tare :D(consum doar in bucuresti)

norbi_bidi 11-02-09 18:34

Re: Kia
 
deci pana acum detin recordul de cel mai mic consum 8)

Nu uitati sa votati AICI daca doriti sau nu sa avem sectiune separata pentru Kia...

3Xtreme 11-02-09 22:20

Re: Kia
 
Quote:

Originally Posted by eMH (Post 2058130)
P.S.: 3Xtreme...da-o in mama ei,cat sa o tii turata,ca sa consume 15% ?? :D

Exista si frustrati de astia care vor sa agate cu "armonia" motorului care niciodata nu va impresiona vreo fata, doar baietii care stiu sa aprecieze ce se ascunde sub capota.:D
P.S.: Nu uitati sa votati pt coltul nostru la linkul dat mai sus.

orlando 12-02-09 14:20

Re: Kia
 
Quote:

Originally Posted by 3Xtreme (Post 2059052)
Exista si frustrati de astia care vor sa agate cu "armonia" motorului care niciodata nu va impresiona vreo fata, doar baietii care stiu sa aprecieze ce se ascunde sub capota.:D
P.S.: Nu uitati sa votati pt coltul nostru la linkul dat mai sus.

A mea consuma 10.8 in ultima mie de km asa ca nu stiu cand circulati voi dar eu mai mereu conduc cand sunt in trafic infernal(asta este programul).
Am motorul de 1.4 si sunt multumit de el,oricum ptr mine benzina nu este o problema.
Am citat postul de mai sus pentru ca mi se pare un pic bizar sa spui ca un motor de 1.4 este de apreciat,este un motor bun,corect,sper fiabil dar atat!Nu are valente sportive extraordinare si nici nu s-a vrut crearea unui motor sportiv pentru ca s-ar fi recurs la un compresor mecanic,si atunci ai fi putut spune ca ai o masina cu valente sportive.

RD-Woo 12-02-09 19:06

Re: Kia
 
Uitasem sa votez aici :oops:
normal, am votat DA!! (foarte convins)

pro street remus 14-02-09 21:10

Re: Kia
 
4 Attachment(s)
pt. kia ceed pleoape far la 40 ron plus taxe,eleron la 350 ron

JohnnyX 14-02-09 22:04

Re: Kia
 
Poti sa postezi o poza cand va fi pleoapa vopsita? Ca nu prea se intelege mare lucru. Poti sa faci si un topic separat la Kia Tuning pe sectiune unde poti posta etapele lucrarii :D

Skyppy 15-02-09 08:03

Re: Kia
 
Fa si tu mai multe poze, unghiuri diferite, metode de prindere ...daca nu ma insel, recomanzi varianta cu banda dublu adeziva sau silicon pe far ?

clawmvp 15-02-09 14:05

Re: Kia
 
1 Attachment(s)
(photoshop)

pro street remus 16-02-09 21:08

Re: Kia
 
nu stiu daca voi reusi cu ele vopsite pt. ca proprietarul doreste montajul la toate deodata spoilere,praguri,eleron si pleoape. va mai tin la curent cu evolutia proiectului binenteles cu poze. pleoapele se monteaza cu silicon.

norbi_bidi 16-02-09 21:13

Re: Kia
 
hai sa nu scriem aici... facem topic separat la tuning si ne areti acolo ce si cum :-)

JohnnyX 16-02-09 21:14

Re: Kia
 
E in constructie :)

norbi_bidi 16-02-09 21:18

Re: Kia
 
puneti aici AICI proiectul... am facut topic... multumesc


All times are GMT +2. The time now is 11:52.

- Copyright 2026 4Tuning