![]() |
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
alex vinzi pio???
pm me ca poate facem o treaba :D |
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
Imi schimb sistemul.
Vreau amplif jbl GTO 1201.1 sau Magnat RX Mono (are reglaj subsonice) si woofer JBL W15GTI sau Kicker S15L5. Ce parere aveti? care se merita mai mult? Care din amplifuri e mai bun? In orice caz, dati variante, statie pana in 13 mil, woofer la fel. Masina stiti care e, deci nu ar fi o pb. Multumesc frumos. |
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
Iti dau eu un Hertz,daca vrei. :D
|
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
foarte bun wooferul tau dar.. vreau ceva de 38 cm neaparat..
Multumesc frumos pentru oferta! |
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
Wooferul tau e foarte bun, dar.. vreau ceva de 38 cm neaparat..
Multumesc pentru oferta! |
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
Ia-ti un Hertz 380D (are 700RMS) 2X4 ohm... e vreo 10 mil.Amp la banii astia mai bine iei ceva SH decat JBL.Mai e o solutie de DLS CAD 11.
|
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
"mai bine iei ceva SH decat JBL" bah , voi va auziti ce spuneti ? ...
Nu zic ca sunt eu mare fan JBL ...dar las o frate ...ca e prea de tot. P.S: am auzit de tine park...numai cu, focal , rainbow , zapco , f1 ... d astea...daaa, te inteleg acum...pfaaaa, fenomenal ... |
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
Parerea mea despre JBL .... si am vazut multe produse JBL e ca nu sunt exact cum scriu pe cutie.500W la JBL nu este la fel ca 500 de W la alte firme.
O statie care se numeste gto 75.4 (de la 75W) spun ei ca scoate 4X140 RMS @ 2 ohm (deci cam 600W) din vreo 700 si un pic intrare ... al dracu de randament ... vre-o 80 -90% la clasa AB ... chiar depaseste si clasa D.Poate la JBL statiile mono clasa D fac 110% randament. Am vazut Rockford fosgate ... statie cu super randament si avea 60% pe AB. Ce legatura are focal cu F1 ... tu compari o firma cu o serie (daca vrei intradevar fa focal-alpine si utopia-F1)Au si focal componente pe la 5 mil chiar si mai jos. Atata timp cat se pune boss pe JL si Magnat RX mono sau alte chestii pe difuri cu ceva pretentii mi se pare ciudat. M-am uitat pe specificatii la Magnat RX mono si scrie ca P rms e la 1khz masurata si are raspuns -3dB pe cei cateva sute de hertzi interesanti la o statie mono (in mod normal sunt zeci). -3dB = putere la jumate deci unde vrei sa raspunda ex 50HZ din 1000W s-ar putea sa dea doar 500 :). De obicei asta duc la nesatisfacerea utilizatorului care-i va da tare din gain rezultand distorsiuni care duc la micsorarea duratei de viata a difului pana la arderea lui.Moment in care difuzor e de vina. Oricum recomand difuzor cat mai bun si mai puternic sa reziste torturilor impuse de utilizatori care nu stiu sa le foloseasca. Scuze ca sunt putin cinic dar asta e parerea mea despre coctailu molotov ... nu are nici o legatura cu car audio. |
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
Sa nu exageram cu JBL :) Consumul maxim declarat pt JBL 75.4 este de 85 A. Ei dau puterile la 14.4 deci : 85*14.4 =1224W. Daca luam un randament de 50% => 612 W. Bine mi se pare un pic ciudat 85A pt ca GTO 75.2 are max 34A, dar daca stai sa calculezi observi ca la un randament de 50% ajungi aprox. la puterile declarate, si sincer cred ca au mai mult de 50%...
|
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
statia DLS mi se pare OK. Chiar e mai buna decat JBL 1201??
Si inca o chestie, Hertz-ul, daca nu ma insel e SQ, eu vreau ceva SQL, impinge DLS-ul Jbl-ul GTI sau Kickerul? Vreau ceva cu bass fffff puternic si sa coboare f mult in frecventa. |
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
@adiv 2X75.2 = 75.4 ... daca are 34A una cealalta ar trebui sa aiba 68 nu 85.
Oricum sigurantele sunt 2X30.Eu nu vorbesc de consumul maxim intr-o milisecunda ca nu ma refer la peak power.Ma refer la Putere sustinuta ca asta pare ca JBL sa confunde P sustinuta cu P max.In mod normal un amp de 100RMS ar trebui sa dea 100 putere continua timp nelimitat cu ceva incalziri. Ce crezi tu ca se intampla la 2 sig de 30 daca trec continuu 85A. JBL pare ca te fura putincand e vorba de puteri.Iar tu ca sa sune la puterea care crezi ca are dai tare , putini am vazut sa stea cu gainu jos.Oricum sa nu comparam W de la o firma cu W de la alta.O statie JL de 500 W e 18 mil iar una JBL de 600W e doar 8.Sa nu crezi ca JBL se aude mai tare si mai bine.Nu mai vorbesc de Rockford fosgate care daca ai 1000W daia fac cat cel putin 2000 la multe alte amplificatoare. |
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
ia terminati-va odata, ce-i aicia, bar de negri?!
Daca tot am inceput un post ia spuneti-mi va rog ce impedanta rezulta din legarea a doua woofere care au cate 2 bobine a 4 ohmi fiecare la un amplif mono. Cum se fac legaturile? |
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
Poti sa scoti 1,4 sau 16 ohm.
1- toate bob in paralel 4 - bob serie la fiecare dif si legate in paralel intre ele 16 - nu cred ca ai nevoie:) |
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
Eu cred ca poti scoate 2 sau 8 ohm.
Parerea mea. |
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
@taz21 ... daca imi zici si mie cum ai calculat de ti-au iesit 2 sau 8.
|
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
Da ai dreptate,pt. ca sunt 4 bobine. Eu am inteles un woofer cu doua bobine.
Sorry. My mistake. |
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
urmeaza sa imi fac un upgrade la sistemul audio in urma sucombarii fostului meu woofer.
pe partea de amplif ce sa aleg intre astea: magnat pantera digital 1000 si magnat rx mono. Ma tenteaza mai mult digital 1000, ca are control de faza (nu sunt inca sigur ce inseamna dar am o vaga idee :lol: ) si ca e.. digital. Problema e ca pantera are raspuns 10 Hz - 150 Hz (-3dB), iar rx 5-250 Hz (-3dB).. 150 Hz nu e prea putin pt un bass profund? Ca referinta cu ampliful o sa imping 2 x Phase select 15 SR 450 w RMS, 2 x 4 ohm. Multumesc! |
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
Buget maxim pentru amplif?
|
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
10 mil............
|
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
Eu zic sa mai astepti vreo 2 saptamani. Presimt ca o sa ai mai multe variante pentru alegerea ta. ;)
|
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
am un amplificat 1x150 w la 4ohmi , 1x300W @ 2Ohm
si 2 wofere la aceeasi bani de 250w la 4ohmi, unul cu o bobina si altul cu 2 bobine . Daca il aleg pe cel cu 2 bobine si leg bobinele in paralel si setez ampliful pe 2 ohmi se va auzi mai tare subul ? teoretic ar trebui sa intre 300w in el decat daca il iau pe cel cu o bobina si las ampliful pe 4 ohmi ? merci |
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
Daca amplificatorul este stabil la 2 Ohm merita sa mergi pe sub-ul cu 2 bobine (daca acestea sunt de 4 Ohm). Ar fi bine sa specifici si marca (modelul) subwooferelor, fiindca pot sa apara si aici diferente mari. Amplificatorul ce model e?
|
amplificatorul este dintr-o clasa superioara subului http://www.mtx.com/caraudio/products...ers/TC3001.cfm
woferele sunt : http://www.mtx.com/caraudio/products...s/xThunder.cfm XT12-04 il am acum ar trebui inlocuit cu XT12-44 care are 2 bobine . deci daca ampu e stabil la 2 ohmi ar trebui sa se auda mai bine , nu? am gresit modelel de wofere , sunt din seria thunder ,nu xthiunder . http://www.mtx.com/caraudio/products...hunder4500.cfm este vb de t4512-04 actual si t4512-44 cu 2 bobine. |
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
Cred ca poti sa mergi fara probleme pe modelul cu 2 x 4 Ohm, daca ai incredere in urechile tale si in alimentarea buna a sistemului. In afara de asta, nu vad care ar fi problema.
|
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
am facut schimbarea , pare sa se auda mai tare , cu aceleasi setari din HU , nu am vazut sa fi umblat nimic la statie cand mi-au inlocuit subu .
Incinta subului se lasa goala ? Nu trebuie dat pe langa marginea de contact dintre sub si incinta nici un fel de lipici sau ceva de genu ? |
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
Depinde de cat de bine se etanseaza contactul la montajul difuzorului. Uneori e nevoie, alteori nu. Depinde de la caz la caz.
|
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
de-acum incolo sa nu va mai aud ca statiile mac sunt prastii :D Am pus azi un JL 12W7 pe un Mac Z2200 si l-a impins de ti-era mai mare dragu sa stai langa el :D
|
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
Saracu difuzor, ce ti-o fi facut.
|
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
Quote:
|
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
nu te supara dar si daca il pui la priza se misca de ti-e drag de el , dar asta nu inseamna ca e si bine pt el. oricum e sacrilegiu. daca au facut-o alti(dealer) e si mai grav.
|
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
Combinatia cu MAC si JL e ca si baba cu mitraliera. Pui mitraliera in brate babei si trage, deloc bine si pana la urma moare ori baba, ori mitraliera.
|
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
Si eu am un 2200 si pot sa spun ca la 4 milioane cat am dat pe el, nu exista omeneste solutie mai buna, eu il tin pe un sub de 300w si 15" cu gain minim si se aude super-bine...
PS am si un audison pe boxe si mi-as da un rinichi si pt un lrx pt sub, dar cu 4 milioane cred ca iau doar un srx2 sh... |
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
eram doar curios daca il poate impinge bine. Si sa stiti ca se auzea chiar ok.
Spuneti-mi si mie cateva modele de HU pana in 10 mil care sa aiba intrari rca, adica sa poata juca rolul black-boxului pentru un DVD. Multumesc |
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
Alpine tati..ce tot vorbim noi aici? :P
|
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
ma baieti ma...depinde ce statie mac ca daca e vorba de z2200 e super buna (vorbesc din experientza)...pacat ca nu are filtru subsonic
|
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
Quote:
ar fi ceva de genul cumperi BMW dar cu motor de Renault. |
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
avand in vedere ca am tot incercat sa-mi gasesc un sistem audio bun si intamplator am ajuns la wizards si
acolo am configurat un sistem audio (cam 3000 fata HU) apoi am cerut sa ascult si eu unu comparativ cu acesta si m-au bagat in masina lor de sq (loloi) se auzea ca porcu toata facuta pe jl nu inseamna ca daca o componenta e scumpa e neaparat buna pentru mac z2200 este statia de top (si costa f putin) dar aceasta statie de top depaseste clar la performante audio statii din gama mid-level de la producatori cu un palmares impresionant majoritatea producatorilor au linia de varf pe care o vand f scump si au mai liniile mid-leves si entry-level care din pacate doar poarta numele producatorului nu si calitatea cu care se lauda acestia.....de numele e cam 75% din pret restu sunt componente chinezesti....in cazul de fatza vezi dls==>ex: au stricat niste boxe superbe (ms6) doar pt ca s-au apucat sa faca modelul nou (ms6a) in china IN CONCLUZIE cum nu tot ce zboara se mananca...nu tot ce e scump si canta....canta neaparat bine O statie trebuie cumparata doar dupa ce o auzi si poti sa-ti faci o idee si sa o compari cu altele (ceea ce e f greu) |
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
speedbump... Teoria suna bine, inclusiv a ta. Cu practica stam alftel. Subiectul a mai fost discutat aici, motiv pentru care (probabil) nu ai primit un raspuns pana acum. Fiind mai nou ai putea sa rasfoiesti puitin forrumul ca sa te convingi cu exemple reale, nu pareri personale.
Spui ca ai ascultat o anumita masina cu produse de top... Si spui tu, nu suna bine deloc. Acum enumar eu cateva posibile motive si-mi spui tu daca s-ar putea sa fie asa sau nu, la modul obiectiv nu subiectiv. In partea cea mai nasoala, de unde stii tu cum trebuie sa sune o masina BUNA? Ai experienta necesara (nu neaparat in car audio) ca sa stii cum trebuie sa SUNE o bucata muzicala? Ai termene bune de comparatie? - Daca stii ce e bun si poti sa compari obiectiv trecem la urmatorul motiv. Cat de mare crezi ca e diferenta intre un aparat BUN montat prost si un aparat PROST montat BINE? Iti spun eu.... MARE. Daca judeci aparatul dupa sigla purtata si neglijezi complet partea cea mai importanta (implementarea in sistem) risti sa ajungi dupa modelul "blugi versace roz" cu "trening verde nike". Or fi de firma... da' nu-i destul! - Daca bagi mana in foc ca acele produse sunt proaste iar montajul scoate tot ce-i mai bun din ele va trebui sa contrazici marea majoritate a posesorilor de JL cativa dintre ei suficient de cunoscatori incat sa aprecieze calitatea. Ajungem la punctul unde s-ar putea sa ai dreptate. Asa numitele "image products" pe care le are fiecare marca pentru a "sustine" nivelul calitativ in ochii publicului. Poti sa vorbesti de asa ceva la multe marci, dar sunt cateva a caror traditie, rezultate si PRETURI te pun pe ganduri cand vine vb de un enunt categoric. Cat despre DLS, firma a cazut cand a mutat o mare parte din productie in tari mai calde nu fiindca ar fi proaste fabricile acolo ci fiindca a disparut calitatea muncii si controlul acesteia in schimbul vanzarilor mai mari si a costurilor mai mici de productie. Asta este... se mai intampla. Retine ca 90% din produsele de car-audio se fac in china/taiwan/coreea/japonia/etc, ca de altfel 90% din produsele electronice, etc. INCLUSIV piesele din amplificatoarele facute in State si Europa se fac tot acolo. Asa ca exemplul "facut in china" a devenit I R E L E V A N T. Mac Z2200 este un amplificator ieftin din toate punctele de vedere. Nu cred ca este de top nici macar in gama lui de pret ca si performante si lauda lui este inutila. Ca isi merita banii, se poate. Dar de aici pana la a spune ca e de top, bla bla bla.... sa nu aberam. Prospectati ATENT piata inainte sa va dati cu parerea. "IN CONCLUZIE cum nu tot ce zboara se mananca...nu tot ce e scump si canta....canta neaparat bine" si in COMPLETARE, nu orice difuzoare si amplificatoare aruncate intr-o masina canta. OK, nu judeca aparatul dupa marca, dar incearca sa-i dai o sansa corecta intr-un montaj BUN inainte sa fi atat de categoric. Ai ascultat JL intr-o masina "de eschiu"... nu inseamna ca stii cum suna. Ai condus un urs? Nu inseamna ca ai habar cu ce se mananca un M5... (din punctul asta de vedere poti sa stai linistit, nici eu nu am habar :lol: ) Bafta mare! |
Re: Imi iau woofer!! de care? :))
Quote:
SALUT! In ce masina de SQ ai fost tu la WIZARDS, ca vreau si eu????Nu stiam ca avem una! |
| All times are GMT +2. The time now is 22:10. |
- Copyright 2026 4Tuning